при подписке на рассылку
gift_icon
  • Щодо застосування окремих норм податкового законодавства з податку на додану вартість (лист ДФС від 06.10.2016 р. № 21776/6/99-99-15-03-02-15)

Щодо застосування окремих норм податкового законодавства з податку на додану вартість (лист ДФС від 06.10.2016 р. № 21776/6/99-99-15-03-02-15)

ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ЛИСТ

від 06.10.2016 р. № 21776/6/99-99-15-03-02-15

 

Про розгляд листа

 

Державна фіскальна служба України розглянула лист платника щодо застосування окремих норм податкового законодавства з податку на додану вартість та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.

Для цілей оподаткування ПДВ відповідно до пункту 180.1 статті 180 розділу V Податкового кодексу України (далі – Кодекс) платником податку, зокрема, є будь-яка особа, що зареєстрована або підлягає реєстрації як платник податку.

Відповідно до пункту 181.1 статті 181 розділу V Кодексу у разі якщо загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з цим розділом, у тому числі з використанням локальної або глобальної комп'ютерної мережі, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1'000'000 гривень (без урахування податку на додану вартість), така особа зобов'язана зареєструватися як платник податку у контролюючому органі за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) з дотриманням вимог, передбачених статтею 183 розділу V Кодексу, крім особи, яка є платником єдиного податку першої - третьої групи.

Згідно із розділами V та XX Кодексу до оподатковуваних операцій з постачання товарів/послуг належать операції, що підлягають оподаткуванню за основною ставкою ПДВ, ставкою 7 відсотків, нульовою ставкою ПДВ та звільнені (умовно звільнені) від оподаткування ПДВ.

Згідно з пунктами 183.1 та 183.2 статті 183 розділу V Кодексу для здійснення реєстрації в якості платника податку особа не пізніше 10 числа календарного місяця, що настає за місяцем, в якому вперше досягнуто зазначеного вище обсягу оподатковуваних операцій з постачання товарів/послуг, повинна подати до контролюючого органу за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) реєстраційну заяву платника ПДВ за формою № 1-ПДВ (далі – Заява).

У разі якщо останній день строку подання Заяви припадає на вихідний, святковий або неробочий день, останнім днем строку вважається наступний за вихідним, святковим або неробочим робочий день (пункт 183.6 статті 183 розділу V Кодексу).

Якщо особа, яка підлягає обов'язковій реєстрації як платник податку на додану вартість, не подала до контролюючого органу Заяву, вона несе відповідальність за ненарахування або несплату податку на додану вартість на рівні зареєстрованого платника податку на додану вартість без права нарахування податкового кредиту та отримання бюджетного відшкодування податку (пункт 183.10 статті 183 розділу V Кодексу).

Правила формування податкового кредиту визначені статтею 198 розділу V Кодексу.

Згідно з пунктом 198.2 статті 198 розділу V Кодексу датою віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше:

дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг;

дата отримання платником податку товарів/послуг.

Таким чином, якщо перша із вказаних подій відбулася до моменту реєстрації особи в якості платника ПДВ, суми податку, нараховані/сплачені під час такого придбання, не можуть бути включені до складу податкового кредиту.

Що стосується застосування пункту 198.5 статті 198 розділу V Кодексу щодо нарахування податкових зобов’язань у зв’язку з використанням товарів/послуг, що використовуються платником ПДВ у звільнених від оподаткування операціях, то його положення можуть бути застосовані у тому разі, якщо при придбанні товарів/послуг було сформовано податковий кредит.

А тому платник податку, який вчасно не зареєструвався в якості платника ПДВ та здійснював до дати його реєстрації операції з постачання товарів/послуг, які згідно з Кодексом були звільнені від оподаткування, не повинен нараховувати податкові зобов’язання згідно з пунктом 198.5 статті 198 розділу V Кодексу за товарами/послугами, придбаними ним до моменту його реєстрації в якості платника ПДВ, оскільки за операціями з їх придбання були відсутні підстави для формування податкового кредиту.

 

В.о. заступника Голови

М.В. Продан

Отключить рекламу