Отключить рекламу

Подпишитесь!


  • Щодо роз'яснення окремих норм законодавства (лист ДФС від 23.06.2017 р. № 812/6/99-99-13-01-01-15/ІПК)

Щодо роз'яснення окремих норм законодавства (лист ДФС від 23.06.2017 р. № 812/6/99-99-13-01-01-15/ІПК)

ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ

від 23.06.2017 р. № 812/6/99-99-13-01-01-15/ІПК

Державна фіскальна служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - ПКУ), розглянула звернення щодо роз'яснення окремих норм законодавства і повідомляє таке.

Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV Податкового кодексу України (далі - ПКУ), відповідно до пп. 165.1.24 п. 165.1 ст. 165 якого до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються доходи, отримані від продажу власної сільськогосподарської продукції, що вирощена, відгодована, виловлена, зібрана, виготовлена, вироблена, оброблена та/або перероблена безпосередньо фізичною особою на земельних ділянках, наданих їй у розмірах, встановлених Земельним кодексом України, зокрема для ведення особистого селянського господарства та/або земельні частки (паї), виділені в натурі (на місцевості), сукупний розмір яких не перевищує 2 гектари. При цьому розмір земельних ділянок, зазначених в абзаці другому цього підпункту, а також розмір виділених в натурі (на місцевості) земельних часток (паїв), які не використовуються (здаються в оренду, обслуговуються), не враховуються.

Якщо розмір земельних ділянок перевищує 2 гектари, дохід від продажу сільськогосподарської продукції підлягає оподаткуванню на загальних підставах.

При продажу сільськогосподарської продукції (крім продукції тваринництва) її власник має подати податковому агенту копію довідки про наявність у нього земельних ділянок, зазначених в абзацах другому та третьому цього підпункту. Оригінал довідки зберігається   у власника сільськогосподарської продукції протягом строку позовної давності з дати закінчення дії такої довідки. Довідка видається сільською, селищною, міською радою або радою об'єднаних територіальних громад, що створена згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, за місцем податкової адреси (місцем проживання) платника податку протягом п'яти робочих днів з дня отримання відповідною радою письмової заяви про видачу такої довідки.

Крім того, згідно із пп. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XX ПКУ доходи, визначені ст. 163 ПКУ, є об’єктом оподаткування військовим збором, зокрема, загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.

Разом з цим пп. 1.7 п. 161 підрозділу 10 розділу XX ПКУ визначено, що звільняються від оподаткування збором доходи, що згідно з розділом IV ПКУ не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб, крім доходів, зазначених у підпунктах 165.1.2, 165.1.18, 165.1.25, 165.1.52 п. 165.1 ст. 165 ПКУ

Порядок видачі Довідки про наявність у фізичної особи земельних ділянок та її форми затверджено наказом Міністерства доходів і зборів України від 17.01.2014 р. N 32 (далі - Порядок).

Відповідно до п. 2 Порядку Довідка надається на підставі відомостей з Державного земельного кадастру (за наявності).

Також, згідно з п. 3 Порядку у Довідці зазначається, зокрема вид цільового призначення земельної ділянки та її розмір у гектарах. Інформація щодо набутого права власності на земельну ділянку сільськогосподарського призначення в довідці не зазначається.

Статтею 317 Цивільного кодексу України (далі - ЦКУ) встановлено, що власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.

Основні підстави набуття права власності визначені ст. 328 ЦКУ. Так, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.

Відповідно до ст. 1216 ЦКУ спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення (ст. 1225 ЦКУ).

Отже фізичні особи платники податків, які є власниками сільськогосподарської продукції, що вирощена, відгодована, виловлена, зібрана, виготовлена, вироблена, оброблена та/або перероблена безпосередньо ними на земельних ділянках, що отримані, зокрема, у спадщину, мають право на одержання Довідки, у відповідності до пп. 165.1.24 п. 165.1 ст. 165 ПКУ, за умови дотримання розмірів встановлених ст. 121 Земельного кодексу України.

Таким чином, якщо продавець сільськогосподарської продукції надає підприємству копію Довідки, то податковий агент з урахуванням норм пп. 165.1.24 п. 165.1 ст. 165 ПКУ не утримує податок на доходи фізичних осіб та військовий збір із доходів, що виплачуються за придбану сільськогосподарську продукцію.

Якщо розміри земельних ділянок перевищують норми, встановлені Земельним кодексом України, то такі доходи оподатковуються на загальних підставах.

Додатково повідомляємо, що індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 ПКУ).

Отключить рекламу
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться