Сайт для бухгалтеров №1 в Украине

Получайте
новости почтой!


26.03.23
902 4 Печатать

Банк анулював клієнту борг. Необхідно подати декларацію про майновий стан та сплатити податок

Якщо банком було здійснено прощення (анулювання) основної суми боргу (кредиту) та повідомлено про це боржника, то боржник самостійно декларує такі доходи та сплачує податки з них. 

Нагадаємо, відповідно до п. 164.2 ПКУ сума анульованого боргу вважається додатковим благом та включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу. Декларування доходу отриманого у вигляді додаткового блага обов’язкове, у разі якщо сума прощеного боргу перевищує 25 % мінімальної заробітної плати (у розрахунку на рік), встановленої на 1 січня звітного податкового року. У 2022 році зазначена розрахункова сума складала – 1625 гривень.

Дохід у вигляді прощеного боргу слід відображати у розділі II податкової декларації „Доходи, які включаються до загального річного оподатковуваного доходу”, у рядку 10.9.1 „у вигляді додаткового блага прощений (анульований) борг за кредитом, що отриманий на придбання житла (іпотечний кредит, автомобіля, тощо)”. Зазначений дохід оподатковується податком на доходи фізичних осіб за ставкою 18 % та військовим збором за ставкою 1,5 %.

Цього року податкову декларацію про майновий стан і доходи громадянам необхідно подати до 1 травня 2023 року, а задекларовану суму ПДФО і військового збору платники повинні до 1 серпня 2023 року. 

Нагадаємо, згідно із нормами ПКУ кредитор (банк) зобов'язаний повідомити платника податку – боржника шляхом направлення рекомендованого листа з повідомленням про вручення або шляхом укладення відповідного договору, або надання повідомлення боржнику під підпис особисто про прощення (анулювання) боргу та включити суму прощеного (анульованого) боргу до податкового розрахунку суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, за підсумками звітного періоду, у якому такий борг було прощено.

У разі неповідомлення кредитором боржника про прощення (анулювання) боргу у порядку, визначеному п.п. 164.2.17 ПКУ, такий кредитор зобов'язаний виконати всі обов'язки податкового агента.

По материалам ГУ ДПС в Івано-Франківській області
Комментарии
  • Зарегулювались!
26.03.23 10:38

Скоро чихнути без податку неможливо буде...

Ответить
  • Леся
27.03.23 11:02

У декларації це рядок 10.13, а не 10.9.

Ответить
  • бурундук
27.03.23 13:11

Когда уже закончится пересчитывание копеек в чудом кармане?

Ответить
  • Антонина
27.03.23 19:37

Чудесно, а что делать с процентами которые оплачены за кредит? Причем если банк (ха) простил, то наверняка в трехкратном размере переплатил.

Ответить
Спасибо, что читаете нас Войдите и читайте дальше
Для того, чтоб распечатать текст необходимо оформить подписку
copy-print__image
Данная функция доступна только
авторизованным пользователям