Сайт для бухгалтеров №1 в Украине

Получайте
новости почтой!


  • Разъяснение относительно практического применения нормативно-правового акта НБУ

Разъяснение относительно практического применения нормативно-правового акта НБУ



   

НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
   ГЕНЕРАЛЬНИЙ ДЕПАРТАМЕНТ ГРОШОВО-КРЕДИТНОЇ ПОЛІТИКИ
   
   ЛИСТ
   
   від 16.10.2013 р. № 29-113/18005
   
   Роз'яснення щодо практичного застосування нормативно-правового акта Національного банку України
   (витяг)


   
   З метою посилення стійкості грошово-кредитного ринку України Правлінням Національного банку України ухвалено постанову від 25.09.2013 N 381 "Про внесення змін до постанови Правління Національного банку України від 14 травня 2013 року N 163" (далі - Постанова N 381). Ця постанова передбачає, що дія норми стосовно обов'язкового продажу частини надходжень в іноземній валюті поширюється не тільки на валютну виручку резидентів від продажу товарів за зовнішньоекономічними договорами, а й на всі надходження в іноземній валюті із-за кордону на користь юридичних осіб (які не є уповноваженими банками) та фізичних осіб - підприємців. Крім цього, зазначена норма також поширюється на власні операції уповноважених банків за зовнішньоекономічними договорами.
   
   У зв'язку із запитами банків України щодо практичного застосування окремих вимог Постанови N 381 Національний банк України надає такі роз'яснення.
   
   <...>
   
   2. Про обов'язковий продаж надходжень в іноземній валюті із-за кордону за операціями, пов'язаними зі здійсненням іноземних інвестицій
   
   Вимоги щодо обов'язкового продажу надходжень в іноземній валюті із-за кордону, визначені пунктом 2 Постанови N 163, розповсюджуються також на операції, пов'язані зі здійсненням іноземних інвестицій в Україну. Це, зокрема, стосується операцій з надходження коштів як на рахунки резидентів, так й рахунки іноземних інвесторів, що здійснюються відповідно до норм Положення про порядок іноземного інвестування в Україну.
   
   3. Про обов'язковий продаж надходжень на рахунки резидентів, відкриті за межами України на підставі індивідуальних ліцензій Національного банку України
   
   Згідно з нормами Постанови N 163 та Положення про порядок видачі Національним банком України індивідуальних ліцензій на розміщення резидентами (юридичними та фізичними особами) валютних цінностей на рахунках за межами України (далі - Положення N 485) кошти в іноземній валюті 1-ї групи Класифікатора та в російських рублях, що надходять на рахунки резидентів (юридичних осіб або фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності), відкриті за межами України на підставі індивідуальних ліцензій Національного банку України, підлягають обов'язковому продажу.
   
   Порядок здійснення обов'язкового продажу коштів у таких випадках визначено в главі 5 Положення N 485.
   
   <…>
   
   6. Про обов'язковий продаж коштів в іноземній валюті, що надійшли на користь постійних представництв
   
   Надходження в іноземній валюті на користь постійного представництва з місцезнаходженням на території України, яке здійснює підприємницьку діяльність на підставі законів України, підлягають обов'язковому продажу відповідно до вимог Постанови N 163.
   
   7. Чи підлягають обов'язковому продажу кошти в іноземній валюті, що надійшли на користь резидентів-посередників за договорами комісії, доручення, консигнації або за агентськими угодами і які підлягають подальшому перерахуванню власникам коштів?
   
   У разі, якщо відповідно до норм цивільного законодавства та укладених договорів, право власності на кошти в іноземній валюті не належить резидентам-посередникам, такі надходження підлягають подальшому перерахуванню на рахунки їх власників. Уповноважені банки, які обслуговують цих власників, здійснюють обов'язковий продаж надходжень в іноземній валюті відповідно до вимог Постанови N 163.
   
   8. Щодо надходжень в іноземній валюті на рахунки морських агентів, то обов'язковий продаж таких надходжень здійснюється з урахуванням вимог законодавства України, якими визначений особливий статус морського агента, який діє як постійний представник нерезидента, від його імені та за його рахунок.
   
   У разі, якщо відповідно до норм законодавства України та укладених договорів, право власності на кошти в іноземній валюті не належить резидентам - морським агентам, такі надходження підлягають подальшому використанню для розрахунків з третіми особами-резидентами за надані останніми послуги, пов'язані з перебуванням судна в порту, сплати портових зборів, тощо.
   
   9. Чи підлягають обов'язковому продажу власні кошти юридичної особи, що були відправлені за зовнішньоекономічними договорами та повернені нерезидентом?
   
   Власні кошти юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, що були перераховані на користь нерезидента за зовнішньоекономічними договорами та повернені нерезидентом у зв'язку з тим, що взаємні зобов'язання між сторонами повністю або частково не виконані, підлягають обов'язковому продажу відповідно до вимог Постанови N 163.
   
   Директор Генерального департаменту
   грошово-кредитної політики
О. А. Щербакова

Теги
Для того, чтоб распечатать текст необходимо оформить подписку
copy-print__image
Данная функция доступна только
авторизованным пользователям