Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Підпишіться!


11.08.13
1250 14 Друкувати

Нужно ли начислять и удерживать ЕСВ с суммы пособия по беременности и родам, если решение о назначении такой помощи было принято до вступления в силу Закона Украины «О внесении изменений в некоторые законы Украины относительно назначения и индексации пенсии» от 14.05 .2013 г. № 231-VII?

   Чи потрібно нараховувати та утримувати єдиний соціальний внесок (далі – ЄСВ) із суми допомоги по вагітності та пологам, якщо рішення про призначення такої допомоги було прийнято до набуття чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо призначення та індексації пенсії» від 14.05.2013 р. № 231-VII?
   
   1 липня 2013 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо призначення та індексації пенсії» від 14.05.2013 р. № 231-VII. Документом внесено зміни до декількох нормативно-правових актів у частині пенсійного забезпечення.
   
   Відповідно до нового закону суми допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами входять до бази нарахування єдиним соціальним внеском. Отже, період перебування у відпустці по вагітності та пологам буде враховуватися до страхового стажу. Згідно зі ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. № 1058-IV страховий стаж – це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачує страхові внески в сумі, не меншій ніж мінімальний страховий внесок.
   
   Оскільки внески з допомоги по вагітності та пологам до 01.07.2013 р. не нараховувалися та не сплачувалися, страховий пенсійний стаж за цей період не зараховувався.
   
   Незважаючи на те що виплата допомоги по вагітності та пологам виплачується за рахунок Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, нарахований на таку допомогу ЄСВ сплачує роботодавець за рахунок власних коштів. Розмір ставки ЄСВ – 33,2%– сплачується за рахунок роботодавця, 2% − утримується з працівника.
   
   Що стосується податкового законодавства, то відповідно до пп. 165.1.1 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року (далі – ПКУ) суми допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами не входять до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу, а тому ПДФО з таких сум і надалі не утримується. Суми ж ЄСВ, нараховані на допомогу у зв'язку з вагітністю та пологами, в повному обсязі потрапляють до складу податкових витрат роботодавця на підставі п. 143.1 ПКУ.
   
   Повернімося до нашого запитання щодо нарахуванням та утриманням ЄСВ з «перехідних» декретних (тобто тих, що були нараховані до набуття чинності ЗУ «Про внесення змін до деяких законів України щодо призначення та індексації пенсії» від 14.05.2013 р. № 231-VII). Згідно зі ст. 38 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001 № 2240-III (далі – Закон № 2240) допомога по вагітності та пологам надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке компенсує втрату заробітної плати (доходу) за період відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами.
   
   Зазначена допомога застрахованій особі виплачується за весь період відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами. Тривалість такої відпустки становить 70 до пологів і 56 (у разі ускладнених пологів або народження двох чи більше дітей – 70) календарних днів після пологів. Жінкам, віднесеним до 1 − 4 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, допомога по вагітності та пологам виплачується за 180 календарних днів зазначеної відпустки (90 − до та 90 після пологів).
   
   Розмір зазначеної допомоги обчислюється сумарно та надається застрахованій особі в повному обсязі незалежно від кількості днів відпустки, фактично використаних до пологів.
   
   Статтею 50 Закону № 2240 визначено, що підставою для нарахування та виплати допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами є належним чином оформлений листок непрацездатності. Рішення про призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг приймається комісією (уповноваженим) із соціального страхування, що створюється (обирається) на підприємстві.
   
   Відповідно до ст. 52 Закону № 2240 документи для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологам мають бути розглянуті комісією (уповноваженим) із соцстрахування не пізніше десяти днів з дня їх надходження. Оскільки листок непрацездатності по вагітності та пологам видається на весь період відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами, то нарахування декретних відбувається відразу після прийняття рішення про їх виплату комісією із соціального страхування.
   
   Отже, в разі винесення рішення про призначення допомоги по вагітності та пологам до 1 липня 2013 року, нараховувати та утримувати єдиний соціальний внесок з сум такої допомоги не потрібно.

За матеріалами АФ «Де Візу»
Рубрика:
Теги:
Коментарі
  • Ольга
12.08.13 10:11

А если основной больничный был выписан 19 апреля 2013г., все начисления и выплаты произвели в мае, до вступления в силу Закона с 01.07.2013г., без удержаний 33,2% и 2%. 08 июля 2013г. декретчица принесла продолжение больничного на 14 дней (кесарево).,что делать с ЕСВ 33,2% и 2% начислять и удерживать или нет? Разъяснения ПФ противоречивы - один раз сказали удерживать, другой - нет, т.е. на наше усмотрение. Как правильно?

Відповісти
    Оцінити
  • 0
  • 0
  • люся
12.08.13 10:14

ОЛЬГЕ))) А продолжение , т.е. б/л каким числом выписан?

Відповісти
    Оцінити
  • 0
  • 0
  • Ольга
12.08.13 10:23

08 июля 2013г.

Відповісти
    Оцінити
  • 0
  • 0
  • іра
12.08.13 10:42

В декрет іде підприємець, що на єдиному податку, чи потрібно утримувати 33,2% з декретних?

Відповісти
    Оцінити
  • 0
  • 0
  • Єва
12.08.13 11:19

Так-так, міндоходи подумають і вирішать, що можна ще податок і на декретні покласти. Чому ж йому пропадати. Дадуть до нового року тільки ЄВС знімати, а тут і підготують якісь ригіонали зміни до Закону, щоб ще й податок сплачували. От і буде ще більше в нас покращення. На жаль чим дальше в ліс, тим більше дров.

Відповісти
    Оцінити
  • 0
  • 0
  • Єва
12.08.13 11:19

Вибачаюся ЄСВ*

Відповісти
    Оцінити
  • 0
  • 0
  • люся
12.08.13 11:52

ОЛЬГЕ))))) ЕСВ 33,2% и 2% начислять и удерживать-мое мнение, я так бы сделала, т.к. дата б/л 08/07/13, хоть он и есть ПРОДОЛЖЕНИЕ

Відповісти
    Оцінити
  • 0
  • 0
  • ilatan
12.08.13 13:07

Для Ольга: Больничный от 08.07.2013г. - это продолжение нетрудоспособности (непрерывное) больничного от 19.04.2013г. , тоесть факт ухода в декрет до 01.07.2013. ЕСВ не начисляюи и в стаж не идет.

Відповісти
    Оцінити
  • 0
  • 0
  • Нимерия
12.08.13 14:26

хороший противоречивый ответ )

Відповісти
    Оцінити
  • 0
  • 0
  • Ольга
12.08.13 14:45

Спасибо всем, я уже начислила и перечислила, но как правильно и в соответствии с Законом, так и не знаю. ПФ, по-моему, сейчас все равно, ждут, когда все передадут Миндоходам и ответственности ни за что не несут.

Відповісти
    Оцінити
  • 0
  • 0
  • olga
12.08.13 17:38

Начислить и удержатьь- пол-беды.Как потом в отчете отразить???

Відповісти
    Оцінити
  • 0
  • 0
  • Ольга
13.08.13 07:30

Жду обновления в Медке. Д.б. все понятно: в 6 табл. декретные показываем за каждый месяц отдельно с кодом 42, в табл.1 появилась отдельная строка 1.5 -сумма по беременности и родам. Надеюсь, что будет понятно.

Відповісти
    Оцінити
  • 0
  • 0
  • freeeee
13.08.13 13:08

Обновленная метода: www.pfu.gov.ua/pfu/doccatalog/document?id=211416

Відповісти
    Оцінити
  • 0
  • 0
Коментування новини вимкнено
У фокусі фото автора
Ушакова Лілія Форма № 1ДФ за 3 квартал: оренда, позики, ФОП, штрафи…...
12766 16
Календар бухгалтера
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Додаток
Курси валют
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити!
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд