Сайт для бухгалтеров №1 в Украине

Получайте
новости почтой!


22.03.23
5776 7

Повідомлення про КІК: чи варто подавати? Що зі штрафами? За та проти

Євген Власов Податковий адвокат

Я не закликаю не подавати повідомлення про контрольовану іноземну компанію (КІК) чи навпаки - подавати, однак до цього слід ставитися помірковано.

 

1. Обов’язок подавати повідомлення про КІК виник з 01.01.2022. 

 

2. Якщо Ви набули частку в іноземному підприємстві до 01.01.2022, то не зобов’язані подавати повідомлення про КІК. Проте, якщо продаєте частку в такому підприємстві після цієї дати - повідомляти потрібно. І зрозуміло, якщо у Вас з’явилася частка після 01.01.2022, то повідомляти нашу податкову також слід.

 

3. Строк для подачі повідомлення - 60 календарних днів з дати відчуження/набуття.

 

4. Штраф за неподачу - приблизно 800 тис. грн. за кожний факт (300 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи)

 

5. Відколи ввели воєнний стан перебіг строків, визначених у податковому законодавстві був зупинений, і таке зупинення стосувалося й 60-денного періоду для інформування про КІК.

 

6. Тобто склалася ситуація, що обов’язок є, але в який період його слід виконати не було, точніше, цей період був зупинений.

 

7. У листопаді 2022 року парламент прописує в Податкову кодексі обов’язок (багатостраждальний п. 69.1. п. 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України), хоча він і до цього був, подати повідомлення про КІК і саме з того часу почали відраховувати 60 днів на подачу повідомлення про КІК. 

 

8. Але є низка зауважень. Наприклад, по-перше, на період карантину, який досі діє штрафи не застосовуються, по-друге, положення про зупинення строків також донині є, зокрема і щодо повідомлення про КІК.

 

9. Сама податкова, на своїй «гарячій» лінії, не має офіційної позиції з цього всього: подавати/не подавати, буде/не буде штраф. Проте ніхто не застрахований від неприємних сюрпризів від нашої податкової або ж, якщо пощастить, то можна потрапити на притомного консультанта на «гарячій» лінії податкової.

 

10. Податкова уже звітує, що з 2022 року надійшло 2 710 Повідомлень про набуття у власність, реєстрацію та продаж/ліквідацію КІК або утворення без статусу юридичної особи (фонди, трасти), з яких 2 602 – від фізичних осіб – резидентів України та 108 – від юридичних осіб – резидентів України. 

 

Основними країнами резидентом України набуто/відчужено частки в іноземній юридичній особі, майнових прав на частку в активах, доходу чи прибутку утворення без статусу юридичної особи, є Республіка Польща – 591, США  – 339, Кіпр – 330, Велика Британія – 312, Естонія – 229, інші країни – 909.

Банки/фінансові установи також не пасуть задніх та надіслали до ДПС України 5 626 повідомлень про КІК своїх клієнтів.

 

P. S. з цього приводу звернувся до “рідного" кожному платнику податків комітету ВРУ. Очікую на відпис, яким поділюся.

І ось, не забарився комітет з відповіддю. Тепер чекаємо реакцію від Міністерства фінансів :)

image(3).pngВідповідь від комітету ВРУ. 

Бухгалтер 911 подчеркивает: содержание авторских материалов может не совпадать с политикой и точкой зрения редакции. Среди авторов материалов, которые публикуются, есть не только представители редакционной команды.

Информация, представленная в конкретной публикации, отражает позицию автора. Редакция не вмешивается в авторские материалы, не редактирует тексты и, следовательно, не несет ответственности за их содержание.

Комментарии
  • Марина
22.03.23 09:51

Вперше звіти про КІК будуть подаватись за 2022 рік разом з податковою звітністю за 2023 рік. При цьому штрафні санкції та пеня до звітності КІК за 2022 та 2023 роки не застосовуватимуться https://dp.tax.gov.ua/media-ark/news-ark/647624.html 

Ответить
  • Євген
22.03.23 11:33

Марина, звіт про КІК, то інше.

Ответить
  • Марина
22.03.23 09:51

не пугайте людей

Ответить
  • Святослав
22.03.23 10:52

Та це ж стаття не про звіт про КІК- а про ПОВІДОМЛЕННЯ-це не одно і те саме.

Ответить
  • Марина
23.03.23 10:48

на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у п. 69 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ, згідно з п. п. 69.9 п. 69 якого тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи,Таким чином, тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України відповідальність за неподання Повідомлення про набуття або припинення участі у контрольованих іноземних компаніях у строки, передбачені п. п. 39 прим. 2.5.5 п. 39 прим. 2.5 ст. 39 прим. 2 ПКУ, до фізичної особи – резидента не застосовується.
https://kremenets.te.gov.ua/prescentr/novini-fiskalnoyi-sluzhbi/shchodo-vidpovidalnosti-za-nepodannya-povidomlennya-pro-nabuttya-abo-pripinennya-uchasti-u-kontrolovanih-inozemnih-kompaniyah-u-period-diyi-voyennogo-stanu 

Ответить
  • Євген
23.03.23 18:17

Марина, додам своїх п'ять копійок.  Зверніть увагу на те, що п. п. 69.9 п. 69 ПКУ у наведеному Вами листі-роз'ясненні старе та діяло листопада 2022 року. Зараз зупинення строків звучить так:

69.9. Для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім:

дотримання строків реєстрації податкових накладних, розрахунків коригування до них в Єдиному реєстрі податкових накладних, подання звітності та/або документів (повідомлень), у тому числі передбачених статтями 39 та 39-2, пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, сплати податків та зборів платниками податків;

{Абзац другий підпункту 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ із змінами, внесеними згідно із Законом № 2719-IX від 03.11.2022}

{Абзац другий підпункту 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ із змінами, внесеними згідно із Законом № 2719-IX від 03.11.2022}

Ответить
  • Алиса
23.03.23 14:33

Марина, але ж  "цими нормами передбачене звільнення платників від відповідальності...у разі неможливості такого виконання за умови підтвердження цієї неможливості у встановленому порядку."

Ответить
Спасибо, что читаете нас Войдите и читайте дальше
Для того, чтоб распечатать текст необходимо оформить подписку
copy-print__image
Данная функция доступна только
авторизованным пользователям