Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Підпишіться!


02.12.20
47227 40 Друкувати

ПДФО + ВЗ + ЄСВ = єдина звітність

Ушакова Лілія експерт по питанням праці та зарплати журналу "Податки & бухоблік"

Закони пишуться для звичайних людей, тому вони повинні ґрунтуватися на звичайних правилах здорового глузду. Ця цитата належить Т. Джефферсону — третьому президентові США.

Не знаємо, чи цим принципом керувався законодавець, коли вносив у ст. 51 ПКУ і п. 4 ч. 2 ст. 6 Закону про ЄСВ норму про об'єднання звітності з ПДФО/ВЗ зі Звітом з ЄСВ (зміни набудуть чинності з 01.01.2021 р.)... Але тут, як говорив уже наш перший Президент Л. Кравчук, — «Маємо те, що маємо!».

Що ж ми «маємо»? Подавати об'єднаний звіт будемо за основним місцем обліку щокварталу (протягом 40 календарних днів після закінчення звітного кварталу), а не щомісяця, як зараз ЄСВ. Перший раз — за підсумками I кварталу 2021 року. Це факт.

Якою буде ця звітність? Поки є тільки її проєкт. Але ті з вас, хто переглядав це диво злиття, напевно залишилися не в захваті від побаченого. Чому вийшло те, що вийшло? Розбираємося.

Проєкт нового об'єднаного звіту є порізаним Звітом з ЄСВ, у хвіст якого, як один з додатків, додали трохи перероблений Податковий розрахунок за формою № 1ДФ.

У результаті, за задумом Мінфіну, звичайні роботодавці формуватимуть титульний аркуш, який є аналогом таблиці 1 Звіту з ЄСВ, додаток 1 до нього — це аналог таблиці 6 Звіту з ЄСВ і додаток 4 — це аналог форми № 1ДФ.

         Здавалося б, менша кількість таблиць у Звіті! Звітний період розширили до кварталу! Чого вам ще треба?! Покращення в дії!

         Але ось якось не радує. Перше, що насторожує, відсутність ЄСВшних таблиць про трудові відносини і про спецстаж (таблиці 5 і 7 Звіту з ЄСВ відповідно).

Чи означає це, що нам спростили життя? Навряд чи. Швидше за все, Мінфін вибрав тільки ті таблиці, які йому цікаві. Тобто таблиці з сумами зобов'язань з ПДФО, ВЗ і ЄСВ. Усе інше — за борт.

         Але чи обійдеться без них Пенсійний фонд сьогодні? Ні. Без даних, які ми показуємо сьогодні в таблиці 5 Звіту з ЄСВ, не запрацюють електронні трудові книжки. Про спецстаж для пенсії і говорити не варто.

А отже, є два варіанти. Або ці таблиці таки додадуть в об'єднаний звіт на етапі узгодження, або з'явиться ще один звіт, який ми з вами подаватимемо окремо.

Наступне запитання, яке часто звучить у бухгалтерських тусовках: «Чому просто не додали у Звіт з ЄСВ графи з ПДФО і ВЗ»?

Думаю, що одна з причин — те, що бази оподаткування ПДФО/ВЗ і нарахування ЄСВ не співпадають.

Наприклад, лікарняні для ПДФО і ВЗ — це зарплата. Тому у формі № 1ДФ відображаємо їх у загальній сумі зарплати з єдиною ознакою. А ось для цілей ЄСВ лікарняні не входять до фонду оплати праці і мають свій окремий код та відображаються в окремому рядку за особливими правилами.

Зворотна ситуація. Подарунок працівникові. Для ПДФО і ВЗ — не зарплата. Для ЄСВ — ще яка зарплата!

До цього додайте різні принципи дроблення доходів за ознаками доходів для цілей ПДФО і кодами категорій застрахованих осіб для цілей ЄСВ.

Без уніфікації баз і кодів/ознак краси звіту не вийде. Але така уніфікація не відбулася.

У результаті частина інформації дублюватиметься у різних додатках об'єднаного звіту. Так, наприклад, інформацію про нараховану зарплату пропонується нам відображати у звіті тричі. Двічі — для цілей ЄСВ загальною сумою і персоналізовано. Плюс ще раз персоналізовано для цілей ПДФО і ВЗ.

Розглянемо самі додатки.

Додаток 1 з ЄСВ. Його ліпили на основі таблиці 6 Звіту з ЄСВ. Але трохи розширили. Додали нових граф. Це пов'язано зі зміною механізму виправлення помилок з ЄСВ. Зазначимо, що сам механізм такого виправлення ускладнили.

Додаток 4 з ПДФО/ВЗ (аналог форми № 1ДФ). Планується, що не лише ПДФО, але й військовий збір відображатимемо персоналізовано. Тобто по кожній особі вказуватимемо з відповідною ознакою нарахований і виплачений їй дохід, утриманий/сплачений ПДФО з цього доходу і утриманий/сплачений військовий збір.

Щоправда, не зрозуміло, як вирішиться питання з негрошовими доходами. У них бази оподаткування ПДФО і військовим збором різні. Проте новий звіт пропонує нам зазначати одну базу. Що ж, доведеться чекати роз'яснень.

         А тепер вишня на торті.

Проєктом пропонується відображати не квартальні суми доходів і ПДФО, ВЗ та ЄСВ, а з розбиттям за місяцями кварталу. Навіть ПДФО і ВЗ.

Тобто кожен працівник, який відпрацює І квартал 2021 року, у вас засвітиться в шести таблицях. Трьох з ЄСВ — за січень, лютий і березень та трьох з ПДФО і ВЗ також за січень, лютий, березень.

         А що зі штрафами? Сьогодні ситуація зі штрафами на роботодавця в частині ЄСВ залишається в підвішеному вигляді. Річ у тому, що зміни, які планувалося внести з 01.01.2021 р. у штрафний п. 119.2 ПКУ, внесені не будуть. Причина — у травні цього року ст. 119 ПКУ була викладена в новій редакції. Тому інтрига зберігається.

         Ну, і на закінчення ще одна тема для роздумів. Ті, хто працює з ФСС (лікарняні, декретні), знає, як трепетно Фонд ставиться до сплати ЄСВ і розрахунку страхового стажу. Місячне подання ЄСВ дає можливість отримати цю інформацію досить оперативно. Але ось перехід на квартальну звітність... Не думаю, що ФСС віритиме нам на слово.

Але не лише виплати з ФСС можуть потрапити під удар. Під питанням перерахунок пенсій працюючим пенсіонерам.

Чим підтверджуватимемо сплату ЄСВ (стаж), поки не подано Звіт? Платіжками? Довідками? Поживемо, побачимо.

        

Рубрика:
Коментарі
  • Юлія
02.12.20 09:25

Хотели как лучше, а получилось, как всегда!
Я даже не удивлена.
 С наступающим, Вас, бухгалтера!

Відповісти
    Оцінити
  • 73
  • 0
  • */*
02.12.20 14:05

Приснился сон: В России президентом выбрали Галустяна. 

Відповісти
    Оцінити
  • 19
  • 5
  • покращення
02.12.20 11:58

***, чубакапра -он помесь ,вся с-ньсюда переехала ,свои страні разваляли - теперь сюда рванули. здесь что своих де=л мало?

Відповісти
    Оцінити
  • 10
  • 1
  • СержК
02.12.20 09:46

Юлія, уж, навступили, так навступили)))

Відповісти
    Оцінити
  • 16
  • 0
  • Наталья
02.12.20 09:44

Отчет свояли для галочки. Деньги из бюджете за проделанную работу получили. МОЛОДЦЫ!!!

Відповісти
    Оцінити
  • 50
  • 0
  • Вікторія
02.12.20 09:48

Так "упростить" не каждый умный сможет( Последнее время такой бред несут, что казалось бы уже хуже не куда, но нет эти "гениальные" товарищи умудряются даже из самого простого сделать особо невразумительное. Талантливые наши покращиватели

Відповісти
    Оцінити
  • 102
  • 0
  • 911
02.12.20 10:18

Знаєте що я попрошу на НР? Пощади від. Бо ще один такий рік я не витримаю

Відповісти
    Оцінити
  • 29
  • 0
  • Елена Анатольевна
02.12.20 13:25

911, Не будьте пессимистичны, бухгалтера могут ВСЁ!!!

Відповісти
    Оцінити
  • 12
  • 4
  • ***
02.12.20 16:56

Елена Анатольевна,Увы, вправить мозги  своим слугам и служанкам не можем.

Відповісти
    Оцінити
  • 15
  • 1
  • Лара
02.12.20 10:46

"Я его слепила из того, что было, а потом неделю руки мыла..."

Відповісти
    Оцінити
  • 45
  • 0
  • Ирина
02.12.20 10:51

Ужасно неудобная, очень громоздкая форма!!! И насколько я поняла, то "нову звітну" нужно будет подавать по правилам уточнения 1-ДФ (через удаление и добавление строк), а не просто подав новый отчет. Это просто возмутительно!Пожалейте, бухгалтеров, не все ведут учет в программах... 
Да и в программе сделать "нову звітну" нужно будет постараться.

Відповісти
    Оцінити
  • 49
  • 1
  • Лілія
02.12.20 11:23

Ирина, да, правила исправления будут похожи на 1ДФ (нова звитна или уточненка, строка на введение/строка на изъятие). Но в зависимости от вида ошибки, в таблице по ЕСВ нужно будет использовать или коды типа начислений 2 (доначисление) и 3 (сторнировка), или новые графы "Увеличение ЕСВ", "Уменьшение ЕСВ". Поэтому, думаю, вначале многие при исправлении только добавят ошибок. 

Відповісти
    Оцінити
  • 28
  • 0
  • Валентина
02.12.20 11:40

Объединение отчетности и счетов по налогам и ЕСВ - глупость. И беда для бухгалтера и работника

Відповісти
    Оцінити
  • 44
  • 1
  • ^^^
02.12.20 11:52

Если не хватает мозгов нормально объединить, оставьте как было, не лезьте, покращиватели хреновы.

Відповісти
    Оцінити
  • 70
  • 1
  • слепой таксист
02.12.20 17:09

^^^, меня всегда радовал вопрос, что на предприятии должен быть "бесплатный внештатник" ФСС и военкомата.
лучше бы наконец-то
1. сняли с работодателей этот гемо..ой с больничными (кроме первых 5 дней) и обязали ФСС самим заниматься правильностью заполнения больничных листов, их начислением, выплатой итд итп, тем более все данные для расчета у них уже есть.2. учет военнослужащих переложить полностью на военкомат. тем более все данные о новых работниках и их инн передаются в ГНИ и ПФ

Відповісти
    Оцінити
  • 27
  • 0
  • Светлана
02.12.20 12:08

Наш президент вещает, что у нас лучшие IT-технологии. Если они работают, так как сваяли нам этот отчет ЕСВ+НДФЛ, то мы в глубокой яме.

Відповісти
    Оцінити
  • 39
  • 0
  • слепой таксист
02.12.20 17:10

Светлана,то мы в глубокой жо..

Відповісти
    Оцінити
  • 13
  • 1
  • Елена Анатольевна
02.12.20 13:29

Меня не пугает один отчет! Переживем!
Медок - пережили
Регистрацию НН - пережили
И это переживем.
Пугает другое, что я отлично понимаю, что отчет будут долго разрабатывать... потом долго внедрять в программы... И где-то к конечному сроку за пару дней (в лучшем случае) он появиться для сдачи...
При этом на какие-то "тонкие" вопросы ответ будет у всех один - "пишите письма!"
Бухгалтера - одним словом - запасайтесь коньяком!

Відповісти
    Оцінити
  • 49
  • 1
  • слепой таксист
02.12.20 17:14

Елена Анатольевна,странно, что среди разработчиков этого франкинштейна не нашлось ни одного трезвого и вменяемого человека?

Відповісти
    Оцінити
  • 27
  • 0
  • Оксана
03.12.20 08:59

Эти все "покрашенная" придумывают люди,которые к практике не имеют никакого отношения. И потом не удивительно,когда звонишь на горячую линию налоговой со своим вопросом,а там ответ: "в налоговой базе знаний нет ответа на этот вопрос..."

Відповісти
    Оцінити
  • 22
  • 0
  • весна
02.12.20 14:26

Олена Анатоліївна, 100% з Вами згідна !!!

Відповісти
    Оцінити
  • 8
  • 1
  • Юлия
02.12.20 13:36

Поотрывать бы руки этим делкам современности! Просто даже уже нет никаких эмоций! 

Відповісти
    Оцінити
  • 28
  • 1
  • Світлана
02.12.20 14:11

Мене дуже цікавить, що про це кажуть їхні власні бухгалтери? В них же є власні / підконтрольні підприємства? ФОПи з найманими працівниками? Головбух і бухгалтер по зарплаті в Раді? Чому вони їм слушні думки не підказують? 

Відповісти
    Оцінити
  • 25
  • 0
  • слепой таксист
02.12.20 17:11

Світлана,скорее всего там только одно название что "работает в ВРУ, когда заходишь в бухгалтерию горсовета - те же обшарпанные стены и зп по 7-8тыс. чиновники и обслуживающий персонал живут в разных мирах.

Відповісти
    Оцінити
  • 6
  • 1
  • 911
02.12.20 15:35

а что со штрафом(исправление ошибок),как 1ДФ(нет никакого права на ошибку?

Відповісти
    Оцінити
  • 13
  • 0
  • Александр
02.12.20 17:07

Интересно, почему НДС в этот отчёт не впихнули? 

Відповісти
    Оцінити
  • 44
  • 0
  • Марі
03.12.20 12:21

Александр, Не підказуйте. От впхають - винні будете Ви.

Відповісти
    Оцінити
  • 19
  • 0
  • слепой таксист
02.12.20 17:15

Александр,еще не вечер))))

Відповісти
    Оцінити
  • 7
  • 0
  • Тина
02.12.20 17:18

долбодятлы тупые больше сказать нечего

Відповісти
    Оцінити
  • 12
  • 0
  • Сомневающийся Sкептиk
02.12.20 18:41

Из всего негатива я увидел маленький положительный момент. Касается объединённой отчётности по ЕН+ЕСВ (ПДФО+ЕСВ): для отчётности "за себя". Правда неясно, что будет "на выходе"... 
Это то, что добавили возможность подавать уточнёнки за предыдущий период. 
Раньше (в действующем Порядке) исправить Додаток 5 за предыдущий год было практически невозможно: только по итогам проверки можно было подать Додаток 6...

Відповісти
    Оцінити
  • 3
  • 0
  • Igor
03.12.20 07:41

...и спрашивается: и нафига!??

Відповісти
    Оцінити
  • 3
  • 1
  • Олена
03.12.20 10:46

Интресно, а штрафы  за исправления будут как за 1-ДФ? тогда вообще полнаяж....

Відповісти
    Оцінити
  • 3
  • 0
  • Татиана
03.12.20 18:15

Кто мне подскажет. Сдала отчет по ЕСВ, в Табл.5 не написала само слово "наказ", указала только номер и дату (работница увольнялась). Оставить или лучше пересдать? Просто, сдавала через ЕК, а там номер документа в периоде и, вроде, как нового звитного номер -  не знаю как ставить?

Відповісти
    Оцінити
  • 0
  • 0
  • Лю
08.12.20 16:58

Татиана,всегда пишу только номер и дату, без слова наказ. С 2018года как ввели. И ни разу не было претензий со стороны ни ПФУ, ни ДПС.

Відповісти
    Оцінити
  • 0
  • 0
  • Татиана
09.12.20 08:21

Лю, спасибо Вам огромное за ответ!

Відповісти
    Оцінити
  • 0
  • 0
  • Володимир
06.12.20 18:26

Некомпетенция на всех уровнях. Все угробили за 30 лет незалежности и вот уже и к утрясенному,выстраданному отлаженному отчету добрались уничтожать ( прошлый отчет по ЕСВ прорабатывался 7!!! лет )

Відповісти
    Оцінити
  • 16
  • 1
  • Галина
11.12.20 10:57

А как будут уходить пенсионеры на пенсию. если ДР 10 января, а персонификация за 1 кв 10 мая. Полгода ждать расчета пенсии в лучшем случае. Неучи сидят и правят.

Відповісти
    Оцінити
  • 4
  • 0
  • Любовь
30.12.20 12:43

А що, дод 5 потрібно подавати за день до подання заяви на припинення?

Відповісти
    Оцінити
  • 0
  • 0
  • Руслан
30.12.20 21:44

Любовь, где вы такое прочитали? Пока не подали заявление регистратору, точнее пока не увидели себя в реестре как в стадии прекращение, вы еще обычный плательщик, для которого строк ежемесячно (или квартально)

Відповісти
    Оцінити
  • 0
  • 0
  • Руслан
30.12.20 21:45

Забыл довить годовой:)

Відповісти