Сайт для бухгалтеров №1 в Украине

Получайте
новости почтой!


  • О налогообложении доходов в виде процентов, начисленных на сумму вкладного (депозитного) банковского счета

О налогообложении доходов в виде процентов, начисленных на сумму вкладного (депозитного) банковского счета



   
ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
   
   ЛИСТ
   
   від 11.12.2015 р. № 11591/Т/99-99-17-03-03-14

   
   Державна фіскальна служба України розглянула звернення … щодо оподаткування доходів у вигляді процентів, нарахованих на суму вкладного (депозитного) банківського рахунка, і в межах компетенції повідомляє таке.
   
   Відповідно до частини другої ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
   
   Положення Закону України від 28 лютого 1991 року № 796-XII «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі – Закон № 796) визначають права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та єдиний порядок встановлення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.
   
   Згідно з п. 18 частини першої ст. 20 Закону № 796 громадянам, які віднесені до категорії 1, надається пільга зі сплати податків, зборів, мита та інших платежів до бюджету відповідно до податкового та митного законодавства.
   
   Пунктом 23 частини першої ст. 13 Закону України від 22 жовтня 1993 року № 3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» також передбачено, що інвалідам війни надається пільга зі сплати податків, зборів, мита та інших платежів до бюджету відповідно до податкового та митного законодавства.
   
   При цьому будь-які питання оподаткування регулюються Податковим кодексом України (далі – Кодекс) і не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів, що містять виключно положення щодо внесення змін до Кодексу та/або положення, які встановлюють відповідальність за порушення норм податкового законодавства (п. 7.3 ст. 7 Кодексу).
   
   Пунктом 4.1 ст. 4 Кодексу встановлено, що податкове законодавство України ґрунтується, зокрема, на таких принципах:
   
   загальність оподаткування – кожна особа зобов'язана сплачувати встановлені Кодексом, законами з питань митної справи податки та збори, платником яких вона є згідно з положеннями Кодексу;
   
   рівність усіх платників перед законом, недопущення будь-яких проявів податкової дискримінації – забезпечення однакового підходу до всіх платників податків незалежно від соціальної, расової, національної, релігійної приналежності, форми власності юридичної особи, громадянства фізичної особи, місця походження капіталу.
   
   Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV Кодексу, до якого Законом України від 04 липня 2014 року № 1588 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо пасивних доходів» (далі – Закон № 1588), який набрав чинності з 02 серпня 2014 року, внесено зміни в частині оподаткування процентів.
   
   Відповідно до п.п. 164.2.8 п. 164.2 ст. 164 Кодексу (у редакції Закону № 1588) до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включалися доходи у вигляді процентів (крім визначених у
   підпунктах 165.1.2 та 165.1.41 п. 165.1 ст. 165 Кодексу).
   
   Особливості нарахування (виплати) та оподаткування доходів у вигляді процентів визначено п. 170.4 ст. 170 Кодексу, згідно з п.п. 170.4.1 якого податковим агентом платника податку під час нарахування на його користь доходів у вигляді процентів є особа, яка здійснює таке нарахування.
   
   Податковим агентом у строки, встановлені Кодексом для місячного податкового періоду, до бюджету сплачується (перераховується) загальна сума податку, нарахованого за ставкою, визначеною абзацом першим п. 167.1 ст. 167 Кодексу, із загальної суми процентів, нарахованих за податковий (звітний) місяць, зокрема, на суми банківських вкладних (депозитних) рахунків.
   
   Згідно з абзацом другим п. 167.1 ст. 167 Кодексу ставка податку – 15 відс. бази оподаткування, визначена абзацом першим цього пункту, застосовується до доходів у вигляді, зокрема, процентів, нарахованих на суму поточного або вкладного (депозитного) банківського рахунка.
   
   Разом з цим Законом України від 28 грудня 2014 року № 71-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» (далі – Закон № 71), який набрав чинності з 01 січня 2015 року, змінено порядок оподаткування пасивних доходів, зокрема процентів.
   
   Так, п.п. 164.2.8 п. 164.2 ст. 164 Кодексу викладено у новій редакції, згідно з якою до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються пасивні доходи (крім зазначених у п.п. 165.1.41 п. 165.1 ст. 165 Кодексу).
   
   Підпунктом 167.5.3 п. 167.5 ст. 167 Кодексу встановлено, що термін «пасивні доходи» означає, зокрема, доходи у вигляді процентів на поточний або депозитний (вкладний) банківський рахунок.
   
   Відповідно до змін, внесених до п.п. 167.5.1 п. 167.5 ст. 167 Кодексу, ставка податку для пасивних доходів, у тому числі нарахованих у вигляді процентів, становить 20 відсотків.
   
   Отже, з 02 серпня 2014 року дохід у вигляді процентів, нарахованих на суму вкладного (депозитного) банківського рахунка, включався до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку та оподатковувався за ставкою 15 відсотків. З 01 січня 2015 року ставку податку на доходи фізичних осіб для пасивних доходів встановлено у розмірі 20 відсотків.
   
   Щодо оподаткування військовим збором доходу у вигляді процентів, нарахованих на суму вкладного (депозитного) банківського рахунка.
   
   Законом України від 31 липня 2014 року № 1621-VІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України» підрозділ 10 Розділу ХХ Перехідних положень Кодексу доповнено п. 161, яким було передбачено, що тимчасово, до 1 січня 2015 року, встановлюється військовий збір.
   
   Згідно з п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень Кодексу об’єктом оподаткування військовим збором були доходи у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв'язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами; виграшу в державну та недержавну грошову лотерею, виграшу гравця (учасника), отриманого від організатора азартної гри.
   
   Таким чином, оскільки оподаткуванню військовим збором у 2014 році підлягали виключно доходи, передбачені п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень Кодексу, то дохід у вигляді процентів, нарахованих на суму вкладного (депозитного) банківського рахунка у 2014 році, не оподатковувався військовим збором.
   
   Разом з тим Законом № 71 внесено зміни щодо оподаткування доходів військовим збором.
   
   Відповідно до п. 161 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень Кодексу тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір Об’єктом оподаткування військовим збором є доходи, визначені ст. 163 Кодексу (п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу).
   
   При цьому п. 163.1 ст. 163 Кодексу встановлено, що об’єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, до якого згідно з п.п. 164.2.8 п. 164.2 ст. 164 Кодексу включаються пасивні доходи (крім зазначених у п.п. 165.1.41 п. 165.1 ст. 165 Кодексу).
   
   Згідно з п.п. 1.3 п. 161 підрозділу 10 розділу XX Кодексу ставка збору становить 1,5 відс. об'єкта оподаткування, визначеного п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XX Кодексу.
   
   Враховуючи викладене, оскільки до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається дохід у вигляді процентів, нарахований на суму вкладного (депозитного) банківського рахунка, то починаючи з 01 січня 2015 року такий дохід оподатковується військовим збором за ставкою
   1,5 відсотка.
   
   Єдиним органом законодавчої влади в Україні є парламент – Верховна Рада України (ст. 75 Конституції України).
   
   Встановлення і скасування податків та зборів, а також пільг їх платникам здійснюються відповідно до Кодексу Верховною Радою України, а також сільськими, селищними, міськими радами у межах їх повноважень, визначених Конституцією України та законами України (п. 4.4 ст. 4 Кодексу).
   
   
   
   Голова
Р.М. Насіров

   

Для того, чтоб распечатать текст необходимо оформить подписку
copy-print__image
Данная функция доступна только
авторизованным пользователям