Звітування з 5 червня щодо карткових платежів українців: про що мова?

05.06.23

Днями з'явилася інформація, поширена декількома новинними вебсайтами та телеграм-каналами, що Національний банк України висунув вимогу українським банкам звітувати про карткові платежі незалежно від їх суми у трьох категоріях:

  • P2P-перекази (перекази між фізичними особами);
  • поповнення/зняття готівки з карткових рахунків у касах або банкоматах;
  • оплати через мережу Інтернеті.

Цю вимогу поширюють на підставі листа №25-0005/38228, датованого 1 червня 2023 року, який нібито підписала директор Департаменту фінансового моніторингу НБУ Анна Липська.

В Інтернеті можна знайти скан цього листа, з якого випливає, що "«зі звітної дати, що є наступним понеділком після дня отримання цього листа, банки-еквайри подають інформацію щодо обсягів операцій з переказу коштів здійснених на підставі договорів укладених між банком та клієнтами, які дозволяють їм приймати до обслуговування ЕПЗ [електронні платіжні засоби] з метою проведення оплати товарів та/або послуг в мережі Інтернет (сервіс інтернет-еквайрингу), здійснення переказів з рахунку на рахунок з використанням реквізитів ЕПЗ (сервіс Р2Р-переказів), здійснення переказів з використанням реєстру платежів/ЕПЗ (сервіси «С2А» та/або «А2С»), у вигляді таблиці що додається у розрізі типів операції, що відповідають її суті»".

Таким чином, згідно з текстом цого листа, вже з 5 червня 2023 року банки надавати інформацію про обсяги операцій з переказу коштів, здійснених з використанням електронних платіжних засобів, включаючи оплату товарів та послуг в мережі Інтернет, перекази з рахунку на рахунок з використанням реквізитів електронних платіжних засобів. При цьому, НБУ не запитує відомості про платежі у звичайних магазинах за допомогою платіжних карток. 

! Зазначимо, що на офіційному вебсайті НБУ немає жодної інформації про цей лист чи вимогу щодо звітності. Тому підтвердити чи спростувати цю інформацію ми не можемо. Але, з огляду на резонанс у суспільстві, що викликав зазначений лист, не можемо залишатися осторонь та ігнорувати цю інофрмацію. Тож слідкуємо за подіями та чекаємо на офіційні коментарі від Національного банку України.

ДОПОВНЕНО. Коментар Національного банку з цього питання читайте за посиланням.