НКЦПФР рішенням від 17.07.2024 р. № 13/21/879/К03 затвердила зміни до Положення про здійснення фінансового моніторингу суб'єктами первинного фінансового моніторингу, державне регулювання та нагляд за діяльністю яких здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11.03.2021 р. № 176.
Виключено вимогу до відповідального працівника мати сертифікат на право вчинення дій, пов'язаних з безпосереднім провадженням професійної діяльності на ринках капіталу та організованих товарних ринках, який відповідає ліцензії (або одній із ліцензій) на провадження відповідного виду діяльності на ринках капіталу та організованих товарних ринках, що має суб'єкт первинного фінансового моніторингу.
Оновлено вимоги до осіб, що тимчасово виконують обов'язки відповідального працівника, а саме:
1) мати бездоганну ділову репутацію та не мати громадянства (підданства) Російської Федерації та/або Республіки Білорусь;
2) пройти підготовку з питань запобігання та протидія легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення відповідно до внутрішніх документів за програмою навчання, затвердженою в суб'єкті первинного фінансового моніторингу;
3) працювати в цьому суб'єкті первинного фінансового моніторингу за основним місцем роботи.
Також змінами уточнено, що суб'єкт первинного фінансового моніторингу під час належної перевірки має здійснювати додатково стосовно клієнтів, які (кінцеві бенефіціарні власники яких) є політично значущими особами, членами їх сімей та особами, пов'язаними з політично значущими особами, заходи, визначені ч. 14 ст. 11 Закону.
Суб'єкт первинного фінансового моніторингу повинен розробити внутрішні процедури з метою виявлення факту належності потенційного клієнта і клієнта, з яким підтримуються ділові відносини (проводяться фінансові операцій без встановлення ділових відносин), до PEP, членів їх сімей та осіб, пов'язаних з політично значущими особами.
Для визначення належності клієнта або кінцевого бенефіціарного власника клієнта до PEP, членів їх сімей та осіб, пов'язаних з PEP, зобов'язаний використовувати інформацію, надану клієнтом та/або отриману від національного публічного діяча на запит інформацію про виконання (припинення виконання) ним визначених публічних функцій, а також інші джерела інформації, якщо рівень ризику ділових відносин (разової фінансової операції на значну суму) з клієнтом є вищим, ніж низький.
Такими джерелами, наприклад, можуть бути:
Використовуючи ризик-орієнтований підхід, суб'єкт первинного фінансового моніторингу, на постійній основі здійснює поглиблений моніторинг ділових відносин із клієнтами, які (кінцеві бенефіціарні власники яких) є PEP, членами їх сімей та пов'язаними особами.
Метою такого поглибленого моніторингу є оперативне виявлення суб'єктом первинного фінансового моніторингу: