Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Отримуйте
новини поштою!


19.04.24
2079 1 Друкувати

Перейменування вулиці та РРО

Автор: Хмелевський Ігор, податковий експерт.

Магазин у фіскальних чеках друкує свою актуальну адресу, однак для податкової цю інформацію не оновлювали (після перейменування вулиці ні ф. № 20-ОПП з новою адресою магазина, ні ф. № 1-РРО з позначкою «Перереєстрація» не подавали). Зараз перевіряючі розцінюють це як зазначення неправильних реквізитів у фіскальному чеку і погрожують штрафом із розрахунку всієї виручки з 01.10.2023 по теперішній час. Чи можна вважати їхні претензії обґрунтованими?

Попередній аналіз ситуації

Дивна ситуація, чи не так? Які взагалі тут можуть бути претензії?! Адже з позиції здорового глузду всім має бути очевидно: якщо якийсь об’єкт топоніміки отримав нову назву, то надалі його слід іменувати по-новому. Тобто правильною буде нова назва вулиці.

Але, як бачите, іноді фіскали діють всупереч здоровому глузду і заявляють буцімто правильна назва вулиці не та, що наразі встановлена рішенням міськради, а та, про яку їх колись, ще до перейменування, повідомили формою № 20-ОПП. І доки вони не отримають від платника актуальної інформації про факт перейменування, в чеку РРО має залишатися стара назва.

Мотиви фіскалів зрозумілі. Згідно з п. 2 розд. ІІ Положення № 13*

«адреса господарської одиниці — це адреса, яка зазначена в документі на право власності чи користування господарською одиницею (назва населеного пункту, назва вулиці, номер будинку/офісу/квартири) та повідомлена ДПС формою 20-ОПП»

* Положення про форму та зміст розрахункових документів / електронних розрахункових документів, затверджене наказом Мінфіну від 21.01.2016 № 13.

При цьому Положення № 13 розцінює адресу господарської одиниці як один з обов’язкових реквізитів фіскального чека. А за відсутності хоча б одного з обов’язкових реквізитів такий документ не вважається розрахунковим (абзац другий п. 3 розд. І Положення № 13). Що, в свою чергу, дає перевіряючим шанс застосувати до платника штрафні санкції за невидачу відповідного розрахункового документа.

Звісно, можна наполягати на тому, що необхідний реквізит у чеку є, але він містить певні недоліки. І посилатися на думку судів (див. постанову ВС від 02.02.2023 у справі № 500/6845/21, постанову Шостого апеляційного адмінсуду у справі № 580/818/23 тощо), які стверджують, що

заповнення обов’язкового реквізиту з окремими недоліками не повинно призводити до негативних наслідків

Однак не поспішатимемо ставити на цьому крапку, а проаналізуємо ситуацію глибше. І для початку звернемось до процедур реєстрації РРО і його перереєстрації у зв’язку з перейменуванням вулиці, на якій розміщена господарська одиниця. А для узагальнення наших висновків залучимо також відповідні норми, що регулюють ці процедури в разі використання ПРРО.

Ексклюзивний матеріал для передплатників сайту
    Передплачуйте та читайте повністю:
  • новини, ексклюзивні статті, довідники
  • завантажуйте бланки
  • усе це без реклами
70
грн/
місяць
Вже сплатили? Увійти
Передплатники PRO-доступу отримують безкоштовний доступ до порталу бонусом до передплати.
Коментарі
  • Сомневающийся Sкептиk
20.04.24 08:17

Однак сама податкова не поспішає виконувати до себе вимоги, аналогічні тим, що висуваються нею платникам. 
Наприклад, в Одесі Малиновський район перейменовано на Хаджибейський. Щось я не бачу, щоб податкова підстрибом перейменувала назву "ГУ ДПС В ОДЕСЬКІЙ ОБЛАСТІ (МАЛИНОВСЬКА ДПІ)" на "ГУ ДПС В ОДЕСЬКІЙ ОБЛАСТІ (ХАДЖИБЕЙСЬКА ДПІ)"

Відповісти
Для того, чтоб распечатать текст необходимо оформить подписку
copy-print__image
Ця функція доступна тільки
авторизованим користувачам