Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, жовтень, 2014/№3
Друкувати

Купівлі у кримчан: відображаємо витрати та ПК

Казанова Марина, податковий експерт, m.kazanova@buhgalter911.com
Як у податковому обліку відобразити купівлю товарів/послуг у кримських контрагентів?

З 27 вересня при роботі з кримськими контрагентами потрібно враховувати особливості, передбачені Законом № 1636*.

* Закон України «Про створення вільної економічної зони «Крим» та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України» від 12.08.2014 р. № 1636-VII.

Податок на прибуток. Для цілей оподаткування осіб з кримськими податковими адресами прирівняли до нерезидентів (п. 5.3 ст. 5 Закону № 1636). Це означає, що при купівлях у них вам потрібно застосовувати «нерезидентні» нюанси ПКУ (звичайно ж, з урахуванням Закону № 1636).

Почнемо з витрат. У майбутньому, коли режим тимчасової окупації у Криму скасують, витрати на купівлю товарів/робіт/послуг у кримчан, будуть обмежені 85 % бар’єром (як для купівель у «офшорних» нерезидентів) — п.п. 5.11 ст. 5 Закону № 1636.

Але поки що, у період тимчасової окупації Криму, це обмеження не працює (п.п. 8 п. 12.3 ст. 12 Закону № 1636). Отже, вартість товарів/робіт/послуг, придбаних у кримчан, ви маєте право відносити до витрат у повній сумі.

Щоправда, не забувайте про загальні обмеження щодо включення до витрат окремих виплат нерезидентам (зокрема, пп. 139.1.13, 139.1.14, 140.1.2 ПКУ). Наприклад, при отриманні консалтингових послуг від кримського контрагента потрібно враховувати, що такі витрати можна відображати в сумі, що не перевищує 4 % доходу (виручки) від операційної діяльності (за вирахуванням ПДВ) за попередній рік (п.п. 139.1.13 ПКУ).

Крім того, при розрахунку суми таких витрат доведеться врахувати звичайні ціни. Адже такі операції прирівняли до контрольованих (п. 5.2 ст. 5 Закону № 1636). Причому такими вони будуть навіть незважаючи на загальну суму операцій (тобто критерій 50 млн грн. у цьому випадку не працює).

При виплаті доходів кримчанину-юрособі пам’ятайте про податок на репатріацію (п.п. 9 п. 12.3 Закону № 1636).

Будь-які доходи з джерелом походження з іншої території України (тобто з території України, крім ВЕЗ «Крим»), які нараховуються/виплачують на користь осіб, прирівняних до нерезидентів, оподатковуються за правилами, установленими для їх виплати (репатріації) за кордон України (п.п. 9 п. 12.3 Закону № 1636)

Імовірно, утримувати його потрібно лише з доходів, названих у ст. 160 ПКУ (у загальному випадку за ставкою 15 %). Щоправда, на жаль, ще невідомо, як чиновники розтлумачать слова «будь-які доходи» у п.п. 9 п. 12.3 Закону № 1636. І ще одне: норми про уникнення подвійного оподаткування до доходів кримчан-нерезидентів не застосовують (п. 5.4 ст. 5 Закону № 1636).

ПДВ. Ключовий момент: з 27 вересня та на період окупації постачання товарів з території Криму відбувається в режимі імпорту (п.п. 5 п. 12.4 Закону № 1636). Отже, такі операції обкладають ПДВ за ставкою 20 % (п. 187.8 ПКУ). На дату сплати (нарахування) «ввізного» ПДВ у вас виникне право на податковий кредит (п. 198.2 ПКУ).

Як оформляти митні декларації при перетині території Криму, податківці розповіли в листі ДФСУ від 26.09.2014 р. № 5626/7/99-99-24-01-06-17

Основне запитання: що робити з податковим кредитом за купівлями, здійсненими до набуття чинності Законом № 1636? У Законі зазначено, що з 01.06.2014 р. податкова реєстрація осіб, які станом на 31.05.2014 р. перебували на обліку у кримській/севастопольській податковій, анулюється. Тому після 01.06.2014 р. відображати податковий кредит за кримськими купівлями не можна.

А ось до цієї дати, судячи з усього, потрібно виходити з такого: якщо на момент складання податкової накладної кримський контрагент не був виключений з Реєстру платників ПДВ, то податковий кредит можна поставити на підставі податкової накладної або скарги за формою Д8 (у такому ключі податківці розмірковували в листі ДФСУ від 30.07.2014 р. № 654/6/99-99-19-03-02-15).

m.kazanova@buhgalter911.com

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться