===Якщо до вас прийшли... або Поведінка під час перевірок===

оляля
Акула НКУ
Акула НКУ
Повідомлень: 7529
З нами з: 03 лютого 2011, 04:05
Дякував (ла): 1062 рази
Подякували: 4962 рази

Повідомлення оляля »

Створення цієї теми назрівало уже давно: маємо жахливу історію Олі Бізона, час від часу хтось пише - допоможіть, перевірка! як правило, коли уже прийшли, пізно шукати, як себе поводити, які документи вимагати у перевіряючих, що можна говорити чи показувати. Тогму було прийнято рішення створити тему, у якій буде зібрано статті про поведінку під час перевірки. Тему плануємо інформативну, тому, будь ласка, не будемо вести тут діалогів, а подяки за описані історії з власного професійного життя коментуємо кнопкою ДЯкую! і щиро усім бажаю, щоб дана підбірка матеріалу нікому не придалась!

оляля
Акула НКУ
Акула НКУ
Повідомлень: 7529
З нами з: 03 лютого 2011, 04:05
Дякував (ла): 1062 рази
Подякували: 4962 рази

Повідомлення оляля »

на початок - стаття Олександра Кірша

Посадити бухгалтера може тільки одна людина – він сам О.Кірш


Вважають, що у нас жорстока і жорстка система оподаткування, що платникам викручують руки «і т.д. і т.п.». І так, і ні. Викручують, але лише тим, хто сам і пальцем не ворухне, щоб не викручували. «Ах, обдурити мене неважко, я сам обманюватися радий!»...
Вже близько 20 років (переходжу до резюме того, що за останні 20 років на цю тему було сказано і написано) я не можу достукатися до наших бізнесменів: ви всі – переплачуєте! Тому що заощадити треба тільки вам, а знають, як це робити, зовсім інші люди: бухгалтери, економісти, юристи. А вони за голу зарплату (навіть щедру, що, утім, рідкість) робити цього не хочуть. І правильно, між іншим, чинять: якщо шеф хоче податкової економії, нехай гарантує тим, хто цю економію йому «вихитрює» (підставляючи і душу, і голову, і все решту), хоч якийсь від цієї економії відсоток.



Або хай одружується з бухгалтеркою. Щоб вона знала: не заощадить або економію свою не обстоїть у суді, – поїде влітку не в Карлові Вари, а в Карлівку. І тоді вона замість того, щоб кивати на Кримінальний кодекс («Ой, мене ж посадять!») або просити на семінарах довідку, мовляв, усі мої маневри на її підприємстві не застосовні, перегризе за цю економію горло – і підлеглим, й інспекторові, і судді. Не забуваючи при цьому з ними усіма ділитися, – це і є бізнес: не тільки собі, а й людям.

До речі, про КК. Посадити бухгалтера може тільки одна людина – він сам. Бо для цього доведеться доводити умисел, а за нашим суперечливим законодавством все що завгодно можна звалити на безневинну помилку.

Потрібно тільки не тушуватися, а знати ЇХНІ прийоми. І коли вриваються клоуни в масках («Руки на стіл, ключі від сейфа на стіл, обличчям до стіни, стояти, не рухатися»), треба замість виконання ЇХНІХ побажань (однаково все відразу виконати неможливо: ну як, тримаючи руки на столі, покласти на стіл ключі, ще й обличчям до стіни, ще й не рухаючись?) по-доброму посміхнутися і почекати наступного.

Наступний же («добрий») говоритиме інакше:

- Ну ви ж така розумна жінка! Ви ж не хотіли, правда? Це директор вас змусив, чи не так? Ви йому говорили, що не можна, а він наполіг, хіба не так було? Ось це все напишіть – і ми вас відпустимо...

Тут важливо не попастися на вудку і не вірити жодному його слову. Бо якщо підписати те, що він хоче, то доведено буде й умисел (знали, що не можна, але робили), і користь (зробили за намовою директора, від якого залежить зарплата), і «груповуха» (раз більше одного, це вже змова злочинної банди).

Але знає все це не дешева бухгалтерка. Дешева здасть і шефа, і себе (а потім ще з'ясується, що вона просто за дзвінком з податкової міліції – без жодного письмового документа – винесла туди всі податкові накладні, не залишивши собі ні опису вилученого, ні копій). Зате – дешева!

А ось розумна, але дорога, знає: на добре освітленому стільчику перед слідчим повинна сидіти абсолютна дурепа (розум свій вона покаже в іншому місці і не йому), яка щиро дивується кожному слову. Але для цього якраз і потрібна кваліфікація. Кваліфікація плюс зацікавленість – суміш гримуча: ніхто і не посадить, і нічого зайвого не здобуде.

Інша річ, якщо бухгалтер – і не дружина, і не на відсотку. Тоді їй просто не хочеться заради шефа старатися, але КК тут ні при чому.

Навіть якщо на підприємстві працюють півтори людини, троє з них повинні бути бухгалтерами:

- один (нікчемний) хай веде бухгалтерський облік, все одно він сьогодні формальний і нікому не потрібний;

- другий (розумніший) нехай займається податковим обліком (включаючи «податкові різниці»), не відволікаючись на дебети-кредити і не плутаючи себе власне бухгалтерією, яка сьогодні з податками (незважаючи на «зближення» обліків) ніяк не стикується. Ці бухгалтери різних обліків можуть навіть не бути знайомі один з одним, щоб даремно не дивуватися;

- ну а третій може сидіти взагалі без зарплати – лише на відсотках від відсудженого. Ось він (найрозумніший) нехай по судах і ходить, не смикаючи (ну, майже не смикаючи) інших. Цей і без зарплати буде найбільш високооплачуваним, а головне – зацікавленим.

За життя ж усе інакше: жлобливий... ой, це вирвалося, більше не буду... так от, жлобливий шеф – жмот на зарплату все нав'ючує на одну безвідмовну людину. І ця людина, крім того, що бухгалтер усіх обліків, ще й економіст, фінансист, трудовик, нормувальник, плановик, аналітик, юрист і касир. Ясна річ, йому, нещасному, не до податкової мінімізації. Йому б отримати за все це свої кровні 300-500 дол. (і то стільки дають не всюди, ну максимум 1000 дол. без усяких відсотків), і йдіть усі геть, у нас без хімії, у нас все чисто, у нас – за законом.

Таких, до речі, першими і штрафують: домовлятися він не вміє, та й фондів на це начальство не виділило. А щоб справді все було в ажурі – так не буває, щось та порушиш, якщо постанови суперечать законам/кодексам, інструкції – постановам, листи («методичні рекомендації з надання консультацій») – інструкціям, а практика життя – усьому цьому.

Так от, для когось війна, а для когось – мати рідна. Бо в Податковому кодексі зберігся один пречудовий пункт – раніше це був пп. 4.4.1 Закону «Про порядок погашення податкових зобов'язань…», а тепер у ПКУ – 4.1.4 (навіть номер не надто змінився, і ще є 56.21, де те ж саме), згідно з яким будь-які суперечності мають вирішуватися на користь платника. І вже чого-чого, а суперечностей у нас хоч відбавляй: завжди з будь-якого питання можна знайти чийсь добрий лист і чийсь поганий.

Ну а те, щоб непідкупний суд не забув врахувати це правило «конфлікту інтересів», коштує звичайно набагато дешевше, ніж застосування найгіршого варіанта тлумачення певної податкової норми.

Так що відсудити, вміло граючи на суперечностях (але зовсім не тільки на них!), можна все (до речі, який вже тут кримінал, якщо Батьківщина сама не може розібратися!) – було б бажання. Але в тому й річ, що бажання немає, не оплачене воно, це бажання, ось бухгалтер, киваючи на КК, і працює за принципом «все бери, мене не руш», а щодо способів законної податкової мінімізації (уміло розставлені «випадкові щілини» ПКУ дбайливо зберіг!) він і слухати не хоче.

Завдяки таким бухгалтерам держава хоч якісь податки отримує. А от коли господарі порозумнішають і своїм бухгалтерам та юристам почнуть сплачувати відсотки від прибутку, від зекономленого, то система оподаткування одразу виявиться безрезультатною.

Нове податкове законодавство (погано скомпільоване старе) зовсім не передбачає того, що раптом ні з того ні з сього наші бухгалтери почнуть користуватися усіма можливостями, які їм сьогодні, як і раніше, надані. Все тримається лише на тому, що люди, відповідальні за сплату фірмою належних податків, добровільно сплачують, що й куди скажуть, бо їм особисто «це не потрібно».

Податковий механізм у нас дивний. Я давно пишу, що він виконує купу функцій, крім головної – власне збору податків. Оподаткування в сьогоднішньому надскладному вигляді існує, наприклад, для штучної зайнятості купи народу. Можна сказати, що саме завдяки нашому оподаткуванню в Україні порівняно низький рівень безробіття.

Крім цього, оподаткування виконує функцію залякування або просто каральну. Якщо хтось випадково перекаже занадто багато грошей «не тій» партії, його за це ні посварити, ні, тим більше, покарати не можна. Зате до нього можна раптово прийти з позачерговою податковою перевіркою. І не брати, коли він даватиме. Тоді людина відразу зрозуміє, що вчинила неправильно...

Виконує оподаткування навіть функцію соціально-примирну. Вона реалізується завдяки негласному суспільному договору багатих з напівзлиденними («нам – офшори, вам – єдиний податок»).

А от чого сучасна надскладна податкова система практично не виконує, – це якраз функцію збору податків. Ні, щось, звичайно, податківці – завдяки нашим славним добровольцям – збирають. А якщо не вистачає, але дуже треба, тоді «сідають на телефон» і збирають ще.

Так що всі крики: «Ой, важко!» – про людське око. Просто податківці, поки одні чинять опір і не сплачують нічого (майже нічого), з інших (добровольців) – з метою компенсації – деруть три шкури.

І теж правильно роблять. Я б із тих, хто сам не хоче собі заощадити, дер теж. Мені таких не шкода. Той, хто шкодує для бухгалтера, хай принесе у скарбницю.

Дорогі директори! Економія на бухгалтерові, особливо на головбуху, як і економія на юристові, – це річ остання. Перед банкрутством або в'язницею...

оляля
Акула НКУ
Акула НКУ
Повідомлень: 7529
З нами з: 03 лютого 2011, 04:05
Дякував (ла): 1062 рази
Подякували: 4962 рази

Повідомлення оляля »

Правила поведінки при перевірці

Якщо до підприємства приходять з перевіркою, то виникає питання М. Чернишевського: "Що робити?"

Існують п'ять правил поведінки, дотримання яких дозволить позитивно впливати на перевіряючого. У нього відпаде бажання взагалі суперечити, лаятися та штрафувати підприємство.

Правило 1. При розмові намагайтеся дивитись у вічі. Пам'ятайте, що у людини, яка каже неправду, очі бігають, вона водить ними із сторони у сторону, ухиляється від погляду співрозмовника. Вам же приховувати немає чого, тому дивитися потрібно інспекторові у вічі. Головне - не перестаратися. Візуальний контакт "очі в очі" повинен складати не більше 75 % часу бесіди. При цьому не можна:

o Тиснути перевіряючого поглядом постійно - він може образитися і подумати, що ви до нього пристаєте;

o Дивитися на інспектора, коли він зайнятий якоюсь справою - він невільно гадає, що Ви за ним слідкуєте або ще гірше - бажаєте навести на нього псування.

Правило 2
. Завжди уважно і з інтересом слухайте інспектора. При цьому неважливо, про що він розповідає: про використання підпункту якогось закону, або про поїздку за грибами у ліс. Запам'ятайте: кожна людина вважає себе унікальною, в голові у неї тисячі геніальних ідей, які чомусь ніхто не бажає вислуховувати. Люди сильно прив'язуються до тих, хто бажає їх слухати годинами. Проявіть інтерес до розмов (особливо до монологів) перевіряючого, і він проникнеться до Вас почуттям глибокої вдячності. Щоб завжди виглядати зацікавленим (буває розповідає з задоволенням про машину, а Ви не можете відрізнити гальма від акумулятора), використовувайте такі засоби:

o Кивайте головою;

o Підтакуйте;

o Змінюйте вираз обличчя (якщо відповідач бажає здивувати - дивуйтеся, збентежити - збентежуйтесь);

o Повторюйте фрази, сказані інспектором у вигляді висновків і резюме (наприклад, він стверджує, що на Марсі є життя і йому це відомо. Вам залишається додати фразу: "Так, на Марсі є життя! А я про це не знав, або не знала!").

Правило 3
. Потрібно виглядати абсолютно спокійним. Так, ніби у Вас зараз немає ніякої перевірки і Вас взагалі обходять стороною усі життєві чвари. До таких людей тягнуться, їм симпатизують, у їх товаристві почувають себе затишно. Якщо частка Вашого спокою передається інспектору, він невільно починає посміхатися і його добрий настрій буде пов'язаний з Вами. Але Ваші хвилювання можуть невільно видати Вас, ось чому запам'ятайте декілька засобів, як їх приховати:

o Посміхаючись, Ви повинні показувати доброту, але не перестарайтеся: увесь час посміхаються тільки самі знаєте хто;

o Ваші жести повинні бути плавними і відкритими, намагайтеся показувати відкритими долоні;

o Не перехрещуйте руки або ноги;

o Не барабаньте пальцями по столу, не грайте ручками, ґудзиками, прикрасами та іншим. Пам'ятайте, що роблять так тільки неврастеніки.

Правило 4. Завжди тримайте себе в руках. Зрозуміло, що перевірка - не пікнік, усяке може трапитись. Іноді наміри або дії перевіряючого викликають негативні емоції: виникає бажання стукати кулаками по столу і довго з криком доказувати свою правоту, а по закінченні кинути у стіну вазу. Цього краще не робити. По-перше, у гніві можете сказати таке, що перевіряючий на все життя стане Вашим особистим ворогом. По-друге, втративши над собою контроль, Ви можете наговорити зайвого. Ну і по-третє, нервові клітини не відновлюються. 10-хвилинний спалах гніву потім обернеться депресією. Ще раз повторюємо: не можна виходити з себе. Ну а якщо не виходить? Якщо накипіло і просить виходу? Усе рівно не піддавайтеся - буде тільки гірше. Ось декілька засобів подавити у собі емоційний сплеск:

o Не відповідайте на різні репліки перевіряючого відразу, почекайте секунд десять. Порахуйте кількість лампочок у кабінеті або подумайте, що приготувати на вечерю, але, Господь Вас спаси, уявляти собі можливий розмір штрафу - ваза сама стрибне Вам у руки;

o Дихайте глибоко. Метод простий, але дуже ефективний;

o Ухиляйтеся від спорів, не кажіть "ні". Скажіть "можливо, але...", "може бути, але...". Не ставте інспектору запитань, на які він відповість "ні";

o Якщо пристрасті розгорілися, під будь-яким приводом перервіть розмову (терміново треба телефонувати, викликають та інше). Знову починайте розмову тільки після того, як заспокоїтесь;

o У напружених ситуаціях не вставайте. Стоячи, людина займає більш агресивну позицію, у неї більше простору для неприязних жестів і чудова можливість увійти у фізичний контакт із "супротивником". Сидячи ж, лаятися просто незручно. Згадайте, коли сварка трапляється за столом, то ті, хто сваряться, відразу зіскакують. Ось чому присядьте самі і запропонуйте зробити те саме інспекторові.

Правило 5
. Намагайтеся усіма силами уникнути конфлікту. Зрозумійте: той, хто свідомо не бажає йти на конфронтацію, хто застосовує усі сили для урегулювання будь-яких питань шляхом переговорів, той у результаті свого доб'ється. Конфлікт - це завжди невирішені робочі питання, стрес і депресія. Уникайте цього.

На підставі досвіду проведення експертиз з питань оподаткування, де джерелом інформації служили акти податкових перевірок, виявлено 15 основних ознак недоліків за результатами податкових перевірок (табл. 4.6).

Таблиця 4.6.

Систематизація недоліків у актах за результатами документальних перевірок
№ п/п
Недоліки в актах перевірок
%

1.
Арифметичні помилки у підрахунках податків до сплати.
60%

2.
Неправильне визначення змісту фінансово-господарської операції і, як наслідок, застосування не тих норм законодавства, які відповідають її суті.
40%

3.
Посилання на норми закону, які регулюють інші операції, ніж ті, що розглядаються в акті.
20%

4.
Визначення сум до оподаткування на підставі норм законів, якими чітко не встановлено регулювання оподаткування операцій, розглянутих в акті.
50%

5.
Посилання на законодавчі та нормативні документи, які у періоді, що перевірявся, не діяли (або були затверджені пізніше, або вже втратили чинність).
12%

6.
Констатація факту порушення без конкретного обґрунтування суми донарахувань (відсутність додатків, які розшифровують суми донарахувань; посилання на додатки, які відсутні до акта перевірки).
20%

7.
Посилання на порушення норми закону без обґрунтування причин донарахування саме таких сум, які вказані в акті
10%

8.
Визначення ставок податку та механізму справляння податків за указом Президента, в той час як питання, що перевірялися, були вже врегульовані спеціальними законами (стосувалося ставок акцизного збору).
2,5%

9.
Визначення сум, що підлягають донарахуванню, без первинних документів за даними облікових регістрів або виписок з розрахункового рахунка про рух коштів.
15%

10.
Визначення перевіряючими сум донарахувань на підставі самостійного визначення (без рішень суду) недійсними операцій, документів, визначення фіктивними фірм.
25%

11.
Неправильне застосування пільг з оподаткування.
5%

12.
Визначення результатів до оподаткування за звітний період по окремих господарських операціях, всупереч вимогам законодавства здійснювати це за результатами всієї діяльності.
15%

13.
Неврахування міжнародних договорів про усунення подвійного оподаткування.
5% .

14.
Неправильне застосування звичайних цін.
10%

15.
Неправильне визначення перебігу термінів позовної активності.
5%


Причини низької якості результатів перевірок:

- по-перше, нечітке законодавство, повна відсутність урегулювання оподаткування деяких операцій; відсутність регламентації на законодавчому рівні порядку проведення й оформлення результатів документальних перевірок, в тому числі й недосконалість методик проведення перевірок за кожним конкретним податком;

- по-друге, відсутність юридичного супроводу під час проведення перевірок;

- по-третє, вихід за межі компетенції ревізорів, що виявляється у невиконанні відомчих наказів стосовно відображення в акті перевірки тільки обґрунтованих даних без суб'єктивних припущень перевіряючих, які не мають підтверджених доказів та різного роду висновків щодо дій посадових осіб підприємств;

- по-четверте, через нестачу часу перевірки великих платників податків проводяться не суцільним порядком з урахуванням кожного первинного документа, а вибірково;

- по-п'яте, неповне використання прав постійних комісій при відповідальних підрозділах урегульовувати спірні питання під час здійснення перевірки до підписання акта, що дозволило б вивільнити час працівників податкової служби і суди від розгляду типових справ, які раніше вже вирішувались, і тим самим заощадити кошти і час усіх учасників податкових правовідносин

оляля
Акула НКУ
Акула НКУ
Повідомлень: 7529
З нами з: 03 лютого 2011, 04:05
Дякував (ла): 1062 рази
Подякували: 4962 рази

Повідомлення оляля »

ЗАГАЛЬНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО ПОВЕДІНКИ СПІВРОБІТНИКІВ ПІДПРИЄМСТВА ПІД ЧАС ПРОВЕДЕННЯ ПЕРЕВІРКИ

05.06.12

ЗАГАЛЬНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ

ЩОДО ПОВЕДІНКИ СПІВРОБІТНИКІВ ПІДПРИЄМСТВА

ПІД ЧАС ПРОВЕДЕННЯ ПЕРЕВІРКИ



1. Пам'ятати про формальні процедури перевірки направлення, підпису в журналі, копії наказу начальника податкового органу на проведення перевірки, детально викладені в алгоритмі зустрічі.

2. Запрошувати для участі в перевірці адвокатів, юристів, аудиторів. Якщо така можливість відсутня, необхідно повідомити адвоката про перевірку.

3. Спробувати класифікувати перевірку не тільки за офіційними паперами, але й за неофіційною класифікацією, з'ясувавши для себе: "Чи немає тут елемента незаконного?". Обрати відповідний алгоритм дій.

4. Бажано надати перевіряючим ізольовану кімнату або куток. Це позбавить їх можливості побачити або почути те, що не треба.




Після відходу перевіряючого відповідальний співробітник повинен перевірити виділене "контролеру" робоче місце (кімнату) на предмет виявлення підслуховувальних пристроїв. Кожен день, після кожного відвідування. Хоч би візуально. Кімната повинна бути аскетично мебльована, з гладкими поверхнями, без телефону (стандартне місце для закладення "жучків").

При цьому слід знати, що перевіряючі:



- відповідно до пп. 20.1.25 п. 20.1 ст. 20 ПК України мають право користуватися у службових справах засобами зв'язку, які належать платникам податків, з їх дозволу або дозволу посадових осіб таких платників;



- відповідно до пп. 20.1.11 п. 20.1 ст. 20 ПК України мають право доступу до територій, приміщень (крім житла громадян) та іншого майна, що використовується для провадження господарської діяльності, та/або є об'єктами оподаткування або використовується для отримання доходів (прибутку) чи пов'язані з іншими об'єктами оподаткування та/або можуть бути джерелом погашення податкового боргу.




5. Ні в якому разі не залишати перевіряючих без нагляду.

6. Не дозволяти інспекторам працювати понаднормово та у вихідні дні. Це порушення трудового законодавства і подібні вимоги легко можуть бути оскаржені в органах прокуратури.

7. Бути максимально ввічливими.

8. На плакаті, який часто можна побачити на стінах невеликих офісів, написана фраза, яка нібито належить Петру Першому: "Подчиненный перед лицом начальствующим должон иметь вид лихой и придурковатый". Рекомендується слово "начальствующим" замінити "проверяющим", а слово "лихой" виключити. Це означає, що знати треба одну фразу: "Нічого не знаю, спитайте у директора" (начальника, хазяїна, юриста тощо).

9. Стежити за своєю мовою та положенням рук: рухи та слова повинні бути природними. Якщо не виходить, завмерти.

10. Пам'ятати, що ч. 1 ст. 63 Конституції України встановлює: "Особа не несе відповідальності за відмову давати показання або пояснення щодо себе, членів сім'ї або близьких родичів, коло яких визначається законом".

11. Запропонувати перевіряючим письмово викласти свої вимоги.




Наприклад, під час перевірки "контролери" власноруч пишуть заявки - які документи їм видати для перевірки. Документи видають на руки перевіряючому тільки під його підпис. Потім під підпис приймають назад і видають (за наступною письмовою заявкою) чергову порцію документів. І так кожен день до закінчення перевірки. По-перше, виключається ризик втрати документів. По-друге, по закінченні процесу зафіксувати, які документи переглянуто. По-третє, на кожній заявці стоїть дата. У результаті абсолютно чітко видно, скільки днів реально працював перевіряючий з відведеного. А потім при спробі подовжити строки перевірки з причини "не встигли перевірити" всі ці "заявки" дістаються на світ Божий... і далі за обставинами.




12. Вести протокол перевірки. У ньому фіксувати вимоги перевіряючих (із вказівкою часу вимоги), зазначати вид, перелік та обсяг наданої перевіряючим інформації та документації.




Форму цього протоколу скласти самостійно, щоб Вам було зручно. Чи повідомляти перевіряючих про ведення цього документа, вирішувати за обставинами. Протоколом може бути також аудіо- або відеозапис перевірки, здійснений як з відома, так і без відома перевіряючих.




Зразкова форма протоколу може виглядати таким чином:




м. Київ


2010 р.



Приватне підприємство "ХХХ"


"___" ____________






ПРОТОКОЛ

перевірки працівниками ДПІ в N-ському районі м. Києва приватного підприємства "ХХХ"



Перевірка проводиться на підставі наказу керівника ДПІ N-ського району від 31.06.2010 р. N 44, направлення на проведення перевірки від 31.06.2010 р., виданого керівником ДПІ N-ського району м. Києва Я. Розоряном, такими особами:

М. Плохіш, головний державний податковий інспектор ДПІ N-ського району м. Києва, посвідчення УХК N 007.

М. Кібальчиш, оперативний уповноважений ВПМ ДПІ в N-ському районі м. Києва, посвідчення УХК N 00Х.

У присутності працівників підприємства:

Іваненка І. І. - директора,

Петренка П. П. - головного бухгалтера,

Сидоренка С. С. - адвоката.

Перевірку розпочато о 9-30 за місцевим часом.




Час


Зміст дії, що фіксується


П. І. Б. осіб, які беруть участь у перевірці








Перевірку завершено о 17-00 за місцевим часом.

Підписи.



13. Запам'ятати та дотримуватися правила: "Знаєш - мовчи! Сказав - не пиши! Написав - не підписуй! Підписав - так тобі... й треба!"

14. Не вірити в "доброго інспектора"!

15. Не поспішати "вирішувати питання грошима", особливо якщо ініціатива надходить від опонента. Спершу визначитися, за що саме платите, порадитися з досвідченими людьми. Помилка може дорого коштувати за будь-яких умов. Не забувати: факт дачі хабаря є таким самим кримінально караним злочином, як і його отримання.

16. Підписуючи складені перевіряючим документи, уважно їх читати і все абсолютно підписувати із зауваженнями: "З висновками, викладеними в цьому документі, не згодний, заперечення будуть викладені у встановленому законодавством України порядку, в передбачений законодавством України строк".

17. Все спілкування з перевіряючими, у тому числі надання пояснень та підписання певних документів - прерогатива виключно посадових осіб підприємства. Інші його співробітники за подібну "ініціативу" повинні каратися найсуворішим способом!

Далі наводяться досить універсальні алгоритми та найуживаніші відповіді на запитання, щоб у складній ситуації всі необхідні рекомендації були під рукою.





Рекомендації щодо поведінки співробітників підприємства під час проведення фактичної перевірки



1. Про проведення перевірки обов'язково повідомити керівника підприємства, а також обслуговуючих підприємство юристів та аудиторів.

2. Допустивши перевіряючих до перевірки, ні в якому разі не залишати їх без нагляду.

3. Бути максимально ввічливими.

4. Запропонувати перевіряючим викласти свої вимоги письмово.

5. Вести протокол перевірки. У ньому фіксувати вимоги перевіряючих (із вказівкою часу вимоги), зазначати вид, перелік та обсяг наданої перевіряючим інформації та документації.




Форму цього протоколу скласти самостійно. Чи повідомляти перевіряючих про ведення цього документа, вирішувати за обставинами. Протоколом може бути також аудіо- або відеозапис перевірки, здійснений як з відома, так і без відома перевіряючих.




6. Не підписувати без дозволу керівника жодного документа!

7. Не давати жодних пояснень. Ні усних, ні, тим більше, письмових.

8. Активно запобігати всім спробам перевіряючих вивідати комерційні особливості роботи підприємства, що не стосуються безпосередньо предмета перевірки, вказаного у направленні на її проведення.

9. У разі незаконної перевірки активно користуватися прийомом "Плаксива Таня". Коли жінка ридає, допитати, а тим більше, отримати від неї інформацію неможливо. Підготувати цей прийом зазделегідь. Для чоловіка його можна інтерпретувати: судорожно хапати ротом повітря, руками тримаючись за серце і не випускаючи пляшечку з "корвалолом".





Рекомендації щодо поведінки керівника підприємства під час проведення фактичної перевірки



1. Спробувати зі слів співробітника, який повідомив про проведення перевірки, класифікувати її не тільки за офіційними паперами, але й за неофіційною класифікацією, відповівши для себе на запитання: "Чи немає тут елемента незаконного?". Вирішити питання про необхідність негайного прибуття на місце перевірки юриста, аудитора.

2. Прибувши на місце події, ні в якому разі не залишати перевіряючих без нагляду.

3. Бути максимально ввічливими.

4. Вести протокол перевірки. У ньому фіксувати вимоги перевіряючих (із вказівкою часу вимоги), зазначати вид, перелік та обсяг наданої ними інформації і документації. Протоколом також може бути аудіо- або відеозапис перевірки, здійснений як з відома, так і без відома перевіряючих.

5. Пам'ятати про статтю 63 Конституції України - це Ваше право мовчати! Мовчіть! Слухайте! Спостерігайте!

6. Не давати жодних письмових пояснень. Усні - на власний розсуд.

7. Активно запобігати всім спробам перевіряючих вивідати комерційні особливості роботи підприємства, що не стосуються безпосередньо предмета перевірки, зазначеного у посвідченні на її проведення.

8. Підписуючи складені перевіряючими документи, уважно їх читати і все абсолютно підписувати із зауваженнями: "З висновками, викладеними в цьому документі, не згодний; заперечення будуть представлені у встановленому законодавством України порядку, в передбачений законодавством України строк".

9. При штурмі підприємства підрозділами фізичного захисту не робити різких рухів, не говорити зайвого, чітко виконувати команди бійців спецпідрозділу. Всі "розборки" відкласти "на потім"!





Рекомендації щодо поведінки співробітників та керівника підприємства під час проведення виїзної документальної перевірки (планової або позапланової)



1. Пам'ятати про формальні процедури перевірки напряму, підпису в журналі, копії наказу начальника податкового органу, детально викладених в алгоритмі зустрічі.

2. Спробувати класифікувати перевірку не тільки за офіційними паперами, але й за неофіційною класифікацією, відповівши для себе на питання: "Чи немає тут елемента незаконного?". Обрати відповідний алгоритм дій.

3. Виділити перевіряючим ізольовану кімнату або кут, де вони могли б працювати, не маючи доступу до "непотрібної" інформації і перебуваючи під наглядом. Кімната повинна бути аскетично мебльована, з гладкими поверхнями, без телефону.

4. Ні в якому разі не залишати перевіряючих без нагляду.

5. Бути максимально ввічливими.

6. Запропонувати перевіряючим письмово викласти свої вимоги.




Наприклад, під час перевірки "контролери" власноруч пишуть заявки - які документи їм надати для перевірки. Документи видають на руки перевіряючому тільки під його підпис. Потім під підпис приймають зворотно і видають (за наступною письмовою заявкою) чергову порцію документів. І так кожний день до закінчення перевірки. По-перше, виключається ризик втрати документів. По-друге, по закінченні процесу зафіксувати, які документи переглянуто. По-третє, на кожній заявці стоїть дата. У результаті абсолютно чітко видно, скільки днів реально працював перевіряючий із відведеного, наприклад, місяця на планову перевірку. А потім при спробі подовжити строки перевірки з причини "не встигли перевірити" всі ці "заявки" дістаються на світ Божий... і далі за обставинами.




7. Вести протокол перевірки. У ньому фіксувати вимоги перевіряючих (із вказівкою часу вимоги), відмічати вид, перелік та обсяг наданої перевіряючим інформації та документації. Протоколом також може бути аудіо- або відеозапис перевірки, здійснений як з відома, так і без відома перевіряючих.

8. Пам'ятати про статтю 63 Конституції України - це Ваше право мовчати! Мовчіть!

9. Не соромитися давати усні пояснення безпосередньо щодо предмета перевірки. Це допоможе інспектору уникнути написання в акті перевірки відвертих дурниць. А керівника підприємства позбавить від необхідності їх оскаржувати. Проте бувають випадки, коли не треба заважати податковому інспектору записувати в акт дурниці (наприклад, рекомендована перевірка або "наїзд").

10. Не давати жодних письмових пояснень.

11. Активно запобігати будь-яким спробам перевіряючих вивідати комерційні особливості роботи підприємства, що не стосуються безпосередньо оподаткування.

12. Підписуючи складені перевіряючим документи, уважно їх читати і все абсолютно підписувати із зауваженнями: "З висновками, викладеними в цьому документі, не згодний; заперечення будуть представлені у встановленому законодавством України порядку, в передбачений законодавством України строк".





Рекомендації щодо поведінки керівництва підприємства при перевірках, що кваліфікуються як "наїзд" або "замовлення"



1. Пам'ятати про формальні процедури перевірки напрямків, підписів в книгах тощо, детально описаних в алгоритмі зустрічі.

2. Негайно запросити до свого офісу адвоката! Якщо можливо, не завадять аудитор, юрист, просто перехожі або сусіди як свідки того, що відбувається.

3. Пам'ятати: все Вами сказане, написане, зроблене буде використане проти Вас. Не поспішати телефонувати до управління по боротьбі з корупцією Державної податкової служби. Це можна зробити завжди, а бажано відразу ж після відходу непроханих візитерів. Проте залежно від обставин можна телефонувати і під час "наїзду", для надання зустрічного психологічного тиску.

4. Ні в якому разі не залишати перевіряючих без нагляду. Найкраще надати їм окрему кімнату або кут, де вони могли б працювати, не маючи доступу до "непотрібної" інформації і перебуваючи під наглядом.




Після відходу перевіряючого відповідальний співробітник повинен перевірити виділене "контролеру" робоче місце (кімнату) на предмет виявлення підслуховувальних пристроїв. Кожний день, після кожного відвідування. Хоч би візуально. Кімната повинна бути аскетично мебльована, з гладкими поверхнями, без телефону (стандартне місце для закладення "жучків").




5. Бути максимально ввічливими.

6. Запропонувати перевіряючим всі свої вимоги викласти в письмовій формі.




Наприклад, під час перевірки "контролери" власноруч пишуть заявки - які документи їм надати для перевірки. Документи видають на руки перевіряючому тільки під його підпис. Потім під підпис приймають зворотно і видають (за наступною письмовою заявкою) чергову порцію документів. І так кожний день до закінчення перевірки. По-перше, вилучається ризик втрати документів. По-друге, після закінчення процесу зафіксувати, які документи переглянуто. По-третє, на кожній заявці стоїть дата. У результаті абсолютно чітко видно, скільки днів реально працював перевіряючий із відведеного, наприклад, місяця на планову перевірку. А потім при спробі подовжити строки перевірки з причини "не встигли перевірити" всі ці "заявки" дістаються на світ Божий... і далі за обставинами.




7. Вести протокол перевірки. Фіксувати в ньому вимоги перевіряючих (із вказівкою часу вимоги), зазначати вид, перелік та обсяг наданої перевіряючим інформації та документації. Повідомити перевіряючих про ведення такого документа. Протоколом також може бути аудіо- або відеозапис перевірки, здійснений як з відома, так і без відома перевіряючих.

8. Пам'ятати про статтю 63 Конституції України - це Ваше право мовчати! Мовчіть!

9. Не давати жодних (навіть усних) пояснень щодо предмета перевірки. Це допоможе інспектору написати в акт побільше відвертих дурниць. А керівництву підприємства надалі полегшить процес оскарження.

10. Активно користуватися прийомом "Плаксива Таня". Коли жінка ридає, допитати, а тим більше, здобути від неї інформацію неможливо. Підготувати цей прийом зазделегідь. Для чоловіка його можна інтерпретувати: судорожно хапати ротом повітря, руками тримаючись за серце і не випускаючи пляшечку з корвалолом.

11. Активно запобігати всім спробам перевіряючих вивідати комерційні особливості роботи підприємства, що не стосуються безпосередньо оподаткування.

12. Підписуючи складені перевіряючим документи, уважно їх читати і все абсолютно підписувати із зауваженнями: "З висновками, викладеними в цьому документі, не згодний; заперечення будуть представлені у встановленому законодавством України порядку, в передбачений законодавством України строк".

13. При штурмі підприємства підрозділами фізичного захисту не робити різких рухів, не говорити зайвого, чітко виконувати команди бійців спецпідрозділу. Всі "розборки" відкласти "на потім"!





Рекомендації щодо поведінки персоналу підприємства при перевірках, що кваліфікуються як "наїзд" або "замовлення"



1. Пам'ятати про формальні процедури перевірки напрямів, підписів у книгах тощо, детально описаних в алгоритмі зустрічі.

2. Негайно запросити до офісу керівництво, якщо воно відсутнє, і адвоката підприємства! Якщо можливо, незайвими будуть аудитор, юристи, просто перехожі чи сусіди як свідки того, що відбувається.

3. Уникати дачі будь-яких пояснень (як усних, так і письмових).

4. Не виконувати жодних розпоряджень перевіряючих. Послатися на відповідне розпорядження керівництва.

5. Після прибуття керівництва як можна менше контактувати з перевіряючими. Намагатися не залишатися з ними віч-на-віч.

6. Пам'ятати: все Вами сказане, написане, зроблене буде використане проти підприємства.

7. Ні в якому разі не залишати перевіряючих без нагляду. Стежити за їх пересуванням, слухати їх бесіди. Потім про все доповісти керівництву.

8. Бути максимально ввічливими.

9. Пам'ятати про статтю 63 Конституції України - це Ваше право мовчати! Мовчіть!

10. Активно користуватися прийомом "Плаксива Таня". Коли жінка ридає, допитати, а тим більше, здобути від неї інформацію неможливо. Підготувати цей прийом заздалегідь. Для чоловіка його можна інтерпретувати: судорожно хапати ротом повітря, руками тримаючись за серце і не випускаючи пляшечку з "корвалолом".

11. Активно запобігати всім спробам перевіряючих вивідати комерційні особливості роботи підприємства.

12. При штурмі підприємства підрозділами фізичного захисту не робити різких рухів, не говорити зайвого, чітко виконувати команди бійців спецпідрозділу. Всі "розборки" відкласти "на потім"!





Рекомендації щодо поведінки співробітників і керівництва підприємства при перевірках, що кваліфікуються як "вільний політ"



1. Пам'ятати про формальні процедури перевірки напрямів, підписів у книгах тощо, детально описаних в алгоритмі зустрічі. Після цього, можливо, інші пункти можуть відпасти автоматично - "вільний політ" не передбачає оформлених направлень на перевірку із вписаними до нього підставами.

2. Ні в якому разі не залишати перевіряючих без нагляду.

3. По можливості ігнорувати їх вимоги та прохання. Поменше звертати на них увагу.

4. Запропонувати перевіряючим всі свої вимоги викладати у письмовій формі.

5. Пам'ятати про статтю 63 Конституції України - це Ваше право мовчати! Мовчіть!

6. Активно запобігати всім спробам перевіряючих вивідати комерційні особливості роботи підприємства, що не стосуються безпосередньо оподаткування.

7. Не давати НІЯКИХ пояснень стосовно БУДЬ-ЯКИХ питань перевіряючих.

8. Підписуючи складені перевіряючими документи, уважно їх читати і абсолютно все підписувати із зауваженнями: "З висновками, викладеними в цьому документі, не згодний; заперечення будуть представлені у встановленому законодавством України порядку, в передбачений законодавством України строк".

Источник: Довідкова інформація, ЛІГА:ЗАКОН, від 17.04.2006, "Загальні рекомендації по поведінці співробітник

оляля
Акула НКУ
Акула НКУ
Повідомлень: 7529
З нами з: 03 лютого 2011, 04:05
Дякував (ла): 1062 рази
Подякували: 4962 рази

Повідомлення оляля »

З давніх-давен (до 2010 року включно), коли ще діяв старий добрий Закон «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», який нині втратив чинність, у ньому жили собі чудові підпункти 4.4.1 та 4.4.2«д», фактично продубльовані й у Податковому кодексі України: перший — у 4.1.4 (навіть номер схожий!) і 56.21 ПКУ, а другий — у його 52.2 і 53.1. Щоб необізнаному в цих цифрах читачеві було зрозуміло, про що йдеться, наведемо їх — у сучасній (тобто від ПКУ) редакції:

«Стаття 4. Основні засади податкового законодавства України

<...>

4.1.4. презумпція правомірності рішень платника податку в разі, якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов’язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу;

<...>

52.2. Податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

<...>

53.1. Не може бути притягнуто до відповідальності платника податків, який діяв відповідно до податкової консультації, наданої у письмовій формі, зокрема на підставі того, що у майбутньому така податкова консультація була змінена або скасована.

<...>

56.21. У разі коли норма цього Кодексу чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі цього Кодексу, або коли норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов’язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків».

Отже, щоб уникнути відповідальності, можна прикритися податковою консультацією (раніше — податковим роз’ясненням), але при цьому «чужі» консультації, адресовані не тому платникові, який їх опла... замовляв, (читати та) використовувати забороняється: не ви купували дамі шампанське — не вам її й танцювати.

У світлі скасованого (поки що) закону про корупцію (або про боротьбу з нею — точно зараз не пригадую) створюється враження, що запах її відчувається й тут. Аж ніяк. Воно, звісно, не без запаху, але:

по-перше, навіщо купувати консультацію, якщо завтра її скасують (наприклад, «консультант» поміняється)? Адже вся дивовижна безвідповідальність тоді пошириться лише на період до такого скасування. А далі однаково все треба буде виправити, причому заднім числом — тільки в цьому разі вийде зовсім без відповідальності. Якщо ж усе залишити як є і після скасування, це вже буде новим порушенням, на яке добрий 53.1 уже не поширюється: він про відповідальність, пов’язану зі старою консультацією, а не з новою! Тож безкарно вдасться виграти лише час: потягнули зі сплатою, змусивши бюджет фактично себе прокредитувати — от оце й не карається, незважаючи на скасування/заміну;

по-друге, «чужу» консультацію використовувати все одно можна, навіть не купивши шампанського, але посилаючись при цьому не на 53.1 (його «побиває» злісно-корупційний 52.2), а на солодку парочку 4.1.4—56.21.

Тобто платник зовсім «чужою» консультацією, борони Боже, не користувався, навіть не читав її та не знає, про що вона. Просто пропонує нею скористатися податківцям (і, певно, суду), щоб визначитися, а чи не випливає з неї (випадково) та сама неоднозначність, за якої платник завжди правий — як покупець у магазині (це якщо в «чужій» консультації щось раптом буде прописано ліберальніше, ніж передбачалося читати для зацікавленого платника, якому танцювати те саме заважає податкова).

Якщо ж представники податкової служби і в такій ситуації скажуть, що ніякої неоднозначності, мовляв, немає (як немає тоді й застосування доброго правила про конфлікт інтересів, який вирішується на користь платника), то чому ж вона тоді «цьому — дала, а цьому — не дала»?

З якого дива?

За які (та перед ким конкретно) заслуги тому — можна, а цьому — ні?

Виходить, корупція таки існує? Тоді вже краще на особу, яка вказує лише на неоднозначність, поширити й цю двоїстість/множинність розуміння і, відтак, правило про конфлікт інтересів, тобто, по суті, — дію «чужої» консультації.

Тож переплачувати за індивідуальні (собі) консультації не радимо. Краще читайте (безоплатно, чи почім там усілякі хороші бухжурнали...) консультації «чужі».

І пам’ятайте: що в одному місці кодексу заборонено, в іншому (як у наведеній вище ситуації) може бути дозволено. Отже, конфлікт інтересів, тобто платник знов-таки буде правий. Аби було в нього бажання (і час!) доводити та боротися.
Увесь наш ПКУ — ніби велике універсальне крісло в поліклініці райцентру: якщо так сісти — то для пологів, а якщо отак — то для виривання зубів. Будьте грамотними, нічого не бійтеся і — сідайте правильно! О.Кірш

Nataliya 2201
Светоч Мысли
Светоч Мысли
Повідомлень: 3400
З нами з: 11 серпня 2011, 07:57
Дякував (ла): 1164 рази
Подякували: 2681 раз

Повідомлення Nataliya 2201 »

http://www.soter.kiev.ua/publications/ask_tax_documents Порядок надання документів податківцям

http://www.buhgalter911.com/ShowArticle.aspx?a=12857 Бизнес в масках: как подготовить компанию к визиту силовиков

http://buhgalter911.com/ShowArticle.aspx?a=20398 Обыском по голове

http://buhgalter911.com/ShowArticle.aspx?a=19849 Утеряні первичные документы

оляля
Акула НКУ
Акула НКУ
Повідомлень: 7529
З нами з: 03 лютого 2011, 04:05
Дякував (ла): 1062 рази
Подякували: 4962 рази

Повідомлення оляля »

Взаємодія підприємця з правоохоронними органами: підстави для перевірки
29.02.2012

Що робити, якщо на підприємство з перевіркою завітали правоохоронці: міліція, прокуратура, СБУ, податкова міліція тощо? На що слід звернути увагу підприємцю при спілкуванні з підрозділами силових структур, які в змозі створити чи не найбільший дискомфорт у діяльності підприємства: від порушення звиклого режиму роботи, до психологічного тиску на трудовий колектив. Розглянемо найпоширеніші випадки таких перевірок.
Повноваження правоохоронних органів

Насамперед слід звернути увагу на повноваження оперативних підрозділів силових структур під час здійснення різного роду перевірок та оперативних заходів. Законодавчо ці повноваження визначені у трьох основних нормативних документах: Закон України «Про міліцію», Закон України «Про оперативно-розшукову діяльність» та окремі норми Кримінально-процесуального кодексу. Застосування тих чи інших норм Законодавства залежить від мети візиту оперативників. Розглянемо найпоширеніші випадки.
Перевірка інформації «яка надійшла» до міліції

Якщо правоохоронець здійснює візит, посилаючись на необхідність дослідчої перевірки інформації про порушення законодавства, то його повноваження регламентуються нормами Кримінально-процесуального кодексу та Закону України «Про міліцію». В такому випадку основне завдання оперативника – здійснити перевірку інформації про злочин або перевірити інформацію про наміри здійснити злочин. Насамперед слід перевірити чи має міліціонер такі повноваження. Для цього не зайвим буде записати реквізити посвідчення працівника міліції та зателефонувати до чергової частини підрозділу з якого він прибув, щоб з’ясувати чи має зазначений працівник такі повноваження та що спонукало провести перевірку ( чи зареєстрована заява, що спричинила його візит на підприємство). Слід зазначити, що усі повідомлення про злочини чи про наміри здійснити злочин обов’язково мають бути зареєстровані у відповідному журналі.

Якщо запису в журналі немає?

Відсутність такого запису в журналі реєстрації, з чітким реєстраційним номером свідчить про відсутність повноважень на здійснення такої перевірки працівником МВС (податкової міліції, СБУ тощо). Цей реєстраційний номер обов’язково слід зафіксувати у свій записник керівнику підприємства, що потім надасть можливість перевірити законність дій правоохоронців. Якщо ж у наданні такої інформації буде відмовлено, то є всі підстави сумніватися у правомірності візиту оперативників. У цьому випадку слід викликати наряд міліції за телефоном «102», зателефонувати на номер «гарячої лінії», повідомивши про незаконний візит правоохоронців у відповідні органи внутрішньої безпеки. Не зайвим буде також дзвінок в органи прокуратури з усною скаргою на дії оперативників.
Поява правоохоронців у зв’язку з необхідністю здійснення перевірки в межах проведення оперативно-розшукових заходів

У цьому випадку їх повноваження регулюються Законом України «Про оперативно-розшукову діяльність». Це передбачає виконання правоохоронцями дещо інших функцій, зокрема йдеться про: пошук осіб, які переховуються від слідства; переслідування осіб, які вчинили злочин; різного роду розвідувальну діяльність та інші спеціальні заходи спецслужб тощо. Однак, у цьому випадку вказані повноваження виникають виключно за наявності заведеної оперативно-розшукової справи. Закон чітко передбачає, що відсутність такої справи позбавляє оперативного працівника відповідних повноважень. Тому доцільно зателефонувати до чергової частини, з якої прибув правоохоронець, та з’ясувати чи порушена оперативно-розшукова справа та який її реєстраційний номер. Наголошую на тому, що відомості про оперативно-розшукові заходи є інформацією з обмеженим доступом. Тому не рідко працівники міліції відмовляються надавати інформацію про номер такої справи. Але такі дії є безпідставними, оскільки закон не встановлює обмеження на розголошення інформації про наявність такої справи. Тому якщо номер справи не повідомляють, рекомендуємо вчиняти такі ж дії, як і в першому випадку. Поза як це є достатньою підставою для того, щоб сумніватися у правомірності дій оперативників.
Візит правоохоронців на підприємство пов’язаний з розслідуванням порушеної кримінальної справи

У цьому випадку слід перевірити чи порушена така справа, а також знати, що будь-які слідчі дії здійснюються виключно на підставі мотивованої письмової постанови слідчого або суду. Саме ці документи й зобов’язані пред’явити правоохоронці в момент прибуття. Відмова надати такі документи для ознайомлення є достатньою підставою для сумніву в правомірності їхніх дій.

Чи можуть оперативники посилатися на порушення кримінальної справи усно?

Справді випадки, коли працівник правоохоронних органів, завітавши на підприємство, усно посилається на необхідність вчинення оперативних дій пов’язаних з отриманням відповідного доручення під час розслідування кримінальної справи. У цих випадках згадана кримінальна справа нерідко жодного відношення до підприємства немає. Тому саме вимога пред’явити письмову постанову слідчого чи суду на здійснення відповідних слідчих дій може зупинити наміри правоохоронців вчинити незаконну перевірку. Адже закон чітко визначає вимоги до форми, змісту постанови та обставин, за яких вона виноситься. А тому банальна відсутність згадки про назву підприємства чи адресу його місцезнаходження дає право заперечити правомірність вчинення таких дій на підприємстві.
Якщо візит правоохоронців на підприємство виявиться законним

Під час такої перевірки як правило виникає немало моментів, оцінка яких потребує спеціальних знань, тому в таких випадках доцільно було б подбати про допомогу адвоката, або спеціаліста в галузі права. Це допоможе перевести спілкування з правоохоронцями в професійну площину та уникнути несподіваних ризиків . Однак, поки ви залишаєтесь з правоохоронцями сам-на-сам, доцільно озброїтись мінімальними знаннями щодо їхніх повноважень. Консалтинговий центр "Корпорація рішень"

оляля
Акула НКУ
Акула НКУ
Повідомлень: 7529
З нами з: 03 лютого 2011, 04:05
Дякував (ла): 1062 рази
Подякували: 4962 рази

Повідомлення оляля »

Спілкування з правоохоронцями: практичні поради
02.03.2012

В момент перевірки підприємства правоохоронними органами виникає чимало запитань щодо їхніх повноважень. Про найпоширеніші підстави для таких перевірок ми вже розповідали. Тепер поговоримо про те як варто поводитись у перші хвилини такого візиту. Адже оперативно скористатися послугами правозахисника вдається далеко не всім і не відразу. Тож до вашої уваги мінімальний набір знань, які захистять від найтиповіших помилок.

Варто зауважити, що переважна більшість підприємців стикається з такими перевіряльниками в разі, коли останні з’являються на підприємстві для «перевірки інформації, яка до них надійшла». Вони зазвичай витребовують документи, обстежують приміщення, опитують людей. Робота підприємства повністю паралізується, тому чим швидше згадані особи покинуть територію підприємства, то швидше воно зможе повернутися у звичний робочий режим. У разі проведення оперативно-розшукових заходів або дослідчої перевірки оперативники мають право: безперешкодно оглядати виробничі приміщення, проводити контрольні та оперативні закупки, ознайомлюватись із документами, опитувати осіб, які можуть надати інформацію про можливі правопорушення тощо. При цьому вони не мають права здійснювати обшук приміщення чи людей, вилучати документи чи інші речові докази. Так як такі дії вже кваліфікуються як слідчі, з іншим порядком проведення, що регулюється Кримінально-процесуальним кодексом.
Огляд чи обшук

Слід також наголосити, що кожна з зазначених дій оперативника передбачає чітку процедуру її вчинення. Для прикладу, огляд приміщення та обшук істотно різняться за своїм змістом та формою. Тому якщо працівник міліції зайшовши у виробниче приміщення починає торкатися будь-яких матеріальних цінностей, то він вже перевищує свої повноваження, бо здійснює не огляд, а обшук, що вже є слідчою дією.
Письмові пояснення

Трапляються випадки, коли правоохоронець вимагає письмових пояснень та залякує кримінальною відповідальністю за їх ненадання. В такому разі слід знати, що отримання пояснень здійснюється виключно за згодою особи, яка їх надає. Кримінальна ж відповідальність передбачена тільки за відмову у наданні свідчень лише під час допиту слідчим, що також є слідчою дією. Тому особа має право відмовитись від дачі будь-яких пояснень оперативнику і жодної відповідальності за це не передбачено.
Вимога надати документи

Якщо правоохоронець вимагає для вивчення документи, то слід знати, що він може лише з ними ознайомитись. Це не передбачає їх вилучення, оскільки між поняттями огляду та виїмки є принципова відмінність. До того ж варто пам’ятати, що усі вимоги правоохоронця мають бути законними. Саме тому, не варто поспішати реагувати на усну вимогу оперативника про надання документів без достатніх на це підстав. Щоб з’ясувати чи є вимога оперативника про надання документів законною, варто дотримуватись наступної процедури. По-перше, завжди наполягайте на виключно письмовому оформленні вимоги правоохоронця про надання документів. Небажання оформити таку вимогу письмово є достатньою підставою для того, щоб відмовити у пред’явленні цих документів та в подальшому оскаржити дії правоохоронця, зіславшись на Закон «Про оперативно-розшукову діяльність» (ч.9 ст.9). Якщо письмова вимога правоохоронця щодо надання документів не містить чіткого їх переліку, з зазначенням реквізитів кожного документа (період здійснення операції, назва контрагента, зміст господарської операції тощо), то можна послатись на те, що така вимога є неповною, а тому виконати її неможливо. Більше того, наявність належно оформленої письмової вимоги не дає підстав правоохоронцю наполягати на негайному представленню зазначених документів. В такому випадку можна послатися на необхідність детально вивчити наданий документ, скористатися правом на юридичну допомогу або потребою часу для підготовки зазначених документів. Це дасть можливість дочекатися приїзду правозахисника, який допоможе перевести подальше спілкування з оперативниками в правову площину. Зважаючи на велику кількість юридичних нюансів, подальше спілкування з правоохоронцями рекомендуємо здійснювати виключно з допомогою спеціаліста в галузі права.

Зазначимо також, що описані прийоми є недієвими, якщо правоохоронці діють в межах розслідування вже порушеної кримінальної справи. У цьому випадку правомірність слідчих дій, якими є зокрема виїмка, обшук та допит визначається нормами Кримінально-процесуального кодексу, що надає оперативникам інші повноваження, які випливають із відповідних процесуальних документів слідчого.Консалтинговий центр "Корпорація рішень"

оляля
Акула НКУ
Акула НКУ
Повідомлень: 7529
З нами з: 03 лютого 2011, 04:05
Дякував (ла): 1062 рази
Подякували: 4962 рази

Повідомлення оляля »

Як поводитися під час перевірки?
09.10.2011

Щоб не боятися ревізорів чи їхніх перевірок треба налаштуватися за будь-яких умов відстоювати свої інтереси. Насправді, відбити бажання до систематичних перевірок нескладно. Досить заручитися підтримкою фахівця або ж «нагострити власні зуби», не переймаючись проблемою дружніх стосунків з контролюючими органами.
Спілкування – лише через уповноважену особу

Найголовніше правило: спілкування із ревізорами на підприємстві має відбуватися лише через особу, уповноважену на це керівництвом. Жоден з інших працівників не зобов’язаний інформувати інспектора про діяльність підприємства чи про свою роботу на ньому.
При цьому жодних санкцій для не уповноваженої особи, яка відмовилася надавати пояснення ревізору, не передбачено. Єдиний виняток – дії правоохоронних органів, які розслідують кримінальну справу. Але навіть у цьому випадку діє пряма норма статті 63 Конституції України про те, що людина має право відмовитися від надання свідчень проти себе та своїх родичів. Посиланням на цю статтю доцільно оперувати й керівнику підприємства.
Інструктаж працівників

Під час перевірки на підприємстві доцільно встановити «комендантську годину»: жодних документів, жодних розмов між собою та з контролерами. Це цілком виправдана поведінка, адже дуже часто інформація, одержана в такий спосіб, стає підставою для застосування відповідних санкцій на підприємстві.
Щоб цього уникнути перед перевіркою проведіть детальний інструктаж працівників щодо поведінки з контролерами. Попередьте їх про відповідальність за розголошення інформації. Посилання працівника на зобов’язання не розголошувати комерційну таємницю може стати причиною відмови надати таку інформацію ревізору.
Документи – під розписку

Ви та уповноважена особа маєте бути обізнаними з повноваженнями, якими наділений контролер. Доцільно не надавати йому усі документи наявні на підприємстві, а письмові пояснення відписувати лише на письмові запити.
При передачі документів для перевірки варто:
зробити детальний опис кожного документа;
передавати їх під розписку ревізора у реєстрі документів, переданих для перевірки. (На жаль, були випадки, коли керівник підприємства не дораховувався документів по закінченні роботи контролерів).

Важливим моментом є встановлення регламенту взаємодії уповноважених із ревізорами. Його також доцільно обумовити на самому старті перевірки. Не треба щопівгодини бігати на кожен виклик інспектора. Слід домовитися про те, щоб спілкування відбувалося у чітко визначені години із заздалегідь підготовленим (у письмовій формі!) переліком запитань. Це дасть змогу перевірити, чи законними є вимоги ревізора, чи має він на це підстави. За потреби при оскарженні його дій чи рішень можна буде посилатися на письмові докази.
Місце проведення перевірки

Окрему увагу варто приділити місцю проведення перевірки. Найкраще забезпечити ревізора окремим кабінетом, столом із мінімум зручностей. Жодних обідів, фуршетів чи інших виявів особливої уваги влаштовувати не доцільно. Що більше дискомфорту відчуватиме перевіряючий, то швидше захоче завершити перевірку.

Пам’ятайте, головне завдання підприємця – при будь-якій перевірці стати нерентабельним для контролерів! Якщо ревізору для вибивання грошей доведеться витратити багато часу та нервів, то ви – нерентабельний підприємець. Легше знайти того, хто, злякавшись, буде згоден заплатити перевіряльнику, щоб уникнути накладення санкцій.Як поводитися під час перевірки?
09.10.2011

Щоб не боятися ревізорів чи їхніх перевірок треба налаштуватися за будь-яких умов відстоювати свої інтереси. Насправді, відбити бажання до систематичних перевірок нескладно. Досить заручитися підтримкою фахівця або ж «нагострити власні зуби», не переймаючись проблемою дружніх стосунків з контролюючими органами.
Спілкування – лише через уповноважену особу

Найголовніше правило: спілкування із ревізорами на підприємстві має відбуватися лише через особу, уповноважену на це керівництвом. Жоден з інших працівників не зобов’язаний інформувати інспектора про діяльність підприємства чи про свою роботу на ньому.
При цьому жодних санкцій для не уповноваженої особи, яка відмовилася надавати пояснення ревізору, не передбачено. Єдиний виняток – дії правоохоронних органів, які розслідують кримінальну справу. Але навіть у цьому випадку діє пряма норма статті 63 Конституції України про те, що людина має право відмовитися від надання свідчень проти себе та своїх родичів. Посиланням на цю статтю доцільно оперувати й керівнику підприємства.
Інструктаж працівників

Під час перевірки на підприємстві доцільно встановити «комендантську годину»: жодних документів, жодних розмов між собою та з контролерами. Це цілком виправдана поведінка, адже дуже часто інформація, одержана в такий спосіб, стає підставою для застосування відповідних санкцій на підприємстві.
Щоб цього уникнути перед перевіркою проведіть детальний інструктаж працівників щодо поведінки з контролерами. Попередьте їх про відповідальність за розголошення інформації. Посилання працівника на зобов’язання не розголошувати комерційну таємницю може стати причиною відмови надати таку інформацію ревізору.
Документи – під розписку

Ви та уповноважена особа маєте бути обізнаними з повноваженнями, якими наділений контролер. Доцільно не надавати йому усі документи наявні на підприємстві, а письмові пояснення відписувати лише на письмові запити.
При передачі документів для перевірки варто:
зробити детальний опис кожного документа;
передавати їх під розписку ревізора у реєстрі документів, переданих для перевірки. (На жаль, були випадки, коли керівник підприємства не дораховувався документів по закінченні роботи контролерів).

Важливим моментом є встановлення регламенту взаємодії уповноважених із ревізорами. Його також доцільно обумовити на самому старті перевірки. Не треба щопівгодини бігати на кожен виклик інспектора. Слід домовитися про те, щоб спілкування відбувалося у чітко визначені години із заздалегідь підготовленим (у письмовій формі!) переліком запитань. Це дасть змогу перевірити, чи законними є вимоги ревізора, чи має він на це підстави. За потреби при оскарженні його дій чи рішень можна буде посилатися на письмові докази.
Місце проведення перевірки

Окрему увагу варто приділити місцю проведення перевірки. Найкраще забезпечити ревізора окремим кабінетом, столом із мінімум зручностей. Жодних обідів, фуршетів чи інших виявів особливої уваги влаштовувати не доцільно. Що більше дискомфорту відчуватиме перевіряючий, то швидше захоче завершити перевірку.

Пам’ятайте, головне завдання підприємця – при будь-якій перевірці стати нерентабельним для контролерів! Якщо ревізору для вибивання грошей доведеться витратити багато часу та нервів, то ви – нерентабельний підприємець. Легше знайти того, хто, злякавшись, буде згоден заплатити перевіряльнику, щоб уникнути накладення санкцій.Як поводитися під час перевірки?
09.10.2011

Щоб не боятися ревізорів чи їхніх перевірок треба налаштуватися за будь-яких умов відстоювати свої інтереси. Насправді, відбити бажання до систематичних перевірок нескладно. Досить заручитися підтримкою фахівця або ж «нагострити власні зуби», не переймаючись проблемою дружніх стосунків з контролюючими органами.
Спілкування – лише через уповноважену особу

Найголовніше правило: спілкування із ревізорами на підприємстві має відбуватися лише через особу, уповноважену на це керівництвом. Жоден з інших працівників не зобов’язаний інформувати інспектора про діяльність підприємства чи про свою роботу на ньому.
При цьому жодних санкцій для не уповноваженої особи, яка відмовилася надавати пояснення ревізору, не передбачено. Єдиний виняток – дії правоохоронних органів, які розслідують кримінальну справу. Але навіть у цьому випадку діє пряма норма статті 63 Конституції України про те, що людина має право відмовитися від надання свідчень проти себе та своїх родичів. Посиланням на цю статтю доцільно оперувати й керівнику підприємства.
Інструктаж працівників

Під час перевірки на підприємстві доцільно встановити «комендантську годину»: жодних документів, жодних розмов між собою та з контролерами. Це цілком виправдана поведінка, адже дуже часто інформація, одержана в такий спосіб, стає підставою для застосування відповідних санкцій на підприємстві.
Щоб цього уникнути перед перевіркою проведіть детальний інструктаж працівників щодо поведінки з контролерами. Попередьте їх про відповідальність за розголошення інформації. Посилання працівника на зобов’язання не розголошувати комерційну таємницю може стати причиною відмови надати таку інформацію ревізору.
Документи – під розписку

Ви та уповноважена особа маєте бути обізнаними з повноваженнями, якими наділений контролер. Доцільно не надавати йому усі документи наявні на підприємстві, а письмові пояснення відписувати лише на письмові запити.
При передачі документів для перевірки варто:
зробити детальний опис кожного документа;
передавати їх під розписку ревізора у реєстрі документів, переданих для перевірки. (На жаль, були випадки, коли керівник підприємства не дораховувався документів по закінченні роботи контролерів).

Важливим моментом є встановлення регламенту взаємодії уповноважених із ревізорами. Його також доцільно обумовити на самому старті перевірки. Не треба щопівгодини бігати на кожен виклик інспектора. Слід домовитися про те, щоб спілкування відбувалося у чітко визначені години із заздалегідь підготовленим (у письмовій формі!) переліком запитань. Це дасть змогу перевірити, чи законними є вимоги ревізора, чи має він на це підстави. За потреби при оскарженні його дій чи рішень можна буде посилатися на письмові докази.
Місце проведення перевірки

Окрему увагу варто приділити місцю проведення перевірки. Найкраще забезпечити ревізора окремим кабінетом, столом із мінімум зручностей. Жодних обідів, фуршетів чи інших виявів особливої уваги влаштовувати не доцільно. Що більше дискомфорту відчуватиме перевіряючий, то швидше захоче завершити перевірку.

Пам’ятайте, головне завдання підприємця – при будь-якій перевірці стати нерентабельним для контролерів! Якщо ревізору для вибивання грошей доведеться витратити багато часу та нервів, то ви – нерентабельний підприємець. Легше знайти того, хто, злякавшись, буде згоден заплатити перевіряльнику, щоб уникнути накладення санкцій.Консалтинговий центр "Корпорація рішень"

IrinkaSvetl
Светоч Мысли
Светоч Мысли
Повідомлень: 3240
З нами з: 24 березня 2011, 04:30
Дякував (ла): 1696 разів
Подякували: 3006 разів

Повідомлення IrinkaSvetl »

http://advockat.at.ua/index/0-40 [center]К вам пожаловали сотрудники налоговой милиции.[/center]

Мы сплошь и рядом слышим о том, что налоговой милиции даны неограниченные права. Но почему-то мало кто задумывался о том, что реализовывать свои права она может только на законных основаниях и исходя из поставленных перед нею задач. Иначе реализация предоставленных ей прав - преступна.

Задачи налоговой милиции определены Законом Украины "О государственной налоговой службе в Украине".

Задачами налоговой милиции являются:
- ПРЕДОТВРАЩЕНИЕ ПРЕСТУПЛЕНИЙ И ИНЫХ ПРАВОНАРУШЕНИЙ В СФЕРЕ НАЛОГООБЛОЖЕНИЯ, ИХ РАСКРЫТИЕ, РАССЛЕДОВАНИЕ И ПРОИЗВОДСТВО ПО ДЕЛАМ ОБ АДМИНИСТРАТИВНЫХ ПРАВОНАРУШЕНИЯХ;
- РОЗЫСК ПЛАТЕЛЬЩИКОВ, УКЛОНЯЮЩИХСЯ ОТ УПЛАТЫ НАЛОГОВ, ИНЫХ ПЛАТЕЖЕЙ;
- ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ КОРРУПЦИИ В ОРГАНАХ ГОСУДАРСТВЕННОЙ НАЛОГОВОЙ СЛУЖБЫ И ВЫЯВЛЕНИЕ ЕЕ ФАКТОВ;
-ОБЕСПЕЧЕНИЕ БЕЗОПАСНОСТИ ДЕЯТЕЛЬНОСТИ РАБОТНИКОВ ОРГАНОВ ГОСУДАРСТВЕННОЙ НАЛОГОВОЙ СЛУЖБЫ, ЗАЩИТА ИХ ОТ ПРОТИВОПРАВНЫХ ПОСЯГАТЕЛЬСТВ, СВЯЗАННЫХ С ВЫПОЛНЕНИЕМ ИХ СЛУЖЕБНЫХ ОБЯЗАННОСТЕЙ

Все противоправные действия, которые совершают налоговые милиционеры, "наезжая" на предприятие-жертву, как бы укладываются в рамки задачи налоговой милиции "предотвращать преступления".

Тем не менее никому из налоговиков не приходит в голову, выполняя задачу "предупреждения коррупции...", проверять содержимое карманов своих коллег.
Ст. 19 Конституции Украины:

"ПРАВОВОЙ ПОРЯДОК В УКРАИНЕ ОСНОВЫВАЕТСЯ НА ПРИНЦИПАХ, В СООТВЕТСТВИИ С КОТОРЫМИ НИКТО НЕ МОЖЕТ БЫТЬ ПРИНУЖДЕН ДЕЛАТЬ ТО, ЧТО НЕ ПРЕДУСМОТРЕНО ЗАКОНОДАТЕЛЬСТВОМ.

ОРГАНЫ ГОСУДАРСТВЕННОЙ ВЛАСТИ И ИХ ДОЛЖНОСТНЫЕ ЛИЦА ОБЯЗАНЫ ДЕЙСТВОВАТЬ ТОЛЬКО НА ОСНОВАНИИ И В ПРЕДЕЛАХ КОМПЕТЕНЦИИ И СПОСОБАМИ, ПРЕДУСМОТРЕННЫМИ КОНСТИТУЦИЕЙ УКРАИНЫ".
[center]Таким образом, мы можем прямо сказать, что задачи налоговой милиции - это лишь пределы компетенции, а не команда "СТАРТ" для реализации прав, т. е. пограничные столбы для тех, кто хочет за них выйти[/center]
Законные основания и команда "СТАРТ" заложены в ст. 21 "Полномочия налоговой милиции" Закона Украины "О государственной налоговой службе в Украине".

Рассмотрим эти полномочия, касающиеся непосредственно общения с налогоплательщиками.

Открыв Закон Украины "Об оперативно-розыскной деятельности" (раз такая деятельность налоговой милиции осуществляется в соответствии с Законом), мы находим ст. 9 "Гарантии законности во время осуществления оперативно-розыскной деятельности", где в первом же абзаце сказано: "В каждом случае наличия оснований для проведения оперативно-розыскной деятельности заводится оперативно-розыскное дело. Постановление о заведении такого дела подлежит утверждению начальником... оперативного подразделения налоговой милиции".

Налоговая милиция в соответствии с возложенными на неё задачами:
- ПРИНИМАЕТ И РЕГИСТРИРУЕТ ЗАЯВЛЕНИЯ, СООБЩЕНИЯ И ДРУГУЮ ИНФОРМАЦИЮ О ПРЕСТУПЛЕНИЯХ И ПРАВОНАРУШЕНИЯХ, КОТОРЫЕ ОТНЕСЕНЫ К ЕЕ КОМПЕТЕНЦИИ, ОСУЩЕСТВЛЯЕТ В УСТАНОВЛЕННОМ ПОРЯДКЕ ИХ ПРОВЕРКУ И ПРИНИМАЕТ ПО НИМ УСТАНОВЛЕННЫЕ ЗАКОНОМ РЕШЕНИЯ;
- ОСУЩЕСТВЛЯЕТ В СООТВЕТСТВИИ С ЗАКОНОМ ОПЕРАТИВНО-РОЗЫСКНУЮ ДЕЯТЕЛЬНОСТЬ, ДОСУДЕБНУЮ ПОДГОТОВКУ МАТЕРИАЛОВ ПО ПРОТОКОЛЬНОЙ ФОРМЕ, А ТАКЖЕ ПРОВОДИТ ДОЗНАНИЕ И ДОСУДЕБНОЕ (ПРЕДВАРИТЕЛЬНОЕ) СЛЕДСТВИЕ В ПРЕДЕЛАХ СВОЕЙ КОМПЕТЕНЦИИ, ПРИНИМАЯ МЕРЫ К ВОЗМЕЩЕНИЮ НАНЕСЕННЫХ ГОСУДАРСТВУ УБЫТКОВ.

(Пункты 1 и 2 ст. 21 Закона Украины "О государственной налоговой службе в Украине")

То есть гарантией законности визита налоговых милиционеров на предприятие должно служить, согласно п. 2 ст. 21 Закона Украины "О государственной налоговой службе", указанное в Законе постановление о заведении оперативно-розыскного дела
(если уж они ссылаются на оперативно-розыскную деятельность).

Можете спросить у визитеров номер оперативно-розыскного дела и дату его заведения.

После чего увидите их "круглые глаза" и услышите, что это служебная информация. Ведь принцип оперативно-розыскной деятельности заключается в том, что она ведется в тайне от субъекта, т. е. субъект не только не должен страдать от нее, он не должен даже знать о том, что она осуществляется.

Таким образом, визит на предприятие милиционеров под предлогом оперативно-розыскных мероприятий - нонсенс. Они тем самым рассекречивают служебную информацию. Дознание же и предварительное следствие налоговой милицией проводятся только с уведомления прокурора.

Обратите внимание

ИСХОДЯ ИЗ П. 1 СТ. 21 ЗАКОНА УКРАИНЫ "О ГОСУДАРСТВЕННОЙ НАЛОГОВОЙ СЛУЖБЕ", НАЛОГОВЫЕ МИЛИЦИОНЕРЫ ИМЕЮТ ПОЛНОМОЧИЯ ТОЛЬКО НА ПРОВЕДЕНИЕ ВНЕПЛАНОВЫХ ПРОВЕРОК ПО ОФИЦИАЛЬНО ЗАРЕГИСТРИРОВАННЫМ КОНКРЕТНЫМ ФАКТАМ ПРЕСТУПЛЕНИЙ И ПРАВОНАРУШЕНИЙ.

ИСХОДЯ ИЗ П. 2, ОНИ ДОЛЖНЫ ИМЕТЬ ЗАВЕДЕННОЕ ОПЕРАТИВНО-РОЗЫСКНОЕ ЛИБО ВОЗБУЖДЕННОЕ УГОЛОВНОЕ ДЕЛО.

ТАКИМ ОБРАЗОМ, НАЛОГОВЫЕ МИЛИЦИОНЕРЫ, ПРИШЕДШИЕ НА ПРЕДПРИЯТИЕ БЕЗ ПРИГЛАШЕНИЯ, ДОЛЖНЫ ВЫДВИНУТЬ ОБВИНЕНИЕ В СОВЕРШЕНИИ ПРЕСТУПЛЕНИЯ ИЛИ ПРАВОНАРУШЕНИЯ В АДРЕС ДРЛЖНОСТНО-ГО ЛИЦА ФИРМЫ, ИНАЧЕ ИХ ВИЗИТ НЕ ИМЕЕТ ПОД СОБОЙ ЗАКОННЫХ ОСНОВАНИЙ.СКАЗАННОЕ ИМИ НЕОБХОДИМО ЗАПРОТОКОЛИРОВАТЬ.


Итак, право - это последнее звено в цепи "законность оснований - полномочия - право", а не наоборот, как это понимает сама налоговая милиция. И их "неограниченные" права как раз и ограничены пределами компетенции и границами полномочий.

На любимое выражение налоговых (и прочих) милиционеров: "Имею право!", нужно реагировать так: "А в рамках каких полномочий?" Поверьте, это действует.

Не потакайте беспределу!

[center] Рассмотрим наиболее часто встречающиеся случаи, связанные с самоуправством налоговой милиции. [/center]
СЛУЧАЙ № 1: К вам на предприятие пришли сотрудники налоговой милиции без удостоверений на проверку, отказываются расписываться в журнале регистрации проверок и требуют допустить их в помещение (открыть склад, показать документы и т. д.), а в случае вашего отказа грозятся вызвать "физзащиту".
Практика показывает, что в большинстве случаев предприниматель или сотрудники его предприятия, поддавшись угрозам, все же открывают двери (ворота), впускают проверяющих и позволяют им хозяйничать на своей территории. То есть сами же активно потворствуют незаконным действиям налоговых милиционеров, боясь, что сопротивление только разозлит их, и когда налоговики придут в следующий раз уже с правильно оформленными документами, то отыграются за прежнюю непокорность.

Другие же наивно полагают, что сотрудники налоговой милиции ошиблись адресом, с кем-то спутали, сейчас войдут, разберутся, извинятся и уйдут. Часто в такие ситуации попадают честные налогоплательщики, который как они считают, нечего скрывать от налоговых органов, вследствие чего они совершенно без опаски впускают их представителей.

Чем это может закончиться, догадываются все, ну а кто с этим сталкивался сам - знаком с этим "беспределом".

Если к вам пришли на проверку без удостоверения, знайте - уже сам их приход не санкционирован, а значит - незаконен.

Может быть и другая ситуация: к вам пришли с удостоверением на проверку, но цель визита, указанная в нем, - незаконна (например, "инвентаризация склада"). Соответственно, нечего ожидать, что дальнейшие их действия на вашей территории будут законными.

Что в таких случаях делать? Да просто не пускать! Начнут угрожать "физзащитой", пригрозите набрать "02". Еще неизвестно, кто испугается первым.

"Откройте сами, добровольно, или мы взломаем двери, отстрелим замки", - обычная форма устрашения в таких случаях. Пусть взламывают. А вы тем временем наберите "02". В милиции каждый вызов фиксируют - записывают на аудиопленку. В дальнейшем это может послужить доказательством безосновательного вторжения налоговых милиционеров. Противодействие законной предпринимательской деятельности, разбойное нападение, незаконное проникновение - обвинения на выбор.

Поверьте, гораздо сложнее устранить последствия такого незаконного вторжения, чем его предотвратить. Месяцами вы будете вынуждены бегать по прокурорам и судам. И еще неизвестно, возместят ли вам ущерб, нанесенный незаконными действиями сотрудников налоговой милиции.

Если вы все же открыли дверь, в офис ворвалась "физзащита" уложила всех на пол и громит помещение, не оказывайте силового сопротивления, ведь это именно то, что может "развязать им руки". Если нет возможности вызвать милицию, постарайтесь фиксировать все их действия на бумаге (даже лежа на полу). Потом этот протокол, подписанный свидетелями - вашими сотрудниками, вы передадите вместе с жалобой на незаконные действия сотрудников налоговой милиции в прокуратуру.

Игнорируйте незаконные требования
СЛУЧАЙ № 2: На вашем предприятии налоговая милиция незаконно опечатала офисные помещения, склады.
Ни одним законодательным актом не определена ответственность за распечатывание опечатанных налоговой милицией помещений. Даже если они составят какой-нибудь документ, обязывающий вас сохранять печати нетронутыми, вы просто можете его не подписывать и спокойно вскрыть помещения.

Если помещения будут вскрыты, вы не несете никакой ответственности и можете не давать по этому поводу своих пояснений.

Но на всякий случай, для "отмазки", можете рассказать "легенду": "У нас на предприятии работает престарелая уборщица баба Маня. Она плохо видит, вот и сорвала ваши печати. Но не волнуйтесь, мы уже объявили ей выговор по предприятию".

Чтобы возместить уборщице причиненный этим моральный ущерб, подарите ей коробку конфет.

Не становитесь жертвой добровольно
СЛУЧАЙ № 3: Вас вызывают в налоговую милицию на "беседу". Обычно это делается очень вежливо по телефону или путем рассылки неких "приглашений".
Не ходите. По телефону можете ответить, что у вас на этот День другие планы (и на все последующие дни тоже).

Если вам тут же начнут угрожать насильственным приводом, не реагируйте. Под конвоем вас могут доставить только тогда, когда у вас уже есть официальный статус свидетеля, подозреваемого или обвиняемого. В остальных же случаях они могут лишь вас "приглашать", а вы имеете право вежливо им отказать.

Аналогично можете поступить и в случае, когда на ваше имя принесли письменное "приглашение". Поверьте, оно вас ни к чему не обязывает.

Единственное, что может сыграть свою роль, - это принцип целесообразности. Если вы считаете, что вам лучше все же явиться, чтобы дать определенные пояснения и не обострять ситуацию (иначе вам будет начислен штраф, заблокирован счет и т. д.), то лучше это сделать.

При этом давайте пояснения только по вопросам налогообложения своего предприятия. Если же на вас начинают "давить", вы можете воспользоваться своим конституционным правом молчать (ст. 63 Конституции Украины).

Если же за вами приехали налоговые милиционеры и настойчиво предлагают поехать с ними, не соглашайтесь, ссылаясь на что угодно. Их требования "поехать с ними" должны иметь законные основания. Последний ваш аргумент: "Хорошо. Я поеду с вами, но только в наручниках". Вот на это блюстители налогового законодательства при свидетеля (!!!) вряд ли пойдут. Задерживать гражданина да еще и с применением спецсредств они имеют право, только если он правонарушитель.

Вы можете привлечь их к суду, а заведомо незаконные арест, задержание или привод карается по ст. 371 УК Украины.

Вы спросите: "Почему лучше избегать посещений налоговой милиции?"

Практика показывает, что попавшего туда, при отсутствии свидетелей, могут подвергнуть чему угодно: от обычных в таких случаях угроз и оскорблений до физического воздействия. Более того, непокорных должностных лиц предприятий, которые не хотят добровольно сознаваться в налоговых преступлениях, просто арестовывают, обвиняя в надуманных административных преступлениях. Задержанных подвергают бесконечным допросам и предлагают написать чистосердечное признание в нарушениях налогового законодательства.

Вы не имеете права не прийти в единственном случае: если на ваше имя принесли повестку (за получение которой вы расписались), являющуюся в отличие от приглашения, процессуальным документом, в котором определен ваш статус (обвиняемый, подозреваемый, свидетель). Вот тогда за неявку вы можете подвергнуться насильственному приводу. И не забывайте, что общаться с налоговой милицией вы можете и с помощью писем. Это наиболее безопасный способ общения с ними.

Отвечайте письменно
СЛУЧАЙ № 4: Вам пришло некое письмо из районной (городской) налоговой милиции по почте или, что случается чаще, его принесли сотрудники вышеозначенного органа.
Не паникуйте, а внимательно прочтите его, чтобы понять, чего от вас хотят. А затем "протестируйте" это письмо на предмет законности высказанных требований. Это будет совершенно нетрудно сделать, поскольку письма налоговых органов просто пестрят ссылками на нормативные акты.

Проверьте все статьи законов, указанные в письме, действительно ли они имеют отношение к сути вопроса, и обязательно посмотрите в тех же законах относятся ли указанные статьи к компетенции налоговой милиции. В большинстве случаев эти ссылки - "понты" для безграмотных. Более того, ссылки на ведомственные документы, не зарегистрированные в Минюсте, вообще можно игнорировать. Исполнение норм, определенных в таких документах, обязательно для самих налоговиков, тогда как к предпринимателям эти нормы не имеют никакого отношения. И очень часто такие документы не только не соответствуют действующему законодательству, но и противоречат ему.

Свой ответ можно построить таким образом

1. Описательная часть (что они хотят от вас).
2. Краткий правовой ликбез (как следует делать по закону то, что они хотят от вас).
3. Попытка состыковать их требования с нормами законов (абсолютно безуспешная).
4. Вежливый отказ (ввиду незаконности их требований).

Делайте так

В качестве примера можно привести письмо налоговой милиции, адресованное на одно из предприятий.

"Согласно ст. 11 Закона Украины "О государственной налоговой службе в Украине" и на основании п. 2.5 "Порядка периодичности проверок и проведения обследований производственных, складских, торговых и других помещений", утвержденного приказом ГНАУ от 30.07.98 г. № 371, прошу предоставить необходимые документы (согласно приложению) для проведения проверки по вопросам соблюдения налогового законодательства за период с 2000 года по настоящее время. Документы предоставить по такому-то адресу до такого-то числа".

Таким абсолютно неправомерным требованиям налоговой милиции необходимо давать отпор. Приведенное письмо можно использовать как образец ответа. Причем адресовать его нужно не начальнику районной (городской) налоговой милиции, подписавшему письмо, а начальнику районной (городской) налоговой инспекции.

Відповісти

Повернутись до “Перевірки, штрафи”