Сайт для бухгалтеров №1 в Украине

Получайте
новости почтой!


17.01.23
14323 18

Що таке мінімальне податкове зобов'язання (МПЗ) та хто з ФОП подає МПЗ-додаток?

Седляр Оксана Головний бухгалтер "ТАКСЕР"

Автор: Оксана Седляр, головний бухгалтер компанії Таксер.

Почнемо з визначення, МПЗ - це мінімальне зобов'язання зі сплати податків, які необхідно сплатити за користування (оренда, суборенда, емфітевзис, постійне користування) або володіння земельною ділянкою. МПЗ включає в себе податок на прибуток підприємств, ПДФО, військовий збір, єдиний податок та земельний податок.

 

Хто ж подає МПЗ-додаток, сплачує та розраховує МПЗ?

 1. МПЗ-додаток до декларації з ЄП не подається та не сплачується МПЗ, коли право власності не оформлено офіційно.
 2. МПЗ-додаток до декларації з ЄП не подається у випадку, коли право власності чи користування сільгоспугіддям офіційно оформлено на фізособу без статусу ФОП або на фізособу, що має статус ФОП, але ФОП не має аграрного КВЕД. Зауважте, що додаток надавати не треба, але сплатити МПЗ в цьому випадку прийдеться, і розраховує МПЗ за цих умов податкова.
 3. МПЗ-додаток до декларації з ЄП подається та сплачується МПЗ у випадку, коли право власності чи користування сільгоспугіддям офіційно оформлено на фізособу, що має статус ФОП і ФОП має аграрний КВЕД. Доречі, в цьому випадку ФОП рахує МПЗ самостійно.

 

Як розрахувати МПЗ? 

Порядок розрахунку мінімального податкового зобов’язання визначено у статті 381 ПКУ та обчислюється за відповідними формулами для земельних ділянок, віднесених до сільськогосподарських угідь:

 1. нормативна грошова оцінка яких проведена - МПЗ = НГОд х К х М / 12
 2. та нормативна грошова оцінка яких не проведена - МПЗ = НГО х S х К х М / 12, де:

 

 • МПЗ - мінімальне податкове зобов'язання;
 • НГОд - нормативна грошова оцінка відповідної земельної ділянки з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого Податковим Кодексом для справляння плати за землю;
 • НГО - нормативна грошова оцінка 1 гектара ріллі, наприклад, по Київській області з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого Податковим Кодексом для справляння плати за землю;
 • К - коефіцієнт, який становить 0,04 (п.67 розділ XX Перехідні положення);
 • S - площа земельної ділянки, в гектарах;
 • М - кількість календарних місяців, протягом яких земельна ділянка перебуває у власності, оренді, користуванні на інших умовах (в тому числі на умовах емфітевзису) платника податків.

Приклад.

Розрахуємо МПЗ з 1 га щодо земельної ділянки, нормативна грошова оцінка якої не проведена.

Вартість ріллі по Київській області станом на 01.01.2022 – 26 531 грн. Припустимо, що земельна ділянка перебувала у користуванні платника цілий рік. Нагадаємо, що тимчасово, - за 2022 та 2023 податкові (звітні) роки,  для розрахунку мінімального податкового зобов’язання застосовується «знижений»  коефіцієнт «К» із значенням 0,04 .

МПЗ = 26 531 * 1 * 0, 04 * 12 / 12 = 1061, 20

Тобто, 1061,20 грн - це мінімальна сума податків, що має бути сплачена ФОП за підсумками 2022 року. Якщо ФОП в результаті реалізації продукції із зазначеної ділянки сплатив ЄП за результатами 2022 року на суму понад 1061,20 грн - то у нього відсутні будь-які додаткові податкові зобов'язання щодо сплати МПЗ, але якщо ФОП сплатив єдиний податок на суму менше ніж 1061,20 грн - то він має доплатити різницю до рівня МПЗ.

Тимчасово за 2022 та 2023 звітні роки не нараховується та не сплачується МПЗ за земельні ділянки, що розташовані на тимчасово окупованих територіях або на територіях, де ведуться бойові дії, а також ті, які визначені як засмічені вибухонебезпечними предметами, та/або на яких наявні фортифікаційні споруди.

Щодо обов’язку сплати МПЗ, то він покладається на власника земельної ділянки або у випадку передачі останньої в оренду (суборенду), емфітевзис або інше користування — на орендарів або користувачів такої земельної ділянки.

Мабуть це головне, що треба знати про МПЗ. Сподіваюсь інформація була вам корисна. Цікаво, чи багато нас таких, яким треба надавати додаток-МПЗ?

Комментарии
 • Тетяна
17.01.23 06:50

Дякую за роз'яснення, скажіть, а які строки сплати МПЗ?
Для Фоп на 2 групі єп?

Ответить
 • Ольга
17.01.23 07:32

Скажіть, якщо право власності на ділянку ФОП оформив посеред 2022 року, аграрні кведи також, теж треба за 2022 рік подавати цей додаток?

Ответить
 • Оксана
17.01.23 22:08

Ольга, так, новий користувач розраховує МПЗ з місяця в якому він набув право власності. 
Старий користувач обраховує МПЗ з 1го січня до початку місяця в якому припинилось таке право. 

Ответить
 • Юрий
17.01.23 09:09

"що має статус ФОП, але ФОП не має аграрного КВЕД".  Это значит все кода 01.ХХ? Например есть ФОП, у него есть право собственности, работает по кодам 01.61 и 01.63, это кода "обслуэивающик СХ", как-бы к проивзодству сельхохпродукции на своей земле не относятся. Он должен подавать МПЗ-додаток?

Ответить
 • Оксана
31.01.23 13:56

Юрий, податкова вважає, що повинно бути виробництво та реалізація.

Ответить
 • Наталия
17.01.23 12:48

Дякую. А якщо за місяці з лютого по липень 2022р теріторія по довіднику була під бойовими діями-ці місяці теж враховують чи якось по іншому рахують ?

Ответить
 • Оксана
17.01.23 22:02

Наталия, ПКУ, РОЗДІЛ XX. ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ. Підрозділ 10. п.38.14.:
На період здійснення заходів із забезпечення проведення операції Об’єднаних сил (ООС) щодо земельних ділянок, віднесених до сільськогосподарських угідь, що розташовані на тимчасово окупованій території та/або території населених пунктів на лінії зіткнення, мінімальне податкове зобов’язання не визначається.

Додатково з цього питання раджу поспілкуватись саме з подаковою, де ви стоїте на обліку.

Ответить
 • Тетяна
17.01.23 18:36

З Вашого роз'яснення щодо МПЗ на початку статті складається враження,що це стосується всіх категорій земельних ділянок.Податківці МПЗ трактують так:Мінімальне податкове зобов’язання – це мінімальна величина податкового зобов’язання із сплати податків, зборів, платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, пов’язаних з виробництвом та реалізацією власної сільськогосподарської продукції та/або з власністю та/або користуванням (орендою, суборендою, емфітевзисом, постійним користуванням) земельними ділянками, віднесеними до сільськогосподарських угідь, розрахована відповідно до ПКУ.

Ответить
 • Оксана
17.01.23 21:55

Тетяна, не бачу різниці. Вам подобається так, то користуйтесь цим визначенням. 

Ответить
 • Ольга
18.01.23 13:18

А МПЗ нараховується за місцем знаходження земельної ділянки чи за місцем проживання?

Ответить
 • Оксана
23.01.23 10:35

Ольга, місце знаходження. 

Ответить
 • Валентина
20.01.23 11:32

НГО землі береться за всю ділянку чи беремо за 1га 

Ответить
 • Оксана
23.01.23 10:36

Валентина, МПЗ = НГО х S х К х М / 12 , де
НГО - нормативна грошова оцінка 1 гектара ріллі, наприклад, по Київській області з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого Податковим Кодексом для справляння плати за землю;К - коефіцієнт, який становить 0,04 (п.67 розділ XX Перехідні положення);S - площа земельної ділянки, в гектарах;М - кількість календарних місяців, протягом яких земельна ділянка перебуває у власності, оренді, користуванні на інших умовах (в тому числі на умовах емфітевзису) платника податків.

Ответить
 • Олександр
24.01.23 20:51

Підкажіть, будь ласка. яку форму заповнювати, наприклад. в МЕДку для розрахунку МПЗ для юрособи платника єП 4 групи. Там є лише для 3-ї групи J0103203

Ответить
 • Оксана
30.01.23 11:07

Олександр, стосовно оновлення форм в Медок, зверніться в їх техничну підтримку. 

Ответить
 • Ольга
01.02.23 10:43

Земельна ділянка (пай) віддана в оренду відповідно укладений договір, Підкажіть будь ласка, як ФОП 2 гр. подавать розрахунок до декларації.

Ответить
 • Сергій
08.02.23 16:11

Уточніть, будь ласка, чим керується твердження, що "фізособа, що має ФОП, але ФОП без аграрних КВЕДів - не повинна подавати додаток по МПЗ до декларації"? 
Буду вдячним за посилання, оскільки на гарячій лінії місцевої податкової сказали, що не знають що робити таким ФОПам (2 група, торгівля, особа має у власності с/г землю (пай), але у діяльності не використовує - здається в оренду, КВЕДи аграрні відсутні. По попередніх обчисленнях, сума МПЗ з ділянки виходить трохи більша за сплачені податки протягом року - скористався воєнними пільгами). Тому не зрозуміло, чи потрібно доплачувати, і чи взагалі потрібен додаток...

Ответить
 • Сергій
14.02.23 20:42

Теж дуже цікавить це питання

Ответить
Спасибо, что читаете нас Войдите и читайте дальше
Для того, чтоб распечатать текст необходимо оформить подписку
copy-print__image
Данная функция доступна только
авторизованным пользователям