Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Отримуйте
новини поштою!


20.01.21
7375 34 Друкувати

Мовний закон: роз’яснення юристів

У супермаркеті та в інтернет-магазині, у кав’ярні, ресторані, банку, на АЗС, в аптеці чи бібліотеці – обслуговування має бути українською. Лише на прохання клієнта його персональне обслуговування може здійснюватися іншою мовою.

Так, з 16 січня 2021 року відповідно до статті 30 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» (далі – Закон) всі надавачі послуг незалежно від форми власності мають обслуговувати споживачів і надавати інформацію про товари і послуги державною мовою. Про прийняття відповідного Закону, набрання чинності статті 30 Закону, запровадження штрафних санкцій, механізм реагування та про інші нововведення розповідає юрист Сумського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Богдан Сюркало.

Відповідно до Закону державна мова має використовуватися в освітній та медичній сферах, у трудових відносинах та у сфері обслуговуванні споживачів, а також під час публічних заходів, у рекламі та інших сферах. Крім того, Закон зобов’язує посадовців володіти державною мовою та застосовувати її під час виконання службових обов’язків. Дія цього Закону не поширюється на сферу приватного спілкування та здійснення релігійних обрядів.

Про новації

16 січня 2021 року набрала чинності стаття 30 Закону щодо використання української мови як державної у сфері обслуговування споживачів підприємствами, установами та організаціями всіх форм власності; фізичними особами – підприємцями; іншими суб’єктами господарювання, що обслуговують споживачів, у тому числі інтернет-магазинами.

Споживач отримав право на обслуговування державною мовою «за замовчуванням» у закладах торгівлі, у тому числі інтернет-магазині, розважальних закладах, закладах харчування тощо. Водночас на прохання споживача його персональне обслуговування може здійснюватися також іншою мовою, прийнятною для сторін.

Українською мовою має надаватися інформація про вироби (товари), роботи чи послуги: на цінниках, в інструкціях, технічних характеристиках, маркуванні, квитках, меню тощо. Така інформація може дублюватися будь-якою іншою мовою.

Про штрафи

За порушення суб’єктами господарювання вимог, встановлених ст. 30 Закону щодо застосування державної мови у сфері обслуговування споживачів, передбачені штрафні санкції, порядок накладення яких встановлено ст. 57 Закону.

Так, порушників не будуть одразу штрафувати. Відповідно до Закону, якщо споживача не обслуговують державною мовою в певному закладі чи на вебсайті, Уповноважений із захисту державної мови («мовний омбудсмен») чи його представник має скласти акт про результати здійснення контролю за застосуванням державної мови, оголосити попередження суб’єкту господарювання-порушнику та вимогу усунути порушення протягом 30 днів від дати складання акту.

У разі повторного порушення (протягом року) стосовно суб’єкта господарювання складається протокол за результатами здійснення заходу державного контролю за застосуванням державної мови, розглядається справа про правопорушення та може накладатися штраф ‒ від трьохсот (5100 гривень) до чотирьохсот (6800 гривень) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Справа про накладення штрафу розглядається за участю представника суб’єкта господарювання.

Про механізми реагування

У разі порушення прав на отримання інформації та послуг українською мовою необхідно звернутися до представника суб’єкта господарювання з проханням щодо обслуговування державною мовою. У випадку відмови потрібно звернутись до керівництва суб’єкта господарювання або на гарячу лінію відповідного закладу (за наявності).

У випадку повторної відмови, зафіксувати факт такої відмови та дані суб’єкта господарювання й звернутися зі скаргою на відповідні рішення, дії чи бездіяльність до Уповноваженого із захисту державної мови: 01001, м. Київ, провулок Музейний, 12; e-mail: skarha@mova-ombudsman.gov.ua або заповнити форму скарги за посиланням.

Відповідно до ст. 55 Закону у скарзі має бути зазначено прізвище, ім’я, по батькові, місце проживання особи, викладено суть скарги. Письмова скарга повинна бути підписана заявником із зазначенням дати. В електронній скарзі також має бути зазначено електронну поштову адресу, на яку заявникові може бути надіслано відповідь, або відомості про інші засоби зв’язку з ним. Застосування підпису під час надсилання електронного звернення не вимагається.

Про контроль

Уповноважений із захисту державної мови здійснює державний контроль за застосуванням державної мови у випадку надходження скарги, а також за власною ініціативою.

Уповноважений, його представник під час здійснення державного контролю за застосуванням державної мови має право:

1) одержувати на свою вимогу копії документів та іншу інформацію, що стосується предмета контролю, необхідну для здійснення контролю за застосуванням державної мови;

2) безперешкодно відвідувати органи державної влади, органи влади Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, бути присутнім на їх засіданнях з дотриманням вимог закону;

3) одержувати на свою вимогу копії документів та іншу інформацію, що стосується предмета контролю, від громадських об’єднань, політичних партій, інших юридичних осіб.

За матеріалами Міністерство юстиції України

Бухгалтер 911 наголошує: зміст авторських матеріалів може не співпадати з політикою та точкою зору редакції. Серед авторів матеріалів, що публікуються, є не лише представники редакційної команди.

Викладена інформація в конкретній публікації відображає позицію автора. Редакція не втручається в авторські матеріали, не редагує тексти, тож не несе відповідальності за їх зміст.

Коментарі
  • Ганна
20.01.21 06:51

Світанок починається з мови.
Прихильники  русского языка почнуть критику пізніше. Пам'ятайте,  ви  спеціалісти з обліку, а не аби хто.  
Контролюйте свої емоції та вдалого дня усім дня. 

Відповісти
  • Анна
20.01.21 09:56

Ганна, провокация с Вашей стороны.... 

Відповісти
  • Шурик
20.01.21 08:57

Ганусенька посмотри на ютубе лекции Роберта Сапольски, курс "Биология поведения человека". Это не Раша, а США, Стенфордский университет, самый лучший на планете. 
Через 100 лет в Мире останется 6 языков, 6000 исчезнет. Виной всего этого то где ты сейчас - интернет. Вопрос даже о существовании русского языка уже поставлен, на мове крест без вариантов. Зачем лечить уже труп? Над людьми просто издеваются, кстати проверяющие с ДПС такого же мнения.
Ни хао ! Был мой друг из Китая на закрытом заседании в Киеве, где министр экономики Порошенко втюхивал им свой Рошен. Он был в составе делегации Китая в Украине.
Мой родственник был министром финансов Украины при Щербитском. Один из немногих кому я в шахматы проигрывал.
Кстати там в лекциях очень много интересного про человека. Например все повадки передаются только от матери, только в яйцеклетке есть белки, они и играют на днк и создают поведение. Шизофрения совсем не то что пугают, это замкнутые в себе люди, они и мухи не обидят.

Відповісти
  • Сергій
28.01.21 12:00

Шурик, у шуриків в голові свої жмурики.... конякою ходи, вік волі не бачити!

Відповісти
  • ***
20.01.21 09:15

Шурик, кстати, про Порошенко.
Бывшая первая леди Марина Порошенко задекларировала почти 49 млн долларов США и 401 млн гривен НАЛИЧНЫМИ
Не плохо для жены человека, который практически всю свою сознательную жизнь проработал госслужащим.

Відповісти
  • ***
20.01.21 09:15

***, источник: https://korrespondent.net/ukraine/4316828-maryna-poroshenko-zadeklaryrovala-pochty-49-mln-nalychnymy

Відповісти
  • Светлана
20.01.21 08:36

Ганна, так а какая критика? Дебилизм законотворцев  не критикуется. Это диагноз. Такой дебильный закон для чего вообще? В Конституции закреплено, что государственный укр язык.  Не поняла, где укр язык ущемляется и чем? Он и так везде и всюду, везде квоты на использование. А вот то, что в стране сделали 30-е годы - это да. Плюются в строну Сталина и репрессий. Ну-ну! Власть всех переплюнула. Теперь да здравствуют  репрессии, доносы и лагеря!

Відповісти
  • Сергій
28.01.21 12:02

Светлана, ваше місце - у Раші.

Відповісти
  • Алла
20.01.21 08:48

В нашей стране одна единственная проблема це мова. В остальном все прекрасно все по европейским ценам кроме з/плат и пенсий. Мы же в "европе".

Відповісти
  • Бандера
05.03.21 18:18

Алла, займіться цими проблемами, якщо вони вас турбують

Відповісти
  • Ната
20.01.21 09:21

Да здравствуют доносы! Мне не нравится соседка,а у неё парикмахерская. Тепер я знаю що робити, ура!

Відповісти
  • Вита
20.01.21 10:16

Вчера имела разговор с HR. Я девушка общительная и на фб люблю спорить с упоротыми по языковому вопросу. Так вот, один из упоротых нажаловался на меня (я еще и не скрываюсь под фотками цветов и собачек). HR решил меня отчитать, сказав, что у нас конечно демократия в стране (?), но я делаю аяяй плохо, предупреждение мне за это. Ещё раз убедилась, что "демократия", так же как и "правда" в нашей стране слова, ничего не значащие. Фу.

Відповісти
  • злой клоун
20.01.21 10:34

когда уже обяжут петь гимн при получении платежки за комуналку и при выселении  за долги?

Відповісти
  • Ирина
20.01.21 10:51

Задолбали. Других слов подобрать не удается....

Відповісти
  • Валентина
20.01.21 12:17

не чем заняться как только мовой приходите до бухгалтера мы найдем вам работу, бездельники

Відповісти
  • Наталья
20.01.21 12:29

Интересненько как-то получается. державна мова  должна быть повсеместно при обслуживании где бы то ни было. А почему названия тех же рошеновских конфет идет на английском.(ROSHEN , конфетка "Creamel") Мы что, аборигены, не имеющие своего языка , поэтому обязаны знать язык своего господина? 

Відповісти
  • ТАНЯтак м
20.01.21 19:31

Наталья, так мы же не за украинский боремся мы против русского 

Відповісти
  • Ната
20.01.21 12:38

А кто будет оценивать степень соответствия языка украинскому? Может я сейчас тоже на нем пишу, просто диалект у меня такой ( не венгерский слегка))

Відповісти
  • Олена
20.01.21 15:24

Ната, В самом законе описаны 6 уровней, А1 - С2. По описанию, Азиров говорил по-украински, и это был даже не А1, а А2. Так что закон требует не владения языком, а обозначения того факта, что разговор идет на украинском. Но там весь закон немного по-дебильному написан. Да и все наши законы такие

Відповісти
  • Вячеслав
20.01.21 13:50

Ната, вы "о" на "и" и "е" на "э" в некоторых словах поменяйте и всё нормально - так полукраины розмовляе.

Відповісти
  • Ната
20.01.21 17:33

Вячеслав, Ага, главное не грамотно изъясняться, главное в ногу с революцией;)

Відповісти
  • Ігор
20.01.21 13:56

З відходом Трампа, а раніше його копії - порошенка, закінчується ера розколів та інтриганства по всьому світу, в тому числі в Україні. А їх посіпакам лишається мати надію, що їм будуть встановлювати у регіонах "Золотих телят" з зображеннями кернеса, садового, тягнибока, бойка, фаріон, медведчука, труханова, кличка та подібних, а сектанти одностайно (більше 80%) будуть їм слугувати.
Як зараз ці "Золоті теляти" на Водохреща - вони всі одностайно піаряться у прорубах. Самостійно і роздягтись вони вже не здатні бо старі але працюють паханами.

Відповісти
  • Бандера
05.03.21 18:06

Ігор, копія Трампа (дешевий і обмежений шоумен в політиці) - нелох-блазень (такий же дешевий і обмежений). Тільки молодший.

Відповісти
  • Ігор
20.01.21 16:34

Трамп не схотів бути на інавгурації. Так само і порошенко поводився - всі москалі поводяться однаково та ще і безлади з мародерством та пограбуванням влаштовують.

Відповісти
  • злой клоун
20.01.21 14:48

Ігор, на Байдена работаешь? так бы сразу и сказал

Відповісти
  • Икс
20.01.21 15:37

Ну прям : "хто не всрався - той москаль"

Відповісти
  • Диана
20.01.21 16:31

Я в году так 1985 во Львове в кафе попросила чашку кофе на русском (тогда еще союз был и русский государственный). Так продавец демонстративно проигнорировал. А сейчас они вообще обнаглели. Хотят, чтоб им в Киеве, Одессе, Харькове по украински подавали! 
Шутка:)
Сейчас во Львове сами на русском заигрывают, лишь бы деньги платили!

Відповісти
  • Бандера
05.03.21 18:02

Діана, це ще квіточки. У Львові за російську можуть у львівському метро "загубити" назавжди)))

Відповісти
  • Юлия
21.01.21 10:22

Я очень уважительно отношусь к Украинскому языку, знаю его, могу общаться на нём, работаю с украинской документацией... 
Но родным считаю Русский! Мыслю Русским!
Однако очень часто сталкиваюсь с ненавистью к русскому со стороны украиноговорящих. Почему так получается? И до сегодняшних дней совершенно естественно Я воспринимала и украинские переводы фильмов и прочее... А теперь как-то некомфортно давит всё это

Відповісти
  • Бандера
05.03.21 18:00

Юлія, всі питання зникнуть після вивчення базової історії України. Нехай щастить!

Відповісти
  • Юлия
21.01.21 10:24

Ещё неприятный и обидный момент, что многие украинцы не знают украинского языка, и многие из них его пропагандируют))

Відповісти
  • Бандера
05.03.21 17:58

Юлія, більшість кацапів не знають вєлікага та магучега. І що, перейдете на українську, в такому разі?

Відповісти
  • Юлия
21.01.21 10:26

Да и комменты здесь чаще на каком языке пишут??.....разве это не показатель, что русская речь есть, и значительно есть....

Відповісти
  • Сергій
28.01.21 12:07

Юлия, це і є доказом приниження державної мови, і де - в Україні!!!!!

Відповісти