У Раді пропонується посилити відповідальність за підроблення чи використання підроблених документів, які стосуються інвалідності

05.11.24

В останній час значний суспільний резонанс та обурення людей викликають численні виявлені факти підроблення документів, які стосуються наявності у осіб інвалідності, з подальшим використанням зловмисниками таких підроблених документів для протиправного отримання соціальних виплат, інших пільг, а також з метою ухилення від мобілізації.

Мільйони гривень безпідставних виплат з державного бюджету, десятки мільйонів гривень неправомірної вигоди окремих посадових осіб, дискредитація органів державної влади, отримання окремими особами неправомірних переваг у різних сферах суспільного життя – все це є наслідком злочинів, пов’язаних з підробленням, збутом чи використанням підроблених документів, які стосуються наявності інвалідності.

Якщо дослідити імовірні причини поширення відповідних злочинів у сфері службової діяльності, то вбачається, що однією з таких причин є, зокрема, низький на даний час рівень відповідальності за вчинення подібних злочинів.

Для запобігання неправомірному використанню статусу особи з інвалідністю до Верховної Ради внесено законопроєкт № 12171 "Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за підроблення, збут чи використання підроблених документів, які стосуються наявності інвалідності", яким пропонується:

► доповнення Кримінального кодексу України новою статтею 3581 такого змісту:

«Підроблення, збут чи використання підроблених документів, які стосуються наявності інвалідності

ументів, які стосуються наявності інвалідності 1. Підроблення рішення, довідки, акта огляду, посвідчення або іншого офіційного документа, який відповідно до законодавства видається чи посвідчується уповноваженим державним органом та встановлює наявність або відсутність у особи інвалідності, групу інвалідності та іншим чином підтверджує наявність у особи правового статусу особи з інвалідністю, а також збут чи використання таких підроблених документів - карається позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, зі штрафом від трьох тисяч до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

 2. Ті самі діяння, якщо вони спричинили тяжкі наслідки, - караються позбавленням волі на строк від чотирьох до семи років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до п’яти років, зі штрафом від десяти тисяч до п’ятдесяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Примітка. Тяжкими наслідками у цій статті вважаються такі наслідки, які у двісті п’ятдесят і більше разів перевищують неоподатковуваний мінімум доходів громадян.»

► доповнення статті 366 Кримінального кодексу України новою частиною третьою такого змісту:

«Складання, видача службовою особою завідомо неправдивих офіційних документів, які встановлюють наявність або відсутність у особи інвалідності, групу інвалідності, іншим чином підтверджують наявність у особи правового статусу особи з інвалідністю, внесення до таких документів завідомо неправдивих відомостей, інше підроблення таких документів, - карається позбавленням волі на строк від чотирьох до семи років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до п’яти років, зі штрафом від десяти тисяч до ста тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.».

Очікується, що прийняття цього законопроєкту сприятиме запобіганню порушень у вказаній сфері, відверненню значного обсягу негативних наслідків, пов’язаних із протиправним використанням статусу особи з інвалідністю та вдосконалить механізм притягнення винних осіб до відповідальності.