Чи можемо ми відправляти позаштатного працівника у відрядження? Допоможіть!!!

Оформлення, нарахування
PAN
Гений
Гений
Повідомлень: 312
З нами з: 14 червня 2011, 07:36
Дякував (ла): 9 разів
Подякували: 6 разів

Повідомлення PAN »


Чи можемо ми відправляти позаштатного працівника у відрядження і видавати йому добові? Дуже потрібно - допоможіть

Аватар користувача
fin_o
Светоч Мысли
Светоч Мысли
Повідомлень: 1819
З нами з: 27 червня 2013, 14:23
Дякував (ла): 796 разів
Подякували: 699 разів

Повідомлення fin_o »

PAN писав: Чи можемо ми відправляти позаштатного працівника у відрядження і видавати йому добові? Дуже потрібно - допоможіть
Моя думка - ні.

Але є така думка:
Згідно із новою редакцію Податкового кодексу України, зміни в якому набрали чинності у зв’язку з набранням чинності Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України» №71-8 від 28.12. 2014 року змінено і оподаткування відрядження в 2015 році. В новій редакції зникло визначення витрат і як наслідок немає умов віднесення до них. Починаючи з 1 січня 2015 року всі витрати, що понесені у зв’язку з відрядженням поділяються на : Ті що підлягають оподаткуванням ПДФО; Ті що не оподатковуються ПДФО Але майже незмінним залишилось визначення понад витрат. Згідно зі статтею 170 пунктом 170.9 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-6 витрати, що підлягають відшкодуванню платнику податку та не включаються до оподатковуваного доходу.
Що стосовно об’єкту та бази оподаткування?
База оподаткування та об’єкт оподаткування для понад витрачених коштів, що були видані на відрядження та кошти, що були видані під звіт та не повернуті в строк в ті строки, що передбачені законодавством, визначається з урахуванням вимог, які передбачені статтею 164, пунктом164.5 Податкового кодексу України .Пояснюємо. Під час визначення бази оподаткування застосовується не грошовий коефіцієнт. Який коефіцієнт застосовується? 1, 176471 для ставки в розмірі 15% 1,25 для ставки, розмір якої складає 20%. Що не підлягає оподаткуванню? Не оподатковуються витрати у вигляді добових, що не підтверджені документально. До таких витрат відносяться витрати на харчування та інші власні витрати фізичної особи, які пов’язані з відрядженням згідно зі статтею 170, пунктом 170.9.2. Податкового кодексу України. Для закордонних відряджень ця сума встановлена в розмірі 913, 50гривень. Це щоденна сума. За кожен день відрядження. Для відряджень по території України сума в 2015 році складає 243,60гривень за кожний день відряджень. Для того щоб добові не оподаткувались повинно виконуватись одна умова. Відрядження має бути підтверджене взаємозв’язком з діяльністю підприємства. Де відображаються всі витрати пов’язані з відрядженням. Всі витрати пов’язані з відрядженням ворсяться до авансового звіту, але всі витрати мають бути підтверджені документально. Згідно із ПБОУ 16 «Витрати» за наявності підтверджуючих документів нема обмежень для визнання витрат, що пов’язані з відрядженням


Аватар користувача
fin_o
Светоч Мысли
Светоч Мысли
Повідомлень: 1819
З нами з: 27 червня 2013, 14:23
Дякував (ла): 796 разів
Подякували: 699 разів

Повідомлення fin_o »

МІНІСТЕРСТВО ДОХОДІВ І ЗБОРІВ УКРАЇНИ
ЛИСТ

від 26.02.2014 р. N 4119/5/99-99-19-03-02-16

Міністерство доходів і зборів України розглянуло звернення <...> щодо мінімального розміру добових витрат для працівників підприємств, які не фінансуються (утримуються) за рахунок бюджету, і в межах компетенції повідомляє.

Відповідно до абзацу другого ст. 121 Кодексу законів про працю України, працівникам, які направляються у відрядження, виплачуються: добові за час перебування у відрядженні, вартість проїзду до місця призначення і назад та витрати по найму жилого приміщення в порядку і розмірах, встановлюваних законодавством.

Згідно з абзацом четвертим пп. 140.1.7 п. 140.1 ст. 140 Податкового кодексу України (далі — Кодекс) до складу витрат на відрядження відносяться також витрати, не підтверджені документально, на харчування та фінансування інших власних потреб фізичної особи (добові витрати), понесені у зв'язку з таким відрядженням за кордон, — не вище 0,75 розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, в розрахунку за кожен календарний день такого відрядження.

Суми та склад витрат на відрядження державних службовців, а також інших осіб, що направляються у відрядження підприємствами, установами та організаціями, які повністю або частково утримуються (фінансуються) за рахунок бюджетних коштів, визначаються Кабінетом Міністрів України. Сума добових для таких категорій фізичних осіб не може перевищувати суму, встановлену абзацом четвертим пп. 140.1.7 п. 140.1 ст. 140 Кодексу.

Сума добових визначається у разі відрядження:

у межах України та країн, в'їзд громадян України на територію яких не потребує наявності візи (дозволу на в'їзд), — згідно з наказом про відрядження та відповідними первинними документами;

до країн, в'їзд громадян України на територію яких здійснюється за наявності візи (дозволу на в'їзд), — згідно з наказом про відрядження та відмітками уповноваженої службової особи Державної прикордонної служби України в закордонному паспорті або документі, що його замінює.

За відсутності зазначених відповідних підтвердних документів, наказу або відміток уповноваженої службової особи Державної прикордонної служби України в паспорті або документі, що його замінює, сума добових не включається до складу витрат платника податку.

Слід зазначити, що Інструкція про службові відрядження в межах України та за кордон, затверджена наказом Міністерства фінансів України від 13.03.98 р. N 59 (в редакції наказу Міністерства фінансів України від 17 березня 2011 року N 362, із змінами та доповненнями) та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 31.03.98 р. за N 218/2658, є обов'язковою для органів державної влади, підприємств, установ та організацій, що повністю або частково утримуються (фінансуються) за рахунок бюджетних коштів.

У додатку 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 2 лютого 2011 року N 98 передбачені суми та склад витрат на відрядження державних службовців, а також інших осіб, що направляються у відрядження підприємствами, установами та організаціями, які повністю або частково утримуються (фінансуються) за рахунок бюджетних коштів.

Слід зазначити, що Кодексом не регулюються питання оплати працівникам добових витрат при службовому відрядженні, а визначається граничний розмір добових, що може бути відображено в податковому обліку платника податку на прибуток.

З огляду на викладене, розмір добових витрат на відрядження для працівників підприємств, які не фінансуються (утримуються) за рахунок бюджету, встановлюється відповідно до наказу про відрядження підприємства та з урахуванням вимог п. 140.1 ст. 140 Кодексу.
Заступник Міністра А. Ігнатов


PAN
Гений
Гений
Повідомлень: 312
З нами з: 14 червня 2011, 07:36
Дякував (ла): 9 разів
Подякували: 6 разів

Повідомлення PAN »

Спасибо огромное, но не могу найти конкретно моего случая о позаштатнике, нигде не написано, а руководству нужно показать конкретно где написано, что нельзя внештатника отправлять в командировку. У нас с ним трудовой договор. Вот сижу и прозреваю, где найти информацию, которой нет априори

Аватар користувача
fin_o
Светоч Мысли
Светоч Мысли
Повідомлень: 1819
З нами з: 27 червня 2013, 14:23
Дякував (ла): 796 разів
Подякували: 699 разів

Повідомлення fin_o »

http://www.visnuk.com.ua/ua/pubs/id/4923

Нарахування добових у зв’язку з відрядженням

До редакції «Вісника» надійшов лист з таким запитанням: «Підприємство є платником податку на прибуток. Чи є наказ керівника такого підприємства підставою для нарахування добових, якщо немає витрат на проїзд і проживання? Чи потрібно нараховувати ПДФО на такі добові?». Розглянемо це питання докладніше.
Оформлення направлення у відрядження

Відрядження оформлюється наказом керівника підприємства з урахуванням норм пп. 140.1.7 п. 140.1 ст. 140 Податкового кодексу.

У наказі повинні зазначатися всі суттєві аспекти відрядження:

прізвище відрядженого працівника, його посада (професія);
місце відрядження (населений пункт, підприємство, куди відряджено працівника, тощо);
строк відрядження;
мета відрядження та інші умови залежно від ситуації. Наприклад, наказом можуть встановлюватися маршрут руху відрядженого, обмежуватися відрядні витрати (наприклад, максимальна сума готельних послуг) тощо.

Слід зазначити, що раніше відрядженому працівнику надавалося також посвідчення про відрядження. На сьогодні нормативними документами це не вимагається. Але підприємство може застосовувати посвідчення за власним бажанням, обумовивши це внутрішнім положенням про відрядження чи відповідним наказом.

Відповідно до ст. 121 КЗпП у відрядження направляють лише працівників підприємства.

Водночас у пп. 140.1.7 п. 140.1 ст. 140 Податкового кодексу йдеться про відрядження фізичних осіб, які перебувають у трудових відносинах із платником податку або є членами керівних органів платника податку.

До останніх належать члени (фізичні особи) керівних органів, які є у той же час засновниками, учасниками підприємства або виконують керівні функції на підставі цивільно-правового договору (лист № 10-0-3-12/8.1).

Витрати на відрядження може бути включено до складу витрат платника податку за наявності документів, що підтверджують зв'язок відрядження з діяльністю такого платника, зокрема (але не виключно):

запрошень сторони, що приймає, діяльність якої збігається з діяльністю платника податку;
укладеного договору чи контракту;
інших документів, які встановлюють або засвідчують бажання встановити цивільно-правові відносини;
документів, що засвідчують участь відрядженої особи в переговорах, конференціях або симпозіумах, інших заходах, які проводяться за тематикою, що збігається з господарською діяльністю платника податку.

Розмір добових

Згідно з пп. 140.1.7 п. 140.1 ст. 140 Податкового кодексу до податкових витрат відносяться добові для відряджень у межах України у розмірі не більш як 0,2 розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, у розрахунку за кожен календарний день такого відрядження, а для відряджень за кордон — не більш як 0,75 розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, у розрахунку за кожен календарний день такого відрядження.

Станом на 01.01.2013 р. розмір мінімальної заробітної плати становить 1147 грн. (ст. 8 Закону про Держбюджет-2013). Таким чином, граничний розмір добових у розрахунку за кожен календарний день відрядження, які можуть включатися до податкових витрат у 2013 р.: по Україні — 229,40 грн., за кордон — 860,25 грн.

Якщо підприємство виплачує працівнику суму добових у розрахунку за кожен календарний день відрядження у розмірі не більше ніж 229,40 грн. (по Україні) та 860,25 грн. (за кордон), така сума добових відноситься до складу податкових витрат і не оподатковується ПДФО за умови зв'язку відрядження з діяльністю підприємства.

Однак підприємство може виплачувати добові і в більшому розмірі. У цьому разі сума перевищення оподатковуватиметься ПДФО і не включатиметься до складу податкових витрат. Слід враховувати, що сума перевищення з метою оподаткування ПДФО повинна збільшуватися на коефіцієнт, передбачений п. 164.5 ст. 164 Податкового кодексу: 1,176471 — для ставки 15%, 1,204819 — для ставки 17%.

Приклад

Працівнику в січні 2013 р. виплачено добові у розмірі 300 грн. за один день відрядження в межах України.

До податкових витрат можна включити тільки 229,40 грн. Сума перевищення становить 70,60 грн. (300 – 229,40), оподатковується ПДФО — 12,46 грн. (70,60 х 1,176471 х 15%).

Нагадаємо також, що згідно з пп. 140.1.7 п. 140.1 ст. 140 Податкового кодексу сума добових визначається у разі відрядження:

у межах України та країн, в'їзд громадян України на територію яких не потребує наявності візи (дозволу на в'їзд), — згідно з наказом про відрядження та відповідними первинними документами;
до країн, в'їзд громадян України на територію яких здійснюється за наявності візи (дозволу на в'їзд), — згідно з наказом про відрядження та відмітками уповноваженої службової особи Державної прикордонної служби України у закордонному паспорті або документі, що його замінює.

За відсутності зазначених відповідних підтвердних документів, наказу або відміток уповноваженої службової особи Державної прикордонної служби України у паспорті або документі, що його замінює, сума добових не включається до складу витрат платника податку. Ця сама сума добових підлягає оподаткуванню ПДФО (пп. 170.9.1 п. 170.9 ст. 170 Податкового кодексу).

Тобто підприємство може виплатити працівнику добові навіть і без достатнього документального підтвердження витрат. Але такі добові не можуть бути включені до складу податкових витрат і підлягають оподаткуванню ПДФО.

Щодо нарахування та утримання єдиного внеску із сум добових зазначимо, що на підставі п. 6 розділу І Переліку № 1170 витрати на відрядження, а саме: добові (у повному обсязі), вартість проїзду, витрати на наймання житлового приміщення, належать до видів виплат, на які не нараховується єдиний внесок.

Аватар користувача
fin_o
Светоч Мысли
Светоч Мысли
Повідомлень: 1819
З нами з: 27 червня 2013, 14:23
Дякував (ла): 796 разів
Подякували: 699 разів

Повідомлення fin_o »

PAN писав:Спасибо огромное, но не могу найти конкретно моего случая о позаштатнике, нигде не написано, а руководству нужно показать конкретно где написано, что нельзя внештатника отправлять в командировку. У нас с ним трудовой договор. Вот сижу и прозреваю, где найти информацию, которой нет априори
Відповідно до ст. 121 КЗпП у відрядження направляють лише працівників підприємства.

Нататуся
Просвещенный
Просвещенный
Повідомлень: 163
З нами з: 25 листопада 2010, 07:44
Дякував (ла): 57 разів
Подякували: 33 рази

Повідомлення Нататуся »

Доброго дня! Прочитала ст 121 КЗпП " Працівники мають право на відшкодування витрат та одержання інших компенсацій у зв'язку з службовими відрядженнями.А що зовнішні сумісники не є працівниками?

-Latka-
Светоч Мысли
Светоч Мысли
Повідомлень: 2781
З нами з: 26 вересня 2011, 04:18
Дякував (ла): 10 разів
Подякували: 1256 разів

Повідомлення -Latka- »

Нататуся писав:Доброго дня! Прочитала ст 121 КЗпП " Працівники мають право на відшкодування витрат та одержання інших компенсацій у зв'язку з службовими відрядженнями.А що зовнішні сумісники не є працівниками?
Совместители - это работники предприятия. Их должности включены в штатное расписание предприятия.

Тринити
УченикУченик
Повідомлень: 4
З нами з: 17 березня 2015, 14:32
Дякував (ла): 3 рази

Повідомлення Тринити »

Что-то не могу разобраться, подскажите пожалуйста.
В постах идет ссылка на "пп. 140.1.7 п. 140.1 ст. 140 Податкового кодексу". А я такого пункта в НКУ найти не могу http://buhgalter911.com/Res/Zakoni/NalC ... zdil3.aspx
Чем же все-таки регламентируется размер суточных?

Відповісти

Повернутись до “Відрядження”