Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Отримуйте
новини поштою!


21.04.18
11424 17 Друкувати

Майбутня пенсія: держава перекладає всю відповідальність на людину

Соцдослідження показало, що українці не готові думати про пенсію змолоду, як практикується на Заході і як вимагає пенсійна реформа в Україні, передает СЕГОДНЯ.ua.

Українці не готові піклуватися про пенсії з молодих років і вважають, що це має робити держава. Такий висновок можна зробити за результатами дослідження "Пенсійна реформа і ставлення до пенсії в Україні", яке проводилося у нас в країні за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку USAID в рамках проекту "Трансформація фінансового сектора". В опитуванні взяли участь громадяни України всіх вікових груп – від 18 років до 70+.  

Щасливі люди!

Опитування показало, що про майбутню пенсію замислюються в кращому випадку 47% людей працездатного віку. При цьому тільки 20% роблять якісь заходи, щоб забезпечити собі гідне існування в старості.

Половина з тих, хто не замислюється, на питання "Чому?" відповідають однаково: "До пенсії ще далеко". Однак приблизно кожен другий житель України старше 18 років навіть не знає, у скільки років люди виходять на пенсію. А яким повинен бути мінімальний трудовий стаж для того, щоб отримувати державну пенсію, можуть відповісти тільки 31% опитаних. Ще менше людей мають уявлення про те, які зараз мінімальна, максимальна і середня пенсії в Україні (20% і менше опитаних).

Більшість українців нічого не чули ні про другий, ні про третій рівні пенсійного забезпечення – обов'язкової та добровільної накопичувальної системи. Розбираються в цих питаннях тільки 6% населення, а 34-37% "щось чули" про них.

Причина, ймовірно, криється в стереотипі, який встиг скластися за багато років: піклуватися про пенсії для літніх людей – обов'язок держави, від людини нічого не залежить, що б він не робив – все одно буде отримувати мало.

Наскільки міцно укорінився цей стереотип, підтвердило і дане дослідження. Наприклад, на питання "Хто повинен піклуватися про гідну старість" 67% людей відповіли: держава. 68% вважають, що в будь-якому разі не будуть отримувати гідні пенсії.

Тепер відповідальність за майбутню пенсію буде нести сама людина

Пенсійна реформа, яка зараз проводиться в Україні, – це не тільки перерахунок пенсій. Ця зміна підходів до нарахування пенсій. Пануюча до останнього часу солідарна система пенсійного забезпечення, за задумом, повинна стати тільки одним із джерел отримання людиною пенсійних виплат. Причому не найістотнішим і, можливо, тимчасовим. Основну ставку в найближчому майбутньому планується зробити на обов'язкове і добровільне пенсійне страхування – так звані другу і третю сходинки пенсійної системи. А вони припускають, що людина протягом життя повинен накопичити достатню суму, яка потім буде виплачуватися йому по частинах у вигляді пенсії. Скільки накопичить – стільки й отримає потім у вигляді пенсії. А такий принцип передбачає, що людина сама повинна цікавитися, чи перераховується з його зарплати внесок у пенсійний фонд і в якому розмірі. Працюєш легально, на "білу" зарплату – значить, певний відсоток зарплати гарантовано перераховується в пенсійний фонд. Якщо ж отримуєш зарплату в конверті – найімовірніше, твій особистий рахунок у пенсійній фонді залишається порожнім.

У 2017 році в Україні була створена єдина база даних платників податків і пенсіонерів. У ній збирається і зберігається інформація про 42 млн громадян України. Причому на кожного ведеться електронне "справу". Передбачається, найближчим часом кожна людина, зареєструвавшись в цій системі, зможе сам перевіряти, як наповнюється його пенсійний рахунок, і навіть приблизно розрахувати, на яку пенсію він зможе претендувати в майбутньому.

За даними соцопитування, на сьогоднішній день близько 67% працюючих людей отримують офіційну, тобто тільки "білу" зарплату. Ще 15% людей частину зарплати отримують офіційно, а іншу частину – "в конвертах". 15% сказали, що вся зарплата їм виплачується готівкою. І 3% не знають, офіційна чи ні у них зарплата.

Де взяти гроші на пенсійні внески і кому їх довірити

Якщо людина, переглянувши своє "пенсійну справу", вирішить, що розмір майбутньої пенсії її не задовольняє, вона може робити додаткові внески до недержавних пенсійних фондів та фінансові організації. Відповідно, і пенсію в майбутньому він отримає не з одного, а з трьох джерел: з державного Пенсійного фонду – за солідарною системою, з того ж державного Пенсійного фонду або іншої організації (поки не визначено) – з обов'язкового пенсійного страхування і з приватного фонду (банку, іншої фінансової установи) – по системі добровільного пенсійного страхування.

Здавалося б, якщо є така можливість – треба користуватися! Однак на сьогоднішній день є ряд перешкод: рівень доходів і рівень довіри.

За даними соцопитування, 57% українців кажуть, що не можуть робити заощадження. За 9% вважають, що могли б відкладати "на старість" до 4% і від 4 до 9%. Виділяти на ці цілі від 31 до 50% свого доходу можуть тільки 2% українців. В даний час мають заощадження тільки 24% опитаних, а 70% не мають їх зовсім. Ще 6% не змогли або не захотіли відповідати на це питання.

Питання довіри стоїть ще гостріше. Так, приватним банкам, страховим компаніям і недержавним пенсійним фондам повністю довіряють лише по 3% населення. У інвестиційних фондів, лізингових компаній, кредитних спілок рівень довіри ще нижче – всього 2%. Найбільшою довірою користуються державні банки. Їм довіряють "аж" 6% українців.

Проте реформована пенсійна система потребує від українців відмовитися від колишніх стереотипів і шукати шляхи вирішення своєї особистої "пенсійної проблеми".

Нагадаємо, раніше ми писали про те, що Пенсійний фонд України почне працювати по-новому – він отримав нове обладнання, яке дозволить активно розвивати дистанційні сервіси.

Відзначимо також, нещодавно в Україні підвищили пенсії для деяких категорій одержувачів. Журналісти "Сегодня" розібралися, хто отримає надбавки за квітень.

Бухгалтер 911 наголошує: зміст авторських матеріалів може не співпадати з політикою та точкою зору редакції. Серед авторів матеріалів, що публікуються, є не лише представники редакційної команди.

Викладена інформація в конкретній публікації відображає позицію автора. Редакція не втручається в авторські матеріали, не редагує тексти, тож не несе відповідальності за їх зміст.

Коментарі
  • Радуга
21.04.18 08:26

Все неправда. Мои родители смолоду откладывали на сберкнижку. Меня так же научили, с 18 лет 10-20 рублей каждый месяц еще в СССР тоже на сберкнижку. Что случилось с вкладами известно. У меня накопилось около 4000, а правительство 1000 отделалось, и то с большим трудом. А щас куда откладывать? Доверия нет к банкам даже чтоб депозит положить. 

Відповісти
  • SHADOW
21.04.18 09:37

ну если на человека перекладывают, тогда вопрос, а нафига мне платить государству. я могу так же себе откладывать в кубышку. и потом, я перечисляю всю жизнь в этот фонд, пришло время на пенсию выходить. я знаю, что перечислил достаточную сумму, которая будет выплачиваться мне по частям в виде пенсии. но жизнь сделала  корректировку и я внезапно умер, пробыв на пенсии месяц -другой. кому деньги накопленные пойдут? если и наследникам, то думаю государство в виде чиновников, сделает столько преград, что получить их будет не реально или за мзду. а так в кубышке все средства достанутся наследникам. 

Відповісти
  • Игорь
21.04.18 11:33

Подход правильный. Давно пора отказываться от советских методов начисления пенсий. Но опять "реформаторы" не понимают суть вопроса. Если полностью отчисления в ПФ перекладывать на человека, то необходимо:
1) Вывести все ЗП из тени путем уменьшения налогов
2) Убрать полностью ЕСВ с работодателя
3) НДФЛ+ЕСВ не должен суммарно превышать 15%
4) Отчисления в негосударственные ПФ д.б. полностью застрахованы и возмещаться страховиками в случае банкротства 
5) Разрешить размещать пенсионные накопления в иностранные ПФ
Это тот минимум который необходимо выполнить что бы перейти от солидарной ПС к персональной.
Иначе, как обычно - хотели, как лучше, а получиться, как всегда.  
 

Відповісти
  • Марі
23.04.18 09:58

Игорь,
Все вони чудово розуміють. Тому і перерахунки пенсій здійснюються так "цікаво". І формули такі своєрідні, що гарну доплату отримують ті, хто отримував добрячу ЗП, а це, за винятком хіба що шахтарів та працівників з шкідливим умовами праці - керівний склад. Мало вони протягом життя собі нахапали, так їм і пенсію підвищену "за особливі заслуги". В жодному разі не проти шахтарів та людей, які таку пенсію справді заробили.
От тільки мені цікаво і незрозуміло, чому ЗП пенсіонера за 40 років стажу нехай навіть у мінімальному розмірі у розмірі не рівна ЗП пенсіонера за 20 років у середньому розмірі для розрахунку пенсії. У нас якраз середня тримається десь на рівні 2-х  мінімальних.
Чому не враховується те, що якщо людина має 40 років стажу, то вона фактично протягом життя не зверталася до держави за соціальною допомогою, тож не використала цей ресурс?

Відповісти
  • 3хха
21.04.18 22:19

Игорь, согласна только с одним д.б.

Відповісти
  • Сомневающийся
21.04.18 14:00

Слушайте, а я немного о другом: сколько за 20 с лишним лет проводилось опросов какими-то службами – меня ни разу никто не опрашивал. Мне даже ни разу гречку или деньги не предлагали на выборах...
Опять-таки: этот опрос проводился при «поддержке Агентства США по международному развитию USAID в рамках проекта "Трансформация финансового сектора"» А кем проводилось? Я не проводил. Может кто-то из вас проводил? Я даже не читал статью: просматривая искал (и не нашёл!) название украинской организации, которая проводила опрос. Почему я должен доверять какой-то газете? Почему на сайте USAID https://www.usaid.gov/uk/ukraine/economic-growth я не вижу результатов опросов? Когда с ТВ, в газете вы слышите или читаете: "всем известно, что..." (без ссылок на первоисточники), "известные западные учёные доказали, что..." (без указания фамилий и стран), "согласно проведённому опросу" (без указания кем проведён опрос), и т.д., – это обычная манипуляция сознанием, а информации не стоит доверять
Вот вам примеры: "всем известно, что лягушки умеют говорить"; "известные западные учёные в своих последних исследованиях установили, что Земля через 20 лет примет форму чемодана"; "согласно последнему проведённому опросу большинство украинцев – почти 94% хотели бы получать зарплату не более 500 грн в месяц"

Відповісти
  • И я скажу
23.04.18 11:11

Мне 54 , с ужасом думаю о пенсии в 1500,  Уходя на пенсию в 60 - нужно стажа 31 год... Возьмут в расчет  3 последних года. Дай бог сохранить сегодня на уровне мою офиц. пенсию ( к начислению) 6200, Учиывая стремительній рост  по средней зар. плате (благодаря министрам , депутатам)  дАЙ бог выйти на сумму 2000, Всю жизнь проработала официально- отчисляла безработицу, коммунальный, соц. страх , войну, подох. И  куда все делось.... Быть обузой родным не могу Да и не хочу.  Поэтому понимаю молодых - ЖИТЬ СЕГОДНЯШНИМ ДНЕМ,


Відповісти
  • Кристина
24.04.18 11:41

интересно, а куда денуться все наши отчисления, когда эта великая пенсионная реформа прийдёт?

Відповісти
  • Гамма5
23.04.18 13:03

И я скажу, если вы и дальше будете сидеть на 6200, то ваша пенсия к выходу максимально приблизится к минимальной Значит вам надо надеяться только на повышения минимальной пенсии до 2000, а иначе вам пенсия будет меньше 2000 это точно

Відповісти
  • *
23.04.18 12:00

Мне еще не 54. Но уже не востребована на рынке труда по возрасту. Соотвественно, если я не чиновник у кормушки, перед пенсией вынужден работать на ту ЗП, которую дадут. А она в коммерческих структурах значительно меньше, чем в более юные годы, когда сменить работу и увеличить себе ЗП было легко. Кто учтет те периоды, когда была у меня достойная зарплата? Зачем было тогда платить налоги в бюджет в те годы. Проще было работать в полутени на минималк и откладывать кубышку под матрац. Результат в расчет пенсии тот же. 

Відповісти
  • ОК
23.04.18 15:01

И я скажу - а где в 50 с гаком найти работу с достойной оплатой - спасибо, что хоть на 5-6 тыс берут и то - далеко не всех. Задумываюсь все больше - если есть достаточно стажа, то может не имеет смысла и работать официально на такую копеечную з/п, ведь в итоге - чем дольше работаешь, тем меньше получишь...

Відповісти
  • ОК
23.04.18 15:59

И еще - вот здесь читаю о 3-х последних годах, которые будут брать для расчета, а у меня несколько иная инфа - якобы брать будут все года без исключения, которые будут у них в базе на момент выхода на пенсию ( сейчас там есть стаж и з/п, начиная с 2004г, и то - через пень-колоду, у ФОПов, например, ни одного полного месяца, невзирая на то, что налоги платились регулярно и полностью!) Остальной стаж (до 2004г) должен будет быть подтвержден архивами по запросу ПФ. Кто встречал нормальную консультацию по поводу грядущего начисления пенсии - поделитесь, пожалуйста!!!

Відповісти
  • Люка
23.04.18 16:22

ОК, консультацией не поделюсь - лень искать, но смысл такой: берется з/п человека за все годы, сравнивается со средней по стране, получают индивидуальный коэф. например, человек получал з/п 2 тыс, в то время, когда средняя была 4. получили коэф. 0,5. и так по всем годам выводят средний коэф.  допустим он получился о,5. потом берут среднюю по стране за прошлые 3 года, и умножают на индивидуальный коэф. 

Відповісти
  • Вывод
23.04.18 18:42

Какие-то 400 депутатов + еще немного загнали 45 миллионную страну в ... одно место, в котором вся наша жизнь, здоровье и благополучие. И Старость! Когда ты много знаешь, но уже мало можешь. И мы, как стадо подчиняемся их "воле" ! Крадут, как только могут. Вот тут ума не занимать!                                                               Как-то видела документальные кадры из хроники Второй Мировой :   идет колонна военнопленных, которой не видно ни конца ни края... и с десяток, другой фашистов ...      

Відповісти
  • Мариша
24.04.18 14:38

А я согласна - давайте каждый будет о себе заботиться сам. Только без обязаловки платить в какие-то частные пенсионные фонды, которые или обанкротятся (периодически всплывают скандалы на западе с пенсионными фондами, причем, это не разовые случаи, и люди просто идут бомжевать), или будут тебе платить то, что захотят(а я не верю в порядочность :)  ). Верните мне есв, которые я уже вбухала в государство, я с удовольствием куплю себе маленькую квартирку и буду ее сдавать. Чем мне не пенсия. А то вот эта принудиловка - давайте дарить деньги каким-то дядям (ой, пенсионным фондам), а онии будут инвестировать в мертвую экономику украины... а завтра скажут - ну, извините, инфляция сожрала ваши сбережения, или проинвестировали неправильно

Відповісти
  • Афоня
09.05.18 14:48

Вот что я вам скажу дорогие мои дети, внуки и всем молодым и немного постарше которые в состоянии (если они работают) откладывать деньги на старость. Во первых как писали выше лучше деньги откладывать в "кубышку" чем отдавать не знама кому. Во вторых деньги откладывайте только в долларах, таким образом вы себя обезопасите от инфляции. И в третьих лучше работать у тех работодателей которые большую часть денег дают в конверте.

Відповісти
  • Наталья
10.05.18 14:29

Всю жизнь работали, всю жизнь государству платили налоги и на зарплату и из зарплаты, а в итоге пусть дети досматривают и до смерти докармливают потому, что нынешние правители уже до ручки "докерувались".... то много жрете, то много тепла получаете, а народ с голоду и холоду умирает... а им все по фиг... только тарифы знай увеличивают и "рожи" свои разъедают, что в телевизоре, когда врут народу, уже не помещаются... как же все достали... никакой уверенности в завтрашнем дне... и все хуже-и-хуже... куда уже дальше?...

Відповісти