Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Підпишіться!


04.05.17
6680 2 Друкувати

Робота у вихідні дні при тризмінному графіку роботи

Бувають ситуації, коли підприємство тимчасово переходить на тризмінний графік роботи. Тоді третя зміна закінчується в суботу о 6:00 ранку. Або ж початок третьої зміни припадає на неділю на 22:00, тоді робочий тиждень закінчиться в п'ятницю о 22:00. І в першому, і в другому випадку - робота у вихідний день. Виробництво зупиняється на вихідні. Чи можемо роботу в три зміни починати в неділю о 22:00 і закінчувати в п'ятницю о 22:00, або тільки з понеділка з 6:00 по суботу 6:00?

Змінний режим роботи - це режим, при якому працівники чергуються в змінах рівномірно з періодичністю, передбаченою відповідними графіками. Час початку і закінчення зміни, перехід з однієї в іншу і т. п. відповідно до вимог ст. ст. 57, 58 КЗпП визначається Правилами внутрішнього трудового розпорядку.

Режим роботи відповідно до вимог ст. 32 КЗпП є одним з істотних умов трудового договору і відповідно до ст. 7 Закону України "Про колективні договори і угоди" повинен бути визначений в колективному договорі.

Як випливає з викладеного, введення змінного режиму роботи характеризується рядом умов, які повинні бути передбачені в колективному договорі (мова йде про норми тривалості робочого часу на різні періоди часу року, оплату праці та т. п.) і в Правилах внутрішнього трудового розпорядку (порядок змінності, час початку зміни, перерв і т. п.) з тим, щоб організація праці і відпочинку, оплата праці працівників, зайнятих в такому режимі роботи, забезпечувала їх трудові права та гарантії, передбачені законодавством.

Крім того, в колективному договорі на період введення змінного графіка роботи необхідно передбачити запровадження підсумованого обліку робочого часу.

Згідно ст. 61 КЗпП це допускається за погодженням з профспілковим комітетом підприємства і за умови, що тривалість робочого часу за обліковий період не перевищує нормального числа робочих годин.

Всі інші умови і конкретний порядок застосування підсумованого обліку робочого часу розробляються підприємством самостійно.

При підсумованому обліку робочого часу графіки роботи (змінності) повинні розроблятися таким чином, щоб тривалість перерви в роботі між змінами (включаючи перерву на обід) була не меншою подвійної тривалості часу роботи в попередній зміні (ч. 1 ст. 59 КЗпП України), тривалість щотижневого безперервного відпочинку повинна бути не менше 42 годин (ст. 70 КЗпП України). Призначення працівника на роботу протягом двох змін підряд забороняється (ч. 2 ст. 59 КЗпП України). Якщо змінний графік роботи не є постійним для певних категорій працівників або підприємства в цілому, то його введення передбачає істотну зміну умов праці, а, отже, про тимчасове запровадження змінного режиму працівника необхідно повідомити не пізніше ніж за два місяці.

Методичні рекомендації щодо застосування підсумованого обліку робочого часу затверджені наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19.04.2006 р № 138 (далі - Методрекомендації № 138). Відповідно до п. 3 Методрекомендацій № 138 при підсумованому обліку робочого часу робота регулюється графіками роботи (змінності), які розробляються роботодавцем і погоджуються з виборним органом первинної профспілкової організації. Графіки роботи (змінності) розробляються таким чином, щоб тривалість робочого часу за обліковий період не перевищувала нормального числа робочих годин, передбаченого статтями 50 і 51 КЗпП. Обліковий період установлюється в колективному договорі підприємства. Він охоплює робочий час і години роботи у вихідні і святкові дні, години відпочинку. Щоденна або щотижнева тривалість робочого часу, встановлена ​​графіком, може коливатися протягом облікового періоду, але загальна сума годин роботи за обліковий період має дорівнювати нормі робочого часу в обліковому періоді (п. 6 Методрекомендацій № 138).

Як зазначалося раніше, обліковий період для підсумованого обліку робочого часу визначається в колективному договорі. Методрекомендації № 138 і окремі роз'яснювальні листи Міністерства праці та соціальної політики України визначають обліковий період - місяць, квартал, рік, в окремих випадках - декада. Законодавством і нормативними актами України мінімальний обліковий період для підсумованого обліку робочого часу не визначено. При цьому обліковий період не може перевищувати період дії змінного графіка роботи.

Нормами КЗпП нормальна (ст. 50) і скорочена (ст. 51) тривалість робочого часу визначається кількістю робочих годин на тиждень, у зв'язку з чим, на нашу думку, змінний графік роботи не може вводиться на підприємстві менш ніж на тиждень.

Роботу в три зміни можливо починати в будь-який час, оскільки такі вимоги чітко не визначені чинним законодавством. Якщо робота в 3 зміни починається в неділю о 22:00 і закінчується в п'ятницю о 22:00, або починається в понеділок з 6:00 по суботу 6:00 (п'ятиденний робочий тиждень), то, в будь-якому випадку, немає можливості уникнути оплати роботи у вихідний день. Так, при п'ятиденному робочому тижні працівникові надається два вихідних дні на тиждень. Загальний вихідний день - неділю (ст. 69 КЗпП). Другий вихідний день при п'ятиденному робочому тижні визначається графіками змінності і має надаватися підряд з загальним вихідним днем ​​(ст. 67 КЗпП України).

Таким чином, вихідними днями будуть субота і неділя, неділя і понеділок, або інші два дні поспіль згідно з графіком змінності. Роботу в ці дні необхідно оплачувати в подвійному розмірі.

 

Ольга Буркун,  аудитор АФ «Курсор-Аудит»

 

 

За матеріалами Аудиторська фірма «Курсор-Аудит»
Теги:
Коментарі
  • Просто интересно
04.05.17 08:36

Если у предприятия суббота, воскресенье- выходные дни, то что делают работники в субботу до 6,00 и в воскресенье с 22,00?

Відповісти
    Оцінити
  • 0
  • 0
  • Юлія
04.05.17 18:39

Просто интересно, початок вихідних 6-00 субота, а в неділю з 22- початок роботи, і виходить що фактично не 2 повних дні виходних а 1,5....а взагалі, не дуже зрозуміло питання поставили....коли починати і закінчувати має встановлювати підприємство, а от ЗП працівникам виплачувати згідно КЗпП, тобто, якщо працює у вихідний день - то оплата як за вихідний....те саме стосується і святкових днів....є ж під-ва у яких не преривне виробництво...

Відповісти
    Оцінити
  • 0
  • 0
У фокусі фото автора
Ушакова Лілія Форма № 1ДФ за 3 квартал: оренда, позики, ФОП, штрафи…...
8543 13
Календар бухгалтера
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Додаток
Курси валют
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити!
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд