Отключить рекламу

Подпишитесь!


  • Щодо оподаткування доходів, виплачених фізичній особі - підприємцю (лист ДФС від 21.12.2017 р. № 3093/6/99-99-13-01-01-15/ІПК)

Щодо оподаткування доходів, виплачених фізичній особі - підприємцю (лист ДФС від 21.12.2017 р. № 3093/6/99-99-13-01-01-15/ІПК)

ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ

від 21.12.2017 р. № 3093/6/99-99-13-01-01-15/ІПК

Державна фіскальна служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), розглянула лист щодо оподаткування доходів, виплачених фізичній особі - підприємцю і повідомляє таке.

Поняття "фізична особа" та "фізична особа - підприємець" у законодавчому розумінні мають різний податковий статус та порядок оподаткування отриманих ними доходів.

Оподаткування доходів, отриманих фізичною особою - підприємцем від провадження господарської діяльності, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, регулюється ст. 177 розділу IV Кодексу.

Відповідно до п. 177.8 ст. 177 розділу IV Кодексу встановлено, що під час нарахування (виплати) фізичній особі - підприємцю доходу від здійснення нею підприємницької діяльності, суб'єкт господарювання та/або самозайнята особа, які нараховують (виплачують) такий дохід, не утримують податок на доходи у джерела виплати, якщо фізичною особою - підприємцем, яка отримує такий дохід, надано копію документа, що підтверджує її державну реєстрацію відповідно до закону як суб'єкта підприємницької діяльності. Це правило не застосовується в разі нарахування (виплати) доходу за виконання певної роботи та/або надання послуги згідно з цивільно-правовим договором, коли буде встановлено, що відносини за таким договором фактично є трудовими, а сторони договору можуть бути прирівняні до працівника чи роботодавця відповідно до підпунктів 14.1.195 та 14.1.222 п. 14.1 ст. 14 розділу І Кодексу.

Державна реєстрація фізичних осіб - підприємців регулюється Законом України від 15 травня 2003 року N 755-IV "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" (далі - Закон N 755).

Згідно з п. 8 ст. 4 Закону України від 15 травня 2003 року N 755-IV "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" (далі - Закон N 755) фізична особа - підприємець позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності цією фізичною особою.

Отже, п. 177.8 ст. 177 розділу IV Кодексу передбачає, що фізична особа - підприємець, з метою не утримання податку на доходи фізичних осіб з доходу від здійснення нею підприємницької діяльності, надає юридичній особі, яка нараховує (виплачує) такий дохід, копію документа, що підтверджує її державну реєстрацію відповідно до закону як суб'єкта підприємницької діяльності

З метою уникнення порушень законодавства, юридичній особі, яка має господарські відносини з фізичною особою - підприємцем, на дату виплати доходу такому платнику мати інформацію з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

Разом з цим, якщо на дату виплати доходу фізична особа - підприємець втратила свій податковий статус у зв’язку з припиненням своєї підприємницької діяльності, то виплачений такій фізичній особі дохід оподатковується за правилами, визначеними Кодексом. Усі, встановлені Кодексом, функції податкового агента виконує юридична особа, яка нараховує (виплачує) дохід фізичній особі.

При цьому, Законом України від 23 березня 2017 року N 1989-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо уточнення деяких положень та усунення суперечностей, що виникли при прийнятті Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні" (далі - Закон N 1989) були внесені зміни, зокрема до п. 38 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Кодексу. Положення Закону N 1989 застосовуються до податкових періодів, починаючи з 1 січня 2017 року.

Згідно з пп. 38.9 п. 38 підрозділу 10 "Інші перехідні положення" розділу XX Перехідних положень Кодексу під час нарахування (виплати) фізичним особам - підприємцям, місцезнаходженням або місцем проживання яких є тимчасово окупована територія (незалежно від системи оподаткування), доходу від здійснення ними підприємницької діяльності суб'єкт господарювання та/або самозайнята особа, які нараховують (виплачують) такий дохід, зобов'язані утримати податок на доходи у джерела виплати. При цьому на таких осіб не поширюється дія пункту 177.8 статті 177 Кодексу.

Враховуючи зазначене, юридична особа під час нарахування (виплати) доходу фізичним особам - підприємцям, які визначені пп. 38.9 п. 38 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень Кодексу повинна виконати усі функції податкового агента, визначені Кодексом.

Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

Отключить рекламу
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться