Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Отримуйте
новини поштою!


09.12.12
1175 31 Друкувати

Каким образом соотносится ответственность предприятия как субъекта экономических отношений с ответственностью его должностных лиц?

   Яким чином співвідноситься відповідальність підприємства як суб’єкта економічних відносин із відповідальністю його посадових осіб?
   
   Кожна вчинена дія обов’язково має свій наслідок, який може мати як позитивний, так і негативний характер для суб’єкта, який таку дію вчинив, а особливо, якщо це керівник та бухгалтер підприємства.
   
   Підприємство, як суб’єкт економічних відносин, діє через своїх представників, ключовим з яких, очевидно, є його керівник – директор, генеральний директор. Саме цей представник, який за загальним правилом діє без довіреності відповідно до статуту підприємства, укладає правочини від імені підприємства, що має наслідком виникнення для останнього як цивільно-правових, так і податкових наслідків. Податкові наслідки, у разі їх невірної оцінки відповідальними особами підприємства, можуть стати причиною податкових правопорушень.
   
   У зв’язку з цим розглянемо відповідальність, яка може бути застосована до підприємства за відповідні правопорушення, а також відповідальність його посадових осіб, яка пов’язана з відповідальністю самого підприємства.
   
   На зв’язок цих відповідальностей вказує ст. 112 ПКУ, відповідно до якої притягнення до фінансової відповідальності платників податків за порушення законів з питань оподаткування, іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, не звільняє їх посадових осіб за наявності відповідних підстав від притягнення до адміністративної або кримінальної відповідальності. Для того, щоб глибше проаналізувати зазначене твердження, звернемося до ст. 111 ПКУ, яка встановлює фінансову, адміністративну та кримінальну відповідальність за вчинення податкових правопорушень. Відповідно до п. 111.2 ПКУ фінансова відповідальність за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства встановлюється та застосовується згідно з цим Кодексом та іншими законами. Фінансова відповідальність застосовується у вигляді штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) та/або пені.
   
   Таким чином, контролюючий орган донарахувавши підприємству податкові зобов’язання та штрафні санкції з відповідного податку, тобто застосувавши фінансову відповідальність до підприємства, не позбавлений права паралельно притягнути його посадових осіб або до адміністративної, або до кримінальної відповідальності. Прикладом цього може бути донарахування підприємству податкового зобов’язання з податку на прибуток у розмірі 10 000 грн., штрафної санкції у розмірі 2 500 грн., що у свою чергу є підставою притягнення посадових осіб підприємства до адміністративної відповідальності за ст. 1631КпАП. Як передбачено даною нормою, відсутність податкового обліку, порушення керівниками та іншими посадовими особами підприємств, установ, організацій встановленого законом порядку ведення податкового обліку, у тому числі неподання або несвоєчасне подання аудиторських висновків, подання яких передбачено законами України, – тягне за собою накладення штрафу у розмірі від 5 до 10 НМДГ (від 85 до 170 грн.). Логічно, адже якщо посадові особи підприємства неправильно визначили базу оподаткування та недоплатили податок до бюджету, то вони порушили порядок ведення податкового обліку.
   
   Та добре, якщо питання стосується лише адміністративної відповідальності. Гірше, коли воно переходить у площину кримінальної відповідальності. Остання має місце у разі донарахування підприємству податкових зобов’язань мінімум на суму 536 500 грн., що випливає із ст. 212 ККУ. У цьому разі питання щодо суб’єкта відповідальності стоятиме досить гостро. Стосовно притягнення посадових осіб підприємства до адміністративної чи кримінальної відповідальності слід звернути увагу на лист Мін’юсту «Про застосування Положення про головних бухгалтерів, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 24 січня 1980 року № 59, та підстави звільнення бухгалтерів від кримінальної та адміністративної відповідальності». Пов’язано це з тим, що у більшості випадків до кримінальної відповідальності за податкові правопорушення підприємства притягуються саме бухгалтери цих юридичних осіб, у той час, коли вони не є відповідальними за облікову політику підприємства. У зазначеному листі акцентовано увагу на тому, що головному бухгалтеру забороняється приймати до виконання та оформлення документи, пов’язані з операціями, які суперечать законодавству і визначеному порядку прийому, зберігання і використання грошових ресурсів, товарно-матеріальних та інших цінностей. У випадку отримання від керівника підприємства розпорядження вчинити такі дії, головний бухгалтер, не виконуючи його, у письмовій формі звертає увагу керівника на незаконність наданого ним розпорядження. При отриманні від керівника повторного письмового розпорядження головний бухгалтер виконує його. Повну відповідальність за незаконність здійсненої операції несе керівник підприємства.
   
   Слід зазначити, що бухгалтеру не варто ігнорувати саме письмове попередження керівника про незаконність відповідної операції. Адже, попередивши про незаконність дій усно та здійснивши їх, довести відсутність наміру вчиняти протиправні дії практично неможливо.
   
   
   Богдан Дутковський
   арбітражний керуючий, адвокат, АФ «Є.С.Аудит»
   
   Дата підготовки 03.12.2012
За матеріалами ЛИГА:ЗАКОН
Рубрика:

Бухгалтер 911 наголошує: зміст авторських матеріалів може не співпадати з політикою та точкою зору редакції. Серед авторів матеріалів, що публікуються, є не лише представники редакційної команди.

Викладена інформація в конкретній публікації відображає позицію автора. Редакція не втручається в авторські матеріали, не редагує тексти, тож не несе відповідальності за їх зміст.

Коментарі
  • 5146
09.12.12 14:00

принимаю ставки, бухгалтер после еисменного заявления не проработает и до следующего дня 100 к 1 )))))

Відповісти
  • Колючий
09.12.12 20:12

А еще лучше, если бы было так: доложил бухгалтер в ГНИ про незаконные намерения своего директора, тогда - свободен - никакой ответственности перед законом! Да здравствует стукачество в Украине!!!

Відповісти
  • Елена М
09.12.12 20:59

Сама была в такой ситуации - письменно предупредила директора и сразу написала заявление, сама - не дожидаясь реакции.

Відповісти
  • офигевшая
09.12.12 22:24

Опять 25! Почему директор с юристом ничего не должны, а бухглалтер всем должен! Ну не может бухгалтер знать ВСЕ законодательство! Он должен правильно и своевременно отражать в бухучете...и все!

Відповісти
  • Скептик
09.12.12 22:51

"Остання має місце у разі донарахування підприємству податкових зобов’язань мінімум на суму 536 500 грн" - просто прелесть!!! т.е. когда в прошлом году проверка на голубом глазу влепила нам 1600000,то директор,вместо того,чтобы доказывать неправильность этих выводов,уже должен сидеть???Абразованные просто Афигели...

Відповісти
  • Лена
10.12.12 01:08

"...Прикладом цього може бути донарахування підприємству податкового зобов’язання з податку на прибуток у розмірі 10 000 грн., штрафної санкції у розмірі 2 500 грн...." Статья вроде бы свежая , я ставка налога на прибыль 25% ? И полностью согласна с "офигевшей" почему юристы ни за что не отвечают? , хотя именно они могут быть в курсе фиктивности сделок по заданию руководства , а гл.бух чаще всего только документы оформленные и видит, особенно если предприятие крупное.

Відповісти
  • бух и учет
10.12.12 01:25

ощущение что все действия заКОНЬотдателей направлены на внушение плательщикам подписания "валютных договоров" сотрудничества с ними же самими

Відповісти
  • Мила
10.12.12 01:36

А если бухгалтер не подписывает налоговые декларации, а только директор, тогда бухгалтер не отвечает за занижение долга? Как вы думаете?

Відповісти
  • Лене
10.12.12 01:37

25%-это не ставка налога на прибыль, а штрафные санкции за неперечисление НАЛОГА НА ПРИБЫЛЬ-10 000грн

Відповісти
  • Бармалей
10.12.12 01:54

Никакое положение о глав.бухах уже давно не действует - не вводите людей в заблуждение. Что за письмо минюста ? Какого года?

Відповісти
  • Радуга
10.12.12 02:11

принимающему ставки: я взяла предприятие чуть более 2 лет назад, написала директору список отсутствующих документов ( накладных от поставщиков) на оборудование, приписала сумму штрафных санкций, все красиво выложила в форме "служебной", в двух экз. и дала ему, а на своем попросила поставить подпись что он ознакомился. Мне было красиво указано, что подобные бумажки его не интересуют. Работать я осталась. А директор считает дни до окончания 1095 дней давности.

Відповісти
  • Эн
10.12.12 02:19

Радуге. Думаю. что это немножко другое:одно дело указывать об ошибках предыдущего периода(старый бухгалтер не достаточно хорошо исполнял обязанности), а другое-отказываться от проведения сделки і "звертати увагу керівника на незаконність наданого ним розпорядження"

Відповісти
  • Юля
10.12.12 02:20

Радуга, у меня аналогичная ситуация. Считаем 1095 дней. Выхода не вижу, везде отношение к бухгалтерии одинаково. А работать надо.

Відповісти
  • Эн
10.12.12 02:37

Да, работать надо. Думаю, что наша обязанность-предупредить о последствиях, а переживать-их...директоров. не надо слишком много на себя брать))

Відповісти
  • В
10.12.12 03:55

Дорогие коллеги,кто что знает о обязательной аттестации бухгалтеров? Чуть чуть не в тему,но наболевшее.

Відповісти
  • Радуга
10.12.12 03:57

на себя беру только свое, бухгалтерское. только проверяющие разбираться не будут - ответственность одна вместе с директором. отчетность то подписываю

Відповісти
  • для Радуга
10.12.12 04:16

Ви підписуєте звітність на основі зведеної у бух.обліку господарської діяльності, а за здійснення господарських операцій несуть відповідальність матеріально-відповідальні особи. Відповідно до ст. 8 ЗУ "Про бух.облік та фін.звітність в Укр." відповідальність за організацію бухгалтерського обліку та забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах, збереження оброблених документів, регістрів і звітності протягом встановленого терміну, але не менше трьох років, несе власник (власники) або уповноважений орган (посадова особа), який здійснює керівництво підприємством відповідно до законодавства та установчих документів.

Відповісти
  • Эн
10.12.12 04:28

Тем более, что сейчас всё больше признают сделки недействительными, снимают налоговый кредит, зачем им долго рыться в огромном количестве бумаг? И тут уже НЕ ответственность бухгалтера (ну может штраф 170).

Відповісти
  • Эн для Радуги
10.12.12 04:34

Понятно, что все, что касается документов-это наше, бухгалтерское. Но когда директор не приносит документы или приносит какой-то странный чек, использует сомнительную фирму и тому подобное -мое дело предупредить об ответственности , но рвать себе сердце и 1095 дней не спать и искать самостоятельно выход из ситуации-этого делать никогда не буду. Пробовала-не оценят. А вот если что-то сама сделаешь не то(человеческий фактор) не дай Бог - выклюют весь мозг))))))))))))))))))

Відповісти
  • В
10.12.12 04:47

У меня один директор как-то сказал "Бухгалтер не должен ошибаться" и все тут

Відповісти
  • ЛюЛя
10.12.12 05:58

Кстати, кто-нибудь знает, чем закончилось открытое уголовное дело против бухгалтера - Бизона - Ольги? Удалось отбиться то?????

Відповісти
  • * для Эн
10.12.12 20:33

...Предупредить об ответственности - Я вот когда так предупреждаю, руководство мне говорит, что у меня мрачные мысли, нужно жить позитивно и думать не о плохом, а о хорошем. А когда сбываются последствия, которые никто не захотел предотвратить, не поверите, я снова остаюсь виноватой, несмотря на свои предупреждения. Почему? Я мол программирую реальность своими мыслями, а по простому "накаркала". И что самое противное, чаще всего от них-то и немного надо, никто не просит их срывать сделки, чаще всего бухи просто пытаются обложится лишними бумажками для проверок и подсказуют как нужно сденлать, чтоб не было беды. Но ведь это очень удобно, когда рядом есть человек, который за тебя подумает и всегда будет виноватым.

Відповісти
  • Алиса в Стране чудес
10.12.12 22:40

А я как-то объясняла молодому (в том числе и в бизнесе) директору, что делают с "фиктивными" сделками налоговики. Он реально был в шоке! Вспомнил презумпцию невиновности, основные принципы справедливости, философию судопроизводства. Затем несовершенство налогообложения и, наконец, отсутствие выбора законотворческой власти. Самое смешное, что мы оба знали, что сделки-то у нас есть не очень реальные.

Відповісти
  • Иннуша
11.12.12 02:48

Я не поняла, девочки, кем мы работаем? Главными бухгалтерами. Мы ведем учет. А каким образом мы можем проверить законность сделки? Я, конечно, догадываюсь, чтоесли у меня нет лицензии, я не буду выписывать счет на пулемет. Но это же крайний случай.Я, как бухгалтер, могу только проверить правильность оформления документов, правильность составления договора,ну, может быть, проверить контрагента по базе налоговой. а каким образом я могу проверить законность сделки???

Відповісти
  • Кременчуг
11.12.12 03:40

Гланый бухгалтер всегда знает, реальная сделка, фиктивная или слегка фиктивная (то есть контрагент реальный, поставки реальные, но просят выписать на большую сумму ИМЕННО в этом месяце, чтоб заплатит налог определенного размера ИМЕННО в этом месяце)

Відповісти
  • Мила
11.12.12 03:44

Если не подписывать декларации бухгалтеру, а только директор подписывает, то бухгалтер не виноват?

Відповісти
  • ксю
11.12.12 03:57

Мне отвечает: ну так сделайте правильно и законно. Потом еще и переспросит насколько закоонно Я сделала. То-есть высунулась хлоп в лоб и вина уже моя.

Відповісти
  • для Милы
11.12.12 04:30

Не виноват, не переживайте. Что Вас беспокоит? Если Вашим предприятием заинтересовалась налоговая милиция или инспекция по поводу ничтожности сделки, то всё равно их интересует только директор. Бухгалтера могут спросить формально. Но если все бумаги были в порядке, то вы не при чем. Если и наказывают за ошибки в декларации, то штраф 170. И то он выписываться на директора (т.к. вашей личности в налоговой нет)

Відповісти
  • Пардон
11.12.12 04:32

Иннуша 11.12.2012 13:48:52 цитата: "Я, как бухгалтер, могу только проверить ... правильность составления договора,ну..." колись на семінарах аудитори навіть казали бухгалтерам не ставити свої візи договорах, бо перевірка договорів не у їх компетенції.

Відповісти
  • Мила
11.12.12 23:22

Спасибо за ответ. Очень признательна вам.

Відповісти
  • Пардон
11.12.12 23:36

Ви нагадуйте директорам про цю статтю, роздрукуйте і покладіть листочок. А також нагадуйте, що не знання законодавства не звільняє від відповідальності. Відповідно до ст. 8 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" відповідальність за організацію бухгалтерського обліку та забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах, збереження оброблених документів, регістрів і звітності протягом встановленого терміну, але не менше трьох років, несе власник (власники) або уповноважений орган (посадова особа), який здійснює керівництво підприємством відповідно до законодавства та установчих документів.

Відповісти