Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Отримуйте
новини поштою!


06.03.17
10546 14 Друкувати

Курсові різниці при визначенні доходів юридичної особи – платника єдиного податку

Відповідно до підпункту 2 пункту 292.1 ПКУ доходом юридичної особи - платника єдиного податку третьої групи є будь-який дохід, включаючи дохід представництв, філій, відділень такої юридичної особи, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ПКУ.

Платники єдиного податку третьої групи (юридичні особи) використовують дані спрощеного бухгалтерського обліку щодо доходів та витрат.

Зокрема, наказом Міністерства фінансів України від 25.02.2000 № 39 затверджено Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 25 «Фінансовий звіт суб’єкта малого підприємництва» (далі – П(С)БО 25).

Юридичні особи - суб’єкти господарювання, які відповідають критеріям, визначеним підпунктом 3 пункту 291.4 ПКУ, та застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, з метою складання фінансової звітності визнають доходи і витрати за національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку (п. 10 П(С)БО 25).

Бухгалтерський облік операцій з іноземною валютою ведеться відповідно до вимог Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 21 «Вплив змін валютних курсів» (далі – П(С)БО 21), затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 10.08.2000 № 193 зі змінами та доповненнями.

Курсова різниця - різниця між оцінками однакової кількості одиниць іноземної валюти при різних валютних курсах. Монетарні статті - статті балансу про грошові кошти, а також про такі активи й зобов’язання, які будуть отримані або сплачені у фіксованій (або визначеній) сумі грошей або їх еквівалентів (п. 4 П(С)БО 21).

Монетарні статті в іноземній валюті відображаються з використанням валютного курсу на кінець дня дати балансу (п.7 П(С)БО 21).

Визначення курсових різниць за монетарними статтями в іноземній валюті проводиться на дату балансу, а також на дату здійснення господарської операції в її межах або за всією статтею (відповідно до облікової політики). Для визначення курсових різниць на дату балансу застосовується валютний курс на кінець дня дати балансу. При визначенні курсових різниць на дату здійснення господарської операції застосовується валютний курс на початок дня дати здійснення операції. Підприємство може здійснити перерахунок залишків на кінець дня за монетарними статтями в іноземній валюті, за якими протягом дня здійснювались господарські операції із застосуванням валютного курсу, встановленого на кінець цього дня (п. 8 П(С)БО 21).

Отже, юридична особа – платник єдиного податку визначає курсові різниці від перерахунку операцій, виражених в іноземній валюті, заборгованості та іноземної валюти на дату балансу, а також на дату здійснення господарської операції згідно з вимогами положень (стандартів) бухгалтерського обліку.

У податковій декларації юридичної особи – платника єдиного податку зазначається лише обсяг доходу, відображення витрат не передбачено.

Враховуючи вищевикладене, позитивне значення курсових різниць від перерахунку іноземної валюти включається до складу доходів такого платника податку. Від’ємне значення курсових різниць від перерахунку іноземної валюти не зменшує базу оподаткування єдиним податком.

За матеріалами ДФС у Дніпропетровській області

Бухгалтер 911 наголошує: зміст авторських матеріалів може не співпадати з політикою та точкою зору редакції. Серед авторів матеріалів, що публікуються, є не лише представники редакційної команди.

Викладена інформація в конкретній публікації відображає позицію автора. Редакція не втручається в авторські матеріали, не редагує тексти, тож не несе відповідальності за їх зміст.

Коментарі
  • СержК
06.03.17 08:24

Уже писал об этом. Чистой воды извращения от ДФС, которая уже не знает, откуда еще бы высосать доходы. В специальном разделе, посвященном единому налогу, ни слова нет о подобных перерасчетах (а с чего тогда было бы их городить в разделе, посвященном налогу на прибыль, если достаточно было бы опереться "на нормы бухгалтерского учета"?). А еще и запрет при этом брать отрицательные в расходы вообще выглядит кощунственно! Представим себе гипотетическую ситуацию. На счету у предприятия имеется 1000 убитых енотов. Весь год иных операций не было, валюта оставалась на счету. Курс на начало года 28,00. Баланс - 28000. На 30 июня экономика просела, курс 40,00. Баланс - 40000. "доход" - 12000. На конец года титаническими усилиями Премьера, Гонтаревой и Ко курс вернули к 24,00 (смешно, но это для иллюстрации). Баланс - 24000. Бухгалтерский доход - дыра в минус 4000. А ДФС требует заплатить единый налог с 12000 гривен???!!!

Відповісти
  • Машуня
06.03.17 10:18

Я это понимаю так. В конце марта зашла валютная выручка. Обязательная продажа 65% = гривневый эквивалент на счете = доход единщика. Если в марте я не продаю оставшиеся 35% валюты, то я включаю эту сумму в доход за 1 квартал по курсу своего банка (а не по курсу НБУ) на 31.03.2017. И усё.... А в учете все это, безусловно, итак будет отражено на соотв. бух. счетах.

Відповісти
  • Елена
06.03.17 12:43

Машуня, а почему вы в доход ставите 65% валютной выручки??? Я на доходы отношу все 100% по курсу НБУ

Відповісти
  • Машуня
06.03.17 12:46

Елена, я ниже исправилась. Думала о другом, написала - черте-что :)

Відповісти
  • Елена
06.03.17 12:51

Машуня, уже и я до конца дочитала)))

Відповісти
  • Света
06.03.17 10:57

Я думаю,что в доход пойдет разница между курсами НБУ на 31.03. и датой поступления денег от нерезидента .Я делаю годовой баланс,поэтому пересчитываю курсовые по монетарным статьям на 31.12.17.Может не быть на 31.12.17 остатка по валютному счету.

Відповісти
  • Машуня
06.03.17 11:17

Света, да верно. Я неправильно написала.... Курс НБУ на дату поступления вал. выручки (предыдущей оценки) и дату баланса (31.03.2017).

Відповісти
  • Света
06.03.17 11:01

Вопрос;Кто-то из единщиков-юрособ включает в доход единщика курсовую разницу по валютной кредиторской задолженности на дату баланса?

Відповісти
  • Света
06.03.17 12:08

Машуня,а Вы сдаете баланс поквартально и пересчитываете курсовые поквартально?Я не знаю как быть.Деку единого сдаем поквартально,баланс раз в год,а курсовые когда пересчитывать для единщиков,как Вы думаете?

Відповісти
  • Машуня
06.03.17 12:36

Света, вопрос, действительно, очень интересный.... Кредиторки у меня нет. Баланс сдаю раз в год. Но разобраться для себя очень хочется, ведь отчетность по ЕН - квартальная. С одной стороны статьи - монетарные (валюта на счете, дебиторка, кредиторка) ... С другой стороны: 1) 292.1. Дохід: ....будь-який дохід,..., отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній пунктом 292.3 цієї статті ..... 2) 292.3: До суми доходу платника єдиного податку третьої групи, який є платником податку на додану вартість за звітний період також включається сума кредиторської заборгованості, за якою минув строк позовної давності..... 3) 292.5. Дохід, виражений в іноземній валюті, перераховується у гривнях за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, встановленим Національним банком України на дату отримання такого доходу.... 4) 292.6. Датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг). Для платника єдиного податку третьої групи, який є платником податку на додану вартість, датою отримання доходу є дата списання кредиторської заборгованості, за якою минув строк позовної давності....... Мои выводы: 1) Во всей статье 292 ни слова вообще про разницы на последнюю дату отчетного периода; 2) Единщик ведут упрощенный бух. учет (что это?))); 3) В доходы ставим только просроченную кредиторку и то, только плательщики НДС (тоже странно); 4) Датой получения дохода является только: а) поступление денег на р/с (в т.ч. валюты); б) дата бесплатного получения товаров/услуг, т.е. дата подписания акта бесплатной передачи; в) дата списания просроченной (безнадежной) кредиторки. 5) НЕ является датой получения дохода (а соотв. доходом))) дата определения курсовых разниц (не важно - квартал это или год)..... Короче, я бы в доход единщика не включала бы положительные курсовые разницы. ИМХО. А Вы что думаете?

Відповісти
  • 0123456
06.03.17 12:52

прикольненько, а недавно для чп-шников они разъясняли, что курсовые разницы и проценты от банка в доход не попадают, если я ничего не путаю... а у юрлиц, выходит, попадают?

Відповісти
  • Елена
06.03.17 13:49

0123456, чп-шник единщик не ведет бухучет, т.е. никаких монетарных и немонетарных статей у него нет, поэтому для чп-шников такое разъяснение. Пока такое.:)

Відповісти
  • ******
06.03.17 13:39

В конце декабря консультировалась в ДПІ , сказали в доход включают валютную виручку в день поступления на р/счет по курсу НБУ для юрид. на едином налоге.

Відповісти