Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Отримуйте
новини поштою!


16.01.21
9211 24 Друкувати

Сфера обслуговування перейшла на українську мову: що важливо знати

Автор: Анна Березина, РБК-Україна.

З 16 січня обслуговування українською мовою стає обов'язковим для всіх закладів сфери послуг. Спілкування персоналу з відвідувачами має відбуватися державною мовою, винятком є ​​лише особисте прохання клієнта. Детально про норми "мовного закону" і штрафи за його порушення, кого торкнеться перехід на україномовне обслуговування - в матеріалі РБК-Україна.

Мова обслуговування в Україні - українська

Використання державної мови в сфері обслуговування закріплено статтею 30 Закону "Про функціонування української мови як державної". 16 січня 2021 дана норма вступає в силу. Це означає остаточний перехід на українську мову постачальників послуг.

Підприємства всіх форм власності, ФОП та інші суб'єкти господарювання зобов'язані обслуговувати клієнтів і надавати інформацію про товари і послуги державною мовою.

На прохання споживача обслуговування може проводитися іншою мовою, прийнятною для обох сторін.

Які сфери переходять на українську мову

  • торговельні заклади (магазини, супермаркети, ТРЦ);
  • інтернет-магазини;
  • кафе, ресторани, бари та інші заклади громадського харчування;
  • банківські установи;
  • аптеки;
  • автозаправки;
  • бібліотеки;
  • розважальні заклади;
  • спортзали;
  • салони краси;
  • заклади побутового обслуговування.

Обслуговування українською мовою з 16 січня стає обов'язковим також в медичних, освітніх закладах (в т.ч. гуртках, секціях, навчальних курсах), соціальних установах.

Надання інформації про товари і послуги

Назва та характеристики товарів, дані про терміни експлуатації, інструкції, опис послуг зобов'язані подаватися державною мовою. Це також стосується меню в закладах громадського харчування, квитків, цінників, гарантійних талонів.

Однак припустимо використання абревіатур, скорочень, слів англійською мовою, букв латинського, грецького алфавіту. Інформація також може дублюватися на іншій мові.

Інтернет-магазини та інтернет-каталоги зобов'язані використовувати в наповненні сайтів державну мову, допускається дублювання іншою мовою.

Як діяти при відмові обслуговування державною мовою

При порушенні права на отримання послуг чи інформації споживачу необхідно попросити персонал про обслуговування українською. При відмові - звернутися до керуючого, вищого керівництва або на гарячу лінію закладу. Також слід вимагати книгу скарг і зробити відповідний запис у ній.

Факт порушення можна зафіксувати за допомогою свідків або на відео, аудіо. Після цього подати скаргу Уповноваженому в питаннях захисту державної мови, в ній вказати дані заявника, інформацію про суб'єкта-порушника і додати файли з підтвердженнями.

Скарги подаються письмово, за допомогою форми на сайті або на email Уповноваженого протягом півроку з дня виявлення порушення.

Що загрожує за порушення "мовного закону"

Законодавством регламентовані санкції за відмову обслуговування державною мовою - від попередження до штрафу.

Згідно зі статтею 57 Закону, за фактом виявлення порушення складається протокол, Уповноважений виносить суб'єкту господарювання попередження з 30-денним терміном на його усунення.

При повторному виявленні порушення протягом року суб'єкт зобов'язаний виплатити штраф у розмірі 300-400 неоподаткованих мінімумів доходу громадян - від 5100 до 6800 грн.

Нагадаємо, "мовний закон" в Україні було прийнято 25 квітня 2019 року. Однак деякі його норми, в т.ч. щодо використання державної мови в сфері послуг, вводяться в дію з відстрочкою.

Бухгалтер 911 наголошує: зміст авторських матеріалів може не співпадати з політикою та точкою зору редакції. Серед авторів матеріалів, що публікуються, є не лише представники редакційної команди.

Викладена інформація в конкретній публікації відображає позицію автора. Редакція не втручається в авторські матеріали, не редагує тексти, тож не несе відповідальності за їх зміст.

Коментарі
  • ***
16.01.21 12:13

Зупиніть брехню з АП та ВР на укр мові, бо відраза виникає, коли слухаєш. Або виконайте те, що обіцяли та живіть по закону України ( а не по понятіям) , тоді і повага  до ваших промов буде. А Україну та мову ми і без цього закону кохаємо. А спаплюжили мову,  виховання дітей, мистецтво  цілоспрямовано з 90-х років, коли на всіх каналах ТВ були суцільна реклама пива " Ти не випив- ти не крутий" та "поющіє труси".

Відповісти
  • Ігор
16.01.21 13:32

Цікаво, що це відбулось не за часів порошенка, фаріон та тягнибока, яких одностайно - більше 80% пожиттево обирають виховані в дусі леніна-сталіна москалі Львова та Тернополя.

Відповісти
  • Алексей
16.01.21 14:10

Этот тупой и враждебный закон нужно быстро отменить!!! а до отмены тупо игнорировать!!!

Відповісти
  • злой клоун
16.01.21 14:26

Украина  точно в Европу  идет?  смешно то, что подписал этот з-н Порошенко, тот который из "Европейской солидарности" ))


Венецианская комиссия: закон о языке надо менять

Подробнее: http://www.slovo.odessa.ua/main/39811-venecianskaya-komissiya-zakon-o-yazyke-nado-menyat.html#ixzz6jiGbTGF4

Відповісти
  • злой клоун
16.01.21 14:44

пока   взрослых будут сталкивать лбами, их детей лишают будущего (
В этом году большинство школ лишится права принимать на учебу старшеклассников. Ученикам 10-11 классов придется заново поступать, но выбор будет невелик — из существующих средних школ лишь четверть примет старшеклассников (с)
всё происходящее в комплексе  со всеми "реформами" , тарифами и проч. кроме как с войной против народа не ассоциируется..

Відповісти
  • ***
17.01.21 10:10

злой клоун, В 1994г в Киеве ( думаю, по всей Украине) закрыли русские классы в украинских школах ( было 50/50), но украинских 9 классов  не добавили. Детей про сути выгнали со школы.
Спасибо Леониду Макаровичу, расстарался. Не только заводы позакрывал, лишил родителей работы, но и о детях подумал.

Відповісти
  • данет
16.01.21 15:57

не могу вспомнить в каком году был референдум  и государственным языком стал  украинский.   и  по какому признаку выбирать какой язык должен быть государственным. не во всех странах гос язык совпадает с названием страны. украинские украинцы  русские украинцы и украинцы других коренных народов киевской руси имеют одинаковые права  в украине и одинаковые права на то что бы и их язык был государственным. по мне так все языки мира в украине должны быть государственными. а вот для экономии бюджета  --языком бумаготворчества госслужак должен быть какой то один.

Відповісти
  • Игорь
16.01.21 17:27

А взятки чиновники будут теперь только на мове принимать?

Відповісти
  • Ани
16.01.21 18:04

Игорь, и гривнах)))))

Відповісти
  • Оксана
17.01.21 13:29

Ани, взятки то святое. Они только в валюте

Відповісти
  • Буржуй
16.01.21 18:58

А чего концерты Квартала проходят на Русском?! И Лига Смеха тоже?

Відповісти
  • Вадим
16.01.21 22:59

Буржуй, так они ж малоросы.

Відповісти
  • Шурик
17.01.21 08:23

BBL - разрешено пользоваться, это "ухожу, скоро приду".
TY - Спасибо тебе.

Відповісти
  • Ганна
17.01.21 12:45

Шановні колеги. 
Мову потрібно знати.  Критики мови мають знати, вони теж розмовляють не '' русский языком '' а суржиком, тільки російським. Бо '' язык '' на Кубані, в Ставрополі, у підмосков'ї,  на Сахаліні  РІЗНИЙ. 
Ніхто в Україні не розмовляє літературним  '' русским ''.
Так що ви навіть гірші за самих гірших.
Ви не знаєте ні МОВИ, ні  языка.  Вітер ганяєте та народ підбурюєте.
Але знайте,  язык німіє в мова ЗВУЧИТЬ.

Відповісти
  • Злата
18.01.21 09:23

Ганна, читайте ст.10 Конституции" Державною мовою в Україні є українська мова. Держава забезпечує всебічний розвиток і функціонування української мови в усіх сферах суспільного життя на всій території України. В Україні гарантується вільний розвиток, використання і захист російської, інших мов національних меншин України."

Відповісти
  • Буржуй
17.01.21 13:58

Ганна, да тяжела стала жизнь тролля, если уже приходится писать на бухгалтерском сайте!

Відповісти
  • Ганна
17.01.21 20:24

Шановний Буржуй, дякую за враження яке на вас справила. До вашого відома а також всіх любителів языка.
Маю дві вищі освіти. Стаж бухгалтера 40 років, з них майже 30 головним.
І ще, не розумію, як ви та вам подібні встигаєте коментувати кожен день на будь - яку тему.
Хороший бухгалтер ніколи цього не встигає,  бо у нього купа роботи. Купа роботи, контролю та відповідальності. 
Тому не називайте нікого тролем чи ботом, включіть розум та відслідкуйте свої та своїх языковых друзів коментарі. Зразу побачите себе та собі подібних.

Відповісти
  • *
18.01.21 14:35

Ганна, не обращайте внимание. Всякие Игори тролли по определению. А Буржуи - мелкаши. Которые понагребали кучу ФОП, а умничают, как министры))))). Не их уровень мовы понимать. Для этого мозги нужны получше.  

Відповісти
  • Буржуй
18.01.21 16:20

*,Спасибо за оценку моей работы. Фраза понагребали кучу ФОП уже приятна. Многое мог бы написать , но не стоит. Считайте меня дальше мелким Буржуа. Так сказать " Мещанин во дворянстве"!

Відповісти
  • Буржуй
17.01.21 21:11

Ганна, Шановна, не могу понять тогда откуда у Вас время на 2 поста если Вы  хороший бухгалтер и Вы ничего не успеваете ?! Сейчас пропустите что то и будете отвечать! Это только подтаерждает Мой 1 пост. Сами и спалились!. И образоание , опыт здесь не причем. Знаете в чем разница между Мной  и Вами.? Мне АБСОЛЮТНО ВСЕ РАВНО на какой мове меня обслуживают,  но если это делают принудительно, Я с этим буду бороться.!

Відповісти
  • Ірина
18.01.21 13:58

Буржуй,"Мне АБСОЛЮТНО ВСЕ РАВНО на какой мове меня обслуживают,  но если это делают принудительно, Я с этим буду бороться.!" согласна с вами на все 100%. Насильно мил не будешь. Если у человека нет самоидентификации то никакой закон про язык не спасет. Знаю и общаюсь на украинском с малых лет , но эти новоиспеченные " розмовляйте зі мною українською я вас не розумію...." бесят уже.... а где ж по навылазили прям такие укринцы, что ж вы ранее на свое мове не разговаривали...То что наши сверху все ищут чем бы бюджет наполнить итак понятно.... А люди себя все тешат что это все ради них,что это все ради Украины и языка.... счас..именно так и есть.....У русскоязычных отобрали право на образование в нашей стране, теперь еще и право на работу.

Відповісти
  • Злата
18.01.21 09:24

Буржуй, браво!!!

Відповісти
  • Гість
20.01.21 15:28

Тільки в нашій країні можна жити 30 років, розмовляючи російською, не вивчити державну мову, а потім вимагати, щоб з тобою спілкувалися російською, бо ти української не розумієш. Всі мігранти світу знають, що треба вчити мову країни, в якій ти живеш, а громадяни вчать її обов’язково.

Відповісти
  • Борис
25.01.21 11:50

Ну теперь нужно сразу на входе в ТРЦ ил магазин говорить "по-русски, пожалуйста", чтобы проявить гражданский протест против идиотизма зелёной власти.
Разговорный язык  Украине - русский. Ничего в этом нет плохого или хорошего. Это факт. В нашей стране проблема - безработица  и тарифы, бездействие власти. А Зельц придумал перевести стрелки и общественное возмущение в русло языкового закона, чтобы перенаправить гнев людей.

Відповісти