Сайт для бухгалтеров №1 в Украине

Получайте
новости почтой!


05.03.14
8780 24 Печатать

Проверки инспекцией труда

   На сьогоднішній день одним із найсуворіших перевіряючих органів в сфері контролю дотримання роботодавцями прав найманих працівників є Державна інспекція України з питань праці. До її компетенції відносяться всі питання трудових відносин, робочого часу та часу відпочинку, нормування праці, оплати праці, надання гарантій і компенсацій, дотримання трудової дисципліни, умов праці жінок, молоді, інвалідів, законодавства про зайнятість, загальнообов'язкового державного соціального страхування, тощо.
   
   Кожна перевірка державним органом є своєрідним випробуванням для директора, бухгалтера, працівника відділу кадрів не лише на профпридатність, але й на міцність характеру. І навіть якщо про планову перевірку Вас повідомлять заздалегідь (не пізніше ніж за 10 днів до її початку), і у Вас буде час переглянути свої документи та можливість дещо виправити, понервувати Вам все ж таки доведеться. Перевірка інспекцією праці не є виключенням.
   
   В цій статті ми розглянемо основні питання, які перевіряються в сфері трудового законодавства, а також визначимо можливі наслідки, якщо до Вас на підприємство раптом завітає інспектор праці.
   
   Для успішного проходження перевірки інспекцією праці підготуйте належним чином наступні документи:
   
   • колективний договір;
   • правила внутрішнього трудового розпорядку;
   • штатний розпис;
   • усі види кадрових наказів;
   • табелі обліку робочого часу;
   • відомості нарахування та виплати заробітної плати;
   • графік відпусток;
   • особові картки;
   • трудові книжки;
   • книга обліку руху трудових книжок;
   • інші документи, ведення яких передбачене законодавством про працю.
   
   Одним із перших документів, які просить надати інспектор праці, є колективний договір. Якщо на підприємстві він укладений, інспектор перевіряє, чи не погіршують умови колдоговору права працівників у порівнянні з гарантіями визначеними законодавством, чи зареєстрований він в місцевих органах державної виконавчої влади, чи ознайомлені усі працівники компанії з його положеннями. У разі відсутності колдоговору встановлюється, чи проводились переговори по його укладенню, а також, чи мали місце випадки ухилення сторін від участі у проведенні таких переговорів.
   
   Наявність в компанії документу, який встановлює графік роботи та трудовий розпорядок, визначений законодавством як обов’язковий. Тому при перевірці інспектор обов’язково аналізує Правила внутрішнього трудового розпорядку компанії та перевіряє, чи відповідають дані табелів обліку робочого часу встановленому режиму роботи працівників.
   
   При перевірці штатного розпису звертають увагу на такі питання, як відповідність назви посад працівників Класифікатору професій, встановлення розміру посадового окладу для некваліфікованих працівників на рівні не нижче мінімальної заробітної плати, для решти працівників – з дотриманням міжпосадових (міжкваліфікаційних) співвідношень, на погодження умов оплати праці з представником трудового колективу.
   
   При кожній перевірці обов’язково встановлюється, чи дотримуються в компанії строки виплати заробітної плати, які повинні бути визначені умовами колективного договору або локальним нормативним актом роботодавця; чи проводиться виплата заробітної плати не рідше двох разів на місяць (аванс та кінцевий розрахунок) та чи здійснена остаточна виплата зарплати не пізніше 7-го числа кожного місяця. Крім того, перевіряється чи проводиться оплата за роботу в нічний час в підвищеному розмірі (як понаднормові години), чи має місце залучення працівників до роботи у святкові та вихідні дні, та яким чином за цю роботу проводиться компенсація.
   
   В питаннях надання працівникам щорічних відпусток перевіряється наявність затвердженого графіку відпусток, який повинен бути не лише затверджений керівником компанії, а й погоджений представником трудового колективу; дотримання періоду надання працівникам відпусток, попередження працівників про початок відпустки не пізніше, ніж за 2 тижні до її початку. В бухгалтерських документах перевіряється виплата відпускних не пізніше, ніж за три дні до початку відпустки.
   
   Особливу увагу приділяють питанням законності звільнення працівників та оформленню при цьому відповідних документів. Так, незалежно від причини звільнення працівника з компанії перевіряється відповідність підстави звільнення, зазначеної в наказі, особистій заяві працівника та визначеним формулюванням статей Кодексу законів про працю. Також перевіряється проведення повного розрахунку із працівником в день звільнення, своєчасна видача йому трудової книжки, наявність підпису працівника в Журналі обліку руху трудових книжок про її отримання.
   
   Крім того, перевіряється правильність ведення особових карток працівників за формою П-2, а також трудових книжок. Інспектор праці перевіряє наявність оформленої трудової книжки на всіх штатних працівників, які працюють в компанії більше 5 днів, внесення запису про прийом на роботу, переведення на іншу посаду. Окрім того, з’ясовується чи ознайомлені працівники із вказаними записами під підпис в особових картках.
   
   За результатами кожної перевірки обов’язково складається акт, в якому відмічаються всі з’ясовані в ході перевірки питання, а також припис, в якому описуються лише виявлені порушення. Окрім того, в приписі зазначається термін, до якого всі порушення мають бути усунуті, як правило, це один місяць, а також необхідність проінформувати про стан виконання кожного пункту припису.
   
   Звертаємо Вашу увагу, що виконання припису інспектора праці є обов’язковим. У разі, якщо у визначений термін припис не виконаний (повністю або частково), інспектор праці зобов’язаний буде провести повторну перевірку, за результатами якої винні особи можуть бути притягненні до адміністративної відповідальності за ст. 188-6 КУпАП.
   
   В 99,9% випадків при виявлені в компанії порушень, окрім припису складається адміністративний протокол за ч. 1 ст. 41 КУпАП, який направляється на розгляд до суду. Вже суддя при розгляді справи встановлює ступінь вини особи і приймає рішення щодо притягнення її до відповідальності. Як правило, це штраф у розмірі від 30 до 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
   
   Майте на увазі, що штрафи, накладені в результаті перевірки інспекцією праці, відносяться до адміністративних, а не фінансових, тому сплачуються винними особами особисто за власні кошти.
   
   Необхідно також додати, що в більшості випадків на перевірку інспектори праці приходять не в плановому порядку, а за інформацією державних органів, профспілкових комітетів чи особистими зверненнями громадян (письмовими, а також у вигляді телефонних повідомлень на Урядову Гарячу Лінію).
   
   Тож, шановні роботодавці, аби уникнути зустрічі з інспектором праці, яка може добряче попсувати Вам нерви, не варто нехтувати вимогами законів та порушувати права своїх працівників!
По материалам EBS
Рубрика:

Бухгалтер 911 подчеркивает: содержание авторских материалов может не совпадать с политикой и точкой зрения редакции. Среди авторов материалов, которые публикуются, есть не только представители редакционной команды.

Информация, представленная в конкретной публикации, отражает позицию автора. Редакция не вмешивается в авторские материалы, не редактирует тексты и, следовательно, не несет ответственности за их содержание.

Комментарии
  • Vika
06.03.14 06:43

скажите пожалуйста за какой период инспекция по труду может потребовать документы для проверки (имеется ввиду за последние 3 месяца или за 1095дн. предшедствующие проверке)?

Ответить
  • Ратьяна
06.03.14 07:04

Админу - инспекція повина буди ДержаВною а не Держаною

Ответить
  • B
06.03.14 07:11

Она, как и др. , все-таки Держана - сплошное вымагательство(((((

Ответить
  • Ната
06.03.14 07:29

Vika Кадрові документи, здається зберігаються довічно... тому перевіряти можуть все, але 3 роки - напевне (3роки термін позовної давності).

Ответить
  • ХА
06.03.14 07:35

Для Наты: по зарплате срока исковой давности нет

Ответить
  • Ната
06.03.14 08:02

А кто уже проходил проверку?

Ответить
  • Ната
06.03.14 08:10

а если у нас сохраняются документы только в электронном виде?

Ответить
  • труляля
06.03.14 08:32

2Ната уууу... электронный вид проверяющим не покатит. им макулатуру подавай

Ответить
  • NikiNat
06.03.14 08:36

при приеме на работу и при увольнении сотрудники должны ставить подпись (з наказом ознайомлений), а если в электронном виде то где подпись?

Ответить
  • Elena
06.03.14 08:55

Для Наты. У нас была проверка.Проверяли все перечисленные выше документы, колдоговор должен быть обязательно зарегистрирован.

Ответить
  • Михаил
06.03.14 09:16

в порядке проверок Гоструда № 390 есть бооольшой акт в приложении там всё есть

Ответить
  • Ратьяна
06.03.14 09:37

Для Елены. Вы не правы - меня проверяли два раза. 1. Кол. договор дело сугубо добровольное - даже если он есть то его регистрация в горисполкоме чисто уведомительная и всё я сказала что у меня его нет и вопросов не было, но! это только если у вас нет никаких "особых" выплат которые должны быть обязательно прописаны в кол договоре например выплата при отпуске 5-ти окладов и т.п. ерундень. 2. Требуют правильность оформления документов ( это естественно), ведение кадрового делопроизводства и т.п. но не "драконят" и денег не вымагают. У меня по итогам 2-х проверок (тьфу, тьфу) было несколько мелких нарушений ( например в личных карточках сотрудников не прописала когда они в отпусках были) в акте как нарушение записали но штрафов никаких суд не присудил ( инспекця по труду работает только через суд) так что хаять всех подряд я думаю не стоит. Будут документы в порядке и не будет на вас именно "заказа" и всё будет нормально. Кстати для любопытствующих - денег я не платила ни копейки

Ответить
  • Людмила
06.03.14 10:04

Ещё комиссия по труду проверяет правильность начисления отпускных и индексации.

Ответить
  • Михаил
06.03.14 10:12

еще раз, в Акте , который в Порядке 390 есть все вопросы которые проверяются, с сылками на нормы, там есть и коллективный и отпуска и трудовые , там 25 страниц

Ответить
  • Людмила
06.03.14 10:34

Спасибо большое, Михаил. Список и правда большой)

Ответить
  • Люся
06.03.14 10:58

Для Ратьяны А нам в акт написали, что комиссия по б/листам ничего не предприняла для своевременной выплаты пособия по б/листам, что трудовые книжки (еще советские, двух языковые) заполнены только на половину, нужно продублировать записи и на русском языке. И еще много чего,абы что,написали, и спорить было бесполезно, нужно было еще письмо-отчет о выполнении всех замечаний вовремя предоставить. За двадцать лет работы этот орган проверял впервые, и всех моих знакомых бухгалтеров за пол года они проверили. Наверно штрафы были нужны в казну, не знали какой еще контролирующий орган мог бы их принести.

Ответить
  • Наталья
06.03.14 11:56

А по ЧП кто-то проверку проходил? Что проверяли?

Ответить
  • Лина
06.03.14 12:06

Подскажите, а ЧП на едином тоже нужно кол договор заключать??? Наемные есть, 7 человек.

Ответить
  • Лина
06.03.14 12:09

У нас были год назад, смотрели чтоб з/п выше МИН была, хоть на чуток и квалификационные разницы в окладах, а также выдача з/п 2 раза (аванс и основная). Это все что у нас смотрели.

Ответить
  • Михаил
06.03.14 12:09

Лина, нет, это не предприятие или организация

Ответить
  • нива
06.03.14 12:23

У меня тоже была проверка, проверяли только последний год. Кол.договор не требовали (его у нас нет). Проверяли кроме наличия всех кадровых бумаг начисление индексации, сроки выплаты компенсации при увольнении... Нарушения прописали в акте и в течении месяца сказали все исправить. Через месяц принесла все исправления и штрафов небыло

Ответить
  • Vika
06.03.14 13:58

У меня проверка была в декабре 2013г (за 2012-2013г.) ЧП-к -7 человек наёмных и все на пол ставки. Писала объяснительную по поводу пол ставки. Всё правильно смогла обосноваать и притензий не было. Колдоговора у нас нет так как он обязателен только для юриков. По зарплатным документам у нас всё хорошо, а придрались к формулировке приказа на бесплатный отпуск в связи с ремонтными и профилактическими работами в цеху на основании ст. 26 Закона об отпусках. Нужно было указать, что данный вид отпуска был по согласию сторон.

Ответить
  • Елена
06.03.14 22:15

Проверка была. придрались к отсутствию книги УЧЕТА бланков труд. книжек и вкладышей.не путайте с книгой учета ДВИЖЕНИЯ . к отсутствию книги учета несовершенолетних . а у меня их нет. но книга необходима. и особое внимание к датам выплаты з/ты. два раза в месяц. и не позже 7 числа и с интервалом не более 16 дней. и обязательная компенсация неотгуляного отпуска. даже если работник проработал 1 мес.. и штраф. а потом повторно уже по более.

Ответить
  • Жанна
07.03.14 13:54

У меня была проверка из Киева (я из Харькова) кол.дог-р- дело действительно добровольное, инспектор сама сказала, что в законе о труде дается лишь рекомендация как его составлять.Порекомендовала з/п начислять больше минимальной, согласно шт.расп., но выход есть-всех оформить по 4 часа работы в день при чем заявление должны написать сами рабочие-это должна быть их инициатива, а не приказ о тяжелом положении предприятия.Штатный оклад получается вдвое больше.Проверили обязательно все протоколы и приказы о принятии штатных расписаний, начисление индексаций и компенсаций за неиспользованный отпуск ну и начисление и выплату зарплаты.При чем проверяли от начала года до даты проверки.Сильно деньги не вымагали.

Ответить
Комментирование новости отключено
Спасибо, что читаете нас Войдите и читайте дальше
Для того, чтоб распечатать текст необходимо оформить подписку
copy-print__image
Данная функция доступна только
авторизованным пользователям