Сайт для бухгалтеров №1 в Украине

Получайте
новости почтой!


22.03.24
8294 0

Продовження інвалідності автоматично, настає чи ні

Постійно чую питання, у мене термін дії інвалідності закінчився під час війни, я не можу зараз йти в МСЕК, або не хочу, вона ж продовжена автоматично, чи можу я це посвідчення використовувати для виїзду за кордон або оформлення відстрочки від мобілізації, і чи будуть мені продовжувати виплачувати пенсію. Якраз це обговоримо в цій статті.

 

               Продовження інвалідності автоматично під час війни, чи правда це

 

               Якщо загалом і загалом відповісти на це запитання, то так, правда.

               У нас є постанова КМУ № 390 від 30.03.2022р. "Про внесення до деяких постанов Кабінету Міністрів України змін щодо строку повторного огляду осіб з інвалідністю та продовження строку дії деяких медичних документів в умовах воєнного стану", згідно з якою справді, якщо повторний огляд МСЕК або ЛКК припав на період дії воєнного стану в Україні та у Вас наразі немає змоги робити повторний огляд, то строк дії Ваших документів про інвалідність подовжується автоматично та вони мають діяти ще протягом 6 місяців після припинення.

               І таке автоматичне продовження стосується і повнолітніх інвалідів, і дітей інвалідів.

               Але це за законом.

               А от як насправді відбувається на практиці. Адже всі ми розуміємо, що часто на папері написано одне, а коли йдеш до якогось державного органу з такою позицією, то виходить зовсім інше.

               І ось це саме інше, що відбувається на практиці, хочу обговорити щодо 3 окремих тем, які часто цікавлять людей: чи будуть мені продовжувати виплачувати пенсію по інвалідності, чи зможу я або мій родич за простроченими документами про інвалідність оформити відстрочку від мобілізації і чи зможемо ми виїхати за кордон.

               І тепер давайте по порядку.

 

               Виплата пенсії по інвалідності, яка прострочена

 

               Так, і ще раз так. Вам зобов'язані виплачувати всі Ваші пенсії та виплати по інвалідності до кінця дії воєнного стану в Україні та протягом 6 місяців після його припинення або скасування.

               Тому якщо в органах ПФУ Вам кажуть, що термін дії Вашої довідки МСЕК або Вашого пенсійного посвідчення закінчився, тому підіть його подовжте, інакше позбавимо пенсії, то вони докорінно не праві.

               Потрібно писати їм письмовий запит, посилатися на постанову КМУ № 390 від 30.03.2022 р. і вимагати письмову відповідь, писати скарги і звертатися до суду.

               І в цьому випадку дуже навіть доцільним вважаю звернення до суду, якщо Вашу пенсію скасували з цієї причини. У Вас виграшна позиція і є всі шанси на успіх.

               Хоча на практиці, як я чула від багатьох, соціальні виплати і пенсії за простроченою інвалідністю поки що виплачувати продовжують.

               

 

               Продовження інвалідності та відстрочка від мобілізації

 

               У постанові КМУ № 390 не написано, що на органи ПФУ її дія поширюється, а на військкомати чи якісь ще органи - ні.

               Відповідно, положення про продовження групи інвалідності автоматично поширюється на абсолютно всі підприємства, установи та організації, які Ви можете відвідувати в межах України.

               Але на практиці, коли Ви йдете в ТЦК і СП оформляти відстрочку від мобілізації, з такою позицією вони не погоджуються.

               І добровільно їх змусити з нею погодитися практично неможливо.

               Вони ретельно перевіряють усі Ваші документи і тут же скажуть, що термін дії Вашої інвалідності або інвалідності Вашого родича закінчився, тому відстрочки Вам не дамо, ось Вам повістка на відправку і йдіть воювати.

               Звичайно ж, зовсім не обов'язково робити те, що вони скажуть і погоджуватися з кожним їхнім словом.

               І на такі їхні слова Ви цілком можете заперечити, що термін дії інвалідності продовжено постановою КМУ №390, відмовитися від підпису повістки на відправлення, зажадати скласти акт відмови від підпису, де написати, що я маю право на відстрочку, ТЦК про це повідомив. Далі за цією повісткою нікуди не з'являтися і йти її оскаржувати в судовому порядку.

               Загалом, провести стандартний порядок дій, як він проводиться у випадках, коли вони незаконно відмовляють у будь-якій відстрочці від мобілізації з будь-яких підстав.

               Чіткої судової практики в мене щодо цього немає.

               Але якщо керуватися цією правовою позицією, викладеною в постанові КМУ № 390, то бачу доволі хороші перспективи змусити ТЦК і СП надати Вам відстрочку від мобілізації через суд, якщо причини відмови в ній пов'язані з простроченим строком інвалідності.

               Але через суд.

               Перспектив довести їм це мирно в поточній ситуації практично не бачу.

               Вони всі кажуть, що ця постанова № 390 стосується тільки соціальних виплат і до відстрочки від призову не має стосунку. Хоча, звичайно ж, це не так і їхня позиція незаконна.

Тому, якщо Ваша мета відстрочка від мобілізації, у Вас або Вашого родича інвалідність протермінована, то перш ніж іти оформляти відстрочку від армії, спробуйте продовжити інвалідність, пройти перекомісію і привести всі документи до ладу, якщо це хоч якось можливо.

               Ну а якщо це зовсім неможливо, приміром, родич не ходить і перебуває на непідконтрольній Україні території, або перебуває за кордоном, приїхати не може, то тоді готуйтеся писати лист на відстрочку і йти до суду, доводити свою правову позицію. Усі перспективи в цьому є. Але запасіться терпінням, швидко і просто це не буде.

               

 

               Виїзд з України для чоловіків, якщо пенсійне посвідчення та інвалідність прострочені

 

               Це стосується як виїзду інвалідів самих по собі, так і військовозобов'язаного чоловіка в супроводі якогось інваліда.

               Так само, дія постанови КМУ № 390 поширюється і на Держприкордонслужбу теж.

               Але поки ще жодного випадку на практиці не чула, щоб вони пропустили людину за кордон або її супроводжуючого за простроченими документами про інвалідність.

               І тут фактично гарантовано, у виїзді за кордон Вам відмовлять.

               Тому взагалі не рекомендую Вам навіть пробувати перетинати кордон за простроченими документами про інвалідність. 

               Та й з приводу судової практики теж не все гладко. Якщо в тому випадку, коли Вам незаконно відмовляють у відстрочці від мобілізації або в пенсійних виплатах, я вважаю, що судитися і можна, і треба, то в разі відмови у виїзді за кордон, поки що практика показує, що це не доцільно.

               Максимум, що Ви отримаєте, це рішення суду, де визнають незаконною відмову Вам у перетині кордону. І все. І при цьому Ви витратите на судові процедури пів року, може рік.

               Якщо для мети відстрочка, щоб не йти на війну, або для мети пенсії це варте того, то щоб отримати рішення, що так, органи Держприкордонслужби були неправі, як на мене, це того не варте.

               І судова практика щодо оскарження незаконних відмов у перетині кордону поки що побудована таким чином, що суди зазвичай не ухвалюють рішень із формулюванням зобов'язати органи Держприкордонслужби надати Вам дозвіл перетнути кордон. Суди кажуть, що рішення на майбутнє ми не приймаємо. А аналізуємо тільки відмову, яка вже сталася.

               Тому, навіть пройшовши всю процедуру, Ви отримаєте рішення суду, що так, Вам незаконно відмовили у виїзді. Як його виконати і перетнути кордон знову, незрозуміло. Ви знову намагатиметеся виїхати, знову отримаєте відмову. І знову підете до суду її оскаржувати. І так нескінченно по колу.

               Тому саме в разі перетину кордону наразі, з чинною зараз судовою практикою, судитися я вважаю не має сенсу. Але саме з приводу перетину кордону. З усіх інших приводів можна і потрібно.

               Якщо Ваша мета перетин кордону - просто коли бачите, що справа йде до відмови, попросіть Вас не реєструвати, скажіть, що передумали. І пробуйте перетнути через інший пункт пропуску. Можливо, десь пощастить.

               Але все ж таки, якщо Ваша мета виїзд з України і Ваші документи про інвалідність прострочені, то ризикувати не рекомендую. Дуже велика ймовірність відмови. Приводьте документи до ладу, проходьте перекомісію і потім тільки виїжджайте.

               

 

               У цій статті я розповіла, що робити, якщо термін дії інвалідності закінчився під час війни, Ви не можете проходити МСЕК, або не хочете, чи подовжено інвалідність автоматично, і чи можете Ви це посвідчення використовувати для виїзду за кордон або оформлення відстрочки від мобілізації, і чи будуть Вам продовжувати виплачувати пенсію. Також уже опубліковано безліч відео та статей про те, які зараз є варіанти оформлення відстрочки від мобілізації, виїзду з України, як боротися зі свавіллям військкоматів, якщо тягнуть у бусик, і багато іншого. Раджу всім ознайомитися.

               Посилання на першоджерело: https://youtu.be/qJ3oRGv5dxY 

Бухгалтер 911 подчеркивает: содержание авторских материалов может не совпадать с политикой и точкой зрения редакции. Среди авторов материалов, которые публикуются, есть не только представители редакционной команды.

Информация, представленная в конкретной публикации, отражает позицию автора. Редакция не вмешивается в авторские материалы, не редактирует тексты и, следовательно, не несет ответственности за их содержание.

Комментарии
Спасибо, что читаете нас Войдите и читайте дальше
Для того, чтоб распечатать текст необходимо оформить подписку
copy-print__image
Данная функция доступна только
авторизованным пользователям