Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Отримуйте
новини поштою!


13.09.20
21678 17 Друкувати

НБУ: Колектори погрожують чи нав’язливо телефонують через прострочений кредит сусіда. Як захиститися?

Національний банк отримав 535 скарг громадян на дії колекторів у липні 2020 року. Це майже третина від усіх отриманих за місяць скарг на дії небанківських фінансових установ. Дві головні проблеми, з якими стикаються клієнти: колектори телефонують боржнику з погрозами та колектори контактують із родичами чи сусідами боржника, які не мають жодного стосунку до кредиту.

Тому громадяни звертаються до Національного банку з проханнями роз’яснити, чи законно діють колектори та як захистити себе у випадку погроз чи нав’язливих дзвінків.

Спочатку з’ясуймо, чому такі ситуації взагалі трапляються. Даючи кредит, фінансова компанія зазвичай просить позичальника дати телефон родича, колеги чи друга. Водночас установа не підписує з ними жодних документів про поручительство та може навіть не перевіряти справжність контактів. Натомість компанія розраховує, що у випадку прострочення кредиту його вдасться стягнути за допомогою колекторів.

Якщо ви особисто не давали дозвіл на використання вашого телефону, фінансова компанія та колектори порушують законодавство.

Якщо вам надходять дзвінки чи листи стосовно кредиту, який ви не брали та за яким не виступали поручителем, можна говорити про порушення Закону України «Про захист персональних даних». Номер телефону людини та її домашня адреса – це конфіденційні дані. Фінансова компанія та колектор не мають права на їх обробку без згоди власника.

Якщо колектор погрожує, він порушує законодавство.

По-перше, такі методи роботи колекторів як погрози, цілодобові дзвінки боржнику та членам родини, використання лайливих слів у повідомленнях, розповсюдження образливих фотоколажів тощо порушують низку статей Конституції України (статті 3, 21, 22 та 32), Цивільного кодексу України (статті 3, 291, 301, 302 та 308), Кримінального кодексу України (стаття 182).

По-друге, якщо колектор погрожує примусово стягнути борг, то він вводить людину в оману. Адже тільки органи Державної виконавчої служби та приватні виконавці мають законодавчі підстави примусово стягувати заборгованість, дотримуючись офіційних процедур, передбачених Законом України «Про виконавче провадження».

Колекторські компанії мають право лише інформувати боржника чи поручителя за кредитом про наявність боргу.

Як себе захистити?

По-перше, потрібно дізнатися назву колекторської компанії, представники якої до вас телефонують. Якщо кредит жодним чином вас не стосується, варто пояснити ситуацію та попросити припинити дзвінки.

По-друге, якщо вам продовжують телефонувати щодо кредиту, який вас не стосується, зверніться з письмовою скаргою до керівництва колекторської компанії, а також до контакт-центру НБУ за телефоном 0 800 505 240. Також варто звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини або до суду. Адже саме вони контролюють дотримання законодавства про захист персональних даних.

По-третє, якщо колектори погрожують, потрібно обов’язково звернутися до правоохоронних органів.

Як Національний банк планує врегулювати роботу колекторів?

Національний банк долучився до розроблення законопроєкту, над яким працює профільний комітет Верховної Ради, який має чітко визначити правила роботи колекторів, заборонити неетичну поведінку та встановити санкції за порушення.

Серед головних змін, що пропонуються:

  • банки та фінансові компанії ще на етапі підписання договору повинні попереджати клієнта про залучення колектора у випадку прострочення за кредитом;
  • колектори будуть зобов’язані дотримуватися вимог етичної поведінки;
  • Національний банк вестиме реєстр колекторів;
  • банки та фінансові компанії контролюватимуть поведінку залучених ними колекторів, а також зобов’язуватимуться повідомляти НБУ про укладені угоди з колекторами.
За матеріалами НБУ
Теги:

Бухгалтер 911 наголошує: зміст авторських матеріалів може не співпадати з політикою та точкою зору редакції. Серед авторів матеріалів, що публікуються, є не лише представники редакційної команди.

Викладена інформація в конкретній публікації відображає позицію автора. Редакція не втручається в авторські матеріали, не редагує тексти, тож не несе відповідальності за їх зміст.

Коментарі
  • Владимир
13.09.20 11:22

Статья смешных советов. Коллекторов сейчас останавливает только внутреннее чувство меры. Но оно может расти до безмерности...

Відповісти
  • ///
13.09.20 11:40

некто, при оформлении кредита дал номер служебного телефона .Этот человек никогда не работал на предприятии.Целый месяц выслушивали коллекторов,вежливо отвечая,пока не наорали в ответ на откровенные наезды.Уже две недели не звонят.Откуда берут номер телефона? Не знаю.

Відповісти
  • """
14.09.20 03:36

какие-то идиоты звонили две недели подряд,когда  выяснил забив в гугл их номер, был весьма удивлен! звонили мошенники о которых пишут с 2013 года, куда смотрят правохранители и где эти подонки берут номера телефонов, кредит не брал и поречительств не давал!

Відповісти
  • карацуба
14.09.20 14:55

""", сами банки в ДОЛЕ

Відповісти
  • Шурик
14.09.20 05:14

В базе телефонов.  Лет 10 назад по ночам звонили .
 Автомат звонит.
Родителей доставали, я научил провод снимать на ночь.
Это конченое государство за одно с бандитами, оно и есть .
Тоже если брал то расплатился с банками. Звонки летят всем кому попало.

Відповісти
  • Олена
14.09.20 08:40

ОГО! Нарешті НБУ та профільний комітет ВР зволили долучитися до проблеми, яка роками кошмарить людей, непричетних до боргів!!! Але ніхто з них навіть намірів не має вплинути на несанкціоноване використання телефонних номерів. Як колекторами, так і в першу чергу фінустановами... 

Відповісти
  • 9991
14.09.20 09:24

цікаво, а гроші в колекторів можна відсудити, чи була така практика? Колись працівник дав мій  номер банку і я підтвердила, що він у нас працює. Він майже зразу звільнився, т.я. брав велику суму кредиту на бізнес. Але бізнес мабуть не пішов. Це було років  5-6 тому. А вже років три дістають колектори своїми дзвінками і СМС з погрозами приїхати і описати майно. Вже навчилася вичисляти номери колекторів і слухавку не беру, але все одно неприємно.

Відповісти
  • С_Светлана
14.09.20 09:58

абсолютное большинство коллекторов "выбивает" долги по кредитам, выданных конторами типа "Швидко гроші" и т.д., которые дают деньги "даже тем, что в черном списке" под сумасшедшие проценты. И никакие  обращения в правоохранительные органы их не пугают. И остановить всю эту бурную деятельность можно только одним способом: запретить работу подобных кредитных контор. Но такое простое решение НБУ почему-то не приходит в голову. Зато нам они предлагают целую схему действий, чтобы "себе захистити". Как мило с их стороны...

Відповісти
  • 9991
14.09.20 11:37

С_Светлана, банки тоже не стесняются пользоваться услугами этих структур.
Взяла я рассрочку в Альфа-банке и мне в "подарок" дали кредитку. Я ею вообще не пользовалась. Прошло пару лет и мне нужна была опять рассрочка, а магазин работал только с этим банком. Отправили запрос и мне отказали при том, что кредитная история безупречная (как я думала :) ). Оказалось в банке неправильно в базу ввели мой номер телефона, а на кредитке списалась 0,01грн непонятно почему и пошло-поехало: списание за СМС (которое ни разу не приходило), страховка, РКО. Набежало долгу на 89 грн. Пришла в банк, написала заявление, чтобы номер в базе поменять и тут начались звонки от коллекторов с требованием заплатить 2500грн. Месяц я с банком разбиралась, писала пояснительные - как о стенку горохом. Отправляли разбираться к коллекторам, т.к. они перепродали мой долг им. Самое печальное, что мой номер телефона можно найти в инете, т.к. я должностное лицо, а и адрес не меняла, чтобы предупредительное письмо получить - банк вообще не заморочился. 
Потом почитала форум антиколлектор и написала отзыв на Минфине об Альфа-банке. Только тогда дело сдвинулось с мертвой точки и кредитку закрыли, а долги списали.
Коллекторы - это зло и страдают в основном от их действий невиновные люди. Должники обычно выбрасывают симку и их никто не ищет как в анекдоте о неуловимом Джо.

Відповісти
  • Ирина
14.09.20 11:28

Лучше бы при выдаче кредитов проверяли номера телефонов. мне уже пол года звонят по кредиту человека которого я знать не знаю. сначала отвечала на их вопросы - а как долго у вас этот номер, а точно вы не знаете этого человека и т.д., потом ругалась, теперь не беру трубку с незнакомых номеров (((  

Відповісти
  • Сомневающийся Sкептиk
14.09.20 13:37

Тоже пару раз звонили, что якобы я был поручителем у человека, фамилия которого мне абсолютно незнакома. Бывает, приходят сообщения о том, что за неким Ивановым числится задолженность (Иванова в глаза не видел, знать не знаю) – добавляю эти номера в "чёрный список" телефона. Возможно, номера телефонов берут из госреестра... 

Відповісти
  • Мариша
14.09.20 14:20

У меня лично и у мужа , и у сотрудников на работе подобные ситуации. Мой телефон дал какой-то мужик с Киева (я вообще с другого города), у мужа на работе чуть ли не все сотрудники (включая его) получили письма счастья - типа вы должны банку денег. Муж обозлился - пошел в прокуратуру. Там сказали - у нас таких дел целая куча, только находим, блокируем их счета, они новые фирмы открывают. Это, говорит следак, замкнутый круг у нас. Мне периодически звонят, хамят. Я под настроение - могу блокировать номер, могу сама долго общаться по принципу - чем дольше со мной говорят, тем меньше с другими людьми. А я когда злая - оооочень люблю общаться с подобными кадрами, это ж обычные менеджеры сидят, рассказываю, где я ездила отдыхать, а им с копеечной з\п светит только степановка, что я кушала в ресторане, а они только в атб скупиться могут... Короче, если вы недовольны после работы - общайтесь с ними - и сами пар выпустите, и домой уже спокойными придете и не будете доставать родных .:)

Відповісти
  • Светлана
14.09.20 15:05

На самом деле деятельность конторок, которые раздают кредиты направо и налево надо запретить и не будет таких проблем. Коллекторов надо контролировать, потому что их методы уродские и сами они такие же.
Особенно веселит перечень действий, чтобы защитить себя. Это всё должен проделать человек, который никогда не брал кредитов и даже не слышал о тех идиотах, которые их набрались и дали его номер телефона. Где они эти телефоны берут - вопрос открыт.
 Мне уже 4 месяца звонят по кредиту какого-то человека, имя, которого мне ничего не говорит, никогда о таком не слышала. Так я взрослая и могу в ответ матом послать, а когда звонят ребёнку 10 лет с претензиями и угрозами?
Но даже обращение в прокуратуру в нашем случае не помогло.

Відповісти
  • SHADOW
14.09.20 15:34

Светлана, поступите, как поступил мой знакомый(правда давно уже) когда ничего не помогало, он позвонил в милицию(к ним он тоже ходил) рассказал, что "эти" собираются к нему ехать выбивать деньги и спросил, а что ему будет, если он  их убьет? уж не знаю, что произошло(может звезды так сошлись) но его оставили в покое.

Відповісти
  • Светлана
15.09.20 09:23

SHADOW, молодец, ваш знакомый. Отличная идея

Відповісти
  • Дмитро
14.09.20 16:04

НБУ им настрать у нас и так бедная страна что  тут можно говорить ска сидят воруют у народа и всем пох... Пусть дальше воруют скажу так в нормальных странах такого нет. И не будет так как там люди знают как общаться в США это проверено 

Відповісти
  • Анна
10.04.21 14:38

Який жах, дзвонять за кредит чоловіка, я правда не знала що він брав і він справді зізнався, що просрочив, але що б не наробила людина такого говорити не можна людям. Колектори,це спеціально навчені демони-люди, які діляться гнилою душою, мої співчуття і бажання прожити їм довго в своїх гріхах. 
Два дні терору, я поки тримаюсь, на скарги ніхто не реагує, 100500 дзвінків, блокую. Але робота в мене пов'язана з прийняттям дзвінків від клієнтів, і коли на привітне "Ало" я чую " ну что, дурочка...", починає нудити.
 Ніби й прийняли закон, та в такому стресі за два дні ми не змогли найти нічого кращого, як взяти інший кредит, щоб сплатити цей.... тому історія продовжуватиметься. Молюсь, щоб більший банк дав кредит на оплату мікрокредитів, і ми нарешті позбулись цього всього. В чоловіка хороший дохід, він в змозі оплачувати хороші суми в місяць, але коли вони йдуть суто на відсотки, обідно... 
Хочеться, щоб держава давала можливість "перекредитування" для таких ситуацій, ну а конторки регулювали, скільки людина винна і чи спроможна вона сплачувати кредити.

Відповісти