Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Отримуйте
новини поштою!


16.09.21
2462 3 Друкувати

Якщо працівник перебуває на лікарняному на основному місці роботи, чи може він у той же час працювати на іншому місці роботи за сумісництвом?

У відповідності до ст. 30 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 р. № 1105-XIV (далі — Закон № 1105-XIV) матеріальне забезпечення та соціальні послуги за страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності застрахованим особам, які працюють на умовах трудового договору (контракту), призначаються та надаються за основним місцем роботи (крім допомоги по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною), допомоги по вагітності та пологах, які надаються за основним місцем роботи та за сумісництвом у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України).

Статтею 22 Закону № 1105-XIV передбачено, що допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати (доходу), у разі настання в неї тимчасової непрацездатності.

Рішення про призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг приймається комісією (уповноваженим) із соціального страхування, що створюється (обирається) на підприємстві, в установі, організації. Комісія (уповноважений) із соціального страхування здійснює контроль за правильним нарахуванням і своєчасною виплатою матеріального забезпечення, приймає рішення про відмову в його призначенні, про припинення виплати матеріального забезпечення (повністю або частково), розглядає підставу і правильність видачі листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг.

Згідно з п.2 ст. 23 Закону № 1105-XIV застраховані особи, які в період отримання допомоги по тимчасовій непрацездатності порушують режим, встановлений для них лікарем, або не з’являються без поважних причин у призначений строк на медичний огляд, у тому числі на лікарсько-консультативну комісію (ЛКК) чи медико-соціальну експертну комісію (МСЕК), втрачають право на цю допомогу з дня допущення порушення на строк, що встановлюється рішенням органу, який призначає допомогу по тимчасовій непрацездатності.

Порушенням режиму вважається: відсутність хворого вдома у випадку призначення йому постільного режиму; несвоєчасна явка на прийом до лікаря; алкогольне, наркотичне, токсичне сп’яніння під час лікування; вихід на роботу без дозволу лікаря; самовільне залишення закладу охорони здоров’я; виїзд на лікування в іншому закладі охорони здоров’я без відмітки про дозвіл виїзду; відмова від направлення або несвоєчасна явка на МСЕК тощо (п. 4.1 Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності затвердженої наказом Міністерства охорони здоров’я України від 03.11.2004 р. № 532/274/136-ос/1406).

Отже, чинним законодавством не передбачено можливості виходу на роботу під час тимчасової непрацездатності. Але якщо таке сталося, то комісія (уповноважений) із соціального страхування по підприємству може прийняти рішення, що це є порушенням режиму та відмовити в призначенні такої допомоги.

Одночасно наголошуємо, що дане роз’яснення не встановлює норм права, а носить інформаційний характер.

Наталія Вирста, головний державний інспектор відділу з питань здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Рівненській області.

За матеріалами ГУ Держпраці у Рівненській області
Коментарі
  • Марина
16.09.21 10:47

Тобто, якщо працівнику створили е-лікарняний 15 вересня, він цього ж дня вийшов на роботу і працював всі дні до закриття лікарняного, то комісія може відмовити в оплаті всього лікарняного? Так як працівник буде протабельований, всі дні робочі, зарплата нараховується. А на підставі якого закону комісія може відмовити, на що посилатись у протоколі? У кого була така ситуація на практиці?

Відповісти
  • інша Світлана
16.09.21 11:45

Раніше, з паперовими л/листами, коли період був 5-7 днів я ставила вісімку в табелі та оплачувала як зарплату і ніде їх не показувала. 
Сьогодні меня сказали так: соцстрах  буде радий, що його бюджет не чіпали, але Держпраця  скаже, що ви змусили працювати хвору людину. 
І дарма, що ви людині фактично виплатили повний заробіток а не 60% відповідно до стажу і не витрати дві години свого життя на розрахунки. 
Отака ***, малята. 

Відповісти
  • Наталья
17.09.21 10:30

Не розумію звідки Держпраця буде знати про лікарняний? Звядки я - бух. роботодавця сумісника повинна знати по е-лікарняний, якщо мені не повідомив працівник - сумісник і працював?

Відповісти
фото автора У фокусі
Ушакова Лілія СЕРЕДНЯ ЗАРПЛАТА – НОВИЙ ПЕРЕРАХУНОК [Порядок 100]...
59364 141
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
copy-print__image
Ця функція доступна тільки
авторизованим користувачам
Нас вже image користувачів
Клуб 911 — приєднуйтесь, щоб отримати повний доступ до всіх матеріалів сайту. Це безкоштовно!
Вже з нами? Увійти