Сайт для бухгалтеров №1 в Украине

Получайте
новости почтой!


14.01.23
14209 3

Соціальна пенсія за старістю без трудового стажу

Ця стаття буде про те, що таке соціальна пенсія, і хто на неї має право.

Далеко не кожен до досягнення пенсійного віку має хоча б 15 років пенсійного стажу, і для таких людей залишається варіант оформлення соціальної пенсії. І це для цих осіб буде хоч якесь джерело існування. Статтю створено на численні прохання підписників.

 

У ній Ви дізнаєтесь:

- що таке соціальна пенсія в Україні та її види;

- соціальна пенсія за старістю без трудового стажу, хто на неї має право;

- соціальна пенсія та її розмір;

- соціальна пенсія за старістю, куди звертатися за її призначенням;

- на який термін призначається соціальна пенсія України;

- які документи необхідні оформлення соціальної пенсії.

 

Також рекомендую своє відео на тему соціальної пенсії за посиланням: https://youtu.be/-XBxosx86z8

 

Соціальна пенсія в Україні та її види

 

У попередньому своєму відео та статті на тему: «Достроковий вихід на пенсію в Україні 2022» за посиланням: https://youtu.be/JdZQ_xL1OZQ я розповідала, що у 2022 році у 60 років можуть вийти на пенсію ті, у яких страховий стаж становить не менше 29 років, у 63 – у яких страховий стаж від 19 до 29 років, та у 65 – у кого страховий стаж від 15 до 19 років.

Також я розповідала, що цей необхідний страховий стаж щороку збільшуватиметься додатково на 1 рік до 2028 року, і до 2028 року страховий стаж, який буде необхідний для виходу на пенсію у 60 років, становитиме не менше 35 років.

При цьому, що робити тим, хто все життя працював неофіційно або взагалі не працював, і у нього немає необхідного пенсійного стажу.

Справа в тому, що те, що люди називають соціальною пенсією, це насправді державна допомога і вона існує 2 різних видів:

- Ті, хто має хоча б 15 років страхового стажу, хто досяг пенсійного віку, але їм не вистачає стажу для виходу на пенсію зараз, мають право оформити тимчасову державну соціальну допомогу до того моменту, коли у них з'явиться право на пенсію;

- Ті, у кого на момент досягнення пенсійного віку немає навіть 15 років страхового стажу. Вони мають право оформити державну соціальну допомогу постійно.

Дане відео буде про оформлення соціальної пенсії для тих, хто не має навіть 15 років стажу і хто може оформити соціальну пенсію на постійній основі. Ну а для тих, хто має 15 років стажу вже є і хто може оформити соціальну пенсію тимчасово, до досягнення права на пенсію згідно із законом, трохи пізніше буде окреме відео на каналі.

 

Соціальна пенсія за старістю без трудового стажу, хто на неї має право

 

Право на соціальну пенсію без трудового стажу за загальним правилом Ви маєте, якщо досягли 65 років, і у Вас все одно немає 15 років трудового стажу. Наприклад, Ви взагалі не працювали або все життя працювали неофіційно. І у такому разі Ви можете оформити соціальну пенсію.

У окремих випадках окремим категоріям осіб можна оформити соціальну пенсію раніше 65 років. Це стосується жінок 1960 року та старших після досягнення ними певного віку, зазначеного у ст. 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю».

Право на соціальну пенсію, окрім осіб, які досягли 65 років, мають особи з інвалідністю, які не мають права на пенсію за інвалідністю або державну допомогу у зв'язку з інвалідністю.

І ще право на соціальну пенсію має дитина померлого годувальника (у тому числі народжена до закінчення 10 місяців з дня смерті годувальника), яка на день смерті не мала страхового стажу, необхідного для призначення пенсії для особи з інвалідністю ІІІ групи.

Право на соціальну пенсію мають як громадяни України, які постійно проживають на території України, так і іноземці та особи без громадянства, що переселилися з інших держав на постійне проживання в Україні, та особи, які набули статусу біженця.

Ну і тепер поговоримо про обов'язкові умови, яким відповідають далеко не всі з перелічених вище осіб, внаслідок чого вони втрачають право на соціальну пенсію.

По-перше, Ви не повинні отримувати пенсію чи соціальні виплати, які призначаються для відшкодування збитків, заподіяних здоров'ю на виробництві.

По-друге, Ви повинні відповідати статусу незаможної особи. Це означає, що Ваш середньомісячний сукупний дохід за останні шість календарних місяців або два квартали, що передують місяцю звернення за призначенням допомоги, не перевищує прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність. Станом на 1 грудня 2022 року цей прожитковий мінімум для непрацездатних осіб становить 2093 грн. в місяць.

При цьому інваліди 1 групи або діти померлого годувальника не повинні відповідати статусу незаможного, на них ця вимога не поширюється.

При цьому інваліди 1 групи або діти померлого годувальника не повинні відповідати статусу незаможного, на них ця вимога не поширюється.

Також, якщо Ви є інвалідом 1 групи, або ж 2 або 3 групи і потребуєте постійного стороннього догляду, або просто малозабезпеченої або Вам є 80 років і Ви також потребуєте постійного стороннього догляду, то крім соціальної пенсії Ви ще можете оформити державну соціальну допомога з догляду.

Більш детально категорії осіб, які додатково мають право на допомогу з догляду, зазначені у ст. 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю».

 

Соціальна пенсія та її розмір

 

Розмір соціальної пенсії для осіб, які не мають права на пенсію та для інвалідів обчислюється виходячи з прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, який, як я вже говорила, станом на 01.12.2022р. складає 2093 грн.

- для тих, хто просто досяг 65 років і у кого немає 15 років страхового стажу, він становить 30% даного прожиткового мінімуму;

- для інвалідів 3 групи – 60%;

- для інвалідів 2 групи – 80%;

- для інвалідів 1 групи, жінок, яким присвоєно звання «Мати-героїня», на 1 дитину померлого годувальника – 100% від даного прожиткового мінімуму, на 2 дітей – 120%, на 3 дітей та понад 150%;

- Для певних категорій священнослужителів цей розмір соціальної пенсії становить 50% цього прожиткового мінімуму.

 

Соціальна пенсія за старістю, куди звертатися за її призначенням

 

Звертатися за призначенням Вам соціальної пенсії потрібно до органів Управління праці та соціального захисту населення за місцем Вашого проживання або за місцем Вашої реєстрації як ВПО. Зверніть увагу, не до Пенсійного фонду, а до УСЗН.

 

На який термін призначається соціальна пенсія в Україні

 

Державна соціальна допомога для тих, хто не має права на пенсію, призначається з дати Вашого звернення за її призначенням, або з дати виникнення права на неї, якщо Ви звернулися за її призначення протягом 3 місяців з дати досягнення Вами відповідного віку, встановлення інвалідності або протягом 12 місяців з дати сметри годувальника.

Якщо Ви оформили соціальну пенсію за віком, як особа, яка досягла 65 років, яка не має 15 років страхового стажу, то вона призначається довічно.

Якщо як інвалід – не завжди інвалідності.

Якщо через втрату годувальника – до 18 років, а за умови продовження навчання на денній формі навчання – до 23 років. При цьому діти-сироти мають право на цю пенсію до 23 років незалежно від факту навчання.

 

Які документи потрібні для оформлення соціальної пенсії

 

Для оформлення соціальної пенсії Вам потрібно надати до органів Управління праці та соціального захисту населення такі документи:

- Заява;

- копію свідоцтва про народження або паспорт громадянина України з пред'явленням оригіналу;

- трудову книжку та ідентифікаційний код;

- декларація про майновий стан та доходи (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї) за останні шість календарних місяців або два квартали, що передують місяцю звернення за призначенням допомоги (у разі потреби);

- копію рішення суду про визнання особи недієздатною (для недієздатної особи);

- копію рішення про призначення опікуна (для недієздатної особи, якій призначено опікуна);

- копія документа, що підтверджує повноваження представника закладу, що виконує функції опікуна над особою (для недієздатної особи, опікуна якої не призначено);

- копію довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, посвідчення біженця або посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, постійного або тимчасового посвідки на проживання (при необхідності);

- копію довідки про реєстрацію місця проживання.

Бездомні особи замість довідки про склад сім'ї подають довідку про місце проживання або місце перебування, яке видається центром обліку бездомних осіб, де вони перебувають на обліку, або установою соціального захисту для бездомних осіб, де їм надається тимчасовий притулок.

Також Вам можуть знадобитися Ваші документи про інвалідність або смерть годувальника. Все залежить від підстави, за якою Ви претендуєте на соціальну пенсію.

 

На завершення хочу сказати, що перш ніж оформляти соціальну пенсію, порахуйте, скільки стажу Вам не вистачає. Стаж не більше 5 років можна докупити. І після цього отримувати звичайну пенсію за віком. І можливо для деяких із Вас цей варіант виявиться вигіднішим, ніж оформляти соціальну пенсію.

 

У цій статті я розповіла про те, що таке соціальна пенсія, і хто на неї має право. Також на вже опубліковані відео та статті на тему оформлення пенсії онлайн, про те, як отримувати пенсію тим, хто опинився на непідконтрольній Україні території, як докупити пенсійний стаж та вийти на пенсію достроково.

Також рекомендую своє відео на тему соціальної пенсії за посиланням: https://youtu.be/-XBxosx86z8 

Комментарии
  • Оксана
03.04.23 13:54

Доброго дня,таке питання,якщо жінці у березні 2023 р.виповнилося 63 роки,стажу 19 років немає,є 15,чи надають до стажу документи на дітей,щоб додати до цього стажу потрібні роки для отримання допомоги?

Ответить
  • володимир
25.04.23 17:20

мені 63  пенсія 2093 стаж 33 роки яка це пенсійна реформа якщо 3 і 33 роки стажу однакова пенсія пенсію треба нараховувати від суми соціальних внесків за весь час роботи

Ответить
Спасибо, что читаете нас Войдите и читайте дальше
Для того, чтоб распечатать текст необходимо оформить подписку
copy-print__image
Данная функция доступна только
авторизованным пользователям