Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Підпишіться!


06.10.17
5155 0 Друкувати

Нараховувати чи не нараховувати ПЗ при «безкоштовному» гарантійному ремонті?

висновок документа


Якщо вартість використаних ТМЦ і наданих послуг при проведенні «безкоштовного» гарантійного ремонту включається у вартість оподатковуваних операцій постачання і компенсується споживачами, збільшуючи базу обкладення ПДВ, то їх передача не розглядається як окрема операція з постачання. Інакше безкоштовна передача таких ТМЦ і послуг потребує нарахування ПДВ виходячи з мінбази за п. 188.1 ПКУ.

Доволі суперечливе роз’яснення, що стосується нарахування ПДВ на вартість ТМЦ, використаних при «безкоштовному» гарантійному ремонті. Податківці натякають, що використання ТМЦ у такому «безкоштовному» ремонті не що інше, як їх безкоштовна передача.

Уже тут виникають запитання. Вище ми не даремно «безкоштовний» гарантійний ремонт написали в лапках. Річ у тому, що гарантійний ремонт названий безкоштовним лише формально, насправді він сплачений покупцем ще при придбанні товару. Вартість гарантійного ремонту включається у вартість самого товару, хоча окремо ніде не виділяється. Такі умови постачання цього товару.

До речі, поділяють цю точку зору і суди. Як приклад можна згадати постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 13.10.2015 р. у справі № 808/9126/14. У ній суд дійшов висновку, що позивач, який виконує роботи з гарантійного обслуговування техніки, виконує їх у межах договорів постачання товарів відповідно до умов договору і чинного законодавства, що не є окремим договірним зобов’язанням з надання послуг, а тому на вказані операції не поширюється дія п.п. 14.1.13 ПКУ (тобто визначення безкоштовно наданих товарів, робіт, послуг).

Фіскальну частину консультації дещо пом’якшує висновок з передостаннього її абзацу, де контролери говорять, коли ПДВ нараховувати все-таки не потрібно.

Так ось, якщо вартість «безкоштовно» переданих ТМЦ і наданих послуг включається до складу вартості оподатковуваних операцій з постачання самостійно виготовлених товарів/послуг і компенсується їх споживачами, збільшуючи при цьому базу обкладення ПДВ, то ці товари і послуги вважаються використаними в оподатковуваних операціях. Відповідно, така операція не розглядається як самостійне постачання і не підлягає обкладенню ПДВ.

Але давайте поставимо запитання — а чи може вартість гарантійного ремонту не включатися у вартість постачання самого товару? Зрозуміло, ні! Тому відповідь на запитання очевидна — жодних окремих податкових зобов’язань бути не може. Адже об’єктом обкладення ПДВ є постачання товарів у власність покупця. І в нашому випадку оподатковуване постачання відбулося при продажу товару, що вийшов з ладу протягом гарантійного строку. Саме із цього постачання виробник (продавець) уже сплатив свої ПДВ-зобов’язання. У свою чергу, «безкоштовний» гарантійний ремонт разом з його «матеріальною складовою» — частина виконання зобов’язань за договором постачання, узятих на себе продавцем відповідно до чинного законодавства. При цьому про жодні окремі договірні зобов’язання з надання ремонтних послуг або продажу запчастин, використаних при ремонті, у цьому випадку не йдеться. А отже, і нараховувати ПДВ-зобов’язання немає жодної необхідності.

Інші матеріали із "Податки та бухгалтерський облік", 2017, № 80:
Гарантійні зобов’язання виробників (продавців)
Ремонт за гарантією: тонкощі обліку в продавців і виробників
Гарантійний ремонт «чужими руками»: облік у виконавця і замовника
Гарантійні повернення і заміни
Гарантійні повернення і заміни через призму РРО
Неякісний товар і фізособа-покупець
Податкові наслідки гарантійної заміни товару постачальником-нерезидентом
Повернення грошових коштів і дохід єдиноподатника
Компенсація ремонтних витрат: ПДВ у покупця

Передплатити "Податки та бухгалтерський облік"

Рубрика:
Теги:
Коментарі
У фокусі фото автора
Томашпольский Сергій ФОП і готівка: оприбуткування, ліміти, РРО і фінмоніторинг... ...
28015 40
Календар бухгалтера
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Додаток
Курси валют
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити!
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд