Сайт для бухгалтеров №1 в Украине

Получайте
новости почтой!


09.02.16
6191 12 Печатать

Засновник виконує функцію керівника підприємства, діяльність якого тимчасового припинена: чи нараховується єдиний внесок?

   Відповідно до Закону України від 8 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон № 2464) платниками єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування є роботодавці, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою-підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань).
   
   Єдиний внесок нараховується для платників, зазначених, зокрема у п. 1 (крім абзацу сьомого) частини першої ст. 4 Закону № 2464, на суму нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці», та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами (п. 1 частини першої ст. 7 Закону № 2464).
   
   Статтею 65 Господарського кодексу України від 16 січня 2003 року № 436-IV визначено, що управління підприємством здійснюється відповідно до його установчих документів на основі поєднання прав власника щодо господарського використання свого майна і участі в управлінні трудового колективу. Власник здійснює свої права щодо управління підприємством безпосередньо або через уповноважені ним органи відповідно до статуту підприємства чи інших установчих документів.
   
   Якщо працівник, який одночасно є власником, виконував певну роботу на умовах трудового договору, укладеного відповідно до вимог ст. 21 та ст. 24 Кодексу законів про працю України від 10 грудня 1971 року № 322-VІІІ, то йому повинна бути виплачена заробітна плата (згідно з трудовим договором (контрактом)), розмір якої не може бути меншим за мінімальний, установлений законодавством.
   
   Відтак, якщо установчими документами передбачено, що на період тимчасового припинення діяльності підприємства функцію керівника виконує його засновник, однак при цьому не отримує за це винагороди (доходу), то єдиний внесок не нараховується.
   
По материалам ГУ ДФС у Тернопільській області

Бухгалтер 911 подчеркивает: содержание авторских материалов может не совпадать с политикой и точкой зрения редакции. Среди авторов материалов, которые публикуются, есть не только представители редакционной команды.

Информация, представленная в конкретной публикации, отражает позицию автора. Редакция не вмешивается в авторские материалы, не редактирует тексты и, следовательно, не несет ответственности за их содержание.

Комментарии
  • Іra
10.02.16 08:46

У звязку з відсутністю діяльності на підприємстві зп не нараховується керівнику/директору, про що повідомте податкову та не сплачуйте єсв, а також це є підставою для не подання звітності по єсв та 1дф.

Ответить
  • ***/
10.02.16 08:51

Закон о б/у 3. Відповідальність за організацію бухгалтерського обліку та забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах, збереження оброблених документів, регістрів і звітності протягом встановленого терміну, але не менше трьох років, несе власник (власники) або уповноважений орган (посадова особа), який здійснює керівництво підприємством відповідно до законодавства та установчих документів. если нет "уповноважений орган (посадова особа)," т.е. директора - то відповідальність " несе власник "(власники)" И это не зависит от того,что есть в уставе

Ответить
  • БухгалтеР
10.02.16 11:05

Іra, не согласна с Вами если директор не является учредителем, то это наемный работник. Сдавая отчеты, подписывая их, он выполняет работу, соответственно должен получить вознаграждение. Начислять ему зарплату или нет - ваше решение, но ЕСВ от минималки заплатить обязаны. оптимальный вариант: уволить директора, временно возложить обязанности на учредителя, внести изменения в ЕГР у госрегистратора. Письмо в ГНИ подать по усмотрению, изменения они и так увидят.

Ответить
  • Елена
10.02.16 12:07

или, если есть возможность наемного директора перевести на совместителя, начислять ему ЗП за два часа работы в месяц и ЕСВ доплачивать в таком случае до минималки не нужно

Ответить
  • ...
10.02.16 13:08

до чого тут "відтак" ??? Треба писати "Отже".

Ответить
  • Анна
10.02.16 13:53

а нужно ли совместителю за два часа работы доначислять ЕСВ до минималки..?

Ответить
  • Лили
10.02.16 14:00

Анна Нет, не нужно

Ответить
  • Все не так, ребята!
10.02.16 14:20

Та давно уже практикуется: нет наемного директора - нет отчислений! Крапка!

Ответить
  • Alzeco
10.02.16 14:58

Госрегистраторы не берут документы на увольнение директора и возложение таких обязанностей на учредителя. В карточке даже нет такого поля как увольнение директора, только замена.

Ответить
  • Анна
10.02.16 16:03

хух )

Ответить
  • СВЕТЛАНА
11.02.16 09:32

У меня регистраторы взяли приказ на увольнение директора и возложение обязанностей на учредителя по решению учредителей. Внесли все в реестр, проверяла.

Ответить
  • Тетяна
11.02.16 13:15

А якщо засновник був директором, отримував з/п, а зараз діяльність підприємства тимчасово припинена, - як мені повідомити податкову, що у нас тепер звіти здає не директор, а неоплачуваний засновник (одна і та ж людина).

Ответить
Комментирование новости отключено
Спасибо, что читаете нас Войдите и читайте дальше
Для того, чтоб распечатать текст необходимо оформить подписку
copy-print__image
Данная функция доступна только
авторизованным пользователям