Криворізька південна об’єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області згідно із ст. 52 Податкового кодексу України уважно розглянула питання, викладене у Вашому листі № 26 від 06.09.2013 р. (вх. № 2975/10 від 10.09.2013 р.) і повідомляє наступне.
Відповідно до п.201.1 ст.201 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року №2755-УІ із змінами та доповненнями (далі - ПКУ) платник податку зобов’язаний надати покупцю (отримувачу) на його вимогу підписану уповноваженою платником особою та скріплену печаткою (за наявності) податкову накладну, складену за вибором покупця (отримувача) в один з таких способів: а) у паперовому вигляді; б) в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та умови реєстрації податкової накладної у Єдиному реєстрі податкових накладних. У такому разі складання податкової накладної у паперовому вигляді не є обов’язковим. У податковій накладній зазначаються в окремих рядках такі обов’язкові реквізити, зокрема, код товару згідно з УКТ ЗЕД (для підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України). Податкова накладна складається у двох примірниках у день виникнення податкових зобов’язань продавця.
Згідно з п. 187.1 ст.187 ПКУ датою виникнення податкових зобов’язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню; б) дата відвантаження товарів. Один примірник податкової накладною видається покупцю, а другий залишається у продавця. У разі складання податкової накладної у паперовому вигляді покупцю видається оригінал, а копія залишається у продавця (п.201.4 ст.201 ПКУ). Код товару згідно з УКТ ЗЕД згідно із пп.12.3 п.12 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 01.11.2011 №1379, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 22.11.2011 за №1333/20071, зазначається у графі 4 податкової накладної. Графа 4 податкової накладної заповнюється у разі постачання підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України на всіх етапах постачання таких товарів/послуг.
Враховуючи викладене, оскільки договір, укладений між постачальником - резидентом та покупцем - резидентом, передбачає постачання ввезеного (імпортованого) на митну територію України товару, то незалежно від умов його постачання (отримання попередньої (авансової) оплати за товар чи відвантаження товару) платник податку при складанні податкової накладної повинен зазначати код УКТ ЗЕД такого товару.
Статтею 192 ПКУ та п. 18 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Мінфіну від 01.11.2011 р. № 1379 (далі - Порядок № 1379).
Відповідно до зазначених положень, якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, суми податкових зобов'язань з ПДВ постачальника та податкового кредиту з ПДВ отримувача підлягають відповідному коригуванню.
У разі здійснення такого коригування постачальник товарів/послуг виписує розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної.
Згідно з п. 187.1 ПКУ датою виникнення податкових зобов'язань з ПДВ у постачальника товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
• або дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
• або дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Тобто за отриманою передоплатою будь-які подальші зміни в номенклатурі постачання товарів між первісно запланованим переліком товарів та фактично відвантаженим не змінюють дату першої події, якою є дата отримання передоплати постачальником.
В наведеному у запитанні випадку фактично відбувається домовленість між контрагентами щодо часткової зміни запланованого переліку постачання товарів та зарахування здійсненої суми передоплати в рахунок постачання товарів згідно з переліком, остаточно узгодженим на дату постачання.
За бажанням таку домовленість можна додатково закріпити у видатковій накладній, зазначивши «за передоплатою від ».
Отже, оскільки дата першої події (отримання передоплати) не змінюється, то й виписати слід лише розрахунок коригування до податкової накладної.
При заповнені частини розрахунку коригування до податкової накладної у графі 2 «Причина коригування» можна навести або загальну причину «зміна суми компенсації», або вказати більш конкретно - «зміна номенклатури постачання».
У разі постачання підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України, заповнюється також код товару згідно з УКТ ЗЕД (графа 4 розрахунку коригування до податкової накладної).
В роз’ясненні з «Єдиної бази податкових знань» щодо питання про зміну номенклатури постачання зроблено такий висновок: оскільки у разі зміни номенклатури постачання товарів фактично відбувається повернення одних товарів та отримання інших, то продавець в обов'язковому порядку повинен виписати розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної, до якої згідно з договором вносяться зміни на товари, кількість (вартість) яких зменшується та виписати іншу податкову накладну на товари, які постачаються на їх заміну».
Таким чином, у наведеному в запитанні випадку дата першої події (дата отримання передоплати) не змінюється. В такому разі виписується лише розрахунок коригування до податкової накладної.
Додатково повідомляємо:
Якщо Ви бажаєте бути оперативно і кваліфіковано інформованим в усіх питаннях оподаткування, орієнтуватися у загальних тенденціях і пріоритетах державної політики в області податків — передплачуйте журнал “Вісник податкової служби України”.
Передплатні індекси: 22599 (укр.), 22600 (рос.) Читайте журнал “Вісник податкової служби України” тому що тільки системне та своєчасне застосування законодавчих і нормативних актів дає змогу уникнути помилкових висновків щодо тих чи інших питань.
Крім того, відповіді на запитання сфери оподаткування можливо отримувати у режимі on-line за тел.: 0-800-501-007, (044)454-16-13 з 8:00 до 20:00 (крім суботи та неділі), зі стаціонарних телефонів безкоштовно Е-пошта:
idd@minrd.gov.ua (цілодобово).