Отключить рекламу

Подпишитесь!


12.09.13
1212 9 Печатать

Отсутствие номера - отсутствие чека?

   Сьогодні особливого поширення набули судові спори про оскарження податкових повідомлень-рішень, якими до платників податків застосовано штрафні санкції у зв’язку з начебто недотриманням вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Закон).
   
   У 2013 р. місцеві адміністративні суди розглянули більше тисячі таких справ за участю суб’єктів господарювання, що надають послуги у сфері громадського харчування, займаються торгівлею або іншою діяльністю, яка передбачає використання реєстраторів розрахункових операцій.
   
   Зокрема, порушення, які податкові органи зазначають в актах перевірок, полягають у начебто незабезпеченні платниками податків щоденного друку та зберігання фіскальних звітних чеків у книгах обліку розрахункових операцій відповідно до вимог Закону.
   
   Як свідчить судова практика, податкові органи застосовують фінансові санкції до платників податків навіть тоді, коли фіскальні чеки і друкуються, і зберігаються у книгах обліку розрахункових операцій, проте, на думку податківців, не містять одного з необхідних реквізитів – номера фіскального чеку.
   
   Коли виникають такі ситуації?
   
   Суб’єкти господарювання розміщують у торгових точках, що розташовані на кількох поверхах чи складаються з кількох відділів, більше одного реєстратора розрахункових операцій. Але протягом робочої зміни деякі реєстратори розрахункових операцій взагалі не використовуються – не здійснюють розрахункові операції з купівлі-продажу товарів чи послуг. У зв’язку з технічними особливостями таких реєстраторів роздруковані на них чеки не можуть містити номер, адже робоча зміна, яка є передумовою присвоєння чеку номера, для неактивних реєстраторів не розпочинається.
   
   Податкові органи вважають, що, незважаючи на технічні характеристики реєстраторів розрахункових операцій, «фіскальний звітний чек має додатково містити такі дані (всі підсумки та суми обчислюються за зміну): …номер, дату і час друкування фіскального звітного чека» (відповідно до Вимог щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування, затверджених Постановою Кабінету міністрів України «Про затвердження вимог щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування» від 18.02.2002 р. №199). Якщо ж чек таких даних не містить, він, на думку податківців, не є надрукованим.
   
   У результаті суб’єкти господарювання, використовуючи реєстратори розрахункових операцій, технічні особливості яких не дозволяють друкування фіскальний чек із номером при нерозпочатій робочій зміні, отримують вердикт: «Суб’єктом господарювання не забезпечено щоденне друкування фіскальних звітних чеків» – і податкове повідомлення-рішення, яким до них застосовуються штрафні санкції.
   
   З такими незаконними висновками податкових органів можна і треба боротися, адже відсутність на чеку номера не може вважатися правопорушенням, яке полягає у незабезпеченні друку і зберігання чеків, якщо фактично чеки і друкуються, і зберігаються у книгах обліку розрахункових операцій.
   
   Правова позиція платників податків
   
   Відповідно до ч. 9 ст. 3 Закону «суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо), при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані… щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій… фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій».
   
   Штрафні санкції, які можуть бути застосовані за недотримання зазначеної вимоги, передбачені ч. 4 ст. 17 Закону: «…двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян – у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його незберігання».
   
   Таким чином, фінансові санкції, передбачені ч. 4 ст. 17 Закону, можуть бути застосовані, якщо мають місце такі обставини:
   
   • суб'єкт господарювання, який здійснює розрахункові операції за товари (послуги), не виконує щоденний друк фіскального звітного чеку;
   • суб'єкт господарювання, який здійснює розрахункові операції за товари (послуги), не зберігає фіскальний звітний чек у книзі обліку розрахункових операцій.
   
   Штрафні санкції за відсутність номера у фіскальному звітному чеку не можуть бути застосовані до суб’єктів господарювання, оскільки Закон не містить положення про те, що відсутність номера у фіскальному звітному чеку тотожна незабезпеченню друку або зберігання такого чеку в книзі обліку розрахункових операцій.
   
   
   Тетяна МАЦЮК
   юрист АО «ЮФ «Василь Кісіль і Партнери»

По материалам Правовий тиждень
Теги
Отключить рекламу
Комментарии
  • Утомленная солнцем
13.09.13 12:39

Штрафні санкції за відсутність номера у Су не можуть бути застосовані до суб’єктів господарювання, оскільки Закон не містить положення про те, що відсутність номера у фіскальному звітному чеку тотожна незабезпеченню друку або зберігання такого чеку в книзі обліку розрахункових операцій. Интересная позиция! ЭККА распечатывает Z-отчет ( фіскальний звітний чек) с номером!!!! Есть возможность распечатать нулевой отчет (часто по ошибке продавцы так и делают),кот.также имеет номер. Только но номеру и можно определить все ли отчеты сохранены. За несохранение даже нулевых отчетов - "двадцять неоподатковуваних мінімумів".... Позиция Т.Мацюк лично мне не понятна !!!!!

Ответить
    Оценить
  • 0
  • 0
  • Maria
13.09.13 12:59

В некоторых моделях кассовых аппаратов невозможно сделать Z-отчет если не пробито ни одного чека, нет движений за день. Можно снять только Х-отчет, а он не содержит номера. Но ведь продавец не виноват, что технические характеристики аппарата не позволяют напечатать Z-отчет.

Ответить
    Оценить
  • 0
  • 0
  • Tuzzi
13.09.13 13:12

К тому же реестр фискальных кассовых аппаратов утверждается вместе с налоговой администрацией (на сегодняшний день Миндоходов). Раз они утвердили эти РРО с такими техническими характеристиками, то пусть претензии предъявляют себе.

Ответить
    Оценить
  • 0
  • 0
  • Влад
13.09.13 15:33

В некоторых моделях кассовых аппаратов невозможно сделать Z-отчет если не пробито ни одного чека, нет движений за день. Можно снять только Х-отчет, а он не содержит номера. Но ведь продавец не виноват, что технические характеристики аппарата не позволяют напечатать Z-отчет. налоговую эти нектороые аппараты не гребут. есть ТУ. там есть печать. нет печать - есть штраф. пересылайте штраф на завод. пусть компенсирует вам штраф или устраняет дефект апарата - его несоответствие ТУ. по мне зедотчет без номера = это бумажка похожая на зедотчет. хз на чем его печатнули... и печатали ли его. особенно если на всех остальных номера есть.

Ответить
    Оценить
  • 0
  • 0
  • Влад
13.09.13 15:40

Штрафні санкції за відсутність номера у фіскальному звітному чеку не можуть бути застосовані до суб’єктів господарювання, оскільки Закон не містить положення про те, що відсутність номера у фіскальному звітному чеку тотожна незабезпеченню друку або зберігання такого чеку в книзі обліку розрахункових операцій. ыыы см. п. 17 ПКМУ 199 черным по белому "номер, дату і час друкування фіскального звітного чека"

Ответить
    Оценить
  • 0
  • 0
  • Влад
13.09.13 15:42

он не мистить но ст. 13 ЗУ о РРО содержит посыл КМУ. и именно КМУ расписал в 199й....

Ответить
    Оценить
  • 0
  • 0
  • Inspector
13.09.13 23:26

Хм.... "Z-отчёт без номера". Сие не возможно по определению. РРО, внесенный в реэстр, с реестровым же ПО ОБЯЗАТЕЛЬНО напечатает номер . Ну раве что РРО Мария печатает номер последнего отчёта, если за смену по РРО не было проведено ни одной расчётной операции. журналисты, как и мои коллеги - пишут всякую херню....

Ответить
    Оценить
  • 0
  • 0
  • светлана
24.10.13 08:45

Тот , кто выдает чек может себя защитить, а вот тот кто составит авансовый отчет с таким чеком без номера может потерять расходы. Автор статьи хорошо учит налоговиков.

Ответить
    Оценить
  • 0
  • 0
  • Петро
11.11.13 22:13

рішення в тему http://reyestr.court.gov.ua/Review/34351255 В даному випадку, враховуючи те, що використовувані позивачем РРО ІКС - Е260Т, які є належним чином зареєстровані у податковій інспекції та внесені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, не забезпечують технічну можливість виконувати друк даних про зміну і номер звіту у дні, коли не здійснювались розрахункові операції та зміна не відкривалась, суд приходить до висновку, що у суб'єкта господарювання була відсутня об'єктивна можливість здійснювати на РРО друк фіскальних звітних чеків (Z - звітів) у дні, коли не здійснювались розрахункові операції та зміна не відкривалась, із зазначенням у таких чеках даних про зміну і номер звіту. За таких обставин та у взаємозв'язку із вищенаведеним судом під час розгляду справи не встановлено фактів порушення позивачем положень п. 9 ст. 3 Закону № 265/95-ВР, у зв'язку з чим суд прийшов до висновку про незаконність застосування до позивача штрафних санкцій та винесення податкового повідомлення - рішення.

Ответить
    Оценить
  • 0
  • 0
Комментирование новости отключено
Контекстная реклама
Отключить рекламу
Календарь бухгалтера
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
Приложение
Курсы валют
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться