Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Отримуйте
новини поштою!


02.04.21
1049 0 Друкувати

Постійні представництва: хто вони?

Автор: Децюра Сергій, податковий експерт.

З 01.01.2021 р. відбулося удосконалення (розширення) критеріїв віднесення відокремлених підрозділів нерезидентів до постійних представництв нерезидентів в Україні. Крім того, ПКУ тепер зобов’язує саме нерезидента ставати на облік у податковій за місцезнаходженням свого постійного представництва. За нереєстрацію нерезидента платником податку йому загрожує чималий штраф. Через карантинний мораторій його до кінця карантину не застосують. Тому час стати на облік у податковій ще є. Далі поговоримо про те, як чітко розпізнати, який відокремлений підрозділ нерезидента є постійним представництвом, а який до них не належить.

Нові вимоги з 01.01.2021 р.

Ще з 23.05.2020 р. з подання Закону № 466 було змінено критерії, за якими відокремлені підрозділи іноземної компанії, що знаходяться в Україні, з метою оподаткування відносяться до постійних представництв.

Але ці вимоги почали застосовуватися тільки з початку 2021 року. Причина криється в Законі № 1117. Ним було продовжено до 31.12.2020 р. включно застосування поняття «постійне представництво» із п.п. 14.1.193 ПКУ, яке застосовувалось до 23.05.2020 р. (до внесення змін Законом № 466).

Отже, тільки з початку 2021 року, щоб визначити, чи віднесено відокремлений підрозділ нерезидента до постійного представництва (вважається некомерційним представництвом), слід спиратися на оновлену ще у травні 2020 року редакцію п.п. 14.1.193 ПКУ.

Відокремлені підрозділи

На сьогодні постійним представництвом вважається постійне місце діяльності, через яке повністю або частково проводиться господарська діяльність нерезидента в Україні. Мова йде, зокрема, про місце управління, філію, офіс, фабрику, майстерню, установку або споруду для розвідки природних ресурсів, шахту, нафтову/газову свердловину, кар’єр чи будь-яке інше місце видобутку природних ресурсів, склад або приміщення, що використовується для доставки товарів, сервер.

Тобто з цього випливає, що як тільки нерезидент створює на території України відокремлений підрозділ, то відразу постає питання про те, чи є цей підрозділ постійним представництвом?

Як випливає з п.п. 14.1.193 ПКУ, не кожен відокремлений підрозділ є постійним представництвом. Так, не віднесено до постійного представництва, а визнано некомерційним представництвом відокремлений підрозділ нерезидента, якщо нерезидент здійснює:

— утримання постійного місця діяльності (наприклад, будівлю або споруду) виключно з метою здійснення закупівлі товарів чи виробів або для збору інформації для нерезидента:

— утримання постійного місця діяльності з іншою метою за умови, що види діяльності, які здійснюються через підрозділ (постійне місце діяльності), мають підготовчий або допоміжний характер для такого нерезидента.

Ви бачите лише частину матеріалу
Доступ до повного тексту можливий лише для зарєестрованих користувачів.
Авторизуватися Зареєструватися
Коментарі
фото автора У фокусі
Амброзяк Наталя Подаємо бенефіціарів: коли та як [час настав]...
109498 320
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
copy-print__image
Ця функція доступна тільки
авторизованим користувачам