Сайт для бухгалтеров №1 в Украине

Получайте
новости почтой!


06.10.14
7130 10 Печатать

НБУ значительно ограничил свободу расчетов по операциям с нерезидентами

   Савчук Віталій, Старший юрист ЮК «Правовий Альянс»
   
   Шановні колеги!
   
   Своїм рішенням від 22 вересня 2014 року Національний банк України (надалі – «НБУ») фактично вчинив чергову революцію у правовому регулюванні валютного ринку.
   
   23 вересня 2014 року набула чинності Постанова Правління Національного банку України № 591 «Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України» (надалі – «Постанова НБУ № 591»).
   
   Так, НБУ заборонив здійснення розрахунків в іноземній валюті за:
   
   - придбанням імпортних товарів без увезення товару на територію України;
   - перерахуванням резидентами за межі України коштів в іноземній валюті з метою викупу в нерезидентів корпоративних прав;
   - здійсненням операцій на підставі індивідуальних ліцензій Національного банку України;
   - здійсненням платежів за імпортними договорами, за якими продукція була ввезена на територію України та здійснено митне оформлення на підставі ввізної - митної декларації, однак дата оформлення якої перевищує 180 днів;
   - поверненням за кордон коштів, отриманих іноземними інвесторами за операціями щодо продажу поза межами фондових бірж цінних паперів українських емітентів, крім державних облігацій України;
   - поверненням за кордон іноземному інвестору дивідендів (крім випадків повернення дивідендів за цінними паперами, що обертаються на фондових біржах).
   
   Чи не найбільшої уваги торгового бізнесу заслуговує заборона на розрахунки за імпортними транзакціями, за якими розмитнення товару відбулося більш, ніж 180 днів тому. Оскільки велика кількість контрактів передбачає відкладення оплати на довший строк, то численні українські імпортери позбавлені можливості виконати свої зобов’язання перед закордонними постачальниками.
   
   Юридична компанія «Правовий Альянс» пропонує Вам ознайомитись із аналізом та деякими можливостями полегшення діяльності компаній у зв’язку з такою забороною.
   
   Банківські установи тлумачать для себе вказані обмеження як категоричну заборону та блокують перерахування коштів. При цьому, на їх думку, заборона стосується не лише транзакцій, які будуть здійснюватись після вступу в силу правил, затверджених вказаною Постановою, а й регулювати відносини, які існували до цього моменту.
   
   Одним із способів уникнення негативних наслідків, передбачених Постановою НБУ № 591, може стати заміна сторони у зобов’язанні.
   
   Відповідно до норм чинного цивільного законодавства заміна боржника у зобов’язанні можлива на підставі укладення договору переведення боргу. Так, за умови переведення боргу резидента на юридичну особу-нерезидента новий боржник-нерезидент погашає заборгованість перед постачальником замість українського покупця.
   
   Звертаємо Вашу увагу, що заміна боржника за договором має бути обов’язково попередньо погоджена з кредитором за первинним зобов’язанням (постачальником товару). При цьому така згода може виражатись як в трьохсторонньому договорі за участі нового та старого боржників, так і бути зафіксованою в окремому документі, що підписується кредитором та надається іншим сторонам.
   
   В свою чергу новий боржник отримує право вимагати відшкодування виконаного ним обов’язку від українського покупця. У такому випадку для перерахунку валюти в оплату виконаного зобов’язання покупцеві слід отримати індивідуальну ліцензію НБУ. При цьому проведення розрахунку буде можливим після скасування тимчасової заборони на платежі за такими ліцензіями.
   
   Ще одним варіантом є заміна кредитора у зобов’язанні. Це можливо у випадку, коли закордонний постачальник має (або створює) дочірнє підприємство в Україні, яке в свою чергу приймає оплату від боржника без обмежень з боку НБУ. У такому разі необхідно укласти договір переведення права вимоги від одного кредитора резидента до іншого.
   
   Водночас, слід наголосити, що за зазначених умов розрахунки між боржником та резидентом-кредитором можуть здійснюватись лише у гривні, що потребуватиме внесення незначних змін до договору щодо його валюти. Також ми рекомендуємо обрати у якості нового кредиторам за зобов’язанням пов’язаного з кредитором резидента.
   
   В залежності від подальших планів щодо сплачених коштів, слід проаналізувати податкові наслідки транзакції за правом України.
   
   У такі способи український суб’єкт може, не пошкоджуючи власну репутацію перед іноземними контрагентами, дотриматись тимчасових обмежень НБУ.
   
   У випадках, коли для нерезидента не є критичним строк погашення заборгованості, але є небажаним факт прострочених платежів з боку покупців, є виправданим застосування новації боргу. За своєю суттю під договором новації розуміють трансформацію боргу за договором у інше зобов’язання, у позику. В результаті боржник повинен погасити позику у встановлений новим договором строк, а зобов’язання за поставку товару припиняється.
   
   Для виплати боргу за договором позики необхідно також отримати ліцензію НБУ, отже виконання кінцевого зобов’язання стане можливим після скасування тимчасової заборони на платежі за такими ліцензіями.
   
   Застосування положень договорів про регулювання форс-мажорних обставин також може звільнити боржника від відповідальності за невчасне виконання зобов’язання. Для того, щоб визначити, чи підлягають застосуванню відповідні положення, варто провести аналіз конкретних договорів.
Рубрика:

Бухгалтер 911 подчеркивает: содержание авторских материалов может не совпадать с политикой и точкой зрения редакции. Среди авторов материалов, которые публикуются, есть не только представители редакционной команды.

Информация, представленная в конкретной публикации, отражает позицию автора. Редакция не вмешивается в авторские материалы, не редактирует тексты и, следовательно, не несет ответственности за их содержание.

Комментарии
  • Диана
07.10.14 07:14

- здійсненням платежів за імпортними договорами, за якими продукція була ввезена на територію України та здійснено митне оформлення на підставі ввізної - митної декларації, однак дата оформлення якої перевищує 180 днів; Очень интересно. У нас долг перед нерезидентом превышает 180 дней. Не можем погашать старые ГТДшки. А потом что? Штраф за несвоевременную оплату и отказ иностранных партнеров с нами работать??

Ответить
  • бурундук
07.10.14 08:15

Хоть я и не имею опыта и возможности работать с иностранными партнерами, но шатание и резкие выпады законотворцев из стороны в сторону напоминают панику. Скоро будем друг другу все продавать-никто с нами связыватся просто НЕ ЗАХОЧЕТ!!!!!!

Ответить
  • Астра ЛВШ
07.10.14 11:45

От бурундук "Скоро будем друг другу все продавать..." Бартер! Бартер! Жуткие 90-е возвращаются, НО заводы уже практически все порезаны на металл. Значит, будем красить яйца, вышивать вышиванки, освоим петриковскую роспись и будем жить за счет туризма, как индейцы в резервациях.

Ответить
  • 111
07.10.14 12:58

Вже догралися з депозитами,що % оподаткували і вкладники почали знімати кошти.Батьки пенсію відкладали на депозит і з процентів оплачували комуналку,світло, газ -від субсидій 10 років тому відказались.А тепер сума процентів дуже зменшилась після оподаткування. І підходить термін закінчення депозитів (малими сумами вкладали в різні банки по декілька вкладів) і забираємо.І так більшість забирає-нехай Арсеній пожинає свої плоди.

Ответить
  • enigmatic
07.10.14 13:59

Уважаемые у нас была ситуация, не совсем эта, но подобная. Мы хотели передать свой долг резиденту, чтоб он погасил вместо нас долг перед нерезидентом, но налоговая не разрешает. Когда приходит проверка они считают, что вы не рассчитались по импортному контракту. Нет банковских отметок на ГТД и договоре. По сути они не ссылаются ни на один нормальный законодательный акт, а пишут обтекаемо и подводят резюме: нельзя. Я консультировалась с налоговой не в консультационном отделе, а в валютном и тоже сказали : запрещено. Чи допускається уступка вимоги та переведення боргу незалежно від наявності угод чи фінансових зобов’язань між резидентами, а також між резидентами та нерезидентами? Повна: Відповідно до ст. 512-516 Цивільного Кодексу України кредитор у зобов’язанні може бути замінений іншою особою внаслідок передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги). Правочин щодо заміни кредитора у зобов’язанні вчиняється у такій самій формі, що і правочин, на підставі якого виникло зобов’язання, право вимоги за яким передається новому кредиторові. До нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов’язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом. У випадку, коли згідно укладеної угоди купівлі-продажу у зовнішньоекономічній сфері, резидентом експортовано (імпортовано) продукцію на умовах відстрочки платежу (відстрочення постачання), то така операція потрапляє в правове поле Закону України „Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті”. У разі укладання договору про уступку вимоги боргу між двома резидентами України, право кредитора переходить до іншого резидента, і в послідуючому-валютна виручка надійде не власнику експортованої продукції, а іншій особі, що суперечить вимогам Закону України від 23.09.94 р. №185/94-ВР ”Про порядок здійснення розрахунків у іноземній валюті”. Таким чином, здійснення уступки вимоги між резидентами при здійсненні експортно-імпортних операцій у сфері ЗЕД не допускається. Переведення боргу регулюється статтями 520-524 Цивільного Кодексу України. Боржник у зобов’язанні може бути замінений іншою особою (переведення боргу) лише за згодою кредитора. Наслідками переведення боргу є вибуття первинного боржника із зобов’язання, вступ до зобов’язання нового боржника та збереження у повному обсязі змісту зобов’язання при зміні суб’єктного його складу. При цьому переведення боргу можливе лише за згодою кредитора. У випадку заміни боржника-нерезидента іншим нерезидентом валютна виручка (товар) надійде експортеру (імпортеру) продукції, але від іншого нерезидента. При цьому, вимоги Закону України ”Про порядок здійснення розрахунків у іноземній валюті” не будуть порушені. Крім того, у разі укладення договору переведення боргу між двома нерезидентами за кордоном до нього, за умови відсутності іншої домовленості сторін у самому договорі, не може застосовуватися матеріальне право України.

Ответить
  • Алена
07.10.14 14:01

111 Хорошо что можете забрать. Мой депозит закончился 2 месяца назад. Стопку писем написала в банк и НБУ, но до сих пор ничего не получила.

Ответить
  • Vk
07.10.14 17:30

У кого, то есть задолженности которые были до вступления этого закона? Как Вы их оплачиваете? На сколько я знаю закон не имеет обратной силы и в подзаконных актах это не нужно указывать.

Ответить
  • Диана
08.10.14 07:48

Vk есть задолженность - пока не оплачиваем - банк не принимает эти ГТДшки. Гасим более близкие. которые вписываются в 180 дней. У нас импорт и экспорт. Позже попробую взаимозачет -надеюсь на это не распространяется ограничение.

Ответить
Комментирование новости отключено
Спасибо, что читаете нас Войдите и читайте дальше
Для того, чтоб распечатать текст необходимо оформить подписку
copy-print__image
Данная функция доступна только
авторизованным пользователям