Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Отримуйте
новини поштою!


  • Относительно расчета и отображения акцизного налога в фискальном чеке

Относительно расчета и отображения акцизного налога в фискальном чеке   
ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
    Міжрегіональне головне управління ДФС - Центральний офіс з обслуговування великих платників
   
    ЛИСТ
   
    від 18.09.2015 р. № 21987/10/28-10-06-11
   

   
   Щодо розрахунку та відображення акцизного податку у фіскальному чеку

   Міжрегіональне головне управління ДФС - Центральний офіс з ОВП розглянуло лист підприємства щодо розрахунку та відображення акцизного податку у фіскальному чеку та повідомляє.
   
   Відповідно до п.п. 212.1.11 ст. 212 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI із змінами та доповненнями (далі – ПКУ) платником акцизного податку є особа - суб’єкт господарювання роздрібної торгівлі, яка здійснює реалізацію підакцизних товарів.
   
   При цьому, платниками такого податку є суб’єкти роздрібної торгівлі, які реалізовують безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб’єктах господарювання громадського харчування, наступні підакцизні товари: пиво, алкогольні напої, тютюнові вироби, тютюн та промислові замінники тютюну, товари, зазначені у п.п. 215.3.4 п. 215.3 ст. 215 ПКУ. (п.п. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 ПКУ).
   
   Згідно з п.п. 215.3.10 ст. 215 ПКУ для підакцизних товарів, реалізованих відповідно до п.п. 213.1.9 ст. 213 ПКУ, ставки податку встановлюються за рішенням сільської, селищної або міської ради у відсотках від вартості (з податком на додану вартість), у розмірі 5 відсотків.
   
   При цьому п.п. 12.3.5 ст. 12 ПКУ передбачено, що у разі якщо сільська, селищна або міська рада не прийняла рішення про встановлення відповідних місцевих податків і зборів та акцизного податку в частині реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, що є обов’язковими згідно з нормами ПКУ, такі податки до прийняття рішення справляються виходячи з норм ПКУ із застосуванням їх мінімальних ставок.
   
   Відповідно до п. 214.1 ст. 214 ПКУ у разі обчислення податку із застосуванням адвалорних ставок базою оподаткування є, зокрема, вартість (з податком на додану вартість) підакцизних товарів, що реалізовані відповідно до підпункту 213.1.9 пункту 213.1 статті 213 цього Кодексу ( пп. 214.1.4 п. 214.1 ст. 214 ПКУ).
   
    Згідно з п.п. 213.1.9 ст. 213 ПКУ об’єктами оподаткування є операції з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.
   
   Крім того, п. 188.1 ст. 188 ПКУ визначено, база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).
   
   Згідно із п.п. 9.1.4 п. 9.1 ст. 9 ПКУ акцизний податок належить до загальнодержавних податків.
   
   Разом з тим, визначення бази оподаткування ПДВ в цілому відповідає вимогам статей 72-78 Директиви Ради про спільну систему податку на додану вартість 2006/112/ЄС від 28.11.2006. Водночас, при визначенні бази оподаткування Директивою не встановлюється ніяких винятків для акцизного податку з окремих підакцизних товарів. Так, у пп. «а» ст. 78 Директиви зазначається, що до бази оподаткування включаються податки, мита, збори та обов’язкові платежі за винятком самого ПДВ, а у ст. 84 наголошується на необхідності вживати державами-членами заходи для забезпечення того, щоб акцизний податок, який необхідно сплатити або був сплачений, включався до бази оподаткування згідно з підпунктом «а» першої частини статті 78.
   
   Виходячи з вищезазначених норм Податкового кодексу України формула для розрахунку роздрібної торгівлі буде наступна:
   
   
Ціна +(Ціна *0,05+Ціна)*0,2+(Ціна*0,2+Ціна)*0,05

   
   Ціна - це ціна без урахування ПДВ та акцизного податку
   
   0,2 - це ставка ПДВ 20%
   
   0,05 – це ставка 5% акцизного податку
   
   
   Вимогами щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2002 № 199, визначено формат та розрядність даних, що зберігається у фіскальній пам’яті реєстратора розрахункових операцій (далі – РРО), у якому передбачено відображення не менше 6 груп з оподаткування товарів (послуг).
   
   Враховуючи п.п. 3.5 п. 3 Положення про форму та зміст розрахункових документів, затвердженого наказом ДПА України від 01.12.2000 № 614 із змінами та доповненнями, рядок 9 розрахункового документа (назва податку, літерне позначення ставки податку, ставка податку у відсотках, сума податку) може повторюватися відповідно до кількості податкових груп, тобто не менше 6.
   
   Водночас зауважуємо, що надання будь-яких висновків щодо кожного конкретного випадку виникнення податкових взаємовідносин, у тому числі й тих, про які йдеться у Вашому листі, можливе за результатами аналізу документів та матеріалів, що дозволять ідентифікувати предмет запиту, тобто під час документальної перевірки господарської діяльності суб’єкта господарювання.
   
   Разом з тим, у зв’язку з актуальністю питання щодо відображення у розрахункових документах РРО акцизного податку з роздрібного продажу підакцизних товарів та уникнення фіскального тиску Міжрегіональним головним управлінням ДФС –Центральним офісом з обслуговування великих платників направлено до Державної фіскальної служби України пропозицію щодо ініціювання внесення змін до Наказу № 614 в частині заповнення обов’язкових реквізитів касового чеку, зокрема суми та ставки акцизного податку.

Для того, чтоб распечатать текст необходимо оформить подписку
copy-print__image
Ця функція доступна тільки
авторизованим користувачам