Подпишитесь на рассылку

Подпишитесь

и получайте свежие новости и специальные предложения
  • О начислении НДС автовокзалами и их агентами при реализации ими билетов на проезд пассажиров и в случае возврата части стоимости билета лицу, вернула билет в соответствующий срок

О начислении НДС автовокзалами и их агентами при реализации ими билетов на проезд пассажиров и в случае возврата части стоимости билета лицу, вернула билет в соответствующий срок   
ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
   
   ЛИСТ
   
   від 01.02.2016 р. № 979/О/99-99-19-03-02-14
   
   Про розгляд листа

   
   Державна фіскальна служба України розглянула лист ФОП, надісланий на розгляд ДФС листом Міністерства фінансів України від ... № ... щодо нарахування ПДВ автовокзалами та їх агентами при реалізації ними квитків на проїзд пасажирам та у випадку повернення частини вартості квитка особі, яка повернула квиток у відповідний строк, виходячи з вимог постанови Кабінету Міністрів України від 18 лютого 1997 року № 176 „Про затвердження Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту” (далі – Правила № 176), і, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.
   
   Відповідно до пункту 185.1 статті 185 Кодексу об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 Кодексу.
   
   База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається відповідно до пункту 188.1 статті 188 Кодексу виходячи з договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).
   
   До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу у зв'язку з компенсацією вартості товарів/послуг. До складу договірної (контрактної) вартості не включаються суми неустойки (штрафів та/або пені), три проценти річних та інфляційні, що отримані платником податку внаслідок невиконання або неналежного виконання договірних зобов'язань.
   
   Разом з цим згідно з пунктом 189.13 статті 189 Кодексу у разі постачання відповідно до Закону України „Про автомобільний транспорт” квитків на проїзд в автобусах та на перевезення багажу базою оподаткування є винагорода, що включає автостанційний збір. До бази оподаткування не включається вартість перевезення, що перераховується перевізнику, та сума витрат на страхування пасажирів, яка перераховується страховій компанії.
   
   База оподаткування ПДВ відповідно до пункту 189.13 статті 189 Кодексу визначається платником ПДВ при постачанні квитків на проїзд в автобусах та на перевезення багажу як при здійсненні внутрішнього перевезення, так і при здійсненні міжнародного перевезення.
   
   Зважаючи на те, що послуга з перевезення надається пасажиру безпосередньо перевізником, слід враховувати, що квиток на проїзд автобусом є документом установленої форми, який підтверджує факт укладення договору перевезення (підпункт 10 пункту 2 розділу I Правил № 176), та укладається між пасажиром і відповідним перевізником, а тому не може бути об'єктом договору між іншими учасниками процесу оформлення замовлення на продаж квитка на проїзд автобусом.
   
   Згідно з Правилами № 176 вартість квитка – це сума, що складається з вартості проїзду автобусом, автостанційного збору, плати за послуги з попереднього продажу квитків (за наявності такої), а вартість проїзду – це сума, за якою автомобільний перевізник, автомобільний самозайнятий перевізник здійснює перевезення, що включає вартість за тарифом, страховий платіж та податок на додану вартість.
   
   Відповідно до статті 36 Закону України від 5 квітня 2001 року № 2344-III „Про автомобільний транспорт” автостанційний збір стягується автостанцією з осіб, які придбавають проїзні квитки, за надання автостанцією обов'язкових послуг.
   
   До обов'язкових послуг, що повинні надаватися автостанціями пасажирам, та за які стягується автостанційний збір, належать:
   
   продаж квитків;
   
   користування приміщеннями для чекання поїздки, облаштованими місцями для сидіння;
   
   можливість користування громадськими вбиральнями;
   
   інформування щодо розкладу руху автобусів та вартості поїздки.
   
   З урахуванням викладеного об’єктом оподаткування ПДВ у автостанції є послуги з продажу квитків на проїзд автобусами, при наданні яких база оподаткування ПДВ визначається відповідно до пункту 189.13 статті 189 Кодексу та складається з автостанційного збору та плати за послуги з попереднього продажу квитків (за наявності такої). Вартість проїзду, що включається до вартості квитка та перераховується перевізнику, не включається до бази оподаткування ПДВ у автостанції – платника ПДВ.
   
   Автостанції, які не зареєстровані як платники ПДВ, податок на додану вартість на вартість квитків не нараховують, незалежно від того, чи є перевізник зареєстрованим платником ПДВ, чи ні. При цьому у разі, якщо перевізник є зареєстрованим платником ПДВ, сума податку, нарахована перевізником, включається автостанцією до вартості квитка.
   
   При укладанні автостанцією агентського договору, відповідно до якого агент надає автостанції послуги з реалізації квитків, за що отримує агентську винагороду у вигляді сервісного збору, що включається до вартості квитка, такі послуги агента (платника ПДВ) є об’єктом оподаткування ПДВ, база оподаткування при здійсненні таких послуг визначається виходячи з вартості таких послуг (агентської винагороди).
   
   При цьому автостанція (платник ПДВ) при отриманні від агента (платника ПДВ) агентських послуг має право на формування податкового кредиту за такими операціями на підставі зареєстрованої в ЄРПН податкової накладної.
   
   У випадку, якщо агент, який надає агентські послуги автостанції з реалізації квитків, не є зареєстрованим платником ПДВ, то при здійсненні таких послуг агент податкові зобов’язання з ПДВ не визначає.
   
   Щодо коригування податкових зобов’язань з ПДВ у разі повернення частини вартості квитка на автобус особі, яка повернула квиток у відповідний строк, виходячи з вимог Правил № 176
   
   Відповідно до пункту 192.1 статті 192 Кодексу, якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеного в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованого в Єдиному реєстрі податкових накладних.
   
   Разом з цим відповідно до пункту 136 Правил № 176 у разі повернення в касу автостанції квитка на автобус міжміського або міжнародного сполучення у строк понад одну добу до його відправлення, передбаченого розкладом руху, пасажирові повертається сплачена сума, крім плати за продаж квитків та збору за попередній продаж квитків.
   
   У разі повернення квитка на автобус міжміського або міжнародного сполучення у строк за дві години або менш як за одну добу до його відправлення особі повертається сплачена сума, крім плати за продаж квитків, збору за попередній продаж квитків та 10 відсотків вартості проїзду.
   
   У разі повернення квитка на зазначений автобус пізніше ніж за дві години, але не пізніше ніж за 10 хвилин до відправлення автобуса, передбаченого розкладом руху, пасажирові повертається сплачена сума, крім плати за продаж квитків, збору за попередній продаж квитків та 20 відсотків вартості проїзду.
   
   У разі повернення квитка пізніше ніж за 10 хвилин до відправлення автобуса, а також протягом трьох годин з моменту його відправлення особі повертається сплачена сума, крім плати за продаж квитків, збору за попередній продаж квитків та 30 відсотків вартості проїзду.
   
   Отже, у разі повернення квитка автостанції особою, яка здійснила його придбання, плата за продаж квитків та збір за попередній продаж квитків автостанцією такій особі не повертаються.
   
   Враховуючи те, що базою оподаткування ПДВ у автостанції є винагорода, що включає автостанційний збір, у випадку повернення квитка автостанції, ПДВ, нарахований автостанцією при реалізації такого квитка, в сумі, визначеній з частини вартості квитка, що не повертається покупцеві та залишається автостанції, не підлягає коригуванню.
   
   
   
   Голова
Р.М. Насіров

   

Отключить рекламу
ОЗНАКОМИТЬСЯ С ИЗДАНИЕМ
Контекстная реклама
Настройки
Оформление
Светлая тема
(стандартный)
Серая тема
Темная тема
Параметры экрана
Фиксированная ширина
(стандартный)
Во весь экран
Управление уведомлениями
Включить уведомления
Отключить уведомления