Вимкнути рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, лютий, 2020/№8
Друкувати

Відомості про бенефіціарів: нова хвиля

Шевчук Михаил, налоговый эксперт
Ще свіжі в пам’яті величезні черги до держреєстратора у зв’язку із введенням обов’язку подання інформації про кінцевих бенефіціарів. Хоча все й «вирішилося мирним шляхом», ця проблема наробила чимало шереху! Тож тепер одна згадка бенефіціарів у контексті взаємодії з держреєстратором викликає холодний піт. Щоб бути готовими до нових віянь, пропонуємо вам уже зараз ознайомитися (та підготуватися) до чергових змін на цю тему.

«Порушником спокою» цього разу став Закон № 361* (фактично це змінник уже знайомого нам Закону про боротьбу із відмиванням доходів, одержаних злочинним шляхом). Документ опублікований 28.12.2019 р. у газеті «Голос України», 2019, № 251 і згідно з п. 1 розд. Х набирає чинності через чотири місяці з дня свого опублікування. Таким чином, виходимо на 28.04.2020 р.

* Закон України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» від 06.12.2019 р. № 361-IX.

Закон, крім своєї основної місії, у тому числі внесе зміни до процедури розкриття інформації про кінцевих бенефіціарних власників (КБВ), про що детальніше зараз і розповімо.

Who is who?

Потрібне нам визначення «кінцевий (бенефіціарний) власник» наведено в п. 30 ст. 1 Закону № 361. У значенні, наведеному в ст. 1 Закону № 361, поняття «кінцевий (бенефіціарний) власник» з 28.04.2020 р. застосовуватимуть і в Законі № 755**.

** Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань» від 15.05.2003 р. № 755-IV.

«Історія» з КБВ фізосіб-підприємців не стосується — вони ніяку інформацію подавати/оновлювати не повинні.

Сказати, що це щось абсолютно нове, не можна.

КБВ для юридичних осіб є будь-яка фізособа, яка здійснює вирішальний вплив на діяльність юрособи (у тому числі через ланцюг контролю/володіння).

Ознакою здійснення прямого вирішального впливу на діяльність є безпосереднє володіння фізособою часткою у в розмірі не менше 25 % статутного (складеного) капіталу або прав голосу юрособи.

Ознаками здійснення непрямого вирішального впливу на діяльність є принаймні володіння фізособою часткою у в розмірі не менше 25 % статутного (складеного) капіталу або прав голосу юрособи через пов’язаних фіз- чи юросіб, трасти або інші подібні правові утворення, або здійснення вирішального впливу незалежно від формального володіння.

При цьому вирішальний вплив може здійснюватися шляхом реалізації права контролю, володіння, користування або розпорядження всіма активами або їх частиною, права на отримання доходів від діяльності юрособи, трасту***, права вирішального впливу на формування складу, результати голосування органів управління, а також здійснення правочинів, які дають можливість визначати основні умови господарської діяльності юрособи або діяльності трасту***, приймати обов’язкові до виконання рішення, що мають вирішальний вплив на діяльність юрособи, трасту***.

*** Або іншого подібного правового утворення.

При цьому КБВ не може бути комерційний агент, номінальний власник або номінальний утримувач, або лише посередник щодо такого права.

Інформація про КБВ: оновити та підтверджувати!

Тепер про те, яку саме інформацію про КБВ доведеться подавати/оновлювати.

Діючі юрособи (та зареєстровані до 28.04.2020 р. — дати набрання чинності Законом № 361) зобов’язані будуть подати держреєстратору інформацію про КБВ (в обсязі, передбаченому Законом № 361****) та структуру власності.

**** Прізвище, ім’я, по батькові (за наявності), дата народження, країна громадянства, серія та номер паспорта громадянина України або паспортного документа іноземця, місце проживання, реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності), а також повне найменування та ідентифікаційний код (для резидента) засновника юридичної особи, в якому ця особа є кінцевим бенефіціарним власником, характер та міра (рівень, ступінь, частка) бенефіціарного володіння (вигоди, інтересу, впливу). У разі відсутності в юридичної особи кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи, у тому числі кінцевого бенефіціарного власника її засновника, якщо засновник — юридична особа, вноситься обґрунтована причина його відсутності.

Для цього їм буде відведено 3 місяці з дня набрання чинності нормативно-правовим актом, яким затвердять форму та зміст структури власності.

У цьому контексті варто виокремити:

— оновлений перелік «звільненців», інформація щодо КБВ щодо яких не фігурує в ЄДР: політичні партії, структурні утворення політичних партій, професійні спілки, їх об’єднання, організації профспілок, передбачені статутом профспілок та їх об’єднань, творчі спілки, місцеві осередки творчих спілок, організації роботодавців, їх об’єднання, адвокатські об’єднання, торгово-промислові палати, об’єднання співвласників багатоквартирних будинків, релігійні організації, державні органи, органи місцевого самоврядування, їх асоціації, державні та комунальні підприємства, установи, організації;

— відсутність застереження, що якщо засновниками юрособи є виключно фізособи, які є КБВ юрособи, інформація про КБВ юрособи не подається.

Що стосується структури власності, то згідно з п. 58 ст. 1 Закону № 361 це «документально підтверджена система взаємовідносин фізичних та юридичних осіб, трастів, інших подібних правових утворень, що дає змогу встановити всіх кінцевих бенефіціарних власників, у тому числі відносини контролю між ними, або відсутність кінцевих бенефіціарних власників».

Її форму та зміст ще мають затвердити.

Щойно з’явиться обіцяний документ, яким буде затверджено форму та зміст структури власності, ми обов’язково поговоримо про це детальніше.

Після цього вже на регулярній основі юрособи будуть зобов’язані (п. 22 розд. ХХ Закону № 361): підтримувати інформацію про КБВ та структуру власності в актуальному стані, оновлювати її та повідомляти держреєстратора про зміни протягом 30 роб. дн. з дня їх виникнення, подаючи держреєстратору документи, які підтверджують ці зміни.

Якщо ж такі зміни відсутні, юрособи повинні будуть повідомляти держреєстратора про їх відсутність при проведенні держреєстрації будь-яких змін до відомостей про юрособу, що містяться в ЄДР.

Також для юросіб передбачений обов’язок щорічно, починаючи з наступного року з дати держреєстрації, протягом 14 к. дн. підтверджувати відомості про КБВ.

Для підтвердження відомостей про КБВ необхідно буде надавати держреєстратору:

1) заяву про підтвердження відомостей про кінцевого бенефіціарного власника;

2) структуру власності за затвердженими формою та змістом;

3) витяг, виписку чи інший документ з торговельного, банківського, судового реєстру, що підтверджує реєстрацію юрособи-нерезидента в країні її місцезнаходження — у разі, якщо засновником юрособи є юрособа-нерезидент;

4) нотаріально посвідчену копію документа, що посвідчує особу, яка є КБВ юрособи, — для фізособи-нерезидента.

Посвідчувати нотаріально такий документ доведеться й фізособам-резидентам, якщо він оформлений без застосування засобів Єдиного державного демографічного реєстру.

Штрафи

Здавалося б, таким чином про бенефіціара(ів) або зміни в такій інформації держреєстратор дізнається у будь-якому разі. Але автори Закону № 361, мабуть, так не думають. Для більшої пильності вони вирішили злякати «батогом».

Для цього оновили редакцію ч. 6 ст. 16611 КпАП.

За неподання / несвоєчасне подання держреєстратору передбаченої Законом № 755 (з урахуванням змін) інформації про КБВ юрособи або про його відсутність або документів для підтвердження відомостей про КБВ загрожуватиме адміністративний штраф у розмірі від 1 до 3 тис. нмдг (17 — 51 тис. грн).

Штраф згідно з ч. 6 ст. 16611 КпАП накладається на керівника юрособи або особу, уповноважену діяти від імені юрособи (виконавчого органу).

P. S. Є в Законі № 361 ще багато чого цікавого. Причому деякі норми прямо зачіпають бухгалтерів, які надають приватні послуги. Згідно із Законом такі бухгалтери (не стосується тих, які працюють у штаті підприємства) стають суб’єктами первинного фінансового моніторингу . Незабаром вони повинні будуть перевіряти фінансові операції своїх клієнтів і повідомляти про підозрілі держслужбі фінмоніторингу. Але це вже зовсім інша історія… Про неї ми розповімо в найближчих номерах нашого журналу.

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться