Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Отримуйте
новини поштою!


26.10.20
88474 30 Друкувати

Форма № 1ДФ за 3 квартал: оренда, позики, ФОП, штрафи…

Ушакова Лілія експерт з кадрових і податкових питань

Чим примітний 3 квартал 2020 року?

Новими ознаками доходів.

Що «покращили» для звичайних податкових агентів?

У Довіднику ознак доходів поділили:

по-перше, доходи звичайних фізосіб від оренди нерухомості залежно від виду орендованої нерухомості;

по-друге, поворотну фінансову допомогу залежно від того, хто кому її надав.

Оренда

Починаючи з 3 кварталу цього року в розд. І форми № 1ДФ відображаємо з ознакою доходу:

«106» — лізинг, оренду або суборенду земельної частки (паю);

«195» — лізинг, оренду, суборенду, емфітевзис земельної ділянки сільськогосподарського призначення, майнового паю;

«196» — лізинг, оренду або суборенду іншої нерухомості (наприклад, офісних, складських, торговельних приміщень, будівель тощо).

Увага! Як і раніше, дохід фізособи від надання в оренду рухомого майна (транспортний засіб, устаткування, оснащення тощо) відображаємо з ознакою «127».

Якщо орендодавець-ФОП, то використовуємо ознаку «157».

Часто ставлять запитання:

«А чи потрібно відображати у формі № 1ДФ підприємців? Адже ми ж ніби як не податкові агенти для них!»

Скажу прямо: відповідь на це запитання кожен податковий агент повинен дати собі сам. Податківці наполягають: виплату доходу ФОП потрібно показувати в 1ДФ.

Ви готові сперечатися з ними і доводити, що ви підприємцю не податковий агент? Якщо так, то не показуйте.

Ви не хочете псувати собі нерви суперечками з податковою? Тоді ознака доходу «157» до ваших послуг.

Фіндопомога

Починаючи з 3 кварталу цього року в розд. І форми № 1ДФ відображаємо з ознакою доходу:

«153» — основну суму поворотної фіндопомоги, яка була надана фізособою податковому агенту і тепер повертається йому (фізособа — позикодавець);

«197» — основну суму поворотної фіндопомоги, яку фізособа отримує від податкового агента (податковий агент — позикодавець).

Увага! Фіндопомогу показуємо в 1ДФ за той квартал, в якому фізособа отримує гроші. Поясню на прикладах.

Поворотну фіндопомогу видали фізособі у вересні 2020 року. Вона потрапить до форми № 1ДФ за 3 квартал. Її суму вказуємо одноразово в графах 3а і 3 розд. I форми № 1ДФ з ознакою доходу «197». Також заповнюємо рядок «Військовий збір» розд. ІІ Податкового розрахунку.

Повернення фізособою допомоги до 1ДФ не потрапить.

Зворотна ситуація.

Поворотну фіндопомогу фізособа надала підприємству у вересні 2020 року. Отримання допомоги від фізособи в 1ДФ не зазначаємо. Вона ж віддає гроші. Це податківцям не цікаво. Їм цікаве повернення.

Припустимо, що допомога буде повернена фізособі в грудні 2020 року. Тоді основну суму поверненої фіндопомоги підприємство покаже в графах 3а і 3 Податкового розрахунку за 4 квартал 2020 року (квартал, в якому фізособа отримає свої гроші назад). Ознака доходу — «153».

Фіндопомогу повертаємо частинами? Тоді і в Податковому розрахунку за відповідний квартал зазначаємо фактично повернені суми в цьому кварталі.

Ускладнюємо ситуацію. Замість фізособи у нас ФОП. Думаєте, нічого складного? Підприємницька ознака «157» в допомогу і вперед?! Авжеж!

Поворотну фіндопомогу від ФОП і поворотну допомогу ФОП у формі № 1ДФ відображаємо з ознаками, встановленими для доходів звичайних фізосіб.

Тобто не підприємницьку ознаку «157» проставляємо, а цивільні «153» або «197» залежно від того, хто кредитор. На цьому наполягають податківці у БЗ у підкатегорії 103.25.

А якщо фізособі надаємо безповоротну фіндопомогу? Тут усе без змін. Це оподатковуваний дохід. Ознака доходу — «126».

Так само, на думку ДФСУ, з ознакою доходу «126» показуємо безповоротну допомогу ФОП. Свою позицію податківці обґрунтовують тим, що такий дохід не є доходом від здійснення підприємницької діяльності такої особи (див. БЗ 103.25). Тому повинен оподатковуватися ПДФО і ВЗ за правилами, встановленими для звичайних фізосіб. Тож будьте уважними.

Строк подання і штраф за неподання

Третій квартал суперстресового 2020 року вже історія. 40 днів (у хорошому сенсі цієї цифри) нам відведено на цей звіт. Тому здатися потрібно не пізніше 9 листопада 2020 року.

Пропустив, забув, ой? Не панікуємо, згадуємо про карантинний мораторій на штрафи. З 1 березня 2020 року до кінця карантину (наразі — до 31 грудня 2020 року) за косяки з формою № 1ДФ штрафні санкції до податкових агентів не застосовують.

Щоправда, може бути адмінштраф на посадових осіб (ФОП) від 34 до 51 грн (він повз мораторій) + судовий збір.

Бухгалтер 911 наголошує: зміст авторських матеріалів може не співпадати з політикою та точкою зору редакції. Серед авторів матеріалів, що публікуються, є не лише представники редакційної команди.

Викладена інформація в конкретній публікації відображає позицію автора. Редакція не втручається в авторські матеріали, не редагує тексти, тож не несе відповідальності за їх зміст.

Коментарі
  • Лариса
26.10.20 14:06

Cпасибо!

Відповісти
  • Марина
26.10.20 16:33

Было бы не плохо посмотреть на пример заполнения отчёта с фин.помощью. Один текст - то понятно, а визуально...

Відповісти
  • Лілія
27.10.20 11:04

Марина, спасибо, учли.  Дополнили статью примерами

Відповісти
  • наталья
04.11.20 20:32

Лілія,не понятно как быть если : начисления- одни суммы, а оплаты другие......начислено 60000 а оплачено с учетом задолжсти 93000..... спасибо

Відповісти
  • Марина
27.10.20 11:35

Лілія, Спасибо! Всё понятно!

Відповісти
  • 2
27.10.20 00:01

2

Відповісти
  • Шоля
27.10.20 10:26

Правильно ли я понимаю по фин. помощи если "первое событие" выдача то код 197, если - получение, а затем возврат то код 153

Відповісти
  • Лілія
27.10.20 11:02

Шоля, нет, не правильно. "197" - это когда предприятие выдало возвратную финпомощь (заем) физлицу. Выдало - показало в 1ДФ (сразу заполняем графы 3а и 3) с признаком 197. Все. Возврат физлицом помощи показывать не нужно. 


"153" – это когда физлицо выдало возвратную финпомощь предприятию. Получение денег от физика не показываем. Когда возвращаем деньги, тогда и рисуем в 1ДФ возвращенную сумму с признаком 153.

Відповісти
  • Шоля
27.10.20 11:30

Лілія, извините за тупость, код 197- "первое событие" выдача, а затем возврат, 153 - "певое событе" получение помощи, а затем возврат

Відповісти
  • Лілія
27.10.20 13:37

Шоля, наверное можно и так для себя сформулировать. Только деньги разные.
код 197 - (деньги предприятия идут к физлицу) Заимодатель предприятие выдает заем физику
Код 153 -  (деньги физлица возвращаются ему) Заимодатель физик (например, учредитель или директор) предоставляет финпомощь предприятию. 
То есть и в том и в другом случае 1ДФ формируем по факту  выплаты денег физику. А дальше по коду налоговики поймут, что это было. если 197 - то налоговый агент занял денег физлицу, если 153 - то налоговый агент отдает финпомощь физлицу.

Відповісти
  • Людмила
27.10.20 13:22

Подскажите, чем отличается код 106 и код 195 в отношении земельного участка с/х назначения? ведь земельный пай это тот же участок с/х назначения. Кто-то может подсказать? Какой код применять для выдачи арендной платы за зем.участки с/х назначения ? Раньше применяли  код 106

Відповісти
  • Лілія
27.10.20 13:58

Людмила, главное отличие в кадастровом номере. Земпай - это условный участок земли, который не выделен в натуре и не имеет кадастрового номера. На него выдают сертификат. Земельный участок (есть четкие границы и привязку к местности) имеет уникальный кадастровый номер

Відповісти
  • Алиса
27.10.20 15:37

Хотела сделать в кабинете,не смогла добавлять строки в этой форме

Відповісти
  • Галина
27.10.20 15:41

Лиля, самая лучшая статья - конкректно, сжато и на примерах. Благодарю.

Відповісти
  • Марина
27.10.20 20:18

Спасибо, статья  очень вовремя, как раз были вопросы по данным моментам, все ответы получены, спасибо за примеры.

Відповісти
  • Людмила
28.10.20 08:21

Спасибо за оперативную помощь!

Відповісти
  • Анна
29.10.20 10:17

Підкажіть. як бути з копійками, коли виплачується зарплата через касу? в колонці виплати буде те що нараховано чи потібно враховувати заокруглення?

Відповісти
  • Лілія
30.10.20 09:16

Анна, вважаю, що нараховано = виплачено (без заокруглень).  Поясню.  У п. 3.3 Порядку № 4 (порядок формування та подання ф. № 1ДФ) зазначено, що якщо зарплата виплачується у встановлені строки в наступному місяці, то вона повинна бути відображена в Податковому розрахунку за той період, в який входить попередній місяць, за який  заробітна плата була нарахована.

У вас зарплата виплачується своєчасно (затримки немає) у встановлені строки?  Якщо так, то по рядках з зарплатою має виконуватися рівність: графа 3а = графа 3.

Відповісти
  • sad
02.11.20 10:38

Лілія, по рядках з зарплатою графа 3а=графа 3, а графа 4а також =4 ? Дякую.

Відповісти
  • sad
02.11.20 10:59

sad, так 4а=4(затримки немає), а військовий збір по з/пл  також нараховано=перераховано??? 

Відповісти
  • Наталья
02.11.20 10:15

Добрый день. Подскажите, если арендуем у физ. лица участок с видом ОСГ, то ставим 195 ("оренда з цільовим призначенням особисте селянське господарство") или 106 (оренда землі за витягами з Держ. реєстру майнових прав на нерухоме майно" - т.к. у арендодателя земля появилась не так давно и акта нет, есть только Витяг)?

Відповісти
  • Любовь
02.11.20 12:58

Добрый день! Подскажите, пожалуйста, как сдавать 1ДФ, если офис и склад находятся в разных районах города, платится НДФЛ соответственно и за местом нахождения склада и за местом нахождения офиса!

Відповісти
  • Валентина
02.11.20 13:10

Спасибо.Все понятно,конкретно.

Відповісти
  • Лилия
02.11.20 13:52

Добрый день! Подскажите пожалуйста, предприятие арендует у физ.лица машину нужно ставить код 127? (раньше ставили код 102).

Відповісти
  • наталья
04.11.20 20:28

Лилия, движ имво 127, поэтому ДА! 127

Відповісти
  • Сергій
04.01.21 03:19

Подскажите пожалуйста новичку,
я ФОП 2 группа, покупал товар у других ФОПов за наличные и по безналу, мне в обеих случаях необходимо подавать 1 ДФ или только, когда расчет по безналу?!
Спасибо за ответ!

Відповісти
  • Елен
19.01.21 11:58

Сергій, Вы уже узнали? Тоже интересно

Відповісти
  • Юрий
23.03.21 11:12

Здравствуйте!  Хорошего дня. Может быть , подскажете... Спасибо. Входит ли подоходный налог с аренды магазина в пенсионный стаж в Украине ? (Я - физ.лицо, сдаю помещение (пром.магазин) ФОП (единый налог). И он платит за меня Подоходный налог и Воен. налог.) Спасибо.

Відповісти
  • Светлана
22.04.21 13:54

Юрий, Нет. Никакого отношения НДФЛ не имеет к пенсионному стажу.

Відповісти
  • Татьяна
05.05.21 18:38


В примере по начислению, без выплаты аренды физлицу показано, что налоги за 2 предыдущих месяца  все равно оплачены (что соответствует  п.п168,1 ПКУ). А  в публикации Бухгалтер 911 Жовтень, 2020/№ 43 Савченко Олена: «Таким чином, у ФОП немає в такому разі обов’язку щомісячно платити ПДФО і ВЗ як з нарахованого, але не виплаченого доходу; щоквартально показувати нарахування орендної плати у ф. № 1ДФ. Цілком допустима ситуація, коли ФОП покаже нарахування і виплату орендного доходу у ф. № 1ДФ раз на рік.»  ВОПРОС.  Так как же правильно?


Відповісти