Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Підпишіться!


12.09.17
7636 1 Друкувати

Працівник-новачок: зарплатно-трудові нюанси

Будь-якому підприємству час від часу потрібні нові кадри. Причини для цього можуть бути різними — від декрету або звільнення «старого» співробітника до розширення виробництва або бажання роботодавця обзавестися свіжими головами, не забитими стереотипами. Як правильно оплатити працю новачка? Як бути з його відрядженням і відпусткою? Що робити, якщо він раптом захворів буквально на другий день після того, як став до роботи? Давайте, друзі, розбиратися в цих питаннях разом.
Ви напевно добре знаєте, що взаємовідносини з новим працівником розпочинаються з укладення трудового договору, видання відповідного наказу про прийняття на роботу і повідомлення податківців про працевлаштування новачка.

Проте за будь-який договір потрібно віддячити. І тим більше за трудовий!

Заробітна плата

Працівнику, який пропрацював на підприємстві менше місяця, заробітну плату нараховують у загальному порядку виходячи з фактично відпрацьованого часу і встановленого йому в штатному розписі окладу (тарифної ставки) або залежно від виробітку. Причому розмір окладу (тарифної ставки) працівника-новачка не має бути нижчий розміру окладу (тарифної ставки) інших працівників, що обіймають аналогічні посади (що виконують аналогічні роботи).

Зменшення окладу (тарифної ставки) допускається лише в разі, якщо колективний договір, укладений на підприємстві, містить норму про те, що розмір окладу (тарифної ставки) нового працівника може бути зменшений на певний час (наприклад, на час випробувального строку). Але він у будь-якому випадку не може бути нижчий розміру прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року (ст. 96 КЗпП). Таким чином, у 2017 році мінімальний оклад (тарифна ставка) не може бути нижчий 1600 грн., годинна тарифна ставка — 9,67 грн.*

* Див. консультацію фахівця Мінсоцполітики в «Податки та бухгалтерський облік», 2017, № 5, с. 41.

Крім того, розмір заробітної плати працівника за повністю виконану місячну (годинну) норму праці не може бути нижчий розміру мінімальної заробітної плати. Нагадаємо, що мінімальна зарплата на 2017 рік складає:

— у місячному розмірі — 3200 грн.;

— у погодинному розмірі — 19,34 грн.

Якщо отримана під час розрахунку сума заробітної плати за фактично відпрацьований час виявиться нижче мінімальної зарплати, розрахованої з урахуванням зайнятості працівника іпропорційно виконаній місячній (годинній) нормі праці, доведеться зробити «трудову» доплату до «мінімалки». Її розмір дорівнюватиме різниці між цими двома величинами.

Оподаткування заробітної плати працівника, який відпрацював менше місяця, здійснюють у загальному порядку

Проте якщо такий працівник претендує на податкову соціальну пільгу (ПСП), то тут є свої нюанси.

Згідно зі ст. 169 ПКУ скористатися ПСП може працівник, якщо його зарплата, нарахована за місяць, не перевищує граничний розмір доходу, який дає право на ПСП. За загальним правилом, у 2017 році претендувати на ПСП можуть громадяни, у яких заробітна плата за місяць не перевищує 2240 грн. (1600 грн. x 1,4).

Пільга застосовується тільки за одним місцем нарахування (виплати) зарплати, яке платник податків обирає самостійно, шляхом подання заяви про самостійне обрання місця застосування ПСП.

У новоприйнятого працівника право на ПСП з’являється вже в місяці прийняття на роботу, причому незалежно від того, скільки днів він у ньому відпрацював. Головне, щоб його зарплата за цей місяць не перевищувала дозволену межу. І нехай вас не бентежить те, що такому працівнику в місяці прийняття на роботу нарахована зарплата пропорційно відпрацьованому часу.

Якщо працівник подав заяву про застосування ПСП і підтвердні документи (при необхідності), пільгу ви застосовуєте в повному обсязі. Перераховувати її суму пропорційно відпрацьованому часу не треба.

Проте будьте уважні до новачка, який влаштовується до вас на роботу в тому ж місяці, у якому звільнився з попереднього місця. Річ у тім, що ПСП надається з урахуванням останнього місячного податкового періоду, у якому громадянин був звільнений з місця роботи (п.п. 169.3.4 ПКУ).

Тому якщо в місяці прийняття на роботу новачок подає вам заяву про застосування ПСП, поцікавтеся, чи застосовував колишній роботодавець до його зарплати ПСП у місяці звільнення. Якщо так, то ви пільгу цього місяця не застосовуйте. Чому? Тому що в цьому випадку право на отримання ПСП в такому місяці працівник уже реалізував на попередньому місці роботи.

А ось з наступного місяця — будь ласка

Звичайно, якщо зарплата працівника за місяць не перевищить граничного доходу, що надає право на застосування ПСП (детальніше див. «Податки та бухгалтерський облік», 2017, № 9, с. 6). Адже згідно із законом платник має право на отримання ПСП тільки від одного роботодавця.

До речі, так само обережно треба діяти, якщо ваш працівник, який користувався ПСП, звільнився і в цьому ж місяці знову повернувся до вас на роботу. Дивіться.

У місяці звільнення-прийняття на те ж підприємство заробітна плата за фактично відпрацьований час до звільнення і після прийняття нарахована працівнику одним роботодавцем. Тому

з граничним розміром доходу, що надає право на ПСП, ви порівнюєте загальний сукупний дохід (зарплату), нарахований йому в такому місяці за двома трудовими договорами одним роботодавцем

Тобто якщо працівник, який протягом одного місяця був звільнений, а потім знову прийнятий на роботу до того ж роботодавця, користувався правом на ПСП до звільнення та/або подав заяву на ПСП після працевлаштування і загальна сума його зарплати в місяці звільнення-прийняття:

— не перевищила граничний розмір зарплати, який дає право на ПСП, то до загальної суми його зарплати сміливо застосовуйте ПСП;

— перевищила — права на ПСП у працівника цього місяця немає. При цьому якщо ви застосовували ПСП до суми зарплати, нарахованої за фактично відпрацьований час до звільнення, проведіть перерахунок ПДФО і доутримайте з працівника податок.

Приклад 1. Працівник прийнятий на роботу з 14.08.2017 р. Заяву про застосування «звичайної» ПСП він подав 28.08.2017 р. Оклад працівника — 3500 грн. Премій, доплат, надбавок немає.

За фактично відпрацьовані дні в серпні 2017 року йому нарахована заробітна плата в розмірі 2068,18 грн.

Як бачимо, зарплата, нарахована працівнику за серпень 2017 року (2068,18 грн.), не перевищує граничного розміру доходу, що дає право на застосування «звичайної» ПСП (2240 грн.). Отже, до його зарплати за серпень 2017 року можна застосувати «звичайну» ПСП у розмірі 800 грн., навіть попри те, що працівник цей місяць відпрацював не повністю.

Сума ПДФО, що належить сплаті до бюджету:

(2068,18 - 800) х 18 % : 100 % = 228,27 (грн.).

ВЗ і ЄСВ розраховуємо в загальному порядку. ЧИТАТИ ДАЛІ....

Інші матеріали із "Податки та бухгалтерський облік", 2017, № 2017, № 73:
Житлово-комунальна субсидія: немає межі… нововведенням
Установили домофон в орендованому офісі
Повертаємо готівку за товар, оплачений безготівково
Скарга постачальника на покупця
Бухгалтерський тест за серпень

Передплатити "Податки та бухгалтерський облік"

 

Теги:
Коментарі
  • ++
15.09.17 09:59

!

Відповісти
    Оцінити
  • 0
  • 0
У фокусі фото автора
Томашпольский Сергій ФОП і готівка: оприбуткування, ліміти, РРО і фінмоніторинг... ...
26606 40
Календар бухгалтера
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Додаток
Курси валют
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити!
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд