Сайт для бухгалтеров №1 в Украине

Получайте
новости почтой!


31.08.23
5256 17

Штраф за невчасну реєстрацію накладної: податкова атакує

Євген Власов Податковий адвокат

Загалом, окреслю проблему. 2022 рік, особливо після 15.07.2022, запам’яталася численними блекаутами, змінами податкового законодавства, перебоями в роботі серверів податкової тощо.

 

Зрозуміло, що український бізнес як міг мовчки воював з цим, допоки не відчув перші наслідки свого мовчання - акти камеральних перевірок за невчасну реєстрацію податкових накладних, тих нечисленних накладних, які волею природи, наполегливістю бухгалтерів, юристів, керівників, вдавалося зареєструвати.

 

Депутати почали відчувати невдоволення, яке все гучніше чули від платників податків.

 

Як результат, ми отримали ЗУ «Про внесення змін до розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування" від 12.01.2023 (норми набули чинності 08.02.2023), яким зменшили штрафні санкції за невчасну реєстрацію податкових накладних, збільшили період для реєстрації податкових накладних, операційні години роботи серверів.

 

Однак підприємців чекає вже нова халепа - логіка податкової служби, бо згідно з роз’ясненням ДПС України:

 

Штрафні санкції у розмірах, визначених з урахуванням змін внесених Законом України від 12 січня 2023 року № 2876-ІХ «Про внесення змін до розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування» за порушення граничного терміну реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних застосовуються до податкових накладних/розрахунків коригування із датою складання починаючи з 16 січня 2023 року.

 

Чому з 16.01.2023, а не з дати набуття чинності законодавчих норм (08.02.2023), невідомо. Це запитання я ставив в ДПС України під час адміністративного оскарження ППР по камеральним перевіркам для клієнтів. У відповідь - ну, еее, ну, така позиція.

 

Більше того, є норма ПК України, згідно з якою штрафні санкції застосовуються відповідно до чинної норми на момент виявлення порушення, а не його ВЧИНЕННЯ (див. п. 11 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України).

 

Зараз вже з’явилася і перша судова практика, зрозуміло, що на рівні судів першої інстанції. Із приблизно 45 судових рішень, майже 70% було прийнято на користь платників податків і відповідно скасовані штрафні санкції, що були з якогось переляку нараховані згідно зі ст. 120-1 ПК України, а не по п. 90.

 

Маємо чергову недолугість законодавчої техніки, як на мене. Адже ще під час внесення змін, головне юридичне управління Верховної Ради України, звертало увагу, що на практиці матимемо різні штрафи та  різні строки визначені різними нормами ПК України (п. п. 89, 90 Підрозділу 2 Розділу ХХ ПК України та ст. 120-1, 201 ПК України), що, однозначно, тільки додасть проблем платникам податків.

 

Я вже мовчу про порушення принципів сталості податкового законодавства, тлумачення на користь платників податків у разі суперечностей норм, дискримінацію платників податків.

 

Отож бізнесу залишається лише виживати, боротися та перемагати підступного та хитрого трутня - податкову.

Бухгалтер 911 подчеркивает: содержание авторских материалов может не совпадать с политикой и точкой зрения редакции. Среди авторов материалов, которые публикуются, есть не только представители редакционной команды.

Информация, представленная в конкретной публикации, отражает позицию автора. Редакция не вмешивается в авторские материалы, не редактирует тексты и, следовательно, не несет ответственности за их содержание.

Комментарии
 • резюме
31.08.23 12:31

Отже, маємо "ДЕРЖАВУ", що не "відповідає перед людиною за свою діяльність", а створює ворох нормативно-правових актів, за які "депутати не несуть відповідальності", тому і якість цих НПА сумнівна.
З фізичних та юридичних осіб складається що? Правильно: бізнес-середовище...
Вітаю! Всі ми граємо в державність, поки реальну країну продовжують розкрадати.

Ответить
 • Наталья
31.08.23 13:11

"перемагати підступного та хитрого трутня - податкову".
Прям в точку - респект автору !

Ответить
 • Наталя
31.08.23 17:50

На нас обрушился ворох штрафов за несвоевременную подачу отчетности за 1 квартал 2022 года от нашей родненькой Харьковской ДФС, вернувшейся город ближе к концу 2022 года. Нам было предложено предоставить доказательства . почему же мы не сдали своевременно сдать отчетность. Извините, календарь блекаутов не вели, фото и видео ежедневных летних прилетов не делали. Виноваты-с...

Ответить
 • еее
31.08.23 23:41

Налохова... Скоро і вона поламається: когнітивний дисонанс і їх накриє )))

Ответить
 • Kriff
01.09.23 04:53

Яйця мабудь вже треба купувати по 34 грн.....

Ответить
 • Ольга
05.09.23 10:03

Несмотря на то,что вернулись к концу 2022 года (Харьковская налоговая), набираются наглости говорить - как уезжали? да мы под бомбами на работу ходили! А почему тогда ни один телефон не отвечал или номер не обслуживается! И почему Решения приходили с Ровненской налоговой? И свет в Харькове не отключали, и инт
ернет все время был, а я вот трое суток просидела без света в Харькове в июле 2022 года - а как доказать? Видимо для кого-то ничего не изменилось - налоговики, это карательные органы! Для чего создается бизнес? Это создание рабочих мест, получение дохода и отчисления в бюджет! А цель налоговиков получается, состоит в том, чтобы этот бизнес задушить! ну и?  Что дальше? Загнобить можно все! Заблокировали все налоговые накладные, присвоили предприятию статус рискового -  чтобы все это побороть жизни не хватит! Идет просто футбол - ты им и доки, и копии, и договоры, и счета, и платежки и т.д., а они тебе снова - не хватает документов! Не знаем каких, но не хватает! А вот у вас взаимоотношения были с рисковыми поставщиками и покупателями в 2021 году! Ага, были. Все подтверждено документами - ттн, акты сверок, взаиморасчеты закрыты! Ну и что они говорят! Взаимоотношения были!!! Это что - тупик? Делать то что? В налоговой говорят - еще  раз подайте! Уже 9 раз подавала с приложением 92 документов! ну нету больше! И каждый раз отказ по п.8 -  вот лазейка для налоговиков этот пункт! Секретный! Типа у них есть информация о которой никто никогда не узнает, и они сами тоже, но эта информация есть! Уже и закон приняли, чтобы они каждый отказ конкретизировали, но п.8 , видимо, сюда не входит. Что делать будем с таким подходом к бизнесу? В такое время мы должны поддерживать друг друга, а тут палки в колеса! Мы налоги платили и не маленькие, а сейчас не будем, А зачем? Посидим в тени, может они прозреют?

Ответить
 • Євген
05.09.23 12:43

Ольга, можете обратиться по моим контактам в профиле, возможно, найдем выходи из ситуации.

Ответить
 • Раїса
14.09.23 13:27

Шановний авторе! Будь ласка, уточніть де саме в ПКУ пишуть що "штрафні санкції застосовуються відповідно до чинної норми на момент виявлення порушення, а не його ВЧИНЕННЯ". Бо в наведеному  Вами посиланні на п-т 11 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ зовсім інша норма (у всякому випадку в редакціїї ПКУ, наведеній на цьому ресурсі). Я передивилась главу 11 розділу ІІ ПКУ і теж не знайшла цієї норми, але я пам'ятаю, що десь це зустрічала.

Ответить
 • Євген
15.09.23 10:25

Раїса, 11. Штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за наслідками перевірок, які здійснюються контролюючими органами, застосовуються у розмірах, передбачених законом, чинним на день прийняття рішень щодо застосування таких штрафних (фінансових) санкцій (з урахуванням норм пункту 7 цього підрозділу).

{Підрозділ 10 розділу XX доповнено пунктом 11 згідно із Законом № 3609-VI від 07.07.2011}

Ответить
 • Раїса
15.09.23 12:18

Євген, дуже дякую. На сайті Верховної Ради саме така редакція цього п-ту. На сайті "Бухгалтер 911" та деяких інших сайтах цей п-т зовсім про інше та посилання: {Підрозділ 10 розділу XX доповнено пунктом 1-1 згідно із Законом № 466-IX від 16.01.2020}.
І як з цим працювати!?

Ответить
 • Євген
17.09.23 14:20

Раїса, довіряйте сайту Верховної Ради, мабуть, чи не єдине чому слід ій довіряти.

Ответить
 • Раїса
15.09.23 12:22

Доповнено пунктом 11. На жаль, помилку в коменті не можна виправити.

Ответить
 • Ольга
19.09.23 14:04

За что боролись, на то и напоролись ) 
А что на майданы свои снова не выходите? )

Ответить
 • Наталия
28.09.23 10:05

Ольга,а чому в росію не виїзжаєте?

Ответить
 • Антон
21.09.23 18:15

Ольга, причому написано російською! :)) 

Ответить
 • Надежда
21.09.23 16:25

Ольга, Не зрозуміла, при чому тут майдан ?

Ответить
 • ІринаКиїв
05.10.23 13:35

Надежда, не звертайте увагу, то руснява Ольга обізвалась, залетіла сюди вона випадково. Вона навіть не розуміє за що ми боремось

Ответить
Спасибо, что читаете нас Войдите и читайте дальше
Для того, чтоб распечатать текст необходимо оформить подписку
copy-print__image
Данная функция доступна только
авторизованным пользователям