Отключить рекламу

Подпишитесь!


  • Про здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями (лист ДФС від 20.12.2017 р. № 3069/6/99-99-12-01-02-15/ІПК)

Про здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями (лист ДФС від 20.12.2017 р. № 3069/6/99-99-12-01-02-15/ІПК)

ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ

від 20.12.2017 р. № 3069/6/99-99-12-01-02-15/ІПК

Про здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями

Державна фіскальна служба України за результатами розгляду звернення щодо здійснення роздрібного продажу вин столових на розлив для споживання на місці, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України, повідомляє таке.

Згідно з пунктом 28 частини першої статті 1 Закону України від 16 червня 2005 року N 2662 "Про виноград та виноградне вино" вино столове - вино, виготовлене шляхом повного чи неповного збродження сусла. Залежно від вмісту цукрів, столове вино поділяється на сухе, напівсухе, напівсолодке.

Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров’я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України встановлені Законом України від 19 грудня 1995 року N 481 "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (далі - Закон N 481).

Абзацом другим преамбули Закону N 481 передбачено, що дія цього Закону не поширюється на роздрібну торгівлю винами столовими, крім випадків, передбачених цим Законом, а також на виробництво вин виноградних і плодово-ягідних, напоїв медових, наливок і настоянок, виготовлених громадянами в домашніх умовах для власного споживання.

Роздрібна торгівля - діяльність з продажу товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб’єктах господарювання громадського харчування (абзац тринадцятий частини першої статті 1 Закону N 481).

Відповідно до абзацу чотирнадцятого статті 1 Закону N 481 місце торгівлі - місце реалізації товарів, у тому числі на розлив, в одному торговому приміщенні (будівлі) за місцем його фактичного розташування, для тютюнових виробів та пива - без обмеження площі, для алкогольних напоїв, крім пива, - торговельною площею не менше 20 кв. метрів, обладнане реєстраторами розрахункових операцій (незалежно від їх кількості) або де є книги обліку розрахункових операцій (незалежно від їх кількості), в яких фіксується виручка від продажу алкогольних напоїв та тютюнових виробів незалежно від того, чи оформляється через них продаж інших товарів.

Стаття 15 Закону N 481 визначає обмеження щодо продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та тютюнових виробів.

Частиною шостою статті 15 Закону N 481 передбачено, що продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці дозволяється тільки суб’єктам господарювання громадського харчування та спеціалізованим відділам, що мають статус суб’єктів господарювання громадського харчування, суб’єктів господарювання з універсальним асортиментом товарів.

Аналогічна норма міститься у пункті 22 Правил роздрібної торгівлі алкогольними напоями, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30 липня 1996 року N 854 (далі - Правила роздрібної торгівлі алкогольними напоями).

Так, забороняється продаж алкогольних напоїв, зокрема вин столових у невизначених для цього місцях торгівлі (пункт 11 частини першої статті 153 Закону N 481).

Згідно з абзацом дев’ятим частини першої статті 17 Закону N 481 до суб’єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі порушення вимог статті 153 цього Закону у розмірі 6800 гривень.

Отже, продаж вин столових на розлив здійснюється суб’єктами господарювання, з урахуванням абзацу чотирнадцятого статті 1 та частини шостої статті 153 Закону N 481.

Продаж вин з доданням спирту (виноматеріалів оброблених) виноградних власного виробництва ординарних та марочних на розлив з тари місткістю від 50 до 600 літрів дозволяється суб’єктам господарювання первинного та змішаного виноробства виключно за місцем розташування таких суб’єктів господарювання у межах адміністративно-територіальних одиниць (міст, селищ, сіл) із сплатою акцизного податку у розмірі, встановленому Податковим кодексом України, якщо у ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями про це є відповідний запис органу, що видав таку ліцензію. Річні обсяги продажу вин (виноматеріалів оброблених) на розлив такими суб'єктами господарювання не можуть перевищувати 20 відсотків від річного обсягу вироблених виноматеріалів (частина восьма статті 153 Закону N 481).

Водночас Законом N 481 не передбачено спеціальних законодавчих умов щодо продажу суб’єктом господарювання вин столових на розлив у тарі місткістю до 50 літрів.

Разом з тим, відповідно до абзацу першого пункту 15 Правил роздрібної торгівлі алкогольними напоями не дозволяється продаж алкогольних напоїв у пляшках (іншій тарі) без етикеток або чіткого маркування, з наявними ознаками бою (тріщини, сколювання шийки, пошкодження закорковування тощо), у негерметично закоркованих пляшках, з наявністю сторонніх і завислих частинок або каламуті, осаду (якщо це не передбачено нормативним документом, обов’язковим до виконання), строк придатності яких минув.

Продаж виноробної продукції здійснюється виключно у передбаченій діючими стандартами скляній тарі, а також у сувенірних пляшках, художньо оформленому посуді із скла, глазурованої кераміки або дерева, упаковці типу "Tetra-Pak" і "Bag in box" місткістю 0,05, 0,1, 0,2, 0,25, 0,275, 0,35, 0,375, 0,4, 0,45, 0,5, 0,61, 0,68, 0,7, 0,75, 0,8, 1,0 літрів і більше. Забороняється повторне використання одноразового посуду при продажі алкогольних напоїв (абзац п’ятий пункту 15 та абзац сьомий пункт 22 Правил роздрібної торгівлі алкогольними напоями).

Під час обслуговування в закладах (підприємствах) ресторанного господарства за бажанням споживачів алкогольні напої можуть бути продані на винос у відповідній упаковці (абзац другий пункту 3.5. розділу 3 Правил роботи закладів (підприємств) ресторанного господарства, затвердженими наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України від 24.07.2002 р. N 219, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 20.08.2002 р. за N 680/6968).

Також інформуємо, що згідно з пунктом 1 Положення Про Державну фіскальну службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 травня 2014 року N 236 (далі - Положення N 236), ДФС є центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового, митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску.

Положення N 236 не передбачає повноважень ДФС щодо формування та реалізації державної політики у сфері торгівлі, зокрема розроблення та затвердження правил торгівлі товарами і роботи закладів ресторанного господарства.

Відповідно до абзацу другого пункту 1 Положення про Міністерство економічного розвитку і торгівлі України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року N       459 (далі - Положення N 459), Мінекономрозвитку є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері торгівлі.

Мінекономрозвитку відповідно до покладених на нього завдань розробляє та затверджує правила торгівлі окремими групами товарів, роботи закладів ресторанного господарства та надає роз’яснення щодо реалізації державної політики у сфері торгівлі (підпункти 151 і 232 пункту 4 Положення N 459).

Отключить рекламу
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться