Експортери не зможуть вивозити аграрну продукцію при блокуванні ПН

20.11.23

Податковий комітет рекомендував прийняти за основу законопроєкти № 10168-2 і № 10169-2, спрямовані на унеможливлення зловживань при експорті зернових  та вчасне повернення валютної виручки в Україну.

При заблокованій податковій накладній аграрії будуть позбавлені можливості вивезення і відвантаження товарів, чого не передбачено при блокуванні ПН за внутрішніми операціями.
 
А в разі незаявлення декларантом у митній декларації інформації про реквізити відповідної ПН, зареєстрованої в ЄРПН, митне оформлення товарів здійснюватиметься з оподаткуванням вивізним митом у розмірі 10% від митної вартості товарів, яка не може бути нижчою ніж середній показник міжнародних біржових котирувань, що склалися на такі товари на кожен 10 календарний день місяця.
 
Щодо обмеження з відшкодування ПДВ, то воно не застосовуватиметься лише якщо митне оформлення товарів здійснено на підставі податкових накладних, зареєстрованих на умовах механізму безумовної реєстрації (будуть нові зміни до Порядку реєстрації ПН/РК, ПКМУ 1165 – розширення критеріїв для окремої категорії платників).

«Ми використовуємо механізм СМКОР, який свідчить про свою ефективність попри війну, для виконання такої непритаманної функції», — пояснив голова комітету рішення щодо використання блокування податкових накладних з метою унеможливлення зловживань при експорті зернових (законопроєкти 10168-2 і 10169-2).
 
Нардеп поцікавилася у міністра агрополітики Сольського, чи прикриють тоді урядовий експеримент із реєстрацією експортерів у ДАРі (Державному аграрному реєстрі).

Відповідь: ні, обидва механізми функціонуватимуть паралельно.

Як це, поки що не зрозуміло.

Фактично весь експериментальний проєкт з верифікації суб’єктів агропромислового комплексу в умовах воєнного стану, запроваджений Кабміном, здається в угоду СМКОР, бо саме податкова вирішуватиме питання щодо можливості/неможливості експорту сг-продукції.
 
Для нардепа зрозуміло одне: якщо через СМКОР будуть «вирішуватись» вузькогалузеві проблеми, то дуже швидко дійдемо до того, що потреба в міністерствах відпаде — залишиться тільки податкова з СМКОР.

У Бюро економічної безпеки пішли ще далі щодо повернення валютної виручки експортерами сільськогосподарської продукції.

У своїх пропозиціях, поданих до Кабміну БЕБ пропонує:

  • скоротити граничні терміни розрахунків (повернення виручки) до 60–90 днів;
  • удосконалити Порядок заповнення митних декларацій;
  • доповнити перелік підстав для відмови у митному оформленні зернових сумнівного походження;
  • розширити перелік товарів, щодо яких застосовується режим експортного забезпечення;
  • створити відкриті реєстри сертифікатів та експортерів сільськогосподарської продукції.

Фахівці БЕБ проаналізували експортні операцій з сг-продукцією і виявили, що за 9 місяців ризикові підприємства експортували зернові невідомого походження на 133,9 млрд грн, що становить понад 20% від загальної кількості експорту цих товарів.

«Викриті» схеми описувати немає сенсу, адже всі вони давно відомі.

Але якщо 80% аграріїв не використовують схем, навіщо ускладнювати життя всьому ринку