Сайт для бухгалтеров №1 в Украине

Получайте
новости почтой!


  • Про плату за землю (лист ДФС від 21.07.2017 р. № 1307/6/99-99-12-02-03-15/ІПК)

Про плату за землю (лист ДФС від 21.07.2017 р. № 1307/6/99-99-12-02-03-15/ІПК)

ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ

від 21.07.2017 р. № 1307/6/99-99-12-02-03-15/ІПК

Про плату за землю

Державна фіскальна служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - ПКУ), надає індивідуальну податкову консультацію щодо справляння плати за землю.

Банк повідомив про отримання в рахунок погашення заборгованості за кредитом комплексу промислових споруд та про початок процедури укладання договору оренди землі з [...] селищною радою, яка є власником земельної ділянки, на якій розміщено споруди. Банк запитує, (1) чи є він платником плати за землю за період до укладання договору оренди землі, (2) за якою ставкою має сплачуватися плата за землю згідно з рішенням [...] сільської ради про встановлення місцевих податків і зборів на 2017 рік, (3) що необхідно зазначити у колонках "Вид права" та "Документи, які засвідчують/підтверджують право власності/користування" при заповненні податкової декларації з плати за землю.

Земельні відносини в Україні регулюються Земельним кодексом України від 25.10.2001 р. N 2768-ІІІ (зі змінами) (далі - ЗКУ), а справляння плати за землю - ПКУ.

Відповідно до пп. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 ПКУ плата за землю - обов’язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Підставою для нарахування орендної плати є договір оренди такої земельної ділянки (ст. 288 ПКУ). Оскільки договір оренди на момент запиту не укладений, підстав для нарахування орендної плати не виникає.

Відповідно до ст. ст. 269, 270 ПКУ платниками земельного податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, а об’єктом оподаткування - земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні, та земельні частки (паї), які перебувають у власності.

Власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою (п. 287.1 ст. 287 ПКУ).

Для окремих категорій землекористувачів нормами ПКУ передбачені особливі умови, за яких вони можуть бути платниками плати за землю.

Так, відповідно до п. 287.6 ст. 287 ПКУ при переході права власності на будівлю, споруду (їх частину) податок за земельні ділянки, на яких розташовані такі будівлі, споруди (їх частини), з урахуванням прибудинкової території сплачується на загальних підставах з дати державної реєстрації права власності на таку земельну ділянку.

Щодо належності Банку до платників земельного податку зауважимо, що земельний податок справляється з власників земельних ділянок, а також постійних землекористувачів. Якщо Банк набуде право користування земельною ділянкою державної або комунальної власності згідно з договором оренди, виникне обов’язок сплачувати орендну плату.

Згідно з Рішенням [...] сільської ради від 21.12.2016 р. N 180 ставка земельного податку за землі промисловості на 2017 рік встановлена у розмірі 3 відс. нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Разом з цим зазначаємо, що Банк у звернені не повідомив про статус земельної ділянки, зокрема існування прав користування нею попереднім власником розташованого на ній комплексу промислових споруд під час отримання цього комплексу в рахунок погашення заборгованості за кредитом, а також про ставлення власника земельної ділянки ([...] сільської ради) до факту побудови на ній та подальшого переходу до Банку права власності на зазначений комплекс.

Водночас згідно зі ст. 81 Закону України від 6 жовтня 1998 року N 161-XIV "Про оренду землі" (далі - Закон) право на оренду земельної ділянки державної або комунальної власності не може бути відчужено її орендарем іншим особам, внесено до статутного капіталу, передано у заставу. Зведення жилих, виробничих, культурно-побутових та інших будівель і споруд здійснюється орендарем земельної ділянки за письмовою згодою орендодавця (ст. 25 Закону). Крім цього, договір оренди землі припиняється в разі набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій іншою особою земельній ділянці (ст. 31 Закону).

Оскільки податкові взаємовідносини, зазначені у зверненні, потребують аналізу документів та матеріалів, які дають змогу ідентифікувати предмет звернення більш детально, пропонуємо для отримання роз’яснення з порушених питань платнику податку або його уповноваженому представнику звернутися до контролюючого органу з наданням усіх копій документів у порядку, встановленому законодавством.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

Для того, чтоб распечатать текст необходимо оформить подписку
copy-print__image
Данная функция доступна только
авторизованным пользователям