Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Отримуйте
новини поштою!


11.03.20
63273 57 Друкувати

Карантин у школі, матуся вдома [пам'ятка бухгалтеру]

КМУ ввів карантин.
Закривають школи, садочки...

Як бути матусі/татусю?
Залишитися вдома?
А що з КЗпП, роботою та оплатою?

Розглянемо варіанти

1. ЛІКАРНЯНИЙ ЛИСТ?

Перше, що спадає на думку. Насправді – не варіант.

Для догляду за здоровою дитиною на період карантину листок непрацездатності не видається.

2. ВІДПУСТКА

На період карантину можна взяти частину щорічної відпустки або піти у відпустку «на дітей» (за наявності права на неї). Що врахувати?

Щорічна відпустка. Є особи, які можуть піти в щорічну відпустку у будь-який момент і неважливо, що написано в графіку відпусток (див. ч. 13 ст. 10 Закону про відпустки). Наприклад, жінка з двома та більше дітьми до 15 років або з дитиною з інвалідністю; одинока мати (батько), яка виховує дитину без батька (матері), опікун, піклувальник.

            Нюанс: відпускні треба виплатити не пізніше ніж за 3 дні до початку відпустки (ст. 115 КЗпП). Інакше — порушення. Тому якщо ви сьогодні відправляєте, а відпустка розпочинається завтра, то візьміть у працівника заяву про пізніший строк виплати відпускних.

            Детально див. «Податки та бухгалтерський облік», 2019, № 31.

            Соцвідпустка на дітей. Якщо працівник має право на таку відпустку (шукайте його в ст. 19 Закону про відпустки) і він ще не скористався нею, то може сходити в таку відпустку в карантинний період.

            Соцвідпустку на дітей надають в обов'язковому порядку за заявою працівника. Тобто якщо працівник хоче — відмовити не можна (листи Держпраці від 06.02.2018 р. № 204/0/101-18 /284 і від 05.08.2016 р. № 435/13/116-16).

            Про відпускні див. вище.

            Детальніше про соцвідпустку на дітей див. «Податки та бухгалтерський облік», 2020, № 13.

Якщо для працівника гроші не головне, то підійде й відпустка без збереження заробітної плати.

Відпустка за свій рахунок. Максимальна тривалість «договірної» відпустки — 15 календарних днів протягом року (ст. 26 Закону про відпустки).

Тривалість «безвідмовних» відпусток за свій рахунок, що надаються згідно зі ст. 25 Закону про відпустки, залежить від підстави надання.

Зауважимо, що п. 31 ст. 25 Закону про відпустки передбачено надання відпустки без збереження зарплати на період оголошення КМУ (!) карантину на відповідній території. Відпустка надається матері або іншій особі, зазначеній у ч. 3 ст. 18 цього Закону, для догляду за дитиною віком до 14 років.

Детальніше про відпустку за свій рахунок див. «Податки та бухгалтерський облік», 2019, № 18.

3. РОБОТА

У вас є кадри, які готові однією рукою дитину виховувати, а іншою працювати?

Чи такий кадр – ми з вами. Бухгалтер.

Яка може бути в бухгалтера відпустка? Хоч коронавірус, хоч потоп або землетрус. Реєструвати ПН і займатися іншими корисностямихто буде? Отож…sad

Розглянемо можливі варіанти організації робочого часу таких ось «живчиків».

3.1. Неповний робочий час. Зазвичай установлюють за домовленістю між працівником і роботодавцем. АЛЕ! Роботодавець зобов'язаний установити неповний робочий час, якщо з таким проханням до нього звертається, зокрема, жінка, що має дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю (ст. 56 КЗпП).

Відмовити не можна.

3.2. Робота вдома. Ні, це не про працівників-надомників smiley. Якщо працівник тимчасово (у період карантину) попрацює вдома, він не стає надомником (див. Конвенцію № 177 про надомну працю Міжнародної організації праці від 20.06.96 р.). Заводити «надомну катавасію» не треба. А що потрібно?

Якщо роботодавець не проти, працівник подає йому заяву з проханням дозволити працювати удома. У цій заяві, серед іншого, мають бути зазначені дата початку і період, протягом якого працівник виконуватиме свої трудові обов'язки вдома. Якщо працівник хоче змінити графік роботи (див. нижче), про це також слід зазначити в заяві. Далі — наказ.

3.3. Гнучкий режиим. Гнучкий режим робочого часу — це така форма організації праці, за якою для працівника встановлюється режим праці із саморегулюванням часу початку, закінчення і тривалості робочого часу протягом робочого дня.

Якщо сторони трудового догвора не проти, то чому б і ні? Але треба все оформити документально (заява працівника + наказ + (за потреби) зміни в правила внутрішнього трудового розпорядку).

 

Лілія Ушакова, податковий експерт «Податки та бухгалтерський облік»

Бухгалтер 911 наголошує: зміст авторських матеріалів може не співпадати з політикою та точкою зору редакції. Серед авторів матеріалів, що публікуються, є не лише представники редакційної команди.

Викладена інформація в конкретній публікації відображає позицію автора. Редакція не втручається в авторські матеріали, не редагує тексти, тож не несе відповідальності за їх зміст.

Коментарі
  • Ирина
11.03.20 18:52

Если не вышел человек на работу - это прогул?

Відповісти
  • Лилия
11.03.20 22:33

Ирина, прогул - это отсутствие на работе без уважительных причин. Уважительность определяет работодатель (ну или суд, если дот него дойдет). Т.е если работник не вышел на работу, потому что не с кем было оставить ребенка или не успел дойди до работы до конца рабочего дня, потому что метро не работало из-за карантина, и работодатель признает эти причины отсутствия уважительными, то прогула нет. :-) 

Відповісти
  • Ирина
12.03.20 00:17

Лилия, а если не с кем оставить ребенка и не признает уважительной причиной?

Відповісти
  • Світлана
12.03.20 13:02

Ирина, вероятно, суд признает уважительной причиной и восстановит на работе. Еще и среднюю зарплату за вынужденный прогул. Главное, документально подтвердить. 

Відповісти
  • Ігор
11.03.20 19:40

Взагалі держава повинна брати відповідальність за своїх громадян. Не можна просто зачинити двері школи та і все. Хто до школи прийшов за них відповідають вчителі - вони зарплату отримують.
ПН можна відправити дистанційно. Як і платежі по банку. Запишіть свій е-підпис на флешку та використовуйте дома.

Відповісти
  • Андрей
17.03.20 11:03

Ігор,"Держава повинна брати відповідальність за громадян" - та ти ватник і совок))

Відповісти
  • Марія
11.03.20 20:09

Так, треба зачинити двері школи або навпіл, або не просто, а складно. У будь якому разі не просто зачинити. Так не можна. ПН та все інше можна дістанційно. Навіщо у 99 випадків у живих компаніях бухгалтер працює не вдома — не зрозуміло. Мабудь нерозумні ми. Це ж тільки 3 тижні. Де бухгалтер? Та вона вдома 3 тижні, а потім 2 тижні у відпустку. Ааа, ну добре...

Відповісти
  • Наталия
12.03.20 14:12

Марія, вы готовы пожертвовать ребенком. Я, конечно, не права, но складывается такое впечатление.

Відповісти
  • Ігор
11.03.20 20:26

Марія, якщо ви вирішили, що я зрозумів ваш сарказм, то даремно. Що сарказм зрозумів, а його смисл ні. Спробую так:
1. Треба звикати вимагати з держави належної віддачі за наші податки - ми утримуємо 500% держслужбовців від потрібної кількості;
2. Бухгалтер, як і іншій працівник потрібен на роботі для більш якісної та ефективної комунікації при вирішенні поточних/робочих питань.

Відповісти
  • *
12.03.20 12:36

Ігор, для **** - да. Для остальных есть телефон.

Відповісти
  • Марія
11.03.20 20:43

Ігор, 1. Так вимагайте. Про результат будь-ласка проінформуйте. Чи вдалося залишити дитину у зачиненому на карантин дітсадочку або школі. Оскільки вчітелі отримують зарплатню. 2. Так питання не про це. Звичайно можна попрацювати і вдома. Про це і кажу. Що бух не може залишити працю та піти у цю передбачену відпустку. Навіть якщо і згодна втратити заробіток. Буде сідити вдома та працювати, а потім розгрібати поточні справи які неможливо було дістанційно зробити. Право у законі є, а вибору саме у бухів немає. 

Відповісти
  • Ігор
11.03.20 21:02

Марія, ви зі мною нескінченну дискусію влаштували, чи шукаєте шляхи вирішення?
1. Вимагати треба разом. Разом ми сила. Поодинці нас старці-рошени використовують.
а) привели дітей до дітсадка, сказали: "Зараз прийдуть дорослі та потурбуються про вас". Відійшли. Одна мати дзвонить в поліцію або ЧС та каже: "У дворі дідсадка маленькі діти - самі" - нехай приїдуть та вирішують, що з цим робити. І так всюди;
б) Так само завели до мерії, центру адмінпослуг, ...;
в) Про школу писав.
г) Нехай зерошенки думають як та чим зайняти дітей поки батьки на роботі. Вони ж креативні. Хоча б в цьому. Це ж не економіка.
2. Постійно спілкуюсь з контрагентами.  Часто чую, що зараз не на роботі, буду в понеділок (через 3 дні, тиждень, ...). І нічого, робота всюди іде. Чи ви єдині постраждалі та нещасні? Проаналізуйте свою роботу. Продумайте, як її організувати. Розпитайте інших.

Відповісти
  • Галина
13.03.20 12:41

Ігор, а причем здесь опять Рошенки?  Уже год как Зе! прекратите уже! Ві на бух форуме!

Відповісти
  • ***
12.03.20 13:55

Ігор,Оставить во дворе неработающего детсадика ребёнка без присмотра - можно лишиться родительских прав. Если к тому же полицию вызовите со своего телефона сидя в кустах рядом  - ложный вызов и штраф.Игорь, Вы такой же креативный, как  новая команда соросят. Абы потрендеть. Программу "teamviewe" нужно заранее установить на домашний ПК и с помощью админа сделать пробный сеанс удалённой работы с сервера организации. Так работают 50% бухгалтеров.Имея маленьких детей - Вы обязаны найти работу поближе к дому. Это закон для мам  и не только из-за карантина, а на все случаи ЧП.Медаль "Ветеран труда" за безупречную работу на одном месте уже не выдают.Сладкие речи на 8 марта и ДР,  какие Вы незаменимые, всего лишь  фальшь, в которую так хочется верить. Не Обманывайтесь. Вас просто используют.

Відповісти
  • Елена
12.03.20 10:27

Ігор, вы не в своём уме? Что значит оставить малолетних детей одних в садике? Вас, видно, мама так и оставляла, а потом из-за угла звонила в милицию. Ну циркач!

Відповісти
  • Ганна
12.03.20 09:08

Ігор, ви ще забули про соросят  написати чи зеросят...

Відповісти
  • Марія
11.03.20 21:57

Ігор, до чого тут нескінченна дискусія? Карантин це коли школа для відвідування зачинена. Яка поліція? Не згодні - оскаржуйте у суді документ кабміну, а не треба сперечатися з вчителями з поліцією. Яка поліція, яка мерія  до чого це взагалі??? Рішення кабміну, а не вчителя/директора школи  є підставою для зачинення двері. Тут натовпу не треба. Достатньо вашого позову до кму. Якщо не згодні. Але звичайно Ваш заклик до супротиву залишиться лише у коментарях. Це звичайно найефективниший супротив. Залишиться такий Ігор супротивник який закликав телефонувати у поліцію та МНС, та усі інші нерозумні...

Відповісти
  • Ігор
12.03.20 09:50

Марія, позов не потрібен. Мої розумні коментарі завжди мають результат: всі навчальні заклади відчинені - діти вільно заходять до них. Зверніть увагу:
1. В розумово-розвинутому світі взагалі такого питання не виникло. Важко уявити, щоб десь вигнали дітей на вулицю і зачинили двері. Такі побоювання тільки в посттоталітарний країні Олігарх-95 де люди не звикли до людського ставлення до них. Як приклад Еталони та Богдани де десятки років не передбачені зручності для інвалідів та мам з візками, а ще згадати екологію. Зате величезне скупчення людей за тіньові готівкові гроші.
2. Чомусь мовчать з порадами наші ЄБА та піклувальники-профспілки звиклих до комфорту волинців. Ось такі вони "друзі в скрутну годину".

Відповісти
  • Ігор
11.03.20 21:05

НС = надзвичайна ситуація або 001.

Відповісти
  • Ігор
11.03.20 21:11

І знов помилка - тел. 101

Відповісти
  • Светлана
12.03.20 07:40

Ігор,на нашем предприятии удаленный доступ разрешен только главбуху. В отделе из 10 бухгалтеров, шесть с маленькими детьми. Вопрос -как разрулить ситуацию?

Відповісти
  • ^^^
12.03.20 17:05

Светлана, в идеале работать удаленно, если у вас это возможно.

Відповісти
  • Ольга
12.03.20 11:20

Светлана,как я Вас понимаю! Ребенок 2.7 года....

Відповісти
  • Людмила
12.03.20 10:34

Светлана, а на нашем - даже главбуху запрещён удалённый доступ. Поэтому, больной, карантин, ураган - встал, подтянулся и вперёд работать. И все, кто пишут о правах и прочих европейских и человеческих ценностях, очнитесь и спускайтесь на землю. Закон - он только на бумаге и совершенно не отстаивает интересы простого человека, тем более бухгалтера. И согласны изменить, дак выбора нет, а кушать хочется каждый день, хотя бы раз в день. Терпения и хорошего дня!;-)

Відповісти
  • Алена
12.03.20 13:36

Людмила, Полностью согласна!!!!

Відповісти
  • Ігор
12.03.20 09:52

Светлана, візьміть всіх дітей з собою на роботу.

Відповісти
  • Елена
12.03.20 10:33

Ігор, можно на вашу работу мы всех своих детей притащим?

Відповісти
  • Ігор
12.03.20 13:34

Елена, можна, тільки є умова: будете слідкувати за всіма, тобто і за дітьми наших працівників. Також треба закуповувати та готувати їжу на всіх - мікрохвильовка, мультиварка, міксер, чайник є.

Відповісти
  • Елена
12.03.20 15:28

Ігор, не-не-не, а кто ж на моей работе работать-то будет? Вы предложили, выкручивайтесь!

Відповісти
  • Ольга
12.03.20 08:19

Колеги! Роз'ясніть мені, будь ласка, п.1.5 ст.22 Закону України "Про загальнообов'язкове державне страхування":
Стаття 22. Умови надання допомоги по тимчасовій непрацездатності та тривалість її виплати

1. Допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати (доходу), у разі настання в неї одного з таких страхових випадків:

1) тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві;

2) необхідності догляду за хворою дитиною;

3) необхідності догляду за хворим членом сім’ї;

4) догляду за дитиною віком до трьох років або дитиною з інвалідністю віком до 18 років у разі хвороби матері або іншої особи, яка доглядає за цією дитиною;

5) карантину, накладеного органами санітарно-епідеміологічної служби;

6) тимчасового переведення застрахованої особи відповідно до медичного висновку на легшу, нижчеоплачувану роботу;

7) протезування з поміщенням у стаціонар протезно-ортопедичного підприємства;

8) перебування в реабілітаційних відділеннях санаторно-курортного закладу після перенесених захворювань і травм.

Відповісти
  • Лилия
12.03.20 12:11

Ольга, есть такое основание в Законе № 1105. Больничный лист выдадут если (см.  Инструкции № 455) п. 5. Порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність при карантині

На період тимчасового відсторонення від роботи осіб, робота яких пов'язана з обслуговуванням населення, які були в контакті з інфекційними хворими або є бактеріоносіями, у разі неможливості здійснення тимчасового переведення за їх згодою на іншу роботу, не пов'язану з ризиком поширення інфекційних хвороб, листок непрацездатності видається інфекціоністом або лікуючим лікарем згідно з висновком лікаря-епідеміолога територіальної СЕС.

Відповісти
  • ***
12.03.20 14:00

Лилия,Почему бы не вспомнить , что в др странах за дни в карантине решили за счёт бюджета оплатить 2/3 заработка.

Відповісти
  • Светлана
12.03.20 12:19

Лилия,так СЭС вроде бы разогнали.

Відповісти
  • Лилия
12.03.20 12:53

Светлана, ее то отменили, но в Инструкцию 455 изменения не внесли. Маємо, те що маємо :-)

Відповісти
  • Oleg7
12.03.20 08:39

Ольга,
Хороша ідея, але скорше за все не прокатить, бо ФСС буде підходити буквально - карантин наклав КМУ, а не санепідемслужба. 
А всі ризики будуть на роботодавцях, якщо вони вирішать подати заявки на матеріальне забезпечення. 
Але можливе ще й інше трактування - що це стосується карантину саме вашого підприємства, а не навчальних закладів, в яких навчаються/перебувають діти працівників. 

Відповісти
  • Александр
12.03.20 09:19

Вкрай цікаво- а чому на час карантину не відміняють податки та збори-Фопи теж люди ,теж на карантині ?Яка несправедливість,мяко кажучи!

Відповісти
  • Тетяна
12.03.20 09:38

Прежде ,чем такое мероприятие проводить, нужно продумать, а куда девать детей на целых три недели.Если каникулы, как-то планируется, а это как-то, как " снег на голову".В 20,00 думайте, что хотите - карантин.И что дети будут ездить с родителями на работу?

Відповісти
  • Светлана
12.03.20 10:15

Напишу здесь: с 6.03. не работает форум, пишет ведутся работы то до 10, до 11, до 12? Он заработает или...?

Відповісти
  • Виктория
12.03.20 14:34

Светлана, И у меня так. Наверное карантин.


Відповісти
  • Админ
12.03.20 11:39

Светлана, обязательно заработает, извините за временные неудобства

Відповісти
  • Ігор
12.03.20 11:22

Дякую всім за увагу до моїх коментарів. Особливо незгодним.
Звертаю увагу невдоволених змістом моїх коментарів на їх результат: всі навчальні заклади відкриті для дітей; ФРУ не змогла лишитись в стороні, та закликала сприяти батькам малих дітей; можливо ЄБА та профспілкам буде соромно промовчати і вони хоч словами підбадьорять людей.
Пропоную до критики до моїх коментарів додавати свої пропозиції. Щоб мати такий гарний результат, як мій. 

Відповісти
  • Ігор
12.03.20 11:40

Радійте життю частіше. Не слухайте олігархічні TV-канали та ЗМІ - вони зацікавленні в пригніченні та залякуванні людей. Подивіться навіть результат багаторічного розважання "Рошен-95" - вони десятки років талановито розважають нас 24/7. Чому ж життя в Україні таке похмуре? - це справжня ціна їх таланту.
Державний комітет охорони здоров’я Китаю оголосив про подолання піку епідемії коронавірусу в країні.

Про це заявив представник Держкомітету Мі Хен, повідомляє телеканал CGTN .

За словами Мі Хена, кількість нових випадків зараження скорочується.

Він зазначив, що епідемія вірусу залишається під контролем.

https://nv.ua/ukr/world/countries/koronavirus-kitay-podolav-pik-epidemiji-50075150.html

Відповісти
  • Елена
12.03.20 11:34

Ігор, какой результат? Тихо сам с собою я веду беседу...

Відповісти
  • Владимир
12.03.20 11:46

Не прочитал ни одного дельного совета, как нужно было правильно поступить. Сплошная критика. На бухгалтерском форуме собрались "умники и умницы", которые знают всё лучше других. Разве впервые в Украине неожиданно объявляется карантин? Нет! И никто истерику не закатывал.
Окститесь! Кого вы будете винить, если ваш ребенок заболеет в школе от одноклассника, к которому мама вернулась, например из Италии? Себя? Нет, вы что, виноват кто-то другой.Приведу пример нелепой см***ти ребенка у нас в г. Запорожье.На ребенка упала скульптура медведя, которую кто-то (активисты?) после  демонтажа поставил на место. Ребенок пытался залезть на скульптуру и она упала. Кто виноват? Оказывается только руководство парка. Не родители, не активисты, а только власть. Как удобно во всем обвинить кого-то но не себя, правда?Родители, в первую очередь следите сами за здоровьем и жизнью своих детей.
Всем здоровья и не болеть.

Відповісти
  • Татьяна
12.03.20 12:56

Владимир, я тоже из Запорожья, так вот я в корне с Вами не согласна по поводу страшного ЧП в Дубовке, конечно же руководство парка в первую очередь виновато за то, что произошло. С таким отношениям к своей работе теперь там вообще страшно кататься на любых аттракционах. Колесо обозрение наладом дышит, если рухнет - так скажут, что сами виноваты надо было там не ходить и не кататься))) 

Відповісти
  • Владимир
12.03.20 13:16

Татьяна, Скульптура предназначена для того, чтобы на нее залазить? У каждой вещи есть свое предназначение и если ее использовать не по назначению возможны проблемы. Если бы происшествие произошло на аттракционе, риторика была бы другая.

Відповісти
  • Елена
12.03.20 15:30

Владимир, как по мне, родители уже на мульён процентов наказаны, но мы приходим в парк (общественное место) и там должно быть безопасно на те же мульён процентов! Значит и вина здесь так же и на директоре (ну или кто он там в парке том).

Відповісти
  • *
12.03.20 16:32

Елена, оно то да ,но невозможно все предусмотреть. Вот возьмем тот же парк и там деревья растут, ну вылезла бы девочка на это дерево и упала с него, скрутила бы себе шею. Кто виноват? Директор (или кто он там)? Как по мне виноваты родители, которые растят своих детей по принципу " все дозволено" и не воспитывают их.

Відповісти
  • Светлана
12.03.20 12:25

Владимир,общих советов и не будет.Каждый будет поступать в соответствии со своими обстоятельствами.

Відповісти
  • Татьяна
12.03.20 12:48

Самое прикольное, что дети с 10 лет и старше будут все болтаться и кучковаться на улицах и парках. 

Відповісти
  • Тетяна
12.03.20 14:42

Татьяна, дети уже сегодня болтаются. Игроленд и др. не закрыли и там очень много детей.

Відповісти
  • Елена
12.03.20 13:39

Мождет наше правительство и от налогов освободит предприятие и ФОП на время карантина . В Италии кто официально работает 80% зарплаты получает ,можно и на карантине сидеть.А у нас не волнует государство ,как и за что ты сидеть будешь,а налог заплати.

Відповісти
  • Наталья
12.03.20 17:47

На нашому підприємстві керівництво дозволило мамам з дітьми взяти оплачувану щорічну відпустку.
Також згідно Закону про відпустки можна взяти відпустку без збереження заробітної плати на час карантину

Відповісти
  • ЕленаА
12.03.20 20:44

А у нас бабушке внучку из Киева привезут. Рыдаю. Я уже всеми видами гриппов переболела. Бабке не докажешь: я ж на хвилиночку.

Відповісти
  • Анна
13.03.20 09:42

Админы, спасибо за статью! Очень полезная информация и главное - вовремя! Теперь оформим всё правильно, а то ломали голову: положен отпуск/ не положен, какой именно? Теперь всё ясно.

Відповісти
  • Елена
17.03.20 19:11

Спасибо ОГРОМНОЕ за статью! Благодаря ей я смогла доказать, что могу взять социальный отпуск на время карантина. 

Відповісти
  • Марина
29.04.20 13:15

Если я ушла в бесплатный отпуск по уходу за ребенком до 14 лет, мне это время не войдёт в стаж?

Відповісти