Сайт для бухгалтеров №1 в Украине

Получайте
новости почтой!


29.12.13
2748 13 Печатать

Ответы на вопросы прямой телефонной линии на тему: "Перерасчет НДФЛ за 2013 год"

   Нещодавно Міністерством доходів і зборів України спільно з журналом „Заработная плата” проведено пряму телефонну лінію на тему „Перерахунок ПДФО за 2013 рік”. На запитання платників відповідав начальник управління адміністрування доходів і зборів фізичних осіб Департаменту доходів і зборів з фізичних осіб Міністерства доходів і зборів України НАУМОВ Сергій Михайлович.
   
   Пропонуємо вашій увазі відповіді на питання, поставлені під час проведення телефонної лінії.

   
   1. Чи правильно робити річний перерахунок ПДФО, визначивши середній місячний дохід за рік?
   
   Ні, не правильно. Одна з попередніх редакцій пп. 169.4.2 Податкового кодексу України (далі — ПКУ) передбачала проведення роботодавцем перерахунку суми доходів у вигляді заробітної плати з урахуванням положень абзацу третього пункту 167.1 ПКУ. Він передбачав застосування ставки податку 17% до частини середньомісячного річного оподатковуваного доходу, що перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
   
   Наразі пп. 169.4.2 ПКУ зобов’язує роботодавця зробити у певних випадках перерахунок суми доходів, нарахованих платнику податку у вигляді заробітної плати, а також суми наданої податкової соціальної пільги, з урахуванням положень абзацу другого п. 167.1 ПКУ. Тож перерахунок провадиться за окремими місячними доходами.
   
   Розрахована за кожним місяцем сума оподатковуваного доходу порівнюється з граничною сумою доходу, який дає право платнику податку на застосування податкової соціальної пільги, та із сумою, яка визначається для оподаткування за ставкою 15 %.
   
   Після чого проводиться кінцеве оподаткування розрахованого оподатковуваного доходу та визначається сума податку в кожному місяці окремо.
   
   2. Чи включаються до річного перерахунку доходи, відмінні від заробітної плати (оподатковувана разова матеріальна допомога за сімейними обставинами, подарунки)?
   
   Згідно з пп. 169.4.2 ПКУ роботодавець платника податку зобов’язаний зробити перерахунок суми доходів, нарахованих такому платнику податку у вигляді заробітної плати, а також суми наданої податкової соціальної пільги:
   
   - за наслідками кожного звітного податкового року під час нарахування заробітної плати за останній місяць звітного року;
   
   - під час проведення розрахунку за останній місяць застосування податкової соціальної пільги в разі зміни місця її застосування за самостійним рішенням платника податку або у випадках, визначених пп.169.2.3 ПКУ;
   
   - під час проведення остаточного розрахунку з платником податку, який припиняє трудові відносини з таким роботодавцем.
   
   Отже, якщо платнику податку не нараховувалась і не виплачувалась заробітна плата, то перерахунок сум доходів за наслідками податкового року робити не потрібно. Але, якщо платник податку, крім заробітної плати, отримував інші види доходів, і до загального оподатковуваного місячного доходу застосовувались (чи мали застосовуватись) різні ставки ПДФО — 15 і 17 %, то інші доходи, які підлягають оподаткуванню, враховуються під час проведення перерахунку.
   
   3. Чи необхідно проводити річний перерахунок доходу всім працівникам, з якими укладений трудовий договір, у т. ч. за сумісництвом?
   
   Як установлено пп. 169.4.2 ПКУ, роботодавець платника податку зобов’язаний зробити, в т. ч. за місцем застосування податкової соціальної пільги, перерахунок суми доходів, нарахованих такому платнику податку у вигляді заробітної плати, а також суми наданої податкової соціальної пільги, за наслідками кожного звітного податкового року під час нарахування заробітної плати за останній місяць звітного року.
   
   Відповідно до пп. 169.2.1 ПКУ податкова соціальна пільга застосовується до нарахованого платнику податку місячного доходу у вигляді заробітної плати тільки за одним місцем його нарахування (виплати). На підставі пп. 169.2.2 ПКУ платник податку подає роботодавцю заяву про самостійне обрання місця отримання пільги. Тож податкова соціальна пільга може застосовуватись до доходу платника або за основним місцем роботи, або за сумісництвом — головне, щоб вона була застосована тільки за одним місцем нарахування (виплати) доходу.
   
   Таким чином, за наслідками року провадиться перерахунок сум доходів, нарахованих у вигляді заробітної плати, як працівникам, що працюють за основним місцем роботи, так і працівникам, які працюють за сумісництвом.
   
   4. За наслідками проведення підприємством річного перерахунку сум доходу працівника у 2013 р. виникла переплата. Чи повертається працівнику сума зайво утриманого ПДФО?
   
   Згідно з абзацем першим пп. 169.4.4 ПКУ, якщо внаслідок перерахунку виникає недоплата утриманого податку, то сума такої недоплати стягується роботодавцем за рахунок суми будь-якого оподатковуваного доходу (після його оподаткування) за місяць, а в разі недостатності суми такого доходу — за рахунок оподатковуваних доходів наступних місяців, до повного погашення суми такої недоплати.
   
   Що стосується переплати суми ПДФО, яка виникає за результатами перерахунку, який проводиться за пп. 169.4.2 ПКУ, повернення податку на доходи фізичних осіб нормами ПКУ не передбачено.
   
   5. Яким чином відобразити результати річного перерахунку ПДФО у податковому розрахунку за ф. 1ДФ?
   
   Порядок проведення річного перерахунку сум доходів і наданих податкових соціальних пільг встановлений п. 169.4 ПКУ.
   
   Роботодавець платника податку зобов’язаний провести перерахунок суми доходів, нарахованих такому платнику податку у вигляді заробітної плати, а також суми наданої податкової соціальної пільги, за наслідками кожного звітного податкового року під час нарахування заробітної плати за останній місяць звітного року (пп. 169.4.2 ПКУ).
   
   Результати річного перерахунку сум доходів, нарахованих платнику податку у вигляді заробітної плати, а також сум наданих податкових соціальних пільг відображаються працедавцем у податковому розрахунку за ф. № 1 ДФ.
   
   Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку затверджений наказом ДПА України від 24.12.2010 р. № 1020 (далі — Порядок № 1020).
   
   Якщо внаслідок перерахунку виникає недоплата утриманого податку, то сума такої недоплати стягується роботодавцем за рахунок суми будь-якого оподатковуваного доходу (після його оподаткування) за відповідний місяць, а в разі недостатності суми такого доходу — за рахунок оподатковуваних доходів наступних місяців, до повного погашення суми такої недоплати. У податковому розрахунку за ф. № 1 ДФ сума податку, яку має бути стягнуто з платника за результатами перерахунку, додається до суми податку, нарахованого в тому кварталі, в якому проведено перерахунок, та відображається у графі 4а.
   
   Якщо внаслідок перерахунку виникає переплата податку, то на її суму зменшується сума нарахованого податку платника за відповідний місяць, а за недостатності такої суми — зменшується сума податкових зобов’язань наступних податкових періодів, до повного повернення суми такої переплати (пп. 169.4.4 ПКУ).
   
   Отже, результати річного перерахунку сум доходів, нарахованих платнику податку у вигляді заробітної плати, а також сум наданих податкових соціальних пільг необхідно відобразити працедавцем у податковому розрахунку за ф. № 1ДФ за IV квартал звітного року, який заповнюється таким чином:
   
   - у рядках 3 та 3а проставляється сума нарахованого та виплаченого доходу за звітний період;
   
   - у рядках 4 та 4а проставляється сума податку на доходи фізичних осіб з урахуванням суми недоплати/переплати.
   
   6. Протягом 2013 р. на підприємстві було кілька «перехідних» відпусток. У зв’язку з цим виникла ситуація: в червні було нараховано зарплату за червень, відпускні за червень і відпускні за частину липня, податок утриманий і перерахований з усієї нарахованої суми. У липні була нарахована зарплата за кілька відпрацьованих днів, її сума виявилася меншою 1610 грн, тому в цьому місяці до доходу працівника була застосована ПСП. Під час проведення річного перерахунку до зарплати за липень додано відпускні за липень, нараховані раніше, тож права на ПСП у працівника немає. За результатами перерахунку за підсумками року працівнику донараховано ПДФО. Чи є це помилкою, яка підлягає виправленню шляхом подання уточнюючого розрахунку за ф. № 1 ДФ за ІІІ квартал 2013 р., чи результат перерахунку можна відобразити в 1ДФ за ІV квартал 2013 р. у звичайному порядку?
   
   Якщо платник податку отримує доходи у вигляді заробітної плати за період її збереження згідно із законодавством, у т. ч. за час відпустки або перебування платника податку на лікарняному, то з метою визначення граничної суми доходу, що дає право на отримання податкової соціальної пільги, та в інших випадках їх оподаткування, такі доходи (їхня частина) відносяться до податкових періодів їх нарахування (абзац третій пп. 169.4.1 ПКУ).
   
   За останнім абзацем пп. 169.4.1 ПКУ, якщо протягом року працівник отримував доходи у вигляді заробітної плати за час „перехідних” відпусток, то з метою визначення граничної суми доходу, що дає право на отримання податкової соціальної пільги, такі доходи (їхня частина) відносяться до податкових періодів їх нарахування. Необхідність проведення перерахунку за наслідками звітного року пов’язана, зокрема, з метою виявлення та правильного розподілу таких доходів.
   
   Результати річного перерахунку сум доходів, нарахованих платнику податку у вигляді заробітної плати, а також сум наданих податкових соціальних пільг необхідно відобразити роботодавцем у податковому розрахунку за ф. № 1ДФ за IV квартал звітного року.
   
   Якщо внаслідок перерахунку виникає недоплата утриманого податку, то сума такої недоплати стягується роботодавцем за рахунок суми будь-якого оподатковуваного доходу (після його оподаткування) за відповідний місяць, а в разі недостатності суми такого доходу — за рахунок оподатковуваних доходів наступних місяців, до повного погашення суми такої недоплати (пп. 169.4.4 ПКУ).
По материалам Міністерство доходів і зборів України
Рубрика:

Бухгалтер 911 подчеркивает: содержание авторских материалов может не совпадать с политикой и точкой зрения редакции. Среди авторов материалов, которые публикуются, есть не только представители редакционной команды.

Информация, представленная в конкретной публикации, отражает позицию автора. Редакция не вмешивается в авторские материалы, не редактирует тексты и, следовательно, не несет ответственности за их содержание.

Комментарии
  • Аляска
30.12.13 06:39

Как всегда, в ответах лишь цитаты из кодекса, нк прям очень информативно!

Ответить
  • Марина
30.12.13 06:45

спасибо. на свой вопрос получила ответ, хотя не особо и надеялась.

Ответить
  • *****
30.12.13 07:49

Подскажите., новогодние подарки из соцстраха включать в доход сотрудника ?

Ответить
  • коллега
30.12.13 08:29

Для ***** Если речь едет о детских подарках, то их стоимость никогда не включалась и не включается сейчас в доход и не облагались налогами

Ответить
  • Лариса
30.12.13 10:20

Цитата из ответа на опрос № 5: "Якщо внаслідок перерахунку виникає переплата податку, то на її суму зменшується сума нарахованого податку платника за відповідний місяць, а за недостатності такої суми — зменшується сума податкових зобов’язань наступних податкових періодів, до повного повернення суми такої переплати (пп. 169.4.4 ПКУ)." Но пп.169.4.4 такой нормы не содержит., о чем заявлено в ответе на вопрос № 5. Так что же всё-таки делать с переплатой?

Ответить
  • Jene
30.12.13 11:39

Переплата не "повертається" робітнику, а "зараховується в наступні періоди. Мається на увазі, що якщо виникла переплата з ПДФО, то грошима ніхто не віддасть.

Ответить
  • Лариса
30.12.13 11:44

Где в НКУ написано, что "зараховується в наступні періоди."?

Ответить
  • незадоволений
02.01.14 10:09

Мною електронною поштою були надіслані запитання (див.нижче) на цю телефонну лінію. Мені прийшла відповідь, що запитання отримано і будуть передані для надання відповіді. Складається враження, що відповіді надавалися тільки на ці питання, що пан Наумов знає. А на ті, що хочуть знати бухгалтери у нього і самого відповіді немає. Дивує відповідь на запитання 4, де пише, що ПДФО не повертається, а у відповіді на запитання 5 розписується, яким чином треба повертати переплату. А тепер подивіться, які запитання ставилися: 1. За результатами перерахунку встановлено, що одному працівнику помилково не надавалася впродовж року податкова соціальна пільга, що призвело до зайвого утримання податку. В той же час іншому працівнику така пільга надавалася помилково, що призвело до не утримання податку. Яким чином повернути податок одному працівнику та утримати такий податок з іншого працівника? Повернення: - частинами за рахунок наступних утримань податку з цього працівника? (як наслідок це відбуватиметься декілька місяців) - за рахунок податку утриманого по підприємству в цілому, тобто утриманого з інших працівників? - в інший спосіб? Утримання: - за рахунок працівника? Працівник наполягає, що утримання з нього неправомірне, оскільки його вини в цьому немає, а згідно ст. 127 Кодексу Законів про працю наказ про стягнення може бути видано не пізніше 1 місяця з дати неправильно виплаченої суми. Як наслідок, решта суму можна стягнути тільки в судовому порядку, якщо суд задовольнить таку вимогу підприємства. - за рахунок підприємства? - за рахунок винної особи? Винна особа також не погоджується сплатити таку суму, оскільки вважає, що її слід стягувати з того, хто її зайво отримав. 2. Яким чином відобразити результати перерахунку податку по цих особах у формі 1 ДФ: - подавати уточнюючі розрахунки з початку року? - показати суму податку із мінусом у 4 кварталі 2013 року (при поверненні податку)? - показати всю суму утриманого податку за рік у 4 кварталі (у разі доутримання податку)? - як відобразити у ф. 1 ДФ інформацію, якщо податок буде сплачено за рахунок підприємства? (підприємство самостійно прийме рішення сплатити такий податок або суд відмовить у задоволенні позову) - в інший спосіб? 3. Якщо підприємство звернеться до суду про стягнення з працівника зайво отриманих коштів, яким чином відобразити у ф. 1 ДФ суму нарахованого працівнику податку, але не утриманого до дати прийняття судом відповідного рішення, враховуючи що до цього моменту податок все одно повинен бути сплачений, згідно вимог ПКУ, і буде сплачений за рахунок коштів підприємства? 3. Чи будуть застосовані до підприємства та посадових осіб штрафні санкції за допущені помилку, враховуючи що вони були самостійно виявлені та виправлені? Чи потрібно нараховувати штрафну санкцію у розмірі 3% суми доутриманого податку та пеню з працівника, якому помилково надавалася податкова соціальна пільга? При цьому слід врахувати, що по підприємству в цілому недоплати не було, оскільки іншому працівнику пільга помилково не надавалася і податок утримувався і сплачувався до бюджету? Якщо так, то чи потрібно якимось чином відобразити у податковій звітності суму нарахованого штрафу та пені?

Ответить
  • а у нас
03.01.14 07:55

Для незадоволеного Стаття 127. Обмеження відрахувань із заробітної плати Відрахування із заробітної плати можуть провадитись тільки у випадках, передбачених законодавством України. Відрахування із заробітної плати працівників для покриття їх заборгованості підприємству, установі і організації, де вони працюють, можуть провадитись за наказом (розпорядженням) власника або уповноваженого ним органу: 1) для повернення авансу, виданого в рахунок заробітної плати; для повернення сум, зайво виплачених внаслідок лічильних помилок; для погашення невитраченого і своєчасно не поверненого авансу, виданого на службове відрядження або переведення до іншої місцевості; на господарські потреби, якщо працівник не оспорює підстав і розміру відрахування. У цих випадках власник або уповноважений ним орган вправі видати наказ (розпорядження) про відрахування не пізніше одного місяця з дня закінчення строку, встановленого для повернення авансу, погашення заборгованості або з дня виплати неправильно обчисленої суми; 2) при звільненні працівника до закінчення того робочого року, в рахунок якого він вже одержав відпустку, за невідроблені дні відпустки. Відрахування за ці дні не провадиться, якщо працівник звільняється з роботи з підстав, зазначених в пунктах 3, 5, 6 статті 36 і пунктах 1, 2 і 5 статті 40 цього Кодексу, а також при направленні на навчання та в зв'язку з переходом на пенсію; 3) при відшкодуванні шкоди, завданої з вини працівника підприємству, установі, організації (стаття 136). {Стаття 127 із змінами, внесеними згідно з Указом ПВР № 6237-10 від 24.01.83; Законом Ну, і при чому тут податок на доходи фізичних осіб? Ви не маєте права утримати ДОХІД. А утримання з ДОХОДУ ПДФО регулюється вже не КЗпП, а Податковим Кодексом - в даному випадку пп.169.4.4

Ответить
  • Опра
05.01.14 13:51

Кто понял эти разъяснения подскажите. У меня квартальная премия начислялась 4 раза в году с использованием ставки НДФЛ 17% Что мне с эти делать? Сложить и разделить на 4? Еще проблема, в сентябре и декабре максимальное удержание ЕСВ было по разным суммам. Может брать суммы после удержания ЕСВ и делить на 4? Нет четкого алгоритма.... но есть четкое требование Пересчитай и уплати

Ответить
  • Елена
06.01.14 08:47

Для ***** новогодние подарки из соцстраха включать в доход сотрудника в 1ДФ с ознакою дохода 128.

Ответить
  • Елена
06.01.14 08:49

Для ***** заполняется только колонки 3 и 3а, а в колонки 4 и 4а ставится 0

Ответить
Комментирование новости отключено
Спасибо, что читаете нас Войдите и читайте дальше
Для того, чтоб распечатать текст необходимо оформить подписку
copy-print__image
Данная функция доступна только
авторизованным пользователям