Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Отримуйте
новини поштою!


28.12.23
21345 43 Друкувати

Готуються глобальні зміни в оподаткуванні: Уряд затвердив Національну стратегію доходів

Уряд затвердив Національну стратегію доходів на 2024–2030 роки. По факту, - це план змін в податковій та митній сфері та адмініструванні до 2030 року, які повинні забезпечити більше власних доходів держбюджету.

Народний депутат Ярослав Железняк розповідає про найцікавіші положення цього документу, де Уряд планує шукати нові надходження.

По митній політиці:

- гармонізація з ЄС пільгового оподаткування імпорту

- відновлення документальних перевірок

- імплементація Митного кодексу ЄС

- надання митним органам права на оперативно-розшукову діяльність та досудове розслідування по контрабанді

- адмінвідповідальність за порушення митних правил та імплементація норм по криміналізації контрабанди

Планується реформа ДПС та Держмитслужби (теж окремий маяк меморандуму).

Я. Железняк наголошує, що в Нацстратегії доходів багато пунктів по перегляду податкових і митних пільг.

По податковій політиці:

- перегляд «спрощенки» («це на довгострокову перспективу, але вам все одно не сподобається», - пише нардеп);

- прогресивна шкала ПДФО (теж в довгій перспективі);

- скорочення податкових пільг, зокрема по податку на прибуток (це навіть окремий пункт оновленого меморандуму);

- поступове підвищення акцизів до мінімальних ставок ЄС.

Зміни для бізнесу по податку на прибуток.

Тут Нацстратегія пропонує:

Дозволити платникам вираховувати всю вартість придбаного активу відразу (миттєва повна амортизація). Режим інвестстимулів планують переглянути, щоб скасувати пільги з податку на прибуток.

Для потенційних галузевих субсидій в майбутньому розглянути можливість обмежити їх обсяг відсотком від податкових зобов'язань.

Привести правила корпоративного оподаткування відповідно до директив ЄС: по дивідендах, виплатах відсотків і роялті та правил оподаткуванню при злитті, поділі, передачі активів щодо компаній з різних держав-членів ЄС, а також нормам протидії ухиленню від оподаткування.

Реформа спрощеної системи оподаткування

Нардеп одразу зауважив, що це довга перспектива, вона не почнеться прямо зараз.

Сам документ передбачає поетапні зміни з 2025 по 2027 рік. І до того ще мають закінчити заплановані в стратегії зміни по адмініструванню.

Коротко, що зміниться.

Для юросіб 3 та 4 групи:

-3 роки перехідний період, коли ставка буде поступово збільшуватися до звичайного податку на прибуток. По завершенню юрособи не зможуть перебувати на спрощеній системі.

Для ФОПів 2 та 3 групи:

- буде одна об’єднана група

-ставки будуть різні в проміжку  від 3% для торгівлі до 17% для деяких послуг. Підіймати будуть поступово.

-обов’язкове РРО (класичне чи програмне)

Для ФОПів 1 групи:

-скорочений перелік видів діяльності

-податок з отриманого доходу, а не фіксований

Для фермерів-фізосіб 4 групи:

-для фізосіб база оподаткування буде розширена зі стартом оподаткування на основі масової оцінки землі

Реєстрація і закриття ФОПа буде автоматично з відкриттям/закриттям банківського рахунку. Без окремої процедури реєстрації.

ПДФО

Основна пропозиція Нацстратегії доходів по ПДФО – прогресивна шкала оподаткування. Для високих доходів буде ще одна чи дві вищі ставки.

Окрім цього:

  • персональна соцдопомога замість мінімального неоподаткованого доходу
  • перегляд пільг та виключень ПДФО
  • перегляд системи повернення частини податків з деяких витрат (навчання дітей, запуск бізнесу тощо)

Зміни планують лише після змін по адмініструванню та реформи спрощенки. І так само поступові протягом трьох років.
 

Окрім того, Уряд наводить цифри, скільки пільги коштують бюджету.

За 6 місяців 2023 року держбюджет втратив 57,5 млрд грн на податкових пільгах. Для порівняння, за 2022 рік ці втрати 76,3 млрд грн.

Найбільша частка припадала на пільги ПДВ. Тільки за половину 2023 року вони становили 66,6%, а бюджет втратив на цьому 38,3 млрд грн.

На другому місці – пільга з податку на майно: на неї припадає 31,1% та втрати у розмірі 17,9 млрд грн.

Третє місце за податком на прибуток: 2,33% та 1,34 млрд грн.

По галузям, найбільші суми податкових пільг приходяться на сфери торгівлі (28,6%) та охорони здоров’я і соцдопомоги (25%).

Наступні найближчі дедлайни по Меморандуму МВФ вже лютий-березень.

За матеріалами Ярослав Железняк, народний депутат

Бухгалтер 911 наголошує: зміст авторських матеріалів може не співпадати з політикою та точкою зору редакції. Серед авторів матеріалів, що публікуються, є не лише представники редакційної команди.

Викладена інформація в конкретній публікації відображає позицію автора. Редакція не втручається в авторські матеріали, не редагує тексти, тож не несе відповідальності за їх зміст.

Коментарі
  • СержК
28.12.23 07:44

Привіт, гуси! Готуйте кожу, пір'я вам вже не наростити... Зрозуміло, що спрощеній системі приходить повний каюк (принаймні, для юросіб). Але хто притаманний буде сидіти на ній 3 роки, фактично поступово сплачуючи податок з обороту в розмірі податку на прибуток???! Який сенс? Садомазо якесь. І хто вам казав, трускавецькі економісти ви наші, що ви отримаєте від цього більше податків? Чи, може, як і раніше для податкової залишуться головними не вони, а штрафи?

Відповісти
  • Радіостанція "Зелена хвиля"
28.12.23 12:56

А тепер за заявкою нашого постійного радіослухача Гетьманцева звучить пісня Гуси у виконанні Wellboy

Відповісти
  • Наталия
28.12.23 10:28

СержК,цікаво, чи є економісти серед наших законотворців? Чи хтось чув, що таке "шкала Лаффера"? До якого рівня можно збільшувати податки, щоб не втратити дохід бюджету зовсім? Бізнес просто перестане існувати.

Відповісти
  • Наталия
28.12.23 10:30

Зробіть нарешті податок з обігу. Для всіх. Зручно, просто і прозоро.

Відповісти
  • Лара
28.12.23 12:18

Наталия, просто і прозоро - не цікаво. За що ж тоді штрафувати ? А премія за перевиконання?

Відповісти
  • СержК
28.12.23 08:10

І, НЕНАЖЕРИ, підніміть тоді хоча б планку обов'язкової реєстрації платником ПДВ до 10 млн.!!! Скільки вона може лишатись на рівні 1 млн., хоча ціни безперервно ростуть, і фактично ви знижуєте постійно поріг. Чи то теж така стратегія - зробити всіх платниками ПДВ та заблокувати к довбеням?!

Відповісти
  • Марія
28.12.23 08:38

А як же відміна податку на прибуток і запровадження податку на виведений капітал?

Відповісти
  • Ксена
28.12.23 11:12

Марія,  То Порошенко обіцяв запровадити. А Зе - никому ничего не должен.

Відповісти
  • Шурик
28.12.23 11:11

Марія,
Обычная предвыборная шутка обоих кандидатов в президенты.
Хрущёв - к 1980 году будет коммунизм
Горбачёв - к 2000 всем квартиры
Всегда врали, и всегда будут врать. 
Не обращайте внимание на сказки, обращайте на их действия до того. Парашенко был министром азарова, точно такая же дрянь, такое же и гетьманцев до того было.

Відповісти
  • горожанин
28.12.23 13:48

Шурик, хватитужепиздить 30 лет незалежности ,все разворовали во главе с кучмой,а ты все горбатого вспоминаешь. не бзди говори правду

Відповісти
  • БухгалтериЯ
28.12.23 09:15

А, может, повременим с "покращеннями" и грандиозными планами? Оставьте остатки бизнеса в покое!!!!!!

Відповісти
  • Ирина
28.12.23 09:30

Які можуть бути перспективи на майбутнє, якщо зараз живеш одним днем!! Чи залишиться ЦІЛА  Україна, питання?

Відповісти
  • Ірина
28.12.23 09:48

Дожити ще треба до цих "Глобальних змін", війну закінчити  !!!  Реформа може і має бути , але треба робити країну привабливу для інвестицій, просту в адмініструванні податків, залишити в спокої малий бізнес , людей , які навчилися жити без допомоги держави і навпаки ще їй щось дати! А головне , це щоб державні кошти не розкралали!!! От туди дивіться , а не на бізнес , який ледве зводить кінці з кінцями! не крали б , то може і не треба було б щось змінювати!

Відповісти
  • Непогода
28.12.23 11:25

Ірина, ну Вы и сказали- щоб не розкрадали і туди дивились. Это им в собственные карманы смотреть? Они никуда кроме своих карманов и не смотрят. 

Відповісти
  • Алла
28.12.23 09:51

Спочатку для себе (чи наближених) вводять пільги, потім  надсадно працюють, щоб їх відмінити.

Відповісти
  • Юрій
28.12.23 10:03

Мне кажется, у них есть отдел, который находит худшие подходы к налогообложению из разных юрисдикций и все это имплементирует в наше законодательство. В отделе есть штат юристов,  задача которых этот маразм прописать в законодательном акте так, чтобы никто не понял и слова. Потом это все передается потрясающему человеку с большой буквы Г, задача которого все цифры и процедуры умножить на два и смачно полить это все коррупционной составляющей.  В итоге группа организованных лиц на букву Д добавит туда свои хотелки, внесет еще больше непонимания и под красивые лозунги родит закон. А мы люди маленькие, будем жевать сопли и Дякувати, что «расстрелять всех» убрали из текста законопроекта…..  

Відповісти
  • Фунт
28.12.23 10:14

Дааа..., с таким подходом удачи нам  не видать!
В воюющей стране, с разрушенной экономикой, вместо радикальных изменений пытаются подрихтовать (под свои шкурные интересы) систему налогообложения, которая загоняет бизнес в тень и медленно его убивает!
Ужас в том, что цель телодвижений власти - не стимулировать развитие бизнеса, а как больше его администрировать !
Надо всё упростить, например, убрать НДС, сделать налог с оборота/продаж, 5-6 таможенных платежей, акциз, ЕСВ, НДФЛ и всё !!!

Відповісти
  • Алена
28.12.23 10:59

Фунт,ви прям мої думки висловили!

Відповісти
  • Ирина
28.12.23 10:37

для кого реформи? пенсіонерів та дітей, а всі інші ж будуть воювати за словами наших чиновників, валовий продукт виробляти буде нікому

Відповісти
  • Елена
29.12.23 11:40

Ирина, А ще головне ДОНАТИТИ нікому буде! Міноборони все дасть? Дуже цікаво....

Відповісти
  • Нарідна мідрість
28.12.23 11:00

Бачили очі в 19 році, що купували, їжте ж, хоч повилазьте.

Відповісти
  • Непогода
28.12.23 11:18

Т.е. упрощенке они отводят один год жизни. Именно этот срок они определили, чтоб свои хотелки превратить в законы. 

Відповісти
  • Светлана
28.12.23 11:19

а будет ли эта страна вообще на фоне известных событий? в ЕС идем? больше похоже на углубление в ж..у. Коломойский правильно сказал после выборов "Вова жесткий и циничный бизнесмен"

Відповісти
  • Тетяна
28.12.23 11:57

кабзда українській економіці😔

Відповісти
  • Алла
28.12.23 12:31

Багато сказано розумного і вірного про добивання економіки. бізнесу. банківської сфери. а я скажу по-простому-ДОБИВАЮТЬ УКРАЇНУ!

Відповісти
  • Оксана
28.12.23 13:33

щось я не зрозуміла.....а хіба податкової дерегуляції не буде?? 10-10-10? Ще ж півроку тому презедень на якісь прес-конференціх сказав, що після війни буде зниження податків, дерегуляція, щоб зробити країну більш інвестиційно привабливою.

Відповісти
  • Оксана
28.12.23 13:35

припустимо, якщо війна не закінчиться ще 10 років, або буде вялотекуча з перманентними дроново-ракетними атаками + податки будуть високі, європейські, то ЧИМ МИ будемо привабливими у порівнянні з тими ж країнами східної Європи?? єдиний вихід - це тримати кордони закритими ще мінімум 10 років, щоб продовжувати податковий тиск і НЕ давати людеям виїзжати для побудови своїх бізнесів в більш привабливих юрисдикціях

Відповісти
  • СержК
28.12.23 13:49

Відповісти
  • капец
28.12.23 13:50

переходный период?????, а этот железяка  будет тогда А ?????,или заржавеет,

Відповісти
  • СержК
28.12.23 13:53

А ще у хлопчиків та дівчаток в рамках цієї "стратегії" реально розширюються хотєлки, зокрема - отримання інфо по руху коштів на банківських рахунках платників (так розумію, без рішення на то суду!!!) - див.

Відповісти
  • СержК
28.12.23 13:55

дивись 4.2.3 b

Відповісти
  • БабаЯгапроти
28.12.23 16:26

краще б вони міняли кожного року рахунки. чим оте всьо! я мабуть піду працювати простим продавцем 

Відповісти
  • приїхали
28.12.23 17:43

Нічого нового придумати, розробити і втілити не можуть. Просто все списано як під копірку з польської системи оподаткування.

Відповісти
  • *
29.12.23 09:43

приїхали, Неправда. В Польщі існує так званий естонський СІТ для малого бізнесу. То щось подібне до податку на виведений капітал. Але й в ньому є підводні камені. До виведеного капіталу належать усі витрати, не пов'язані з господарською діяльністю. А як українська податкова любить визнавати витрати, усім відомо. А ще у Польщі для малого бізнесу існує знижена ставка податку на прибуток 9%. Працюю бухгалтером тепер в Польщі. Тож, можу порівнюввти. До української бухгалтерії вже не повернуся. Нерви та здоров'я дорожче.

Відповісти
  • Нина
28.12.23 22:16

По факту, - це план змін в податковій та митній сфері та адмініструванні до 2030 року, які повинні забезпечити більше власних доходів держбюджету.
Эта власть собирается сидеть до 2030 года?
Как то ГЕтманцев уж сильно собрался общипывать гуся,он может быстро здохнуть просто.Спасидо 73%вам.Закончилась эпоха бедности и наступила эпоха нищеты.

Відповісти
  • Нина
28.12.23 22:34

Как можно сравнивать налоги и квартплату с Европой,когда у нас минималка 182$
Сейчас у власти идеальная отговорка-так требует МВФ.Кто то читал эти требования МВФ?

Відповісти
  • бурундук
29.12.23 14:59

Нина,это все кремлевский нарратив.платите молча. в вышиванке.

Відповісти
  • Светлана
29.12.23 10:00

Нина, МВФ ничего НЕ ТРЕБУЕТ а только РЕКОМЕНДУЕТ  и еще МВФ списывает долги по заявлению стран должников после голосования кредиторов, так многим списали, но наша страна не подавала ни единой заявки на списание т.к. кредиторы это наши же властьимущие с наворованным капиталом, который уже давно за пределами страны, типа инвесторы. Иногда мечтаю о новом Ленине, публичных казнях мздоимцев, надоело до чертиков..., понимаю что тоже плохой выход, но все же

Відповісти
  • СержК
29.12.23 09:29

Нина, у МВФ щодня гикавка, яку неможливо вгамувати. І він не розуміє, звідки)

Відповісти
  • Ния
29.12.23 14:02

Краще б впровадили електронну звітність держказначества з доступом до неї всії охочих з електронними підписами, де можна було б побачити, скільки яких податків надійшло від якого підприємства та куди скільки було витрачено.

Відповісти