Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Отримуйте
новини поштою!


20.09.19
10169 50 Друкувати

Вилучення з обігу дрібних монет. НБУ нагадує про правила заокруглення

Монети 1, 2 та 5 копійок перестануть бути платіжним засобом в Україні та будуть вилучені з готівкового обігу з 1 жовтня 2019 року.

Також з обігу поступово виводитиметься монета номіналом 25 копійок, яка поки залишиться платіжним засобом. Але ті монети номіналом 25 копійок, що потраплятимуть у банки, не повертатимуться назад у обіг і поступово їх ставатиме все менше.

Про це сьогодні під час прес-брифінгу розповів заступник Голови НБУ Сергій Холод.

«З 1 жовтня 2019 року українці більше не зможуть використовувати монети 1, 2 та 5 копійок для здійснення розрахунків готівкою, – сказав він. – Але це не привід для хвилювання. Упродовж наступних трьох років усі зможуть обміняти ці монети на монети та банкноти інших номіналів у банках та у Національному банку».

Обміняти монети дрібних номіналів громадяни зможуть без обмежень  та безкоштовно на монети та банкноти інших номіналів у сумах, кратних 10 копійкам, упродовж наступних трьох років:

  • упродовж першого року з дати вилучення їх з обігу – до 30 вересня 2020 року включно – в усіх відділеннях українських банків;
  • упродовж трьох років з дати вилучення їх з обігу – до 30 вересня 2022 року включно – у Національному банку та уповноважених банках (Ощадбанк, ПриватБанк, Райффайзенбанк Аваль).

Вилучені з обігу монети номіналами 1, 2 та 5 копійок будуть утилізовані Національним банком через знищення на них мотивів зображень на спеціальному обладнанні, а метал піде на переплавку.

Підсумовуючи Сергій Холод наголосив, що рішення про вилучення дрібних монет з обігу – це частина комплексного рішення з оптимізації номінального ряду банкнот та монет гривні.

«У перспективі банкнотно-монетний ряд гривні скоротиться із 17 до 12 номіналів. Так він наблизиться до найпоширенішої світової практики: усього залишиться 6 номіналів монет та 6 номіналів банкнот. Це зробить готівкові розрахунки зручними, простими та комфортними», – пояснив він.

Ключові причини та переваги вилучення з обігу монет дрібних номіналів:

1. Зручність для користувачів.

Надто велика різноманітність банкнот і монет призводить до плутанини в гаманцях та зайвого часу під час здійснення розрахунків.

Завдяки цьому рішенню середня кількість монет на одного українця зменшиться на третину. Як наслідок, готівкові розрахунки стануть простішими.   

2. Економічна доцільність.

Монети номіналами 1, 2 та 5 копійок майже припинили відігравати істотну роль у розрахунках населення за товари та послуги. Крім того, суттєво зросла роль безготівкових розрахунків та змінилася поведінка споживачів.

До того ж такі монети майже не повертаються з обігу до банківської системи.

3. Економія для держави і бізнесу.

Зокрема, вартість виготовлення монет 1, 2 та 5 копійок значно перевищує їхню номінальну вартість.

Держава зможе економити понад 90 млн гривень на рік завдяки зменшенню витрат Національного банку на їхнє виготовлення та оброблення.

До того ж заклади торгівлі, громадського харчування, транспорту та банки також не витрачатимуть кошти на інкасацію та обробку монет.

Правила заокруглення:

Як наголосив директор Департаменту грошового обігу Національного банку Віктор Зайвенко, для полегшення готівкових розрахунків в Україні можуть застосовуватися правила заокруглення загальних (у чеку) сум розрахунків готівкою за товари (роботи, послуги)  до сум, кратних 10 копійкам.

Заокруглення відбуватиметься за простим математичним правилом:

  • якщо сума розрахунку закінчується на 1, 2, 3, 4 копійки, вона заокруглюється в бік зменшення до найближчої суми, яка закінчується на 0;
  • якщо сума розрахунку закінчується на 5, 6, 7, 8, 9 копійок, вона заокруглюється в бік збільшення до найближчої суми, яка закінчується на 0.

Якщо йдеться про безготівковий розрахунок, то заокруглення не відбуватиметься.

«Цей механізм є комфортним та не завдає незручності покупцям та продавцям. Досвід інших країн, які вводили подібні правила розрахунків, зокрема Угорщини та Чехії, свідчить про дотримання принципу справедливості при заокругленні», – зауважив він.

З часу запровадження вказаного механізму у липні 2018 року низка підприємств торгівлі та сфери послуг надають покупцям чеки із зазначенням суми до заокруглення та після заокруглення, інші – використовують власні бонусні програми лояльності (індивідуальні гаманці), куди зараховуються решта копійок у разі згоди покупця.

За матеріалами НБУ

Бухгалтер 911 наголошує: зміст авторських матеріалів може не співпадати з політикою та точкою зору редакції. Серед авторів матеріалів, що публікуються, є не лише представники редакційної команди.

Викладена інформація в конкретній публікації відображає позицію автора. Редакція не втручається в авторські матеріали, не редагує тексти, тож не несе відповідальності за їх зміст.

Коментарі
  • Каламбур
20.09.19 09:07

Один вопрос:
Как выдавать зарплату по платёжным ведомостям?
О карточках не нужно рассказывать. Бланк ведомости на выплату наличных утверждён Постановлением НБУ - значит он в правовом поле.
Очень много ФЛП с парой наёмных работников, которые и своего-то счёта не имеют. Вот как им выдавать зарплату?

Відповісти
  • Oleg7
20.09.19 14:41

Каламбур,
Індивідуальна податкова консультація Державної податкової служби України від 16.09.2019 р. № 243/6/99-00-07-01-01-15/ІПКЩодо питань заокруглень. Є, зокрема, такий абзац:«При цьому нормами Кодексу не передбачено врахування будь-яких заокруглень при нарахуванні, утриманні та сплаті (перерахуванні) податку на доходи фізичних осіб та військового збору». 

Відповісти
  • Елена, Мариуполь
20.09.19 13:46

Каламбур,а зачем вообще показывать переплату или недоплату? Я бы не мудрила, тем более с пару, как Вы пишете, работниками. Как ведомость оформлена с копейками, так и выданы по ней деньги.

Відповісти
  • Каламбур
21.09.19 11:05

Елена, Мариуполь, Пока я именно так и планирую поступать.
А если мне зададут дурацкий вопрос: "А как Вы выдали 4 копейки?", то получат не менее дурацкий ответ: "Мы дали ему 10 копеек, а он дал сдачу 6 копеек..."

Відповісти
  • Татиана
21.09.19 17:41

Каламбур, а как Вы оприходовали эти 6 коп. и где они ? :)

Відповісти
  • ок
20.09.19 09:19

Каламбур, для себя решила так: допустим к выдаче 5211,23. выдаю 5211,30. 7коп. будет переплата, переходящая на след.месяц. в след.к выдаче 5211,23, но есть 7 копеек переплаты, поэтому выдаю 5211,20 так и будут болтаться копейки из месяца в месяц, иж бы долга копеечного не было, а то у нас хватит ума влепить штраф за невыплату зп в полном объеме  

Відповісти
  • Юра Г
20.09.19 09:29

ок,в дополнение , кто возьмет Ваш опыт не забываете про переплату на суму переплаты налогов и правильно отражать в отчетности

Відповісти
  • ок
20.09.19 09:31

Юра Г, у меня еще нет никакого опыта ))) просто думаю как буду выдавать зп в следующем месяце. можете другой вариант предложить? 

Відповісти
  • 2009
20.09.19 12:50

ок, я просто не обращаю внимания на копейки в зар.платной ведомости. И работники не обращают внимания. В банке получаю по чеку сумму, которая, например, кончается на 1000,36грн. В банке выдадут 1000,40грн., но чек проводится в банке на 33 коп.!, а не на 40коп. И ведомость закроете на 33 коп. Какие проблемы?


Відповісти
  • Оля
20.09.19 13:57

2009,я тоже так думаю чек на 1000.36 ,ведомость на 1000.36,банк выдаст 1000.40,с расчётного счета спишут 1000.36.
Получала раньше зп в чеке было 0.34.,дали 0.35

Відповісти
  • Ната
20.09.19 16:37

Оля, Якщо чек на 1000,36 коп., то банк мені видасть тільки 1000 грн. без 36 копійок. Це вже не раз було. Якщо б було 1000,85, тоді 1001,00 грн.

Відповісти
  • Джек
20.09.19 15:02

Оля,  а меня еще смущает ведомость по зп если указано 1000.36,а не скажет ли проверающий а как вы выдали 0.6 копеек (5 и 1 монеты нет в обороте)
Одним словом много вопросов, а ответов нет

Відповісти
  • ок
20.09.19 13:09

2009, полагаю что чек таки закроется на 40 коп. иначе у банка будет копеечная недостача набегать 

Відповісти
  • Оля
20.09.19 13:59

ок,ой а сколько клиентов оставляют копейки не берут их,никакой у них там недостачи нет,за день накопится 

Відповісти
  • 2009
20.09.19 12:52

2009, читай 36коп.


Відповісти
  • Татиана
20.09.19 13:12

2009,  тоже склоняюсь к такому варианту, пока что...

Відповісти
  • Юра Г
20.09.19 10:35

ок,Выпишите премию пару копеек, что бы итог был без необходимости округлять. Причиной в приказе укажите дебилы в НБУ или просто НБУ выкрутасы.

Відповісти
  • Каламбур
20.09.19 09:25

ок, Ваше решение не охватывает все возможные варианты.
Например, как Вы выдадите 5211,23 увольняющемуся работнику при расчёте?

Відповісти
  • Oleg7
20.09.19 09:37

Каламбур,
5211.25 грн., а правила заокруглення, на мою думку, не збільшують дохід фізособи. 
Таку аналогію можна з роз’яснень ДФСУ взяти, бо вони так про базу ПДВ писали. 

Відповісти
  • Юра Г
20.09.19 10:36

Oleg7,это не округление. Так как оно в безнале не применяется . Это ЧИСТЫЙ доход или расходы.

Відповісти
  • ок
20.09.19 09:29

Каламбур, тут фигня конечно. варианты: выдать больше, через 3 года переплату списать. или с работником договариваться, может карточка какая есть, тогда на карту всю сумму. какие у Вас предложения?  
 

Відповісти
  • Mariya A.
20.09.19 09:45

ок, у меня та же головная боль - ФОП с наемными. Выдашь больше - недоплата налогов, выдашь меньше - выплата не в полном объеме. В моем случае зарплатный проект не уместен. Во-первых банк дебильный (комисии и пр.), во-вторых текучесть кадров, в-третьих этот ФОП для меня - хобби, и не хочу с ним много возиться...
Хоть одна с..ка скажет выход из ситуации без выноса мозга? Мне не жалко округлить и до 10 грн. Но гемор с налогами.... Не считать же зарплату "от противного".

Відповісти
  • Таня
20.09.19 15:39

Mariya A.,а чому не видати людині з заокругленням до гривні  а в відомості вони підписуються рід тим що ви нарахували, думаю фоп не збанкрутує якщо пару гривень переплатить

Відповісти
  • Mariya A.
20.09.19 16:08

Таня, дело в том, что работники и так получают больше, и не на копейки, как Вы понимаете. А подписывают ведомость, как есть. Дело в отсутствии необходимого номинала монет, а подпись то стоит )))
Хотя... я сейчас глянула... там проблема в основном при расчете отпускных и при увольнении. А с окладом и авансами можно поиграть... Просто надоело думать о копейках и копаться в них - это немного бесит ;)

Відповісти
  • Анн
20.09.19 14:03

Mariya A., может перечислять ему на карту любого банка, которую имеет, сейчас у всех есть карта хотя бы одного банка,  а некоторые имеют несколько карт разных банков.

Відповісти
  • Алена
20.09.19 15:31

Анн, подскажите, пожалуйста, эту процедуру. Это нужно у сотружника взять заяву, что он просит перечислять на эту карту? Да?. А справку из банка нужно?.  И потом просто на его р/с из клиент банка переводить? Подскажите, плиз)

Відповісти
  • Юра Г
20.09.19 10:38

Mariya A.,зато это. От противного. Продлит Вам жизнь.

Відповісти
  • ппп
20.09.19 10:28

Mariya A., а я вот думаю будет самый правильный выход, рассчитать ЗП так чтобы сумма к выдаче была в десятых гривны

Відповісти
  • Елена Беленькая
20.09.19 10:19

Mariya A., я конечно, не с.., но думаю, если бросить лишних 10-20 (сумму пределить исходя от суммы переплат и кол-ва сотр) грн при  уплате налогов (в первый раз_ пусть болтаются как переплата)  и пусть проверяющие считают есть недоплата или нет , а потом +-

Відповісти
  • Mariya A.
20.09.19 16:13

Елена Беленькая, никого не хотела обидеть, чесслово. Это про "с" ))) Думаю, прорвемся.
П.С. Лежит у меня телефон на столе и там идет заседание ВР. По поводу 1053-1 (РРО). Вроде с 01.01.2021 хотят поголовно. И для 2 группы поднимут до 2,5 миллиона (ооочень мало!)
Там Южанина бьется за наши интересы с большим энтузиазмом! Но монобольшинство, знаете ли 

Відповісти
  • Татиана
20.09.19 17:42

Mariya A., не в тему.  Интересно читать Ваши комментарии, но...
Извините, и не сочтите за поучение, это чисто искренне. Как-то
Вы писали, что слушаете группу "Ленинград"(все нецензурные слова возносятся в небо!), но послушайте, например, Арт-группу"Ларго". 
С наступающим праздником, Рождеством Пресвятой Богородицы!!!

Відповісти
  • Mariya A.
20.09.19 20:17

Татиана, спасибо :) Вы не подумайте чего )))
"Ленинград" я слушаю только когда у меня ну очень особенное настроение ))) Для "Ларго" мне тоже нужно такое особенное настроение. На 95% слушаю рок (в т.ч. много украинского) и очень люблю нашу Христину Соловій, особливо коли вона співає на лемківській мові. Я, навіть, почала цю мову потрошку вивчати)))
П.С навіть не уявляла, що хтось зверне увагу на таке і захоче мене перевиховати :) Але дякую!

Відповісти
  • Вера
20.09.19 09:14

РРО не програмується на заокруглення, за роз"ясненнями податківців знижка це не заокруглення, як в такому випадку приймати оплату з копійками? 
Ціни встановлюються на підстваві постанов камбміну без права до заокруглення.

Відповісти
  • Владимир
20.09.19 10:05

Вера,"за роз"ясненнями податківців знижка це не заокруглення" Где они так разъясняли? Опять читаете как-то по-своему?

Відповісти
  • Бухгалтер
20.09.19 10:16

По безналу можно с копейками выдавать зп?

Відповісти
  • Oleg7
20.09.19 10:20

Бухгалтер,
безготівкові розрахунки залишаються без змін - з копійками. 

Відповісти
  • Надежда
20.09.19 10:24

И у меня тоже наличка, Боже до чего мы дожились какие-то копейки, а мы боимся чтоб нас не оштрафовали за неполную выдачу зп. Если что то штрафы, угоманитесь там на верху и дайте людям нормальное разъяснение и еще даже на примере ц Вас есть время до 1.10

Відповісти
  • Оля
20.09.19 10:27

Вот дали разъяснения, то что округлять то понятно,а как на это все будут смотреть проверяющие?

Відповісти
  • Вікторія
20.09.19 13:01

Не понятно как быть если есть и наличный и безнал., те же накладные как выписывать? В ручную нальные округлять , а безнальные нет? И расчет через терминал это нал, или безнал по их мнению?

Відповісти
  • Вікторія
20.09.19 13:03

И да, зарплата это тот еще вопрос. 1-ДФ опять же(((

Відповісти
  • Наталия
20.09.19 13:07

А какой постановой НБУ это регламентировано? Номер, дата?

Відповісти
  • лю-лю
20.09.19 13:32

на зарплату, допустим, можно премию выписать. Опять же головная боль бухгалтерам с расчетами. А с авансом как быть?

Відповісти
  • Елена
20.09.19 14:06

планирую зарплату начислять от обратного)

Відповісти
  • Джек
20.09.19 14:31

Елена,это как? Поделитесь на примере 

Відповісти
  • Елена
20.09.19 16:06

Джек, ну возьмем для примера на руки 4600 значит оклад должен быть 5714,29. 

Відповісти
  • Джек
20.09.19 17:45

Елена, оклад с копейками? Так можно?

Відповісти
  • Ирина
20.09.19 17:13

Елена,а как мне считать от обратного, если работник оформлен на неполное рабочее время, каждый месяц суммы разные к начислению...

Відповісти
  • Татиана
20.09.19 17:04

Елена, думаю, что  это  противоречиво: оклад, наверное, тоже
нельзя устанавливать с копейками, которых уже не будет?!

Відповісти
  • ^^^
20.09.19 14:25

Все как всегда, по безналу с копейками, через кассу без копеек. Ведомость людям у которых еще нет карт вручную исправлять, чтобы не скучно было? А сделать одинаково для наличных и безналичных расчетов не судьба? Можно прописать в законе, что все расчеты должны должны быть с одним знаком после запятой, программы можно настроить, те которые нельзя, пусть программисты обновление делают, но нет, мы же лёгких путей не ищем.

Відповісти