Як ДПС відбирала платників до плану перевірок

08.01.24

У новий 2024 рік – з новими податковими перевірками. Вірніше – старими, але за новими критеріями.

Якщо в минулому році перевірялися лише суб'єкти господарювання, діяльність яких пов'язана з підакцизною продукцією, гральним бізнесом, фінансовими/платіжними послугами, то тепер до плану-графіка планових документальних перевірок додалися нерезиденти з відокремленими підрозділами, їх постійні представництва в Україні, а також суб'єкти господарювання, які відповідатимуть одному з таких критеріїв (за результатами 2021 року):
 
♦ рівень сплати податку на прибуток на 50% і більше менший, ніж рівень сплати податку у відповідній галузі;
 
♦ рівень сплати ПДВ на 50% і більше менший, ніж рівень сплати податку у відповідній галузі (цей критерій не поширюється на платників податків, у яких операції з вивезення товарів за межі митної території України становлять 25% і більше від загальних обсягів постачання та одночасно рівень сплати податку на прибуток не менший, ніж 50% рівня у відповідній галузі);
 
♦ дебіторська заборгованість перевищує кредиторську більш ніж у 2 рази;
 
♦ загальна сума витрат, відображених у податковій декларації про майновий стан і доходи, становить 75% або більше суми задекларованого річного доходу, якщо такий дохід становить від 10 млн грн;
 
♦ заробітна плата нараховується в розмірі, меншому за середній по підприємствах відповідної галузі у відповідному регіоні.
 
Хто включений до плану перевірок на 2024 рік - можна ознайомитися за посиланням.

Усі рівні сплати ПДВ та податку на прибуток по галузях відповідно до класів КВЕД за 2021 рік опубліковані на сайті ДПС 15 грудня 2023 року
 
Ознайомитися з цими рівнями можна за посиланням.

Групування проводилося за основним видом діяльності платників, оскільки враховується специфіка діяльності за кожним класом КВЕД.  
 
Також 15 грудня 2023 року опубліковано інформацію щодо показників середньої заробітної плати у відповідній галузі за регіонами, сформованих на основі показників за підсумками 2021 року.
Вона доступна за посиланням.
 
План-графік проведення документальних планових перевірок на 2024 рік з’явився на сайті податкової 22 грудня 2023 року і розділений на 4 розділи, які включають перевірки:

  • юридичних осіб;
  • фінансових установ, постійних представництв та представництв нерезидентів;
  • фізичних осіб,
  • юридичних осіб з питань правильності обчислення, повноти і своєчасності сплати ПДФО, військового збору і ЄСВ. 

Розібратися чи достатній рівень сплати податків суб'єкта і перевірити правильність включення платника до плану перевірок, а також спрогнозувати можливість додаткового розширення переліку протягом року – дуже складно, оскільки ДПС не оприлюднена методика розрахунків.

Що повинен зробити платник, щоб зрозуміти, чи може податкова прийти з плановою документальною перевіркою у 2024 році?

Як визначити власний рівень сплати ПДВ та податку на прибуток?

За роз’ясненням народний депутат Ніна Южаніна звернулася до ДПС та отримала наступний алгоритм.

Рівень сплати податків кожного платника визначається згідно з поданими ним декларацією з податку на прибуток (одна річна за 2021 рік) та деклараціями з ПДВ (12 місячних за 2021 рік).

Рівень сплати ПДВ (у %) розраховується як співвідношення задекларованого до сплати позитивного значення ПДВ до задекларованого обсягу постачання (без ПДВ) по всіх операціях (за ставками 20%, 14% та 7%), помноженого на 100.

Рівень сплати податку на прибуток (у %) розраховується як співвідношення задекларованої до сплати суми податку на прибуток (за всіма об'єктами оподаткування) до задекларованої суми доходу від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), помноженого на 100.

Якщо розрахований показник відповідного платника на 50 і більше відсотків менший, ніж рівень сплати податку у відповідній галузі (дивіться тут (https://tax.gov.ua/diyalnist-/rezalt/736958.html)), такий платник податків або вже включений до плану перевірок, або може бути включений протягом 2024 року.
 
Нібито й не вища математика, але чому це має бути клопіт платника?
 
Також нардеп нагадала, що вона пропонувала норму (відхилена Гетманцевим), яка зобов'язує ДПС самостійно розрахувати всі показники і направити в електронний кабінет кожному платнику податків повідомлення у разі, якщо такий платник податків відповідає хоча б одному з критеріїв за 2021 рік для включення до плану-графіка документальних перевірок на 2024 рік.

Інакше податковій було б заборонено включати такого платника до плану-графіка перевірок на 2024 рік.
 
"Але до такого рівня прозорості та сервісу податкова не здатна. Про її перетворення на сервісну службу читаємо лише на папері у вигляді Нацстратегії доходів від Шмигаля та Марченка.", - пише нардеп.