Подпишитесь на рассылку

Подпишитесь

и получайте свежие новости и специальные предложения
  • Роботодавець – податковий агент має нарахувати податок на доходи фізичних осіб на суму, виплачувану працівнику за рішенням суду за вимушений прогул (Лист ГУ ДФС у м. Києві від 06.09.2016 № 5795/K/26-15-13-01-10)

Роботодавець – податковий агент має нарахувати податок на доходи фізичних осіб на суму, виплачувану працівнику за рішенням суду за вимушений прогул (Лист ГУ ДФС у м. Києві від 06.09.2016 № 5795/K/26-15-13-01-10)

ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ДФС у м. КИЄВІ

ЛИСТ

№ 5795/K/26-15-13-01-10 від 06.09.2016

 

Абзацем 5 пункту 6 Постанови Пленуму ВСУ від 24.12.99 р. № 13 «Про практику застосування судами законодавства про оплату праці» зазначено, що задовольняючи вимоги про оплату праці, суд має навести в рішенні розрахунки, з яких він виходив при визначенні сум, що підлягають стягненню. Оскільки справляння і сплата прибуткового податку з громадян є відповідно обов'язком роботодавця та працівника, суд визначає зазначену суму без утримання цього податку й інших обов'язкових платежів, про що зазначає в резолютивній частині рішення.

Оподаткування доходів фізичних осіб регулюється розділом IV Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 р. N 2755-ІУ (далі - Кодекс), п. 163.1 ст. 163 якого визначено, що об'єктом оподаткування платника податку є, зокрема, загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, який складається із суми оподатковуваних доходів, нарахованих (виплачених, наданих) протягом такого звітного податкового місяця.

Підпунктом 164.2.1 п. 164.2 ст. 164 Кодексу встановлено, що доходи у вигляді заробітної плати, нараховані (виплачені) платнику податку відповідно до умов трудового договору (контракту), включаються до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку і є базою оподаткування податком на доходи фізичних осіб.

Порядок нарахування, утримання та сплати (перерахування) податку до бюджету встановлено ст. 168 Кодексу.

Так, згідно із пп. 168.1.1 п. 168.1 ст. 168 Кодексу податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену ст. 167 Кодексу (18 відсотків).

Відповідно до пп.14.1.180 п.14.1 ст.14 Кодексу юридичні особи (її філія відділення, інший відокремлений підрозділ чи її представництво), само зайняті особи, постійне представництво нерезидента – юридичної особи, які нараховують  (виплачують) фізичним особам доходи, з джерела їх походження в Україні, а також, здійснюють господарську діяльність, використовують найману працю фізичних осіб на підставі укладених трудових або цивільно - правових договорів (контрактів) – набувають статусу податкового агента.

Згідно із п.18.1 ст.18 Кодексу податковим агентом визнається особа, на яку цим Кодексом покладається обов’язок з обчислення, утримання з доходів, що нараховуються (виплачуються, надаються) платнику, та перерахування податків до відповідного бюджету від імені та за рахунок коштів платника податків.

Тобто, роботодавець – податковий агент має нарахувати податок на доходи фізичних осіб на суму, виплачувану працівнику за рішенням суду за вимушений прогул.

Водночас, слід зазначити, що податок на доходи фізичних осіб нараховується також у разі, якщо роботодавець самостійно, без рішення  суду, нараховує працівнику суму середнього заробітку за час вимушеного прогулу.

Для цього роботодавець має розрахувати суми податку на доходи фізичних осіб з середньомісячної заробітної плати із застосуванням ставки  визначеною в статті 167 та норм ст. 169 Кодексу (за наявності податкової соціальної пільги у такого працівника).

Враховуючи зазначене вище, у разі нарахування (виплаті) юридичною особою заробітної плати, що підлягає стягненню за рішенням суду (або самостійне стягнення) на користь фізичної особи – платника податку, зазначена юридична особа повинна виконати усі зобов’язання покладені  на податкового агента, а саме, нараховувати, утримати податок із суми  доходу  фізичної особи за ставкою 18%, перерахувати податок до бюджету та подати податковий розрахунок за ф.1ДФ.

Разом з цим, п. 16 1 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень Кодексу передбачено, що тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір.

Об'єктом оподаткування військовим збором є доходи, визначені ст. 163 Кодексу, зокрема загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід (пп.1.2   п.16 1 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень Кодексу).

Нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому ст. 168 Кодексу (пп. 1.4 п. 16 прим. 1 підрозділу 10 розділу XX Кодексу).

Податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника, зобов’язаний утримувати збір із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку збору 1,5 відсотка (пп.168.1.1 п. 168.1 ст. 168 Кодексу).

 

Заступник начальника                                               В.С. Варгіч            

Отключить рекламу
ОЗНАКОМИТЬСЯ С ИЗДАНИЕМ
Контекстная реклама
Настройки
Оформление
Светлая тема
(стандартный)
Серая тема
Темная тема
Параметры экрана
Фиксированная ширина
(стандартный)
Во весь экран
Управление уведомлениями
Включить уведомления
Отключить уведомления