Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Підпишіться!


10.09.19
5163 14 Друкувати

Надання поворотної фіндопомоги VS позбавлення статусу єдиноподатника

Сергій Томашпольский,
головний редактор
журналу "Бухгалтер 911"

Чи може платник єдиного податку групи 3 надавати поворотну безпроцентну фіндопомогу хоча б одноразово? Чи може це спричинити за собою позбавлення статусу єдиноподатника?

Юрособи - єдиноподатники групи 3. Для них ризиків в наданні ПФД набагато менше. Фіскали погоджуються з тим, що юрособа-платник ЄП групи 3 може надавати ПФД іншій юрособі або ФЛП.

Підприємці-єдиноподатники. Тут ситуація складніша. Фіскали говорять про те, що надавати ПФД підприємці-єдиноподатники групи 1-3 не можуть. Навіть разово. Але на наш погляд, тут слід все-таки виходити насамперед із того, що надана і повернута в тій же сумі підприємцю ПФД не може в принципі бути доходом. І тоді вже не виникне і питання, до якого виду діяльності відноситься надання безпроцентної ПФД і визнання цієї операції взагалі видом діяльності (стаття «Надання поворотної фіндопомоги VS позбавлення статусу єдиноподатника»).

Трудові перевіряючі втратили кураж в зв'язку з визнанням судом незаконним Порядку держконтролю за дотриманням законодавства про працю. КМУ, не довго думаючи, «зрозумів» новий Порядок. Фактично скопіювавши положення старого.

Держрегуляторна служба його не погодила. Тому питання живучості «клона» актуальне (стаття «Трудовики повертаються? Новий Порядок трудових перевірок і Ко»).

Умови договорів різноманітні: товари можуть відвантажуватися партіями/оплата перераховуватися в кілька етапів. Але якщо відбувається кілька оплат/відвантажень в один і той же день? Як бути в такому випадку зі складанням податкових накладних: чи знадобиться їх кілька або ж можна обійтися однією на весь денний обсяг? (Стаття «Декілька оплат/відвантажень в день: скільки ПН?»)

Залишилися питання по 36 номеру журналу «Бухгалтер 911»? Пишіть їх в коментарях!

Рубрика:
Теги:
Коментарі
  • Елена
10.09.19 09:53

Добрый день, уважаемая редакция. Вопрос по возвратной фин.помощи.
ФОП, когда был на общей системе, получил от юр.лица ВФП и в доход ее не включал. Сейчас этот ФОП стал пдательщиком ЕН 2-й группы. Если он не вернет эту помощь в течении 12 месяцев как она будет облагаться? 
Спасибо

Відповісти
    Оцінити
  • 0
  • 0
  • Редакция
10.09.19 10:14

Елена,ее нужно будет включить в единоналожный доход. Если при этом не выйдете за рамки своих 1,5 млн. ничего дополнительно платить не нужно.
Налоговики так разъясняют:
     Поворотна фінансова допомога, отримана фізичною особою – підприємцем – платником єдиного податку у період перебування на загальній системі оподаткування, та не повернена ним протягом 12 календарних місяців з дня її отримання (термін повернення припав на період застосування спрощеної системм оподаткування), включається до складу доходу і оподатковується за ставками, визначеними у п.п. 293.2, 293.3 ст. 293 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), за умови не перевищення обсягу доходу, визначеного п. 291.4 ст. 291 ПКУ.
     При перевищенні у податковому (звітному) періоді обсягу доходу, визначеного п. 291.4 ст. 291 ПКУ, платник єдиного податку зобов’язаний застосувати до суми перевищення ставку єдиного податку у розмірі 15 відсотків та за заявою перейти на застосування ставки єдиного податку, визначеної для платників єдиного податку другої, третьої групи, або перейти на сплату інших податків і зборів, визначених ПКУ.
К слову, в конце статьи нашей есть табличка с "переходными" ситуациями.

Відповісти
    Оцінити
  • 1
  • 0
  • Елена
10.09.19 10:35

Можно ссылку на такое разъяснение , пожалуйста

Відповісти
    Оцінити
  • 0
  • 0
  • Редакция
10.09.19 10:48

Елена,http://zir.sfs.gov.ua/main/bz/view/?src=ques
разъяснение в категории 107.04

Відповісти
    Оцінити
  • 1
  • 0
  • Елена
10.09.19 11:14

Редакция, там есть разъяснение, что ВФП облагается 18 и 1,5%%:Чи включається до складу доходу ФОП платника ЄП першої – третьої груп сума отриманої безповоротної фінансової допомоги?ВідповідьКоротка:
     Сума безповоротної фінансової допомоги не є доходом фізичної особи – підприємця платника єдиного податку отриманого від здійснення господарської діяльності. При цьому така сума включається до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу фізичної особи та оподатковується податком на доходи фізичних осіб за ставкою 18 відс. та військового збору 1,5 відс.
Повна:
     Відповідно до п.п. 14.1.257 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі – ПКУ) безповоротна фінансова допомога – це: сума коштів, передана платнику податків згідно з договорами дарування, іншими подібними договорами або без укладення таких договорів;
     сума безнадійної заборгованості, відшкодована кредитору позичальником після списання такої безнадійної заборгованості;
     сума заборгованості одного платника податків перед іншим платником податків, що не стягнута після закінчення строку позовної давності;
     основна сума кредиту або депозиту, що надані платнику податків без встановлення строків повернення такої основної суми, за винятком кредитів, наданих під безстрокові облігації, та депозитів до запитання у банківських установах, а також сума процентів, нарахованих на таку основну суму, але не сплачених (списаних).
     Оподаткування доходів фізичних осіб – підприємців – платників єдиного податку визначено главою 1 розд. ХІV ПКУ, згідно з п.п. 1 п. 292.1 ст. 292 ПКУ, доходом фізичної особи – підприємця – платника єдиного податку є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ст. 292 ПКУ. При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській дія

Відповісти
    Оцінити
  • 0
  • 0
  • Редакция
10.09.19 11:48

Елена, будьте внимательнее. Вы только что процитировали по БЕЗповоротной (то есть БЕЗвозвратной), а спрашивали перед этим по возвратной.

Відповісти
    Оцінити
  • 2
  • 0
  • Светлана
10.09.19 10:40

Добрый день, редакция! Подскажите пожалуйста, из каких документов видно что контрагент является бюджетной/неприбыльной организацией? Можем ли мы бюджетной/неприбыльной организации начислять НДС (налоговое обязательство) не по кассовому методу, а как обычно - по первому событию?

Відповісти
    Оцінити
  • 0
  • 0
  • Редакция
10.09.19 11:26

Светлана,касательно НДС ключевое значение - наличие в договоре на поставку товаров/услуг условия, что оплата за поставленные товары/услуги осуществляется с соответствующего счета Государственного казначейства Украины; поступление средств с бюджетного счета.
Если в договоре такой оговорки нет, то вы обязаны (!) НН составить по первому событию. При этом если по фату оплата произойдет с бюджетного счета для вас ничего не изменится, а у покупателя будет проблема - налоговики забракуют такую НН и соответственно будут иметь претензии к НК.

Відповісти
    Оцінити
  • 0
  • 0
  • Marina
10.09.19 14:09

Редакция, а можно, пожалуйста, ссылку на нормативные документы, о том,что если нет оговорки про бюджетные деньги в договоре, то  НН составляется по первому событию?

Відповісти
    Оцінити
  • 0
  • 0
  • Редакция
10.09.19 14:52

Marina,общие нормы 187.1 и 201.1 НКУ. На каком основании вы будете игнорировать возникновение НО/выписку НН по правилу первого события?
Традиционный подход налоговиков "Підтвердженням того, що товари/послуги оплачуються за рахунок бюджетних коштів, є наявність у договорі на поставку товарів/послуг умови, що оплата за поставлені товари/послуги здійснюється з відповідного рахунка Державного казначейства України" См. например, консультацию в разделе 101.13 ЗІР, письмо  Миндоходов от 29.07.2013 г. N 13292/7/99-99-19-04-02-17.

Відповісти
    Оцінити
  • 1
  • 0
  • Cветлана
10.09.19 11:49

Редакция, спасибо большое! К счастью покупатель не плательщик НДС.

Відповісти
    Оцінити
  • 0
  • 0
  • Лариса
10.09.19 10:51

Добрый день ,редакция! Подскажите пожалуйста,юрлицо задолжало ФОПу 2й гр.за услуги.Сейчас этот ФОП перешел в 3ю гр. Может ли юрлицо перечислить этот долг ФОПу 3 гр.Спасибо!

Відповісти
    Оцінити
  • 0
  • 0
  • Редакция
10.09.19 11:44

Лариса, разумеется, может. Нюанс видим только в том, что поскольку у вас услуги (если это аренда, то не актуально, поскольку для ЕСВ не рассматривается как услуга)- лучше взять свежее извлечение из ЕГР с видами деятельности ФЛП, чтобы удостовериться в отсутствии необходимости платить ЕСВ с выплаты. 

Відповісти
    Оцінити
  • 0
  • 0
  • Редакция
10.09.19 11:45

но если известно, что виды деятельности ФЛП не менял, то можно и старым извлечением обойтись.

Відповісти
    Оцінити
  • 0
  • 0
У фокусі фото автора
Ушакова Лілія Форма № 1ДФ за 3 квартал: оренда, позики, ФОП, штрафи…...
13774 17
Календар бухгалтера
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Додаток
Курси валют
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити!
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд